Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Monnica, uite o lista orientativa cu alimente permise/nepermise in perioada alaptarii. Am salvat-o tot de pe desprecopii.com, acum ceva vreme. In ceea ce ma priveste, cred ca aproximativ 2 luni m-am tinut strict de ea, de la 2 luni am inceput sa mananc treptat si alimente de pe lista celor nepermise, pana am ajuns sa mananc orice... BB a mea nu a avut colici, acum nu stiu daca datorita alimentatiei mele...eu inclin sa cred ca nu alimentatia mea a fost cauza...Am prietene la care tot regimul si toate leacurile dupa lume nu au dat roade.
Uite:

FRUCTE PERMISE:
mar progresiv
banane la discretie
ananas

NU:
kiwi
citrice
pere
struguri
prune
piersici
caise

LEGUME PERMISE:
cartofi (fierti, copti, prajiti la teflon cu foarte putin ulei, piure)
rosii progresiv
salata verde
radacinoase (in ciorbe, in supe, coapte in cuptor, fierte)
NU:
mazare
varza
fasole uscata
ceapa cruda (este permisa numai fiarta)
praz

CONDIMENTE PERMISE:
marar
patrunjel
cimbru
mac
susan
chimen

NU:
ardei iute
piper

CARNE:
carne de orice fel (slaba care sa fie fiarta , la gratar sau la Teflon prajita usor cu foarte putin ulei, in mancaruri gatite)
mezeluri fine si putin condimentate
in supe de orice fel
in mancaruri gatite cu ceapa fiarta, si nu prea mult bulion sau rosii

DULCIURI PERMISE:
placinta cu mere, branza, dovleac
chec
cozonac
fursecuri

NU:
ciocolata
torturi
prajituri(cu frisca sau creme)
frisca
inghetata


BAUTURI PERMISE:
bere fara alcool
compoturi sau sucuri (de ananas, mere, fructe exotice-Santal, pepene galben, banane)
vin putin
sampanie putina
NU:
ciocolata
cafea
bauturi alcoolice
compoturi din citrice,struguri, prune, oere, kiwi

Cat despre constipatie, nu stiu daca a patit-o careva mai rau ca noi...Ajunsesem in culmea disperarii! Pana la 5-6 luni facea la 3-4 zile, se scremea de nu mai putea si ce ma omora cel mai tarea era faptul ca dupa toate scremerile astea, facea moale! Ulterior, am citit ca in cazul copiilor alaptati ar trebui sa te panichezi doar daca fac kk foarte tare, daca fac rar, dar moale, este normal, ei asimilind foarte bine laptele matern...Dupa 6 luni , i-am dat supliment de fier...Eheeee!Atunci am vazut eu ce insemna copil constipat!Am incercat tot ce se putea de la portocala, vit C, cereale, iaurt, nici nu mai stiam ce sa ii dau!Ca solutie rapida a mers vit C(recomandata de o mamica de pe forum), dar nu rezolva decat pe moment problema...Ceea ce a mers foarte bine, dar asta o poti pune in aplicare numai dupa ce incepi diversificarea, a fost un pic de unt/smantana in piureul de legume + cereale "grau cu miere"+ fructe cu un usor efect laxativ(para, pruna, de exemplu)...Cu o dieta corespunzatoare reusesti sa o/il reglezi, dar asta abia cand vei incepe diversificarea.Pentru bb asa mic poti incerca ceai de musetel/zeama de portocala...Aaaa, am mai auzit ca ar fi eficient si Debridatul, care de altfel e bun si pentru colici...O sa ajungi sa le incerci pe toate ca sa afli care este cel mai eficient pentru puiul tau!




Nicoleta si Alexia (21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

buna fetelor

am si eu o intrebare: pe voi cand v-a trimis T sa faceti prima echo la Iosup. eu azi am 11 saptamani si merg vineri la T la control. oare sa-l sun eu deja pe Iosup si sa-mi fac programare???

voua v-a dat T sa faceti triplu test????

marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

Marinar, prima eco la iosup am facut-o la 14 sapt cand m-a trimis sa fac si triplu test...daca faci pregnyl trebuie sa mai astepti 10 zile de la ultima injectie

programarea pt eco ti-o faci dupa ce vorbesti cu T

Eliza 33+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

multumesc Eliza. deci o sa mai am rabdare pana vb cu T. astazi fac ultima injectie de Pregnyl, a 8- a, dar s-ar putea sa mai imi dea- data trecuta mi-a zis ceva de 10. va tin la curent.




Marina 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Noi suntem bine; cu timpul nu prea o ducem bine, in sensul ca serviciu ne solicita foarte mult si pe mine si pe tati, dar nu prea avem incotro.

Ultima oara am fost la T. la 24 de saptamani; bebe Tudor cantarea 700gr. Este foarte jucaus (se prefigureaza a fi un copil "energic"). Urmatorul control va fi la 28 de spatamani, cand ma voi prezenta si cu analizele din dotare(inclusiv cultura col; am fost un pic panicata azi cand m-am dus la recoltare, dar vad ca totul este bine, nu au aparut sangerari sau alte aspecte nedorite).

Adriana 26+
Pozici

Varsta bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele cu lista permisa sau nu in alaptare,fiecare copil e altfel nu exista o reteta anume.Eu de ex am descoperit ca ma abtineam de la multe si degeaba tot avea colici, e si dupa aia am trecut usor si am observat pe propia piele cum reactioneaza cl mai bine si a fost f bine asa.



AniS
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bacitza spune:

Salut,
Nu sunt chiar noua, am mai postat pe acest forum, ce-i drept f.rar, dar nu prea cred ca ma cunoasteti. In orice caz, urmaresc de mult timp ce ati scris pana acum si vreau sa va spun tuturor ca mi-ati dat de multe ori nopti apoape albe, mai ales in ultima perioada cand nu prea am mai putut dormi lejer. Sunt in saptamana 39+ si sunt intr-o foarte, foarte mare dilema: CUM SA NASC PANA LA URMA... Am 38 ani si 1/2 si posed o miopie forte la ochiul stang, congenitala (la ultimul control oftalmologic, dr. mi-a scris ca as avea -15! nu stiam ca e posibil asa ceva, desi ar fi justificat, pentru ca cu cel stang nu vad si n-am vazut niciodata de cand mai stiu mare lucru nici la 1/2 de m in fata mea). Dioptria la stangul pt.ochelari pana acum era -6, insa o asemenea diferenta de dioptrii dintre cei doi ochi nu ar fi adus nici un beneficiu vederii mele, eu nereusind sa vad oricum cu stangul, indiferent de ce dioptrie mi s-ar fi pus, plus ca ar fi fost o diferenta prea mare de grosime intre cele doua lentile care ar fi dus la o pereche de ochelari care ar fi stat cam intr-o rana pe nasul meu... La dreptul am o miopie mai redusa, de -1,50-1,75. In mod normal s-ar impune o cezariana din cauza riscului de dezlipire de retina... Dr T. a fost de acord la ultima consultatie ca voi naste prin operatie cezariana (pana la ultima consultatie nici macar nu am avut curajul sa-i spun ca sunt mioapa, nu imi puneam ochelarii la ochi pentru ca, oricum, de obicei nu-i port pe strada), insa eu tot nu sunt impacata cu ideea. Parca as fi vrut sa nasc si eu natural si sa nu intervin brutal in destinul venirii pe lume al micului sufletel care chiar acum imi da cate un sut sau care mi se tot contracta in burtica... Ati auzit vreuna din voi de vreo nastere naturala cu o miopie ca mea care s-a soldat cu un deznodamant dezastruos pentru mama din cauza efortului: dezlipirea retinei si, implicit, pierderea vederii? Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? In 6 iulie de dimineata dr.T. mi-a spus sa ma internez pt. cezariana. Ce sa fac ????? Help!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

bacitza, eu zic ca nu are rost sa te complici inutil, mai ales ca nici d-l dr T nu este adeptul cezarienelor decat in cazuri bine intemeiate...eu am tinut mortis sa nasc natural primul copil, am trecut prin travaliu, l-am "simtit" si stiu ce inseamna, dar pana la urma tot la cezariana am ajuns din cauza de col dur, care s-a dilatat maxim 4 cm dupa 12 ore....asa ca...
Nu-ti face probleme ca bb nu va fi pregatit pt nastere...se adapteaza f usor....

Nastere usoara, refacere rapida, bb sanatos si mancacios...iti tin pumnii pentru joi....

avem si noi in grupul de "mamici de iul-aug" o mamica ce va naste probabil tot joi, tot prin cezariana...s-ar putea sa va intalniti prin saloane

Eliza 34+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Mamici care ati nascut la Elias, vara, cum e in salonul bebicilor? E cald? Cum ii tin imbracati? Si micutii cum se comporta pe caldurile astea? Dar voi cum ati rezistat?

Va pup!




35+ my little treasure
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

fetelor, pentru ca sunteti burticoase mai cu experienta decat mine, revin cu o intrebare: sunt normale niste intepaturi in zona ovarelor? pana acum am mai avut dureri surde, dar azi parca sunt altfel. altceva nu am, dar nu stiu ce e cu intepaturile astea. sa fie de la faptul ca se intind ligamentele???
eu trebuie sa merg la T vineri, dar ca sa scapt de orice griji ma gandeam sa merg azi.
voi ce ma sfatuiti???

multumesc


Marina 11+

Mergi la inceput