Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_id spune:

quote:
Originally posted by ellis

am revenit si sunt sigura ca dl. dr Tununaru este un medic exceptional si un om deosebit; astazi dupa ce m-a ajutat pe mine a plecat sa-si sustina lucrarea de doctorat si nu l-am mai gasit prin spital, dar am vb la telefon si mi-a confirmat ca sunt bine si-l pot suna pt probleme; de chestia cu banii chiar nu stiu ce sa spun, eu nu am mai intalnit dr sa nu ia bani - imi confirmati si voi, nu? eu fizic ma simt bine, moralul e scazut, dar mai exista speranta;
va multumesc din suflet pt. incurajari, va sarut cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_id spune:

[quote]Originally posted by dianad

Ellis, ma rog pentru tine . Gandeste-te ca ai acum un medic foarte bun si ca peste 3 luni vei din nou insarcinata si vei aduce pe lume puiul mult dorit!
Uite, Adriana mica l-a descoperit pe T-in septembrie anul trecut- fiind tot intr-o situatie ca a ta si acum are bebe in burtica. Daca nu ma insel, in septembrie sau octombrie trebuie sa nasca. Ai incredere in faptul ca peste un an pe vremea asta vei fi si tu pe cale de a deveni mamica.

DianaD & Buflici (12 aprilie 2006)

si eu sunt inca la inceput, aspiranta.....as vrea sa stiu cum il pot contacta pe dr.tutunaru deoarece pana acum am pierdut 2 sarcini(oprite din evolutie) si simt ca o iau razna.Din pacate dupa avort nimeni nu mi-a spus ce ar trebui sa fac asa ca am ramas cam in pom.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Am si eu ceva problemutze: ultimele analize au iesit usor deviate de la normal. Aici ma refer la o usoara anemie (hemoglobina la limita inferioara), calciu si glicemia la limita inferioara. Cultura pt streptococ tipB a iesit negativa, deci este ok.

Dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este ca mi-au iesit leucocite si flora microbiana in sumarul de urina; voi face acum si o urocultura sa verificam daca este vorba despre infectie urinara (eu nu am simptome!) sau nu am "prelevat" tocmai corect proba initiala (nu ar fi prima oara).

Aceleasi analizele facute la debutul sarcinii au iesit super bine si de aceea medicul de familie nu mi-a recomandat sa le repet pana acum, cand le fac la recomadarea lui T; este posibil sa fi avut infectie urinara toata aceasta perioada si sa nu imi dau seama, riscand astfel sa ii fac rau lui bebe?! Of, de abia astept sa ajung vineri la T, sa il intreb ce si cum.


Adriana 27+
Pozici

Varsta bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna fetele,

De-abia acum am descoperit subiectul...
Unele dintre voi ma stiu de la aspirante.
Sunt si eu pacienta lui T, pe care il consider un om extraordinar.
Sunt o gravidutza in aproape 17 saptamani si am o problema, de fapt mai multe. La ultima eco la care am fost (15 sapt), desi bb este foarte bine, cu 5 zile mai mare, iar TT a iesit excelent, mi-au iesit aiurea:
Rez eco 15 sapt:
IR a ombilicala = 0.77; S/D: 4.5
Artere uterine - flux cu spectru normal si valori crescute ale IR bilareral:
IR a uterina dr. = 0.63-0.65
IR a uterina st. = 0.75-0.78
Placenta:
- anterolaterala dr. fundica,
- grosime maxima 27.4mm,
- structura - gradul 2 de maturitate
Fiind pacienta dr. Tutunaru, mi-a dat pt IR-uri Magne B6 4/zi, 1 Bio-Marn Plus/ zi si 8 injectii cu Pregnyl, 1 inj / 4 zile.
Am citit undeva ca grosimea placentei ar trebui sa fie nr de sapt in mm, iar gradul de maturare 2 este normal pt dupa 32 sapt de sarcina si asta ma ingrijoreaza extrem de mult.

Suntem multe in situatia aceasta? sunt multe mamici care au dus sarcina la termen si bb este sanatos, desi au depistat astfel de probleme in timpul sarcinii?
Mentionez ca eco am facut-o la dr. Iosup. Sunt eu paranoica?
Va multumesc dn suflet.

Apisica, sa-ti traiasca fetita!
Ellis, imi pare tare rau


Pupicei, Ingeras 16+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Ingeras am auzit de multe mamici cu placenta de gradul II in saptamini asa mici ca tine. Si eu tot asa am avut in sapt. 14 si respectiv 20. Din punctul asta de vedere trebuie sa te linistesti. La fel, am citit pe aici despre burtici ci IR mai mari, care au nascut in final bebei sanatosi (ceva mai mititei insa-dar asta nu e o problema, recupereaza ei). Ai incredere in tratamentul dr. T si totul va fi bine! Nu te mai stresa, da?



36+ my little treasure
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Madyn, multumesc mult! Sarcina usoara in continuare!

Pupicei, Ingeras 16+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ingeras eu am o prietena care a fost in situatia ta, adica o placenta cam grosuta, a dus sarcina la bun sfarsit, bebe e bine sanatos. Deci io zic ca nu e cazul sa te stresezi, daca era vreo problema iti zicea in mod singur domnul doctor.
Deocamdata concentreaza-te pe tratamentul cu Pregnyl, sa scada un pic IR-urile, asta e problema cea mai mare, dar daca bb e in grafic cu dezvoltarea e ok. Si eu am avut IR mari, si notch, iar dupa o luna de Pregnyl am fost "ca noua".
So...relax, si sarcina usoara in continuare. Esti pe maini bune


Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 6 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Ingerasa, eu fac tratament cu pregnyl de la 4 saptamani si nu l-am intrerupt nici acum si tind sa cred ca nu voi scapa de el pana la nastere. Mie la 14 saptamani mi-au iesit IR-urile mai mari ca ale tale, adica 0.76/0.77 si mi-a dat in continuare sa fac pregnyl pana la 20 de saptamani cand am facut iar eco si mi-au iesit tot mari 0.65/0.67. Fac in continuare pana vor scadea sub 0.5 si eco morfologica din luna in luna. Pregnylul are rolul de a ajuta sarcina sa se dezvolte corespunzator. Atata timp cat bebe e si mai mare nu ai de ce sa iti faci griji. La mine in afara de aceste IR-uri crescute bebe e si cu vreo 4-5 zile mai mic de la 14 saptamani, pana atunci fusese mereu mai mare cu o saptamana, deci nu se pune problema de ovulatie tarzie ptr ca am facut eco aproape saptamanal de la 5 saptamani.
In ce priveste placenta tot gradul 2 de mat am si eu si asa a fost si la 14 si la 20 de sapt si dr T nu a zis nimic de ea ci numai de IR-uri. Asa ca stai linistita ca inca e buna, numai la 3 sa nu treaca ca asta inseamna ca e prea batrana dar am inteles ca si daca imbatraneste prea repede s-ar da utrogestan ptr a ajuta functiile ei. Stie el dr T ce sa faca daca apare vreo problema. Tu stai linistita ca stresul duce la marirea fluxurilor si banuiesc ca vrei sa scapi de Pregnylul ala. Eu una m-am saturat de atatea intepaturi, dar asta e, mergem mai departe.
Multa sanatate.

tanima 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

ana_id intra pe siteul infertilitate .ro cu www in fata si mergi la detalii de contact si gasesti chiar nr lui de tel sau al asistentei
insa nu te astepta sa te gadile sau sa vorbeasca prea mult si sa renunti inainte sa incepi
dr T isi vede de treaba, si isi vede fff bine dar nu e genul de dr care sa stai o ora la discutii despre ce va face etc
mergi pe mana lui cu incredere
e tare de tot!!!
spun asta pt ca si eu am trimis o prietena cu mari probleme si a renuntat din start la el ca ea avea pretentii sa ii explice exact ce va faci si cum si ....etc aberatiii
nu stie ca de fapt ei si-a luat o sansa

quote:
Originally posted by ana_id

[quote]Originally posted by dianad

Ellis, ma rog pentru tine . Gandeste-te ca ai acum un medic foarte bun si ca peste 3 luni vei din nou insarcinata si vei aduce pe lume puiul mult dorit!
Uite, Adriana mica l-a descoperit pe T-in septembrie anul trecut- fiind tot intr-o situatie ca a ta si acum are bebe in burtica. Daca nu ma insel, in septembrie sau octombrie trebuie sa nasca. Ai incredere in faptul ca peste un an pe vremea asta vei fi si tu pe cale de a deveni mamica.

DianaD & Buflici (12 aprilie 2006)

si eu sunt inca la inceput, aspiranta.....as vrea sa stiu cum il pot contacta pe dr.tutunaru deoarece pana acum am pierdut 2 sarcini(oprite din evolutie) si simt ca o iau razna.Din pacate dupa avort nimeni nu mi-a spus ce ar trebui sa fac asa ca am ramas cam in pom.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Fetelor, voi stiti cumva daca la cezariana tre sa-ti cumperi trusa de anestezie singura? Ca nu l-am intrebat pe T si daca ma apuca nasterea cand e el plecat in concediu nu stiu daca tre sa o am pregatita sau mi-o dau ei de la spital.

Mergi la inceput