sunt bune pireurile din magazin?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Alexia mananca de la 6 luni piureuri din comert, Hipp si Nestle.Mai mult fructe (piersici , caise, pere si afine)si cand sunt in deplasare legume.
Acum ca au aparut fructele pe piata mancam mai rar afine si pere.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

quote:
Originally posted by manon

pireurile din comert: never,never,never !!! ne chinuim sa dam copiilor numai mancare proaspata. pai, voi va ganditi cat de "proaspete" sunt acele produse (chiar daca sunt in termenul de garantie), ce conservant special contin (ca si laptele garantat 6 luni, halal...). cand n-ai timp de preparat ceva, mai bine un concentrat (nestle, humana, milupa...sunt atatea) cu lapte si fructe, cereale, ...ma rog, branza de vaci, ...
sa nu glumim cu stomacelul bebelusilor, ca sunt destule pericole mai tarziu (of, coca-cola asta!!)


Manon daca sunt in termenul de garantie inseamna ca sunt OK.
Nu contin nici un conservant special sunt doar pasteurizate la temperaturi foarte inalte si in conditii sterile la fel ca si laptele UHT.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

radu al meu a mancat de la 4 luni la 6 luni mancare solida numai din borcanas, la indicatia pediatrului. am avut mai mare incredere in "borcanas" decat in mancarea "proaspata" din piata, adusa de cine stie de unde, crescuta cine stie cum. mai mult din economie am inceput apoi treptat sa ii fac eu mancarica in casa.
pastrez deschisa optiunea pt borcanas atunci cand plecam cu bb si nu am cum si nici chef sa gatesc.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by lilianasoare

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by lilianasoare

Sunt tare bune atunci cand nu ai timp de gatit sau esti in deplasare cu BB! Eu ii dau mancarica, nu sucuri, numai in conditiile amintite. In rest, prefer sa-i gatesc. Nu stiu daca sunt naturale, dar sunt ecologice (exista o diferenta). Adica solul nu este fertilizat cu ingrasaminte chimice, legumele sunt atent selectionate etc. Desi pe eticheta spune ca nu contin conservanti, parca am un dubiu. Ii dau Hipp sau Nestle si ii place la nebunie.



Ai un dubiu ca ar contine conservanti,dar stii sigur ca legumele sunt atent selectionate,nu?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!



Informatia ca sunt ecologice nu apare doar pe eticheta, ci si pe site-ul compabniilor respective. La fel si cea referitor la conservanti. Am un dubiu vizavi de faptul ca termenul de valabilitate e destul de mare. Atata tot.



Liliana,nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine sau cu parerea ta,este a ta si o respect.Dar si pe etichetele altor produse,nu neaparat din aceeasi categorie,sunt scrise multe chestii care sa te faca sa cumperi respectivul produs.
Eu de felul meu sunt mai "Toma necredinciosul" si nu pot sa cred ca aceste borcanase sunt mai bune decat mancarea facuta in casa,cu manuta noastra,cu legume din piata sau...ohoho...din gradina noastra.Sigur ca nu exclud total varianta borcanas,sunt cazuri in care chiar nu se poate altceva,dar o prefer ca o ultima,ultima varianta.Si pan' la urma tot trebuie obisnuiti si cu porcarioare,dar de ce nu cat mai tarziu cu putinta?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

noi am folosit si folosim cu incredere, mai ales ca am intrebat si o armata de doctori inainte de a incepe sa ii dam lui BB

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

quote:
Originally posted by manon

pireurile din comert: never,never,never !!! ne chinuim sa dam copiilor numai mancare proaspata. pai, voi va ganditi cat de "proaspete" sunt acele produse (chiar daca sunt in termenul de garantie), ce conservant special contin (ca si laptele garantat 6 luni, halal...). cand n-ai timp de preparat ceva, mai bine un concentrat (nestle, humana, milupa...sunt atatea) cu lapte si fructe, cereale, ...ma rog, branza de vaci, ...
sa nu glumim cu stomacelul bebelusilor, ca sunt destule pericole mai tarziu (of, coca-cola asta!!)






Manon ,relaxeaza-te!
e doar mancare de bebei ,nu matraguna.
si cu laptele pasteurizat UHT ce ai?

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

imi place discutia - sa nu crezi in ce scrie pe borcanel - Doamne fereste!!!!! mai bine crezi ca ce-i prin piete e ce-i mai bun pentru copilul tau. ce conteaza ca merele alea neprelucrate termic tin cu anii prin tot felul de depozite imputite, daca le vedem sub forma de mar la piata, inseamna ca-s naturale.
ca astia, nenorocitii industriasi cu globalizarea lor, cine stie ce-or baga in borcanele de tin doi ani, (compoturile de la bunica pot sa tina fara conservanti 2 ani, ca doar sunt facute de bunica, ce fac astia nuuuuuuuuuuu)
continuati
PS: da, as avea incredere in legume/fructe cultivate de mine (cu toate ca mai trec avioane utilitare cu yum-yum). din pacate, pe balconul meu e ocupat, si in ghiveci nu cultiv decat patrunjel.
by the way, lapte praf ati dat copiilor? v-ati uitat cata termenul de garantie au?


c & andrei-ardei
14 noiembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Mancarea de la borcanele e OK. Daca mi-as fi permis, i-as fi cumparat toata iarna borcanele decat sa-i gatesc turcismele alea. Acum, c-a venit vara, zici ca poate ai noroc si mai nimeresti legume si fructe cat de cat naturale. Oricum, astea sunt optiunile, doar n-o sa ne stabilim acum in cea mai putin poluata zona de pe planeta si sa ne cultivam noi ecologic fructele si legumele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sunt foarte bune, am maxima incredere in ele, desi sunt ofticata ca la noi nu scrie pe toate Bio, nu sunt atatea sortimente ca afara, nu am vazut borcanase cu indice "a" in ceea ce priveste potentialul alergen, am vazut cu "c" sau nu scria nimic pe ele si sunt si cam scumpe.
Credeti ca sunt mai bine hraniti cei cu vesnica supa romaneasca?
Una peste alta inca afara copiii arata mai "stralucitori", ai nostri in majoritate tot palizi si terni, pe bune asta-i imaginea pe strada, in parcuri. Inca recunosc de la o posta un copil strain, si nu trebuie sa fie neaparat nordic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

eu si acum la aproape 2 ani ii dau la parnz piureul de legume din borcanel la care mai adaug carne,ou,paine,etc.Noua chiar de la inceputul diversificarii ne-a recomandat medicul pediatru sa-i dau mancare din borcanel pt ca este mai sigura fata de legumele care se gasesc aici,tote aduse din import(Cehia stand f prost la capitolul agricultura).Aici majoritatea parintilor am vazut ca folosesc borcanelele pana la 2,3 ani iar copii cehi sunt aproape toti mai bine dezvoltati ca si cei din Romania(probabil si din cauza factorului ereditar)

Mergi la inceput