Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Apisica, iti multumesc frumos pt. raspuns, am intrebat de un eventual control cu valve pt. ca am citit pe site-ul domnului dr, ca s-ar putea intimpla asa ceva in perioada aceasta a sarcinii si am vrut sa stiu sigur la ce sa ma astept, ma bucur ca nu e cazul, cel putin nu la mine.
Pupici si multumesc inca o data!

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

AndraPGMie T . nu mi-a facut niciodata pina acum control pe masa cu valve. Cind am fost odata la camera de garda ca mi se parea mie ca am "ceva" a vrut un rezident sa ma suie pe masa ( asta prin luna a5-a ) si i-am zis NU. Doar la eco daca vrea daca nu plec.
La 28 sapt m-am dus doar cu analizele de singe. urina si secretii si mi-a facut eco sa vada cum e bb. Atit. iar la 34 sapt a zis sa nu ma duc cu nimic. Din ce am inteles eu se mai da o repetare a analizelor ( ca cele de la 28 sapt ) in sapt 38. Asa mi-a spus o mamica care era pe acolo.

apisicaDeci au ei in Elias??? epidurala? Am auzit fete pe care le-a pus sa cumpere, iar altele care au zis ca dai la anestezist 1.500.000 pt ea. Cum o fi mai bine. Cred ca tb vb cu dr.
Daca tu deja ai nascut deja nu ne dai si noua mai multe detalii( mai ales in cazul in care te apuca asa pe nepregatite). Eu mai am o dilemaTi se face clisma in spital sau recomanda Dr. inainte ceva?????ca mi-e groaza si de faza asta

Pupici

Monica 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Epidurala - eu am cumparat trusa si anestezicul. Dar asta dupa ce am vb cu T, ptr ca atunci cand am nascut eu nu aveau de nici unele la spital, nici macar manusi sau perfuzor, cu care am venit tot eu . Deci io zic sa-l intrebati.

Cand si cum nasteti eu mi-am tot propus incepand cu sapt 35-36 sa discut cu el despre asta, de fiecare data uitam sau ne luam cu altele, asa ca...m-a apucat, l-am sunat si gata. Nu-ti trebuie mari pregatiri, bagajul sa fie facut ca in rest..stie doc ce tre sa faca

Echo nu se mai face cand esti in travaliu, nici n-are cum ca bb se fataie intr-una. Doar control pe masa, monitorizare si cam atat.

Clisma mie mi-a facut in spital. Degeaba am tot luat laxative si am stat nemancata, tot n-am "rezolvat" nimic.

Va pup

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 6 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

madauCe inseamna monitorizare? Il asculta pe bb adica ? Si de unde stiu ei cum este bb asezat daca nu iti mai face eco?? Intrebari de gradi

Monica 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Monitorizarea da, inseamna ca asculta inima lui bb dar si masoara intensitatea contractiilor tale, sa vada daca nu cumva bb sufera atunci cand tu ai contractii puternice.

Cu pozitia lui bb, il verifica "manual", daca se misca sau se pune intr-o pozitie ciudata asta vede doc si actioneaza in consecinta. Deci nu prea ai de ce sa-ti faci probleme. Esti pe maini bune, stii asta, stai linistita

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 6 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Monique, iti multumesc mult pentru raspuns. Stiu ca tu esti cu sarcina un pic mai avansata si de aceea te-am si intrebat.
Joia asta sint si eu programata ca si tine, poate ne vedem pe acolo, desi nu ne cunoastem.
Te pup si eu zic sa-l abordezi pe doctor in privinta framintarilor tale, e normal sa-ti spuna ce si cum.

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Fetelor, sunt si eu o gravidutza Tutunareasa...am o intrebare la voi. Dr.T a spus vreuneia dintre voi sexul copilului din ecograf? (asta inainte de ecografia morfologica)?
Sunt foarte curioasa..



Aventura 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Aventura, mie la controlul de 13 saptamini, mi-a spus la ecografie ca s-ar putea sa fie fetita ( ccea ce si e) dar nu a fost foarte sigur.
Peste 2 saptamini, am avut confirmarea de la Iosup.
Teoretic de la 12-13 saptamini, un ecografist bun, iti poate spune ce sex are bebe.
Bafta la control si poate ai noroc sa afli sexul bebeului.


O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Mie T mi-a spus in sapt. a 12-a ca va fi baiat, iar Iosup a confirmat. Acum sunt mama de baiat si, peste ani, viitoare soacra mare .DianaD & Buflici (12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Cand am ajuns eu la sala de travaliu, si a venit anestezista, i-am zis ca am trusa mea iar ea a zis ok si a venit cu anestezicul; si mai stiu de la o mamica ce a platit 1,5 mil lei pe trusa+prestatie; insa daca madau zice ca ea a nimerit o perioada in care nu aveau in spital, atunci mai bine o procurati dnainte, dupa ce vb cu dr.
Despre clisma: nu mi-a facut, desi la un moment dat i-am zis chiar eu moasei :"stiti, nu mi s-a facut clisma", dar nu m-a bagat in seama iar eu ma gandeam cu groaza la momentele penibile care vor urma; nu am avut parte de ele sau cel putin pana in faza finala nu, caci la ultimele secunde a fost destul de intens si nu cred ca as fi putut realiza ca am facut ceva pe mine... ; poate nu mi-a facut clisma din cauza ca am venit cu dilatatie 6 de acasa, si poate nu mai era indicat sa-mi faca; habar nu am;
in ce priveste pozitia bebelusului, in timpul travaliului, verificarea se face manual din cand in cand, dr. isi da seama de pozitia acestuia si de starea colului si prin monitorizare c aparatul; eu am incaput la ora 10 seara pe mana doctoritei de garda, care dupa verificarea mea, l-a sunat chiar ea pe dr. T si l-a informat despre starea mea; dr. T a venit pe la ora 12 noaptea, cand dilatatia era maxima;
oricum experienta va fi unica pt fiecare, indiferent cat de multe alte experiente similare am citit pe forum inainte
eu am avut noroc sa am o nastere usoara desi e prima nastere, la o varsta nu tocmai frageda : 34 ani.
In principiu toata lumea se poarta frumos in Elias, infirmiere, asistente, mai putin cateva persoane de la copii, care au mutre si comportament mult prea acru fata de cat ar merita niste proaspete mamici unele cu experienta altele fara...

P.S.: madau, acum aveau si manusi si perfuzor, mi-au dat si algocalmin fiole pt durerile de dupa, mi-au dat si supozitoare cu glicerina, feerie nu alta.Poate ca ai nimerit intr-o perioada in care li se cam termina bugetul.

Pupici,


Aura si bebelusha Ilinca http://s101.photobucket.com/albums/m41/apisica/Ilinca-Ana/

Mergi la inceput