Dr. Tutunaru (14)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_stancescu spune:

Monica si eu am fost aseara. Pe la 7,30 am venit si am stat ceva. Eram in albastru nu stiu daca ne-am nimerit insa parca era o tipa care spunea ca o sa ii faca control la masa. Tu erai in alb??? Mie mi-a spus ca o sa fac un copil de 5 kg , acum are 2 kg. Mi-a spus, mai in gluma mai in serios, ca facem cezariana ca nu ne chnuim. Referitor la controlul la masa ...sunt in asentimentul tau dar nu cred ca avem ce face.

31sapt+

L-am intrebat daca este ok sa iau dicarbocalm pentru arsuri si a spus ca da. Asta pentru cine avea dubii ...sau arsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

monique_new eu am fost ieri pe la 3.30, si m-a vazut si la eco si pe masa, a evaluat bazinul si colul, stau linistita ca bb n-are inca de gand sa vina pana nu vine dr din concediu;

anasia 37+ Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Mai Monique, dar tu chiar nu vrei sa iti dai chiloteii jos, vad eu. Dar cand vei naste ce vei face? Stai linistita, mie mi-a facut control de 2 ori pana acum si nu am simtit nimic. e tare atent si "delicat", asa ca nu te speria. Si exact cum a spus Anasia, trebuie sa vada cum e colul, cum e bazinul...

tanima 25+ mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Si eu am fost ieri la control, insa nu am venit cu vesti asa de bune ca voi.
La 27s +, bebita are 1.100 gr, e bine, insa mi-a spus ca placenta e cam grosuta si sa-l sun daca e vreo problema, altceva nu mi-a mai zis, mi-a aruncat chestia asta si m-a lasat asa.
In plus trebuie sa fac o urocultura pt. ca mi-au iesit nitriti in urina si leucocitele cam maricele.
Ma bucur pentru cele care au venit cu vesti bune, chiar daca eu nu ma numar printre ele.

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

andreea_stancescuTu erai ce cu burtica mareeee care zicea ca nu mai stie in cite sapt estesi m-ai intrebat cind am iesit cit are bb. Da eu eram in alb.Sa-ti traiasca grasuna de bebelina.

Nu stiu cum te descurci cu burtica asa mare ca eu abia ma misc si asa si ai vazut ca nu e mare rau.

tanima_i2002Avind in vedere ca ma chinui de ceva timp sa fac un bb inchipuie-ti ca am fost la destui dr.Asa ca faza cu chiloteii e expirata. Si la cite monitorizari mi-a facut T mi-am mai dat chiloteii jossi la el.
Eu intrebam doar ca fapt divers ca nu stiam. Ieri am auzit de la o burtica cind il asteptam sa vina.

Citeam prin alta parte ca ar fi in Elias anestezisti care nu stiu sa faca epi?!!!Se poate asa ceva.Eu ma gindesc cu groaza daca nu e dr ce ma fac. Ca la cite citesc pe forum.

Monica 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

andra, imi pare rau ca ai ramas asa nelamurita, eu zic sa mergi cum vine din concediu si sa-l bati la cap, sa-ti explice, nu l-ai intrebat? la unele chestii ramaneam si eu nedumerita pe moment ca nu stiam ce sa-l intreb, dar ma inarmam cu listuta la urmatorul control;daca ar fi o problema grava, ti-ar fi spus cu siguranta;

anasia 37+ Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Anasia, l-as fi intrebat cu siguranta, daca nu l-as fi vazut ca este cam abatut si fara chef de vorba.
Eu m-am gindit oricum sa imi fac o programare la Iosup si sa-l intreb pe el care este gradul de maturare al placentei.
Ieri am cautat si eu pe net sa vad care sint riscurile unei astfel de placente si am intels ca bebelusii se dezvolta mai greu in astfel de conditii, intrucit placenta nu se iriga foarte bine.
Poate ca o sa trebuiasca sa nasc mai devreme, nu ma deranjeaza, insa as vrea ca bebita sa poata sta in burta macar pina la 34 de saptamini.
Ceea ce ma mira este ca pina acuma, la fiecare control ma lauda si-mi spunea ca am analizele beton, acum nu stiu ce s-a intimplat de s-a maturat brusc placenta.

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

andra, e bine ca iti faci programare la iosup, macar o sa stai linistita;pupici

anasia 37+ Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

Anasia, vad ca mai e putin si te apropii de termen, iti doresc sa ai parte de o nastere cit mai usoara si astept sa ne povestesti si sa ne impartasesti si noua din experienta prin care vei trece cit de curind.
Te pup si sanatate multa. Pupici!

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

andra, multumesc, sigur ca am sa povestesc;pupici

anasia 37+ Alessia

Mergi la inceput