sunt bune pireurile din magazin?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Si eu i-am mai dat de la Nestle. dar vreau sa va intreb cum faceti cu meniul de la pranz, care trebuie incalzit si noi suntem plecati in excursie? Le dati reci?

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

codruta, eu da, i le dau la temperatura "camerei". ma rog, a mea nici nu prea mananca cu foarte mare pofta chestiile calde. adica, aceeasi mancare o mananca mai cu pofta la o temperatura mai scazuta decat mai ridicata. (ca sa nu mai vorbim de iaurt, care... cu cat mai rece, cu atata mai bine).
si ca sa raspund la intrebare, da, am incredere mai mare in pureurile de la nestle, de ex, decat in capacitatile mele de a dezinfecta fructele/legumele, de a steriliza toate instrumentele/recipientele folosite la prepararea hranei... plus, dupa cum ziceau si alte fete, am mai mare incredere in cei de la nestle, de ex, decat in lelea de la piata, care cine stie cu ce o stropit legumele sau fructele pe care le cumpar.
si referitor la pasteurizare... am maaaaaaaaare mare incredere in acest procedeu... ia dati o cautare pe google, si aflati exact in ce constra pasteurizarea si uht inainte sa fugiti asa de ele.

alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

De incalzit ,noi de regula oprim pe drum la un restaurant si rugam sa ne incalzeasca borcanelul.I-am mai dat si rece dar nu-i prea place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

eu ii dau atita timp cit pe eticheta la ingrediente in afara de leguma/fructa respectiva + apa nu mai apar si alte chestii..cum ar fi sare, amidon, conservanti...etc. marca pe care o folosesc este heinz dar nu e relevant, pentru ca au borcanele care intrunesc "conditiile mele" dar au si borcanele in care au pus amidon + conservanti - de astea ma feresc.

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by corap

imi place discutia - sa nu crezi in ce scrie pe borcanel - Doamne fereste!!!!! mai bine crezi ca ce-i prin piete e ce-i mai bun pentru copilul tau. ce conteaza ca merele alea neprelucrate termic tin cu anii prin tot felul de depozite imputite, daca le vedem sub forma de mar la piata, inseamna ca-s naturale.
ca astia, nenorocitii industriasi cu globalizarea lor, cine stie ce-or baga in borcanele de tin doi ani, (compoturile de la bunica pot sa tina fara conservanti 2 ani, ca doar sunt facute de bunica, ce fac astia nuuuuuuuuuuu)
continuati
PS: da, as avea incredere in legume/fructe cultivate de mine (cu toate ca mai trec avioane utilitare cu yum-yum). din pacate, pe balconul meu e ocupat, si in ghiveci nu cultiv decat patrunjel.
by the way, lapte praf ati dat copiilor? v-ati uitat cata termenul de garantie au?


c & andrei-ardei
14 noiembrie 2005



Nu inteleg de ce esti ironica.Eu mi-am expus parerea,am spus ca nu cred ca nu contin conservanti si ca sunt naturale 100%.Nu bag mana in foc nici pentru produsele din piata,dar macar stiu ca acea mancare am facut-o eu cu mana mea,am curatat leguma sau fructul asa cum trebuie...si ma opresc aici ca sa nu intru in detalii mai...picante.Si la fel am spus ca nu sunt impotriva borcanelelor,dar ca le accept doar ca ultima varianta.
Numai bine!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi-ha spune:

Copilul meu a crescut cu lapte praf si borcanase.Lapte praf-pt ca nu o puteam alapta(am adoptat-o)si borcanase pt ca nu a vrut mancare solida pregatita in casa decat f greu si amestecata cu continutul borcanaselor.Cand i-am introdus alimente noi(ou,carne,ficat,etc)i le amestecam cu piureul din borcan.Nu a depasit si nu a fost niciodata sub greutate,nu a avut colici sau probleme cu digestia niciodata.Nu cred ca firme ca Nestle sau Hipp se pot juca cu sanatatea copiilor dintr-o lume intreaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi-ha spune:

Revin.Atentie la etapele de varsta si la capac sa nu fie ridicat(comerciantii romani!!!).In rest- pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Si eu sunt de parere ca Hipp si Nestle sunt ok, standardele europene sunt f stricte si inalte in ceea ce priveste calitatea. Tin atat de mult nu ca ar avea conservanti (sa fim seriosi nu li s-ar permite sa nu treaca pe eticheta ingredientele adevarate) ci pentru ca sunt sterile si ambalate in vid. In prezenta aerului se degradeaza alimentele, borcanasele sunt vidate, de aceea trebuie verificat capacul. Daca e ridicat in centru inseamna ca a intrat aer in ele si nu mai sunt bune.
Despre restul borcanaselor (am vazut Hero, Hame etc) nu stiu nimic si nu am incredere in ele. Nu sunt facute in Europa de Vest si cred ca nu-i verifica nimeni ca lumea.

Daca ati citi ce contin legumele si fructele de import, cu ce substante sunt injectate si cum sunt coapte (nu natural) nu cred ca ati mai fi asa de vehemente. Vara e ok, legume din piata, proaspete, dar iarna legumele si fructele sunt sub orice critica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Si noi folosim borcanele mai ales cand suntem plecati, sau cand n-am apucat sa pregatesc nimic de mancare. Le folosesc ca atare, sau daca suntem acasa le combin cu branzica, cereale, etc.
Mie mi-au fost de mare ajutor si o sa le folosesc in continuare.
Codruta eu am intotdeauna la mine termosul cu apa fierbinte si ii pun putina apa in capac, bag borcanasul si il tin pana cand se incalzeste.
Pupici



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 6 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
varsta Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si io mi-am exprimat o parere, referitoare la subiect. si, fiind io o persoana ironica, si raspunsul e la fel. (cum e turcul si pistolul )
nu inteleg de ce ironiile pica asa de greu, dar asta e. uite, varianta dulceaga si usor digerabila:
borcanelele- depinde din ce sunt facute - unele sunt bune, altele nu. pe eticheta scrie compozitia, si daca in compozitie intra numai ce ai vrea sa-i dai copilului, sunt ok. daca nu, mai cauti. compozitia lor se poate verifica in laborator, daca e ceva ce nu scrie pe eticheta poti sa-i dai la protectia consumatorului sau in judecata
mancarea gatita proaspat este extraordinara, fabuloasa, numai ca asupra ingredientelor n-ai nici un control, nici nu poti sa tragi pe nimeni la raspundere, n-ai nici o dovada ca ce-i contaminat provine de la vanzatorul x, si oricum vanzatorul x e mai putin solvabil decat firma de borcanele.
daca ai gradina si ai controlul asupra provenientei si a calitatii semintelor - pofta buna!
eh, raspunsul asta e satisfacator?

c & andrei-ardei
14 noiembrie 2005
EDIT
- nu scrie nicaieri ca ironia-i interzisa pe DC
- si daca ai contraargumente valabile, de ce nu le zici. eu pot fi dezconvinsa foarte usor, da-mi trebuie oaresce argumente

Mergi la inceput