Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

quote:
Originally posted by Adriana mica

Buna fetelor,

Geliza, poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre rezervele cu plata?

Eu sunt arondata la CMU, si am aflat ca au inaugurat niste rezerve cu plata, insa pot fi folosite doar de pacientele unor medici de la CMU dar care nu profeseaza in Elias; deci nu se aplica. Cele despre care vorbesti tu sunt diferite de acestea?

Adriana 26+
Pozici

Varsta bebe






Adriana, eu stiu o mamica din grupul nostru de gravidute, pacienta a dr vladareanu, care a benficiat de o astfel de rezrva...a fost 100 euro/ noapte, cu regim de garsoniera, adica avea inca 2 fotolii pat in care adormit mama ei...aveau frigider, tv, ac...si in plus veneau si asistentele mult mai des is erau mult mai atente

Eliza 34+ cu Ilinca si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Fetelor, la ce numar de telefon sunati voi pentru a afla de garzile dr. de la Elias?? Am nevoie sa ma interes de un alt medic si nu prea stiu cum sa fac...

Legat de acele rezerve, parca se mai discutase undeva, ca sunt situate in alta aripa a spitalului si astfel e mai dificil de adus bebe la mamica. Dar asta stiu din amintiri, nu sunt sigura de veridicitate. Insa asa cum s-a exprimat dr. T, mai bine stati linistite, si de banii aia ii cumparati ceva lui bebe, mai ales ca nu stati mai mult de 3 zile in spital (chiar si in caz de cezariana).


Steluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

buna fetelor

va multumsc pt raspunsuri

pana la urma, ca sa fiu eu ministita am mers miercuri la T si mi-a zis ca intepaturile sunt normale. l-am vazut si pe bb care este ok, creste frumos, se zbenguie in burta mea.

we placut


Marina 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Monica, asa cum iti zisera si fetele, daca e sa aiba colici , are orice ai manca...Asa ca nu te mai invinovati! Eu fusei tot din alea norocoase care scapara fara urlete, altfel cred ca atingeam culmile inalte ale depresiilor!In plus, mie mi-a convenit tare regimul ala strict pentru ca am ajuns in scurt timp la greutatea de dinainte de a fi gravi!Cum am inceput sa mananc de toate(si mancam, nu ma jucam), am si pus peste 10 kilograme care au inceput sa se inmulteasca, sa se inmulteasca de nu mai stiam cum sa o scot la capat...si ma minunam de ce naiba atatea pofte pe capul meu pentru ca in timpul sarcinii mancam cat sa apuc ziua de maine

Androixo,eu sunt in lucru, insa...fara unda verde! Adicatelea se facu anu' si ceva...

Cat despre rezervele alea, nus' ce sa va zic...Daca vreti sa stati linistite si sa nu va stresati cu vizitatorii colegelor de camera, apelati cu incredere...Credeam ca sunt eu subiectiva dat fiind faptul ca eu nu prea am avut vizitatori(de fapt, nu am avut deloc),insa vad ca majoritatea aveti aceleasi pareri...Eu de multe ori duceam copilul in sectia de neonato decat sa il tin in salon pentru ca puhoaiele nu se mai terminau si pe langa faptul ca abia se mai respira(chiar si cu geamuri deschise...),eram disperata rau sa nu pateasca ceva copilu' intrand in contact cu o gramada de oameni...

Nicoleta si Alexia (21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Buna seara. va scriu intr-un moment extrem de greu din viata mea - "astept" sa pierd o sarcina - sunt insarcinata in 9-10sapt, iar ieri am aflat ca sarcina imi este oprita din evolutie de la 5 1/2 - 6 sapt; imi sunasem dr meu joi seara ca am observat firicele maronii, iar el era plecat si mi-a spus ca pot merge linistita la munte si ne intalnim la intoarcere, desi eu, pe 31.07.2005 am mai pierdut o sarcina; Dumnezeu a vrut ca ieri sa ajung la spit. militar la dr Ionescu la ecograf, care, speriindu-se de ce a vazut, a facut tot posibilul sa ma trimita la dr. T, care m-a si vazut ieri la ora 14 si m-a programat pt marti dim pt un eventula avort; aseara am intrat in panica si l-am intrebat ce fac dc imi este rau pana atunci si mi-a spus fara sa ezite sa-l sun; am mai trecut o data prin asta si stiu cum sunt durerile astea;
azi, la 8.10 l-am sunat si la 9.20 era la spital - au inceput sangerarile; m-a consultat si nu a vrut sub nicio forma bani- nu am mai intalnit - si ieri nici nu il cunosteam; acum sunt acasa si astept ziua de luni pt un avort, pt ca bebeul meu e inca f bine prins si trauma ar fi si mai mare daca nu se declanseaza avortul spontan;
nu mai stiu ce vreau si ce sa imi mai doresc, mie asa teama....
insa mi-am pus toata speranta in acest OM pe care ieri nici nu il cunosteam;
cand mai sunt in stare mai scriu, imi este foarte greu...dar DUMNEZEU nu ne va lasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Ellis, ma rog pentru tine . Gandeste-te ca ai acum un medic foarte bun si ca peste 3 luni vei din nou insarcinata si vei aduce pe lume puiul mult dorit!Uite, Adriana mica l-a descoperit pe T-in septembrie anul trecut- fiind tot intr-o situatie ca a ta si acum are bebe in burtica. Daca nu ma insel, in septembrie sau octombrie trebuie sa nasca. Ai incredere in faptul ca peste un an pe vremea asta vei fi si tu pe cale de a deveni mamica.DianaD & Buflici (12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Ellis, parca ma regasesc pe mine in povestea ta. In 2005 am pierdut 2 sarcini. La a doua am fost la eco si de acolo m-a trimis la dr T care m-a primit in aceeasi zi la cabinet, mi-a facut si el un eco sa se convinga si nu mi-a luat nici un ban nici macar la cabinetul particular. Probabil m-a vazut prea daramata psihic ca sa ii mai arda si lui de tarife. M-a chemat dupa cateva zile la spital ptr chiuretaj, dar sincera sa fiu am mai sperat pana in ultima clipa ca ceva se va schimba in bine ptr ca diferenta era f mica, de cateva zile, si insusi dr T a sperat ca poate sarcina e mai mica si de aceea nu are BCF-uri, asa ca l-a spital nu m-a bagat la chiuretaj pana nu mi-a facut inca un eco. Chiuretajul se face sub anestezie totala care desi e naspa dupa ca iti da greturi si ameteli si o stare de rau (depinde si de organism - erau fete care se trezeu dupa 5 min sau ca mine abia trezita dupa 2-3 ore) anestezia totala e benefica dpdv psihic, ca nu stii nimic si nu simti nimic, doar un gol in suflet pe care nu il vei umple niciodata ci doar vei incerca sa traiesti cu el. Acum partea cea mai buna e ca dr T face niste chiuretaje perfecte si nu ai nici o problema dupa, eu am ramas insarcinata la 2 luni dupa el si acum am azi fix 24 de saptamani datorita dr T si tratamentului indicat de dansul. Si nu sunt singura, chiar si Monnica care acum are o luna de cand a nascut un baietel a trecut prin aceleasi probleme. Asa ca sa nu iti pierzi speranta ca exista si pentru noi un moment in viata si dr T are grija de noi.
Mult curaj.

tanima 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Of, Ellis, ce sa iti spun? Stiu ca nu te poate consola acest gand, dar suntem mai multe fete care am trecut printr-o durere similara cu a ta.

Diana are dreptate: acum aproape un an (in august, de Sf. Maria)am pierdut o sarcina de 9 saptamani. Fara sa am vreun simptom, la una dintre ecografii s-a semnalat cantitate redua de lichid amniotic(desi BCF erau normale); mi-am sunat medicul pe care il aveam la momentul respectiv, dar m-a repezit la telefon ca il sun fara sa fie o urgenta. Citisem pe forum despre T. asa incat nu am ezitat si mi-am facut programare la cabinet. Presimitirile mele s-au adeverit:inimioara nu ii mai batea; dupa trei zile am repetat ecografia, insa verdictul nu a putut fi schimbat. La spital tot personalul s-a purtat admirabil; iar faptul ca T. a optat pt anestezie generala mi-a adus o "alinare" macar in plan fizic si al emotiilor imediate prin care ma asteptam sa trec.

Sentimelele de culpabilitate si regretele au aparut ulterior, si pot spune ca nu mi-am gasit linistea pana nu am ramas din nou insarcinata. T. mi-a dat unda verde imediat, insa eu nu m-am simtit pregatita pana in ianuarie, cand minunea s-a intamplat de la prima incercare. Iar acum am intrat in ultimul trimestru si numar descrescator saptamanile care au mai ramas pana la marea intalnire cu bebe.

Iti doresc multa bafta si sa nu iti pierzi speranta

Adriana 27+
Pozici

Varsta bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Ellis, curaj...
eu am primit unda verde imediat, si surpriza a fost pe masura, mi-a iesit din prima... asa ca nu te mai gandi la prezent, gandeste-te la viitor!
pana atunci, ai incredere in . esti pe maini bune.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

stie cineva sigur cand intra dt T in concediu
si stiti daca pleaca din tara???ca am inteles ca daca este in tara vine la spital din concediu pentru nasteri
37+

Mergi la inceput