Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Andra, o sa fie cam greu cu programarea la Iosup. Eu am facut acum 2 saptamani abia ptr 14 august ca pleaca si el in concediu. Si la mine era vorba de problemele cu IR-urile marite care trebuiesc urmarite lunar. Cu toate astea Nu m-a putut programa mai devreme. Care este grosimea placentei la tine? La mine la 20 de saptamani era 45.5mm si grad 2 de maturare. Intradevar, la mine bebe e un pic mai mic dar nu mi-a spus ca din cauza placentei ci a IR-urilor care nu iriga bine placenta si bebe nu se hraneste f bine.
Monique, la mine a devenit o adevarata placere sa imi dau chiloteii jos . Pai la cate i-am tot dat in ultimii 2 ani... Daca ma duc la dr si nu imi cere asta mi se pare ciudat, am impresia ca nu ma trateaza corespunzator. Ce e drept, dr T mi-a facut control la masa numai de cand am probleme cu colul, lar la un moment dat stiam ca va verifica oricum fermitatea lui. La eco poate sa iti spuna cum e : inchis-deschis, dar nu si daca inca e ferm. Asta ii da lui de inteles cam cum se va prezenta sarcina in continuare: risc de nastere prematura sau nu. Asa zic eu.

tanima 25+ mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

tanima_i2002sa nu te auda dr. ca cine stie ce o sa creada.
Eu am alta problema acum . La 28 de spat cea care mi-am facut analizele nu mi-a dat si analiza de steptococ B (eu spunindu-i si crezind ca e pe acolo pe undeva prin analize) Cind m-am dus la control dr mi-a spus ca nu este si sa o fac.
Acum dimineata am citit ca e destul de periculos stept.B asta. Nu stiu ce sa fac daca sa astept Inca o sapt - doua pina fac cele 36 de sapt la care mi-a dat sa refac analizele sau sa-l fac acum cit mai repede. De miine intru in 34 sapt.

Voi ce ziceti ? Ca eu am intrat in panica dupa ce am citit de dimineata

Monica 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

monique_new, stai linistita, eu am facut analiza strept b la 35 s si 1zi(luni-ca si celelalte analize, sange si urina)), ca rezultatul sa fie gata cand am mers la control la 36 s si 1 zi (luni); daca este negativ, rezultatul e gata in 6 zile;eu zic sa-ti faci analiza inainte sa mergi la dr, rezultatul sa-l iei atunci; sper ca m-ai inteles;
tanima, cum te mai simti?intreaba fetele de tine (ana tudor)

anasia 37+ Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Monica pentru a sta linistita poti sa o faci si acum dar eu am citit ca este obligatorie aceasta analiza la 38 saptamani.Ceva legat de un tratament administrat la nastere in cazul in care este streptococ. Deci trebuie facuta si atunci. Dr. Tutunaru recomanda Medicover pt aceasta analiza. Tu hotarasti.

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

MonnicaPai pe biletelul ala scrie 28 / 36 sapt. Mai da repetare de analize la 38 ???? Mie imi e doar ca ma apuca mai devreme nasterea si nu apuc sa-l fac . Asta e singura pb. Cred ca mai astept o saptamina ca sa-l am cind ma duc la control. Sper sa fie ok .

Monica 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

nu, Monica; aceleasi analize se fac si la 28 si la 36;

anasia 37+ Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Scuze, am gresit eu. Intr-adevar la 36 de saptamani trebuie obligatoriu facuta aceasta analiza, nu la 38.

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Tanima, eu imi voi incerca norocul si i-l voi suna totusi pe Iosup, eventual ii spun despre ce e vorba si poate ma primeste pina sa plece in concediu.
Nu stiu care este grosimea placentei, tocmai de aceea ma si duc la Iosup sau la cine s-o nimeri sa ajung, T mi-a zis doar ca e cam grosuta placenta si m-a intrebat daca am avut probleme cu fluxurile de pe arterele uterine si i-am raspuns ca nu, la 24 de saptamini tocmai mi-a zis ca am analizele beton si m-am mirat sincer cind am auzit de chestia cu placenta.
A mentionat totusi ca nu e nici-o problema, ca ne vedem la controlul de 32 de saptamini si ca daca se intimpla ceva, sa-l sun.
Asa ca nu am altceva de facut decit sa ajung la Iosup sau la altcineva si sa vad care e situatia.


O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

andra sa ii spui d-lui iosup ca esti pacienta dr tutunaru....

ce stiti de anestezistul din elias care nu monteaza epidurala???
au fost fete care au nascut natural ca anestezistul de garda nu monteaza epi
aveti nr tel al vreunui anestezist din elias...sa il chem daca e vreo problema?? daca da dati-mi si mie un PM va roooog
39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

quote:
Originally posted by adelapop
aveti nr tel al vreunui anestezist din elias...sa il chem daca e vreo problema?? daca da dati-mi si mie un PM va roooog
39+


as vrea sa te incurajez, dar daca o sa citesti povestea www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm?200624#lordra" target="_blank">lordrei, ai sa vezi ca a nascut fara epi tcmai pt ca nu a gasit anestezist... mititeii aveau telefonul inchis peste noapte.

cat despre analiza de steptococ, am facut-o la 35 saptamani implinite, la 36 si ceva era gata, pozitiva , am avut timp sa mai fac o saptamana tratamentul dupa antibiograma si la 38 fix am nascut. cred ca au fost vreo 4-5 zile intre nascut si terminat tratamentul... asa ca nu impingeti dincolo de 36, ca dureaza cam o saptamana sa iasa rezultatul, si apoi sa aveti si timp de tratament (desi va tin pumnii sa nu fie cazul!)

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput