Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Diana, chiar ma intrebam si eu ce mai face Ina cu pufoasa ei ca nu au mai intrat de mult.

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayssy spune:

Buna fetele,
Cuscra Melku sanatate multa Dariutei si sa va faceti bine cat mai repede. Multi pupici de la Dragos pt Daria.
Pe noi de ce ne-ati scos din lista? V-ati suparat pe noi?


Mamica lui Dragos (11 noiembrie 2005)
Dragos
Varsta Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

MELKULE sanatate muuuuulta la Dariuca, sa va faceti bine

MANDY condoleante cu intarziere si de la mine, si la mai multi ani alaturi de sotul tau multe pupici la Kristi

Noky ce mai face plimbareata sefa?

Maine fac si eu 3 ani de casnicie si va invit la o prajitura cu ananas.

ROXIALEXIA felicitari pt primii pasi ai Alexiei abia astept si eu ziua aceea, si la multi ani tie si tot ce iti doresti pt maine, deci maine o sa chefuim amandoua.

mai intreb odata , de PAULAI si fetita ei Anda mai stie cineva ceva?

MIHA SI IULIA BUBULINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Stiu ca sunteti cateva fete harnice care felicitati sarbatoritii zilei fara oboseala si m-am mobilizat sa scriu restanta pe care o am fata de voi, adica povestea nasterii.
Pana atunci raportez ca suntem minunat de bine, nu ne saturam, eu de el si el de viata.
Va citesc destul de rar, mi-e dor de atmosfera de grup, dar asta e, mi-am gasit alte prioritati.
Mihai are kilograme si centimetri destui, mancare diversificata putina, vreo 4 dinti si alte calitati de-astea specifice varstei.
Eu am niste grasime restanta pe burtica, sanii cam lasati si chef de inca un bebe, sa vad daca il conving pe tati. Desi nu stiu daca am sanse curand pentru ca nici alaptarea nu vreau s-o intrerup curand.
Va pup cu drag si va doresc sa va fie zilele pline de evenimente minunate.

Povestea (eu cand m-apuc de vorbit, nu ma mai opresc, sigur va fi lunga):

Ei bine, pe 8 aprilie 2005 a venit confirmarea, testul de sarcina s-a aratat pozitiv. Imi inchipuiam de mica cum va fi sa fiu mamica insa conditiile au devenit favorabile doar acum, la varsta de 27 de ani. Si nu pentru ca as fi avut vreo problema fizica, am ramas insarcinata “din prima”, ci pentru ca in ecuatie mai intra si un “tati”.
Am avut o sarcina relativ fara probleme majore, am avut un test de toxoplasmoza pozitiv infirmat ulterior si dureri mari de spate in ultimul trimestru, dar orice mamica stie ca merita.
Eram singura din trupa care nu vroia sa stie sexul ui bebe, Cora a prognozat fetita, dar zicea ca nu e sigura.
Data probabila a nasterii: 14 decembrie. Eu convinsa ca nu trec de Ziua Nationala, toate eco aratau un bebe cu 2-3 saptamani peste varsta lui reala (“capatanos”, vorba lui Silvia). Mai cade o zapada, ma duc si-o dau si-o matur constiincioasa si … nimic. Sotului meu ii pica cu tronc sa zugraveasca bucataria si sa schimbam ceva mobilier, cam in 1 a inceput. Eu bucuroasa ca scap de smotru ca “sigur voi fi la spital”. Trece Ziua Nationala si pe rand si incet si greu celelate zile pana in data calendaristic probabila, bagajul pregatit si repregatit in fiecare zi si se face 16, 17 (apare pata maronie, euforie maxima si degeaba), 18, bucataria nu era gata, ma rupeam de spate la curatenie in fiecare seara. Era deja perioada in care aveam ciudata impresie ca voi ramane vesnic insarcinata. Tania si Leea erau deja la spital… In 19 am mai dat ceva zapada, cam putina, fost la magazin, ajutat mama la saleuri, dupamasa se incheie renovarea bucatariei, dat cu aspiratorul, curatenie finala. Ora 22: baie fierbinte, mici retusuri. Ora 23: “descantat bebe”. Undeva dupa miezul noptii m-am bagat sub plapuma dar nu-mi venea sa dorm, am luat ceva sa citesc. Al meu sot a adormit instantaneu. Daca n-as fi scris atunci pe forum as fi uitat exact derularea evenimentelor.
Asa ca citez de-atunci:
“Jurnal de bord:
Pierdut ceva dop pe la miezul noptii, si constatat si niste pete rozalii.
Nu venit nicicum somn. Burta intarita aproape continuu de cu seara.

1:30 Aau
Sotul (prin somn): Ce-i?
Eu: Ma cam doare... Marti ziceai ca vrei? (zicea ieri ca are un presentiment ca marti)
El: Ihi.

aprox 1:35 Aaaaaauuu!
El: Citesti?
Nu, n-auzi ca ma vaiet?
El: Ba da. (el intinde mana si-nchide lumina)
Adica pot sa ma vaiet pe-ntuneric?
El: Ihi...
(deschid lumina)
El: La ce-ti trebuie becul?
Eu: Ca sa vad ceasul.
El: Pentru ce?
Eu: Sa stiu daca ma vaiet regulat...
(Doarme linistit in continuare)

Am o contractie luuuunga (de-aseara dupa cum ziceam) si peste ea cate o durere crunta de burta cam la 5-6 minute.
M-a luat cu frisoane si tremur din tot corpul.
Na, ca de vreo 2 incoace sunt la 3-4 minute. Aaaaaau, astea-s dureri de nastere? M-as putea obisnui cu ele daca nu s-ar inteti.

Ia sa sun eu asistenta ca inca e de garda...”

Daca nu ma chema la spital, ma intorceam pe forum.
L-am convins pe sot sa dezghete masina si la vreo 3 am ajuns la spital. Era in tura asistenta cu care am facut cursul prenatal, pe numele ei Oana, ma controleaza – dilatatie 6, imi trimite sotul acasa si-i zice “pana dimineata-i gata”. El, cuminte, pleaca. Urcam doua etaje, spitalul in liniste totala, sala de nasteri goala. Fetele se freaca la ochi si se-apuca de scris prin formulare.
Si incepe distractia, eu ascultatoare fac tot ce-mi zic fetele, doctorul de garda dormea, al meu personal cred ca dormea la el acasa, nu s-a mai deranjat nimeni sa-l cheme. Clisma de rigoare, vizita la toaleta, moment adanc de reflexie asupra faptului ca sunt prinsa intr-un moment unic din timp si nu realizez parca ce se petrece (la toaleta evident), intoarcere in sala, pe pat, Oana ma controleaza, contractiile nu avanseaza. Imi face un calciu, incet, incet, aproape cad de pe scaun de durere, a fost cea mai lunga contractie, o conving sa renunte sa-mi injecteze si restul de doza. Sus pe masa, dilatatie 8, imi rupe apa, lichid verde (asta n-am stiut atunci), ma trimite cand in pat cand la toaleta sa ma screm, si tot asa fara pauza. Am emotii si-acum cand scriu, atunci tremuram toata si-aveam frisoane. Intre timp vin alte 2 viitoare mamici, una in stanga si alta in dreapta mea. Cea din stanga era secundipara si la un moment dat Oana controlandu-ma imi zice: “Alexandrina astea nu-s contractii adevarate, uite ale doamnei sunt mult mai bune”. Doamna n-ai fi zis ca naste Contractiile mele la 3-4 minute lungi de cate 40-50 de secunde. I-am povestit la faza asta cum citisem pe-aici ca in situatii similare pacientelor le vine sa ia cadrul medical la bataie. Imi face masaj si pe spate si pe burta, mai mult ma deranja. Mai merg la baie, apoi iar in pat sau in toate directiile, nu mai stiu. Nu pot sta decat pe stanga si bagajul e in dreapta, deci n-am reusit sa ajung la telefon nicicum sa transmit macar un mesaj.
Control iar. “Alexandrina, o lasi pe Dana (cealalta asistenta) sa te ajute un pic? O sa te apese un pic pe burta”. Realizez ca nu urmeaza ceva usor, mai ales ca ma previne. Dana ma ajuta, o fata extrem de draguta si… puternica. Si ma mai ajuta de 2 ori. Urlu. Nu mai vor sa ma dea jos de pe masa, eu incep sa ma cert cu ele, ma doare spatele de nu mai pot, ele nu ma cred, vor sa incheie cat de repede pentru ca la 7 ies din tura, le explic ca “ajutorul lui Dana” si contractiile sunt o bagatela pe langa durerea mea de spate, ma lasa sa cobor. Dupa vreo 10 minute ma urca iar pe masa, ma ajuta iar si Dana si Oana de 3 ori. “Gata, minunat! Naaasteereeee! (in directia sectiei de Neonatologie)”. Se mai pregatesc kituri, mese, ustensile si mai stiu ele ce, vine asistenta de la nou-nascuti, si cum scrie la carte: unu, doi-epiziotomia, trei-baiatul.
Urla cred ca dinauntru, mi l-au dichisit, mi l-a adus langa obraz, i-am soptit ceva secret si l-au dus. Incepeau sa vina cadrele din schimb, multa vreme am zis ca eu am avut nastere neasistata de medic dar mai tarziu mi-am adus aminte ca in timp ce Dana ma cosea a venit un domn, s-a holbat frumos la broderie si a zis “Frumooos! Foarte frumos!”. Era medicul de garda, proaspat trezit din somn.
Geamurile din sala de travaliu erau jumatatea inferioara opace, asa ca singurul lucru pe care l-am putut face era sa privesc norii. Erau multicolori pentru ca rasarea soarele, subtiri si diafani. N-o sa-i uit niciodata…


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Iaca revenii si io de pe coclaurii frumoasei Romanii.Nu ca as fi fost departe (doar la 20 km) da asa de urit este acu la tzaaara...Ca ai mei construiesc si e moloz cit cuprinde.

Drept sa va spun nu am citit din urma ca nu-mi vad capul de treburi.Dar o sa ma iertati nu-i asa? Ca urmare va multumesc daca ieri si-a adus aminte vreuna din voi de fii-miu care a facut 6 luni.Ii urez sanatate Dariei a lu' Melku si tuturor bebelusilor sau mamicilor despre ale caror probleme nu am reusit sa citesc.De asemenea ma bucur ca am "reintilnit-o" pe Teo-banu ca o dadusem disparuta (de va mai amintiti).Povestea Alexandrinei emotionanta ca toate celelalte.Poate o sa o nasc si io pe-a lui Tudor.

Acu probleme: Innnnnnnebuneeeesc.Constipatia lui Tudor e de groaza.Deja kk e cu singe si am vazut vreo 2 capuri de hemoroizi.Nu stiu ce sa ma mai fac.Cu nimic nu merge.Cu nici un aliment si cu nici un medicament (Duphalac,Biotics,Debridat).Doar in prima zi cind le administrez,dupa aia...iar.Sint disperata.Azi am sunat-o iar pe dr si a zis sa o caut joi ca imi scrie tratament.Vreau sa ma duc la alt dr.
Voi ati avut asemenea probleme? Din cite tin io minte,nu.Dar... vreun sfat ,ceva?


Leea si Tudor (19.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Pe de alta parte la noi nici un dinte nici un pas si nici o "mama".Felicitari pt bebeii care isi bucura mamicile cu astfel de nazbitii.

Voiam sa va spun ca Tudor are la 6 luni 9.500 gr si 78 cm.Lungimea e masurata de mine,insa de ma duc la dr parca vad ca are vreo optzeci si ceva.

Leea si Tudor (19.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

leeea,saraca:cum,mai,hemoroizi de-acum??dumnezeule!!!
caisuta,mar crud ras-astea pot sa-l ajute,da'ce-ti spun eu tie....
ca saraca le-ai incercat pe toate...
LACTOZA DE LA HUMANA:milczucker:ia baga-i cate-o lingurita in biberon!!!
Suc de cireshe-si-astea sunt usor laxative...
Offf,ce sa-ti mai zic...
Iaurtel milli 3.5%-grasime!!

Iar cu inaltimea:e cam mult,eu cre'c-o sa-ti zica dr ca e mai putin!
C-ashea mi=a iesit si mie 76 cm si cand a venit dr,erau de fapt:72 cm!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Mai Silvia chiar tot ce ai enumerat tu am incercat.Si lactoza de la Humana.Si nici vorba.Sint in culmea disperarii.Tot incerc sa dau de dr neonatolog care a avut grija de el in spital si nu reusesc.Dar maine o sa ma infiintez cu pruncu in brate la spital si nu plec pina nu rezolv problema.Asa nu se mai poate.

Despre lungine ce sa zic.La 4 luni l-au masurat ele si avea 75,iar io acasa ii dadusem 68-70.Dar acu nu ma mai intereseaza cit e de inalt ci cit si cum face kk.Nu mi-am inchipuit ca un rahatel poate fi asa important.

Leea si Tudor (19.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Madutza, vad ca tot ai probleme cu bebe... Cateva sfaturi iti pot da, ca sunt patita, dar poti sa intrebi si medicul inainte. In primul rand, la varsta asta, dupa o enterocolita virala, sistemul digestiv isi revine foarte greu si trebuie procedat cu multa rabdare. Sincera sa fiu, sunt reticenta la diagnosticul de intoleranta la lactoza, dat dupa ureche, la putin timp dupa ce ati fost internati. Din ceea ce spui, ca scaunele nu sunt apoase, sunt doar moi, cred ca e vorba doar de un colon iritabil si flora intestinala distrusa. Asta nu se rezolva decat in timp. Regimul dureaza mai mult, chiar peste o luna, cu lapte fara lactoza, facut in apa de orez, sau mai simplu, cu fulgi de orez (Milupa). Renunta la cruditati, chiar daca sunt din borcanele. Incearca cu putina banana pasata. Marul, daca tii neaparat, doar copt. Poti sa mai incerci cu piure de legume, dar numai radacinoase (foarte mult morcov), branzica de casa (calcica, nu cu iaurt), piept de pui fiert.. dar parca am inteles ca de-astea nu prea vrea sa pape. Eu am tinut-o pe Ilinca cam 5 saptamani cu regimul asta si am ajuns de la 7-8 scaune pe zi, la 1-2. Ar fi bun si ceva de reglat tranzitul intestinal, pe noi Debridatul ne-a ajutat foarte mult.
In al doilea rand, trebuie refacuta/reechilibrata flora intestinala. Pentru inceput ar fi foarte buna o cura de Ecoflorina, flacoane, cel putin o saptamana, un flacon pe zi, jumatate dimineata, jumatate seara. Apoi continua inca doua saptamani cu Biotics Baby, un pliculet pe zi, jumatate dimineata, jumatate seara. Cand vezi ca scaunele se normalizeaza, treci la un meniu normal, dar nu deodata, tot in timp, cate putin in fiecare zi. Oricum, renunta la cruditati pentru o perioada.
Sanatate multa, sper sa-ti fie de folos !

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayssy spune:

Buna seara fetele
Am intrat doar sa va arat ce baiat ghidus am avut eu la baita in seara asta.
Cuscra Melku ce face Daria? Sper ca sunteti bine si ca e ok.
Leea imi pare rau pt problemele care le aveti, poate daca va da un tratament o sa fie mai bine.
Multa sanatate pentru toti bebicii si parintii bolnavi.


Mamica lui Dragos (11 noiembrie 2005)
Dragos
Varsta Dragos

Mergi la inceput