Clubul moldovencelor de peste Prut (31)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, nu stiu detaliile, dar am inteles ca autoritatile de la Tiraspol dau vina pe cele de la Chisinau (ca de obicei ). Cica inca nu a revendicat nimeni atacul, cel putin pina la ora stirilor. Sotul meu zice ca e posibil sa fi fost niste "razboare" intre mafiile locale, dar eu nu prea cred, in acest caz trebuia sa explodeze vreun mertzan, nu un maxi taxi...

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hai sa trec la ale noastre: vad ca nu prea se inghesuie lumea la intilneli in Bucuresti.
Tania, intr-o zi de lucru intre orele 15 si 16.30 as putea eu, si eventual Lilia (dar nu bag mina in foc pentru ea), restul fetelor sint ocupate. Dar oricum e destul de greu sa ne organizam toate, asa ca eu propun sa ne vedem macar cite putem.
In we asta poate cineva? Hai sa lansez chiar locul si ora intilnirii, astept in continuare propuneri si sugestii:
Deci, ce ziceti de duminica, 9 iulie, ora 17? "Mesto vstreci" : in fata la magazinul Unirea, cum a propus Tania.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxy spune:

Helloooooo! ce mai faceti?ce mai nou pe la voi?cred ca totul e pe vechi daca nu veniti cu noutati..
hmmm nu stiu de ce am o durere de cap de dimineata,sper sa ma lase cat ma repede.
Cornelia,eu nu cred ca incerc alta reteta de conopida,nimic sofisticat,am sa fac asa pane,asa fac si deobicei si noua ne place la toti,poate daca stii tu retete noi...sa te impartasesti si cu noi[;)
Fetelor de duminica nici nu stiu ce sa zic,noi pe la vreo 11 dimineata vrem sa mergem la un gratarel,la pescuit cu niste prieteni,si nu sunt sigura ca ajung pe la ora aia,sau chiar sa nu fiu obosita..poate incercam sambata? sau o lasam deja pe saptamana care vine? ce ziceti?
v-am pupat

Tanya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mdea, se vede treaba ca nu mai vedem intilnire in we asta.
Ok, asteptam saptamina viitoare, sper sa se elibereze toate fetele pina atunci

Cornelia, eu conopida o fac la cuptor (fiarta un pic, apoi pusa in tava si turnat deasupra ou batut + lapte si presarat cascaval ras), dar numai eu maninc, ca barbatii mei cam strimba din nas.
Pane-urile incerc sa le evit (deh, silueta ), dar daca ma serveste cineva ocazional, maninc cu placere. Chiar am gustat la cineva conopida pane prajita in friteoza parca, era foarte buna.


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

salutare,
am impresia ca azi e cea mai nebuna zi!
Alina, eu pane o prajesc in tigaie, una cite una si pe fiece parte, insa ieri am citit pe net ca unii o taie bucatele mai subtiri si o baga in friteoza atit electrica cit si "de aragaz"... Eu inca n-am nici una nici alta si incepuse sa ma bata ideia sa-mi iau o friteoza . Scrie receta cum o faci cu brocoli si pastai.
Natali, la noi dovleceii, conopida si vinata pane dispar intr-o clipita de cum sint luate din tigaie , de aia cind fac -fac in cantitati industriale si de obicei in we... noi le mai "dregem" prin maioaneza - cam putin ne gindim la silueta Cam asa am facut-o si eu la cuptor pe aia care va ziceam ca nu ne-o placut la nimeni...
Ref la accidentul din Tiraspol, am vazut si poze, se presupune ca cineva transporta explozibilul si s-a autoexplodat singur... Deci era destinat p/u altcineva... Nu cred ca oamenii care mergeau in rutiera sa fi avut ceva in comun cu o rafuiala... erau oameni nevinovati... De asemenea nu cred ca cineva de la Chisinau ar fi facut asa ceva, sint destule grupari din Tiraspol care se rafuiasca intre ele!
we placut, sper si eu sa am un we cit mai linistit!

lia_c
de-ale mele

Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

O zi buna

Sunt racita rau de tot de vreo saptamina si nu imi pot nicidecum reveni. Bine ca sunt la ai mei si mai pot lasa pe Lucian cu mama peste noapte dar eu sa dorm in alta odaie, ca de altfel cred ca demult era racit si bb. Iata asa, vara in caldura cea mare racesc...

Lucian devine tot mai obraznic de pe zi pe alta. Vrea sa manince numai cu furculita, sa bea singur cu canuta si mai nou ca se urca pe toate scaunele si fotoliile si incepe sa gesticuleze si sa dea indicatii. La urcat e bine dar la coborit trebuie sa-l dau jos ca nu se poate cobori. A devenit foarte incapatinat si vrea sa faca numai ceea ce vrea el. Iata asa concert avem in casa.

Nu am avut cum sa va citesc , insa voi citi ceea ce ati scris si voi mai adauga mai tirziu.
Va pup si va doresc cele bune

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cornelia, dovlecei mai prajesc si eu, dar cel mai des simpli, fara faina, ou sau pesmet. Apoi torn niste mujdei peste ei. Vinata nu-mi place prajita feliute, ca absoarbe ulei groaznic, ca un burete, tre sa adaug continuu, la fiecare partida de prajeala. O prefer in ghiveci, musaca sau salata cu maioneza.

Karina, hihi, asta nu e obraznicie, asta e dorinta de independenta. De acum incolo asa o sa fie, baiatul tau o sa vrea sa faca totul singur, nu-ti ramine decit sa te intelegi cu el sa-l ajuti si sa-i creezi impresia ca le face singur pe toate Cuvintul preferat al lui Vlad este "tu, tu!", care inseamna de fapt "singur" ca noi ii zicem mereu: "hai, fa TU cutare lucru".
Eu zic ca trebuie sa-l incurajezi si sa-l lauzi ca incearca sa manince, sa se imbrace/dezbrace, etc. singurel. Stiu ca la inceput este mai stingaci, ca da peste el, se murdareste, dar in fond, asa se invata ei sa le faca pe toate. Multa rabdare!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna fetelor!
Carina sa-l lasi sa manince singurel ca daca-i interzici acum o sa piarda interesul si o sa invete f. tirziu .Poate te ajuta cumva daca iti zic ca si noi trecem prin ce treci tu de un an aproape .Mai rau e ca eu si sotul sintem obsedati de curatenie si avem de lucru mereu Insanatosire grabnica si treci mai des pe aici daca ai posibilitate.Cum merge ozonoterapia?
Cornelia ti-am trimis linkul la receta .Cum te mai simti ?Mai ai greturi sau sau dus definitiv ?
Nati am uitat sa-ti raspund mai inainte ca nu am de la cine imprumuta scaun de masina ..stii tu in MD oamenii nu prea cumpara din astea sau din lipsa de masina sau din lipsa de bani, cred eu .Uite fiimea l-a plagiat pe Vladut si mi-a scris ieri pe pereti in bucatarie ,ma gindesc ca-i pareau mai atractivi decit o bucata de foaie.Cit despre tortul nemtesc pot zice doar atit mmmmmm.Blatul are acelas gust ca si la prajitura cu cirese si iaurt pe care o fac .Sotului nu-i venea a crede ca e cu brinza ,asa de cremoasa e ,parca-i crema caramel .
mamaNati si Cristina unde ati disparut ? ce va fac bebelusii in burtic ?sper ca o duceti ok.
Lilia ce mai face vorbareata de Amelia ?cum merge cu masajul acasa ?
Vio ai terminat cu documentele ?mai faci aerobica ?ajuta ?eu am slabit cu 1 kg in 2 saptamani si sper s-o tin tot asa .Secretul ? nu prea am facut dulciuri hehe din cauza caldurilor ,in rest am mancat de toate numai ca cu masura.Sper sa mai dau jos 1-2 kg pina la sfirsitul lunii .
Lucia ,Rodica,Tania,Aliona speram sa auzim de la voi in curind ,se simte obsenta voastra pe forum
Elena distractie placuta la mare si sa te bronzezi uniform :-)
Tania si Alina ce va mai fac baietii ?ce nezbatii mai fac sa stiu si eu la ce sa ma astept ..
Alincic ti-ai reparat masina de cusut pina la urma ?

hai ca m-am intis la poveste ..
noapte buna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

am uitat sa intreb cum se face ghiveciul ?
fructele cind le congelati le spalati inainte ?ca ma bate gindul sa pun niste afine la congelator(blueberry) ca-s exagerat de scumpe iarna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, eu de obicei spal si usuc fructele inainte de a le congela. Nu ca as avea multa experienta in asa ceva dar de cite ori am congelat fructe, le-am spalat si uscat inainte. Majoritatea fructelor dupa decongelare se inmoaie si nu stiu cum le mai speli dupa aia. Si-apoi, se mai practica in unele deserturi sa le pui direct congelate, asa ca are sens, zic eu, sa le speli inainte de congelare.
Ma bucur ca v-a placut tortul cu brinza. Si mie imi place tare mult aluatul, il folosesc oriunde imi trebuie o baza pentru tarta sau pentru cheese cake. Ba chiar ies si niste biscuiti tare buni din el.
Lumea din Md nu cumpara scaun de masina pt. copii si din alte motive, nu doar din lipsa de bani. Eu cel putin am remarcat de multe ori o neglijenta raspindita in ceea ce priveste folosirea centurilor de siguranta in general. Zici ca esti fraierul lumii daca iti pui centura urasc mentalitatea asta!

Cit despre desenatul pe pereti: eu am impresia ca lui Vlad i-a placut sa deseneze anume pe o suprafata verticala, nu neaparat ca e perete. Ma gindeam ca in cazul in care ar persevera cu desenatul pe pereti, sa-i iau o tabla de scris, cum sint alea de la scoala, numai ca mai mica.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput