Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

adela, hai, nu dispera.. ca poti sa nasti ziua, dar sa ajungi prea tarziu la spital, si tot sa ratezi epi... am avut o prietena care a ajuns la spital cu dilatatie 10 si membranele intacte. orice e posibil.
nu stii niciodata ce ti-e scris, nu te mai speria atat. gandeste-te doar la bebe si la primele momente cu el in brate. restul nu conteaza!! io ma gandeam pe travaliu cum o sa impletesc codite, cum o sa calc volanase la rochite... probabil o luasem razna... da' zau ca mi-am revenit, si volanase deja calc... mai am coditele.

tinem pumnii!!! mai ales ca e "40 fix"

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:


codite? volane??? okkk o sa incerc

quote:
Originally posted by cristinamh

adela, hai, nu dispera.. ca poti sa nasti ziua, dar sa ajungi prea tarziu la spital, si tot sa ratezi epi... am avut o prietena care a ajuns la spital cu dilatatie 10 si membranele intacte. orice e posibil.
nu stii niciodata ce ti-e scris, nu te mai speria atat. gandeste-te doar la bebe si la primele momente cu el in brate. restul nu conteaza!! io ma gandeam pe travaliu cum o sa impletesc codite, cum o sa calc volanase la rochite... probabil o luasem razna... da' zau ca mi-am revenit, si volanase deja calc... mai am coditele.

tinem pumnii!!! mai ales ca e "40 fix"

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

lordraSa inteleg ca vacuum ala e un fel de forceps???????NU VREAUUUUU asa ceva.Sper ca e bine fetita ta si nu a avut urmari folosirea chestiei aleia.

POZE

Monica 34 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

quote:
Originally posted by Monique_new

lordraSa inteleg ca vacuum ala e un fel de forceps???????NU VREAUUUUU asa ceva.Sper ca e bine fetita ta si nu a avut urmari folosirea chestiei aleia.


nu e forceps, dar este tot un instrument de scos copilul care nu vrea sa iasa singur.
si apropo, si forcepsul si vacuumul sunt periculoase doar in mana celor care nu stiu sa le foloseasca!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheryll spune:

Buna! Sunt si eu o pacienta a dr. T , am 27 sapt si la ultima vizita mi-a spus ca o sa nasc prin cezariana . Frica mea consta in faptul ca sunt din provincie si daca bebe se grabeste sa vina inainte de termen o sa am timp sa ajung la buc? Cum programeaza dl. dr cezarienele? Am uitat sa va spun am fata si din cate am auzit fetitele se nasc mai repede cu 2 sapt fata de termen.
A mai nascut cineva cu dl dr care avea fibrom? Opereaza si fibromul ? Eu am incercat sa-l intreb dar mi-a spus ca e prea devreme .
Va pup si multa sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Adela daca tie ti-a zis sa-l suni duminica, atunci asa o fi. Nu ramane decat sa incerci, poate s-o fi intors deja.
Vad ca ti-au zis si fetele, nastere usoara si moral la limita superioara, oricum ar fi..merita toate eforturile din lume

P.S. Daca-l suni si-ti raspunde poate-mi dai si mie un PM.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 7 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Am trecut prin niste emotii: ieri m-am lovit cu bara de la un scaun in burtica. Intrucat pana astazi durerile parca s-au accentuat in loc sa se diminueze, m-am prezentat la Elias si am avut norocul sa il gasesc acolo pe Bogdan Alexandru care s-a comportat super. Mi-a facut o echo: nu se vede nimic suspect, bebe este activ si in grafic. Se pare ca m-am panicat degeaba, dar cu siguranta voi fi mult mai atenta de acum incolo. Voi ati patit evenimente similare pe perioada sarcinii?

Tin si eu pumnii mamicilor care sunt pe ultima suta de metri inainte de a se intalni cu bebicii lor!

Adriana 29+
Pozici

Varsta bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheryll spune:

Eu acum o saptamana am scapat un capsator destul de greu pe burta exact in capul bebitei, pe moment mi-a tras cateva picioare iat dupa aia nu prea s-a miscat 2 zile. Normal ca m-am speriat si am spus ca de acum o sa fiumai atenta. Nu am facut eco .

sheryll , 27 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Va urmaresc cu sufeltul la gura..Si eu am mari probleme ca nu vreu sa il deranjez in concediu! Si la bb Tudor aveam o obsesie : sa nu il deranjez noaptea! Si a fost minunat!AM ajuns la 8 la spital si la 16 am nascut!

Exact in timpul programului ! Si nici de anestezist nu am avut nevoie ca mi-era frica!

Saptamana viitoare asteptam sa facem cunostinta cu Ilinca! Termenul e 9 august dar avand in vedere calculele sotului care s-au dovedit ff eficiente la primul ne ghidam dupa ele si acum!

Adela dc ti-a zis sa il suni asa sa faci!


Adriana ...patanii sunt ..parodoxul e ca la uni se intampla mai multe. la unii deloc dar pe medie stii cum e..


Eu la primul bb am facut la treaba la greu:am renovat casa cu schimbat usi, geamuri, comenzi de usi, carat cu carutul la saci de ciment ca nu avea cine-si chiar dc avea toata lumea se dadea lovita in aripa- se faceau ca nu observa nici ca e treab nic ca io mi-s gravida!
Eram atentionata de iosup ca e colul scurt-si uite asa am tinut-o vreo 6 luni!

E, dar partea minunata a fost cand in ianuarie, cand aveam deja 8 luni, ne apucasem tot noi singuri de zugravit si pus parchet!

Si plus ca mergeam si la serviciu..De cate ori imi aduc aminte de perioada aia ma intreb cum am facut fata!

Trebuia sa ma duc sa imi iau canapele! Si mergi pe la toate mobexperturile si magazinele posibile sa vad ce si cum! Da alergam la propriu ! Si intr-o zi ,chiar de Sf Anton, pe 17 ianuarie ,alergam dupa tramvaiul 14 ca sa merg al mobexpertul din pantelimon!Si ma impiedic de o sina care era cumva iesita -si paaac ma duc pe burta 2 metri!

Eram intepenita de frica! NIc nu stiu cum m-am ridicat si asteptaaam Sa vad ce se intampla..MA rog si o poveste peste poveste ! Pe 9 februararie am nascut si bb a fost bine! Dar prin ce emotii am trecut...

La Ilinca eram insrcinata,dar nu stiam! Si curatam niste ierburi de pe gard! Stateam pe un capc de lemn al unui canal! Si al un momnt dat iar: paaaaaac! Direct cu totul in canal!

Acu o luna la fel ..Canalul avea capac, dar intinzndu-ma dupa Tudor , capacul s-a dat la oparte si iar paaaaaaaaaaac cu un picor! Acum chiar a fost mai rau ca tot! Am avut o vanataie pe trei sferturi de picior !Doamne Doamne a vrut sa ma lovesc rau de tot la picior, dar burtica fost bine! Nu iti spun cum a fost zgaltietura si frica...

Asa ca patanii cred ca avem cu toate! Dar de undeva bb-ii sunt protejati!

Va doresc la toate burticile si mamicile o caldura mai putin sufocanta!


http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Doamne, Bestutza, prin cate ai trecut si totusi Doamne Doamne l-a protejat pe bebe! Si eu am facut destula treaba in sarcina asta dar nici ca tine iar acum, de ceva timp, nu stiu ce am ca parca nu mai am nici chef, nu mai pot...
Fi si tu mai cumintzica acum, lasa sacii de ciment!

39+

Mergi la inceput