Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Bacitza, nu te complica. Chiar nu are rost sa risti. Eu in locul tau n-as mai sta in dubiu.
Mady, la bebei pe vremea mea nu era AC si se statea cu geamul deschis. Noi la mamici am stat ca proastele cu geamul inchis, 4 lauze + 4 copii + destui membri de familie ai uneia dintre noi care nu se dadeau dusi decat tarziu in noapte si nu-ti spun ce caldura si aer inchis era in salonul ala. Iar noaptea si o parte din zi copiii stateau si ei la bebici in aer curat Asa ca geamul deschis fara grija. Daca tie ti-e cald si lui ii este si invers.

Andreea mamica lui Filip Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Uff, Androixo si inca tu ai prins luna mai, dar eu voi prinde probabil august .... . Poate s-au modernizat si astia cu AC, macar la mamici (viseeeee!!!)


Marinar si au aveam astfel de dureri de ovare cind aveam burtik de o virsta cu tine, si totul a fost OK. Vezi numai sa nu te prinda fara sa-ti dai seama un curent ceva. Si daca nu scapi de dureri incearca scopantil supozitoare si no-spa.



35+ my little treasure
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu am fost de curand in spital si era o caldura de mureai. La sala de travaliu era aer conditionat (ce bine era acolo), deci ptr nastere sunt condirii bune. In saloane, caldura mare. La bebei nu stiu, chiar nu am intrebat asa ceva ca eu voi naste oricum toamna. Mai nasol a fost cu toaletele, mai japate ca niciodata. Am tot fost internata in spital de la inceputul sarcinii, dar in afara de faptul ca nu am prins aglomeratie si multe nasteri ca altadata ( am stat doar 2 in salon) celelalte conditii nu au fost prea placute: nu aveau medicamente(nici macar nospa si scobutil) si mancarea a fost sub orice critica. Sper ca a fost doar o chestiune de moment ca alta data a fost ok.
Marinar, eu am avut asemenea simptome de la 4 saptamani. Poti sa iei no-spa 3 pe zi si vineri ii explici si lui Dr T, astea e posibil sa fie si contractii. Mie mi se intarea si burta si parca imi ieseau ovarele in afara asa simteam cateodata. Bafta la control.

tanima 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Eu am nascut acum 2 saptamani si jumatate si sa zic asa impresiile sunt inca proaspete . La bebei exista aer conditionat. Ii tin imbracati in pampers si scutecel. La mamici in saloane nici-o sansa de AC. Ziua cand tineam bebeii in salon cu noi, era doar geamul deschis, si usa inchisa. Asa ca era un aer.... Iar noaptea usa larg deschisa. De aici si inconvenientul ca ii auzeai pe toti care treceau pe hol.

La capitolul toalete, pot spune ca aratau destul de bine. Cat priveste medicamentele, se pare ca au avut tot ce le trebuie deoarece nu mi-am trimis sotul sa cumpere nimic...



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

eu ma gandesc din ce in ce mai mult la varianta "rezerva", desi este 100 E/noapte

Eliza 34+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinabr spune:

Sautare...
Sunt pacienta a doctorului tutunaru si stiu ca pleaca in concediu din 21 iulie. De aici aflu ca mai vine la cabinet. Eu fac ecograf la Iosup ( de 20 saptamani) pe 24 si mi s-a transmis sa revin la finalul lunii pentru programare pentru ca "omul" este in concediu.... Sa incerc sa vin la cabinet pe 24 imediat dupa eco, fac si tratament cu pregnil... Nici sa cad pe capul omului peste alte programari dar este la cabinet pe 24? Are cineva programare in acea data.....?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Bacitza, eu port lentile de contact cu -13 si -15,5, iar la ochelari mi-ar trebui cel putin 2 dioptrii in plus, insa ochelari nu mai port de 12 ani.Am 35 de ani si jumatate si in aprilie am nascut prin cezariana-cu dr.T, bineinteles, un baietel de 3580g care a luat nota 10, desi la cezariene nu prea se da 10!Eu ma simt foarte bine, in cea mai mare parte a timpului uit ca am totusi o operatie: ridic copilul cu tot cu carutz, ma aplec la baitza, fac cumparaturi la fel ca inainte de a ramane insarcinata. Doar cand sotul, care are peste 130kg vrea sa facem una alta, imi amintesc ca sunt operata si ca nu am ajuns inca la T sa-mi spuna daca e totul ok, dar pe 10 ajung la cabinet si sa vedem pe unde scot camasa-alaptatul scade libidoul femeii, nu si pe al barbatuluiRevenind la miopie, eu am ambii ochi cu vederea la jumatate de metru si aia in ceatza si nu am vrut sa risc bruma de vedere pe care o mai am nascand normal-nici T nu s-a gandit ca as putea naste altfel decat prin cezariana- si am luat o decizie buna:nasterea a fost usoara si refacerea rapida. In alta ordine de idei un ochi nefolosit la capacitatea lui se pierde in timp. Ai putea incerca lentilele de contact-diferenta intre dioptrii nu s-ar vedea ca la ochelari si ai putea sa-ti folosesti si ochiul cu miopie mare. uite aici povestea nasterii:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72713&whichpage=10DianaD & Buflici (12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Clio, multumesc mult pentru raspuns. Am mancat o parte din alimentele care nu sunt permise. Probabil ca de asta il chinuie colicii pe micutul meu. Asta este! Imi vine sa mor ca nu am stiut.

Multumesc inca o data

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Fetele, stati cu geamul deschis fara griji. Nu va chinuiti cum m-am chinuit eu. Si bb are nevoie de aer. Daca tineti usa inchisa si nu este curent nu e nici o problema. Macar pe hol cand ii aduceam de la salonul lor era un curent crunt si nu a patit nimic. Eu cand o sa nasc a doua oara, daca o sa prind tot caldura o sa tin geamul deschis. Si unde mai pui ca acum stiu si cum se pozitioneaza patutul lui bb deasupra patului mamei

In ceea ce priveste ce mancam cand alaptam eu nu m-am ferit total decat de capsuni si fasole uscata. In rest am mancat de toate, mai putin prima luna de dupa ce am nascut cand habar n-aveam ce pot sa mananc si tot asa de frica am tinut-o pe supa si friptura la gratar de mi se acrise de atata gratar.
Daca aveti vreun dubiu cu un aliment mancati o cantitate mai mica si apoi cresteti progresiv urmarind reactia lui bb.
Oricum eu raman totusi la parerea ca alimentatia mamei (aici neincluzand tuutnul, alcoolul, care sunt oricum nocive pentru bb, sau medicamentele) conteaza prea putin cand vine vorba de colici. Sunt copii care au desi mamele lor tin regim si copii care nu au desi mamele lor mananca de toate. Cum iti e norocul. Eu am avut bafta.
E important si sa reusiti dupa fiecare masa sa-l faceti sa eructeze. Gazele alea ii provoaca dureri micutului. Acum daca s-o invata singurel sa traga si cate un partz (ca Filip le tragea bine, nu stiu de unde a invatat ) e numai bine.

Eiii si acum sa va zic si despre mine Vreau sa ma apuc de bb2. As merge la T. sa vada cum stau si sa-mi iau unda verde, sa-mi zica si depre un fibrom descoperit de Iosup la 14 saptamani sa vedem daca a crescut si ce mai face. Stiu ca ati mai vorbit de un milion de ori dar intreb si eu poate totusi nu v-ati plictisit sa mai ziceti o data. Ce program are T la spital? Si daca imi raspunde cineva, Clio te rog, poti sa treci in primul post cu rosu ca sa ramana pentru posteritate?

Andreea mamica lui Filip Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Geliza, poti sa imi dai si mie mai multe detalii despre rezervele cu plata?

Eu sunt arondata la CMU, si am aflat ca au inaugurat niste rezerve cu plata, insa pot fi folosite doar de pacientele unor medici de la CMU dar care nu profeseaza in Elias; deci nu se aplica. Cele despre care vorbesti tu sunt diferite de acestea?

Adriana 26+
Pozici

Varsta bebe


Mergi la inceput