sunt bune pireurile din magazin?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pe bune acum: voi ati citit TOATE ingredientele de pe cutiile de lapte-formula?! Ca mai devreme sau mai tirziu tot ajungeti sa dati la bebei, fie si numai putin!

Normal ca borcanasele nu au conservant! Normal ca scrie exact pe eticheta ce contin! Normal ca exista si alte metode de preparare decit cu conservanti, aspirina, etc. Adica prin pasteurizare, vidare. Ofofofofof, ce ti-e si cu progresul asta! Decit legume si fructe luate din gradina nu-stiu-cui, care le creste linga buda lui din curte... mai bine borcanase! Numai zic de hormoni, insecticide, acceleratori de crestere, etc.





Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu
Virsta Ralu


Home, wherever you are...


Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula
Downtown LA & Hollywood

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Noi am trecut de mult timp de etapa borcanaselor dar, pentru ca tot veni vorba, intreb: care-i problema cu amidonul? Asta e un asa zis "agent de ingrosare"? Tin minte ca foarte multe aveau, dar pe eticheta la unele scria "fara amidon modificat", dar erau si cu amidon modificat, eu luam din primele...

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by corap

si io mi-am exprimat o parere, referitoare la subiect. si, fiind io o persoana ironica, si raspunsul e la fel. (cum e turcul si pistolul )
nu inteleg de ce ironiile pica asa de greu, dar asta e. uite, varianta dulceaga si usor digerabila:


Si eu pot fi ironica,dar ma abtin.

quote:
borcanelele- depinde din ce sunt facute - unele sunt bune, altele nu. pe eticheta scrie compozitia, si daca in compozitie intra numai ce ai vrea sa-i dai copilului, sunt ok. daca nu, mai cauti. compozitia lor se poate verifica in laborator, daca e ceva ce nu scrie pe eticheta poti sa-i dai la protectia consumatorului sau in judecata


Perfect de acord.Dar cate dintre noi au testat macar o data un borcanel cu mancare?
quote:
mancarea gatita proaspat este extraordinara, fabuloasa, numai ca asupra ingredientelor n-ai nici un control, nici nu poti sa tragi pe nimeni la raspundere, n-ai nici o dovada ca ce-i contaminat provine de la vanzatorul x, si oricum vanzatorul x e mai putin solvabil decat firma de borcanele.
daca ai gradina si ai controlul asupra provenientei si a calitatii semintelor - pofta buna!


Dar asupra legumelor din borcanele ce control avem?Pana la proba de laborator?

quote:
eh, raspunsul asta e satisfacator?


Se accepta.

c & andrei-ardei
14 noiembrie 2005
quote:
EDIT
- nu scrie nicaieri ca ironia-i interzisa pe DC


Nici n-am zis ca ar fi interzisa,dar ce-ar fi daca am incepe sa ironizam in stanga si-n dreapta? Ca am avea de unde,fie vorba intre noi.

quote:
- si daca ai contraargumente valabile, de ce nu le zici. eu pot fi dezconvinsa foarte usor, da-mi trebuie oaresce argumente



Crede-ma ca nu mi-am pus in gand sa te dezconving.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Dar cate dintre noi au testat macar o data un borcanel cu mancare?


Ei bine, eu gust, nu testez, gust o lingurita intreaga din fiecare borcanel nou desfacut, inainte de a-i da copilului. Si unele, daca ei nu-i plac, le termin eu de mincat. Sincer, sint foarte bune si nu au nici sare, nici zahar, nimic altceva decit legumele/fructele scrise pe eticheta si apa (pentru fiert, desigur).

Sint sigura ca si alte mamici gusta ele intii din borcanele.

Pofta bunutza!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu
Virsta Ralu


Home, wherever you are...


Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula
Downtown LA & Hollywood

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

iaca, cu mine puteti fi oricat de ironice vreti! aveti dezlegare
citind din urma mai atent, imi dau seama ca ironiile n-aveau nici o legatura cu postarea ta, marius (ha, ha, nu poci sa ma abtin, pentru mine)
raspunsul era directionat spre alta postare care a scos din mine.
PS: numa cu chestii pline de bun simt ar fi o plictiseala pe-aici

c & andrei-ardei
14 noiembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by corap
citind din urma mai atent, imi dau seama ca ironiile n-aveau nici o legatura cu postarea ta, marius (ha, ha, nu poci sa ma abtin, pentru mine)



Ha ha..io is Miha...Da' nu-i nimic...te invit la o cafea...atunci cand ne-om plictisi.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

quote:
Dar cate dintre noi au testat macar o data un borcanel cu mancare?


Ei bine, eu gust, nu testez, gust o lingurita intreaga din fiecare borcanel nou desfacut, inainte de a-i da copilului. Si unele, daca ei nu-i plac, le termin eu de mincat. Sincer, sint foarte bune si nu au nici sare, nici zahar, nimic altceva decit legumele/fructele scrise pe eticheta si apa (pentru fiert, desigur).

Sint sigura ca si alte mamici gusta ele intii din borcanele.

Pofta bunutza!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu
Virsta Ralu


Home, wherever you are...


Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula
Downtown LA & Hollywood



Ba eu aveam chiar un borcanel preferat, un desert, pe care-l cumparam in dublu exemplar si mancam cot la cot cu bb: Kaiserschmarrn in Apfelmuss de la Hipp.

Recunosc insa ca piureurile de legume nu le puteam manca pentru ca n-aveau sare. Cu sare sigur ar fi fost pe gustul meu.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cristina, acum daca tot ai recunoscut, pot zice si eu ca-mi place si pap un borcanel intreg de piure de spanac (cu putina sare, e drept) si imi mai place tare de tot cel de yams, e mult mai bine facut decit l-as face eu. Si fara zahar sau altceva, doar cartoful dulce fiert. Poate pentru ca eu il fac copt?!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu
Virsta Ralu


Home, wherever you are...


Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula
Downtown LA & Hollywood

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Mey fetelor,ia spuneti drept...voi cumparati borcanasele pentru voi,nu-i asa?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

aoileu, tu esti aia cu lamaiile?
da-mi shi mie una, sa-mi treaca greata, ca-ti dau la schimb o dintr-un borcanel

c & andrei-ardei
14 noiembrie 2005
EDIT: si io manc borcanele. mie-mi plac alea cu caise, mere cu afine. am mai luat si un brei si am cetit dup-aia ca are gluten, asa ca l-am balotat io
dintre piureuri: mazare cu curcan

Mergi la inceput