Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

Buna seara dragi "tutunarese"!
Eu nu am mai scris pe subioectul asta pana acum dar v-am urmarit din umbra ...

Sunt o proaspata mamica de iulie-august si vroiam sa va ajut daca imi permiteti sa va decideti asupra nasterii: nu va recomand deloc cezariana...si poate sa comfirme si Anasia (sper sa nu te superi dar e mai bine sa stie la ce sa se astepte )...recuperarea este foarte foarte grea...nu se compara...durerile sunt crunte si sunt multe alte probleme: laptele vine foarte tarziu si poti sa ai surpriza ca mine ca bebe nu mai suge si trebuie sa intarci deci fara suparare va recomand daca nu aveti probleme sa incercati sa nasteti natural...pup fetele ca sa nu se supere ca am intervenit asa in forta
despre Vladareanu...numa de bine ca sa zic asa...m-a tinut pana la ora 12 de dimineta in conditiile in care eu aveam hipertensiune, diabet etc...am facut o criza de glicemie si a trebuit sa amanam cezariana de pe ziua respectiva iar el nu a venit sa ma vada desi nu avea nici o treaba iar Bogdan s-a dus la el de nu stiu cate ori...deci tot respectul ...cand m-a vazut in ce hal eram nici nu a mai vrut sa ma consulte si-a dat acordul imediat...eu sunt de accord ca are ceva cu T dar ce are cu pacientele lui? atsa nu mi se pare corect deloc...

va pup si va citesc in continuare

bulinuta cu bulinel

http://pg.photos.yahoo.com/ph/rusanualina/album?.dir=/19c3re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Fetelor stie cineva in cazul in care Tutunaru nu este in tara pe mina cui ne lasa???Ramine Bogdan si Dana Lebit sau cum ? Ei mai sint rezidenti sau dr? I-am vazut pe amindoi in spital. Ma gindesc sa nu ma apuce pina duminica cind este plecat din tara, cu toate ca a zis ca pina vinerea viitoare nu nasc .

Daca cineva a trecut de termen cum i s-a indus nasterea...cum a procedat???ca ma gindesc si la varianta asta daca este asa cum a zis dr ca nu nasc pina vinerea viitoare cind de fapt am termenul.

POZE

Monica 39 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

buna fetelor...va prezint si eu povestea nasterii
Buna fetelor,
am revenit si noi iri acasa...minunea se numeste OANA ILINCA, a avut 3300 g, 50 cm, Apgar9 (din cauza de lichid verde) si a venit pe lume in 7.08.2006, ora 9.10, prin cezariana cu rahi anestezie

pe noi ne-a luat prin surprindere duminica noaptea pe la 3 cand m-amd su la baie si am gasit ceteva firisoare de sange...am zis ca incep sa elimin dopul...si ce daca...nasterea putae sa mai intarzie...dupa 1/2 ora parca ma durae si burta un pic...iau un no-spa si un scopantil...daca e travaliu fals trebuie sa se opreasca....dupa alta 1/2 de ora ma duc iar la baie...deja eliminam dopul...maroniu, gelatinos....ulterior avam sa aflu ca erau doar bucatele fiindca am tot eliminat in urmatoareale 2 ore...durerile n-au trecut, ba mai mult, erau ca la ciclu, adica contractii...si la 5 min...m-am impacientat deja ...am zis ca daca nasc rapid si nu mai apuc cezariana....deja era ora 4 si ceva...eram neepilata ca bineinteles legile lui Murphi se aplica si programarea la cosmetica o aveam peste cateva ore....aia e am zis...am bagat epilatorul in priza si am luat asa "pe ici pe colo"....si cand surpriza....mi se fisureaza membranele...incep sa pierd lichid....nu mult dar cat sa nu-mi mai ajunga tampoanele zilnice...am trecut la vata....nu imi curgea continuu...in special cand ma ridicam in picioare....problema cea mai mare era ca mi se parea mie ca e cam verde...ulterior aveam sa aflu ca asa si era...deja m-am impacientat...i-am zsi sotului "hai ca nu-i gluma, plecam la spital"...am trezit copilul cel mare, am sunat-o pe mama, i-am zsi ca i-l plasez si la ora 6 am plecat spre spital....era racoare sii picura...pe DN spre bucuresti deja ploua torential...nu conta...noi mergeam cu 120 spre 140...la un momemnt dat mi-era si teama sa nu patim ceva....prin baneasa, surpriza....am experimentat de-a dreptl ce inseamna sa ti se rupa apa cu adevarat....m-am "inundat"...aveam deja un prosop intre picioare si 1/2 pachet vata....am ajuns in 45 min la poarta spitalului...pe dr il sunasem cand am iesit din ploiesti, sa nu-l trezesc prea devreme...ne-am vazut la spital unde mi s-au facut pregatirile de operatie...intre timp contractiile mele erau prezente, dar parca se mai rarisera...dupa raportul de garda de la spital s-a hotarta sa intru in operatie de urgenta ca aveam membranele rupte si lichidul verde...am intrat la 9.05 in operatie, am cerut anestezie rahie cu peridurala...dr imi zisese sa nu cumpar nimic ca imi vor da ei si platesc la spital...n-a fost asa...n-am mai capatat peridurala...mi-a facut rahie...n-am simtit nimic...in sec 2 mi-au amortit picioarele...dupa 5 min mi-am auzit bebele tipand, un pic ragusita...apoi am si vazut-o...si a mai durat inca 50 min cusatura....vreau sa va zic ca cea mai mare parte a operatiei am vazut-o live in reflectoarele de deasupra mea...bine, cat se putea vedea....am stat la reanimare 24 ore dupa care la salon primele 2-3 ore au fost mai grele...si apoi m-am ridicat singura si am mers la "copii" sa-mi vad minunea....a fost super...vreau sa va zic ca nu credeam sa fiu capabila de asa recuperare rapida...stiam ca miscarea e f importanta si am facut miscare....acum operatia ma tine un pic, dar e bine...sunt relaxata si detasata....ceea ce va doresc si voua...am pierdut 7 kg...Oana papa san, sper sa ne reglam productia in functie de cerere si sa ne obisnuim repede cu programul

Multumesc tuturor pentru urari, felicitari mamicilor care au mai nascut intre timp, bafta multa celor ce urmeaza sa nasca



Eliza cu Oana Ilinca (7 aug 2006) si Mara Cristiana (24 ian 2002)

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)


cat despre cezariana...la mine a fost super, super a doua....recuperarea nu va mai zic...am fost fff multumita

Eliza cu Oana Ilinca (7 aug 2006) si Mara Cristiana (24 ian 2002)

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Monique, daca dr T e plecat ramai pe mana lui Bogdan care e super profesionist. A avut de la cine invata , nu? Dana Lebit este si ea gravida si trebuie sa nasca in octombrie, noiembrie.Era mai in urma decat mine cu 2-3 zile deci acum are 31 de saptamani. Nu cred eu ca mai asista la nasteri si bine ar face ca am auzit ca e cam varza.
Luni am fost si eu la cabinet la dr T. Tu erai cea cu bluza roz? Frumusica rau esti. Eu eram aia cu burta maaaaare si cu sotul pierdut prin Moll care mai avea un pic si nu mai intra la control.
Bafta multa cu nasterea.

tanima 31+ mami de
Ne apropiem cu pasi repezi de final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_stancescu spune:

fetelor a fost o prietena astazi la cabinet si a mai programat-o pe data de 12 la noul sediu. Am inteles ca este pe langa spitalul elias. Si intr-adevar monique, este plecat din noaptea asta pana duminica sau luni dimineata. MOnique tu cand te mai duci? Pe mine m-a mai chemat luni la 17,30 si nu mai am rabdareeee, vreau sa nasc mai repede. A mai venit si ploaia si nu ma incape nimik din cauza picioarelor umflate. Ultima data la mine este 17 septembrie dar poate vine mai repede.
V-am pupat
37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

tanima_i2002da eu eram aia...acum stiu cine esti ..cu sotul ratacit. Iar cea dinaintea ta era "danip", asa ca daca fetele s-au intilnit la terasa noi ne-am vazut la cabinet

andreea_stancescuNu mai am nici o programare...mi-a zis si daca ma apuca si daca ajung la termen si nu ma apuca sa-l sun.Deci cum vineri as avea termen si el zice ca nu crede ca nasc pina atunci probabil ca joi o sa-l sun si sa-l conving ca vineri sa ma prezint la spital.Eu asa vreau dar mai este pina atunci poate ma apuca natural SPERRRRRRR.Daca la tine vine mai repede si la mine mai tirziu poae ne vedem in sala de travaliuVezi ce iti spune luni.

Are sediu nou???????

POZE

Monica 39 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_stancescu spune:

Da zicea ca pana pe 12 spera sa fie mutat. Pe str. Stefan Aldea pe langa Sp. Elias. Mi-ar placea sa ne vedem pe la spital. Pe cuvant daca ma mai intereseaza modalitatea de nastere vreau doar sa nasc!!! hIHIHIHI. Dar nu ma mai doare nimik, nici macar spatele, in afara de faptul ca ma misc mai greu...de cica s-a lasat burta, spun vecinele nu am nici o problema, nici un semn. Ma gandesc ca nu m-o lasa sa urlu de durere...
Mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheryll spune:


Isi muta cabinetul? De cand si unde ? Eu am programare pe 13 sept si vin singura cu trenul. Cum ajung la noul sediu de la gara?

sheryll 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

fetelor dar de rezidenta (cred) SALOMEEA, stie cineva ceva? ca pe mine ea m-a cusut dupa cezariana si s-a comportat super toata perioada cat am stat internata...est eo dragutza...ma intalnea pe holuri si ma intrba "ce faceti doamna, cum va simtiti?"...si eu habar nu aveam cine este...ca am vazut-o doar ca ma cosea...dar stiti dupa ce am recunoascut-o?..cand ma cosea avea o bandana rosie cu buline albe pe cap....si cand m-am intalnit pe hol i-am vazut bandana in buzunar...si am intrebat o asisitenta cine e....l-am pus pe sot de-a venit cu un imens buchet de flori pentru ea, dar din pacate n-am mai gasit-o.....super mi s-a parut

Eliza cu Oana Ilinca (7 aug 2006) si Mara Cristiana (24 ian 2002)

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

quote:
Originally posted by andreea_stancescu

Da zicea ca pana pe 12 spera sa fie mutat. Pe str. Stefan Aldea pe langa Sp. Elias.


nu cumva este strada Sandu Aldea? ca m-am uitat pe o harta a buc si asta ar fi cam pe langa elias

Eliza cu Oana Ilinca (7 aug 2006) si Mara Cristiana (24 ian 2002)

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput