Bebei de Martie- Aprilie 2006 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MP spune:

Am revenit!Am culcat puisorii si acum ne apucam de treburi.
Asa...
Simona Toma,am citit despre problemutele lui Edi.Eu zic sa nu te panichezi si sa duci copilul si la un pediatru cu experienta.Si crede-ma ca stiu ce spun;pana nu am dat de un dr bun,am experimentat pe bietul Vladut tot felul de tratamente date de tot felul de doctori.Daca vrei iti spun mai multe pe mail sau da-mi un PM.Daca si asa spui ca trebuie sa vii in Bucuresti cu bebe e pacat sa nu mergi si pe la acest medic.Te pup si pastreaza-ti calmul si credinta.Eu sincer nu cred ca e ceva grav.Matei s-a nascut cu o pungulita de apa la un testicol(hidrocel) si se vedea un testicol mai mare si unul mai mic.Acum nu mai are nici o problema.
Pispirica, eu stau la Z27...daca iti spune ceva.Si noi ne plimbam inspre Favorit.Vladut se joaca in parculetul de langa gradinita 111.Misto,nu?Poate ne intalnim.
Catrinel,.Merge si titza+ardeias...Io nu ma bag.Las baiatul sa aleaga.Dar stai linistita;oricum,am doi baieti.Si 4 ani nu e diferenta prea mare.
Kim,multumesc de raspuns! Am inceput si eu sa il mai pun cate putin in fundulet.II place mult.
Mihaser,felicitari sotului pentru licenta!Ce misto ca mergi la concert.F frumos gestul sotului tau!

Dragele mele,daca am omis pe cineva,va rog sa ma iertati.Acum trebuie sa trec la lucru pentru ca am de terminat un proiectel pana maine.
O noapte buna tuturor!




Va imbratiseaza cu drag
Monica si cei doi pitici: Vlad(27.01.2002) si Matei(14.03.2006)

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Pispirica,
Auzi, draga, da' ce-o fi cu pispirelele noastre, poate din cauza eclipsei, doar stii ca pe 29 martie a fost eclipsa solara, nu?

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Monica, ce grozav ca sotul ti-a dat un moment de respiro. Asa e de minunat!!! Si sotul mai incearca sa ma lase numai cu unul, dar tot parca nu ma simt usurata. Azi vorbeam cu o prietena si chiar m-a rugat sa-i fac o vizita la cafea, dar fara codite. Sa am timp numai pentru mine. Sa stam de taina fara sa alerg dupa unul sau dupa altul. Asa ca incerc sa o pregatesc pe socrella ca vreau saptamana viitoare sa plec de acasa pentru cateva ore fara nici un copil.
Mai cunosc un baietel care la 3 luni a avut parte de primii dintisori.
Ce scump a fost Vladut cu coroana. Copiii astia te termina cu replicile de ni le dau, cu faptele de le fac. Apropos de asta, postez la sfarsit ce mi-a facut ieri fiu-meu.
Mariana, apropos de mancatul copiilor. Incercam si noi sa mancam cat mai sanatos. Pe produsele pe care vad MSG dau pas. Sa nu le vad. Incerc sa fac cat mai mult mancarica in casa, sa nu cumparam semipreparate. Nu se "ezixsta" asa ceva la noi. Acum doua saptamani am fost sa vizitam cateva renumite gradinite. Eh, am cerut sa vad meniurile si am ramas masca ce pot sa dea de mancare la copii. Nu vreau asa ceva. Sa nu mai comentez ca la una din gradinite am vazut copiii uitandu-se la TV si mancand popcorn. Sa innebunesc. NU vreau sa-l duc la gradi ca sa se uite la Tv si sa manance floricele. Noi foarte rar facem popcorn in casa. I-am spus tipei care ne-a dat turul la gradi ca noi mancam numai gatit de noi, ca nu vrem sa dam chimicale la copii si ca ii tin cat pot de departe de dulciuri. Nu a avut nimic de comentat tipa, dar nici nu a zis ca la ei e la fel sau ca ne pot oferi acelasi lucru.
Kim, eu vreau sa fac amprentele Evei pe chestia aia din lut. Sa ii fac si la manute (daca voi reusi) si la picioruse. Distractie frumoasa la botez. Faceti bairam mare?
Pispirica, interesanta chestia cu sculatul Perlutei in ziua de marti dimineata. Si eu ma intreb cat va dura asta.
Ceai din ala beau si eu si nu-mi place deloc. Imi fac cate 2 l pe zi. Cica sa fac laptic. Al naiba laptic ca parca piere. Din ce in ce am mai putin.
Mariana, ca tot zisesi de nume. Si mie mi-ar fi placut pentru Luca numele Vlad. Dar cand le-am zis americanilor de alegerea facuta mi-au spus ca s-ar putea ca micutul sa fie poreclit Vlad-Blood. Rimeaza, nu?
Mihaela, multumesc mult de intrebare. Se pare ca unghia imi va cadea. Se vede spatiu intre piele si unghie. Asta e. Macar sa-mi creasca alta.
Felicitari pentru graduarea sotului si ma bucur tare mult ca te duci la concertul Shakirei tu cu prietena ta. Sunt convinsa ca te vei simti super. Asteptam impresii de acolo. Asa gest as vrea si eu din partea sotului meu.
Simona, va doresc sanatate si sa fie totul bine. Asa stiam si eu, cum a zis Mariana, incearca sa vezi daca piciorusele au aceeasi lungime. Pup
Tania, la multi ani pentru micuta Bianca. Cum mai merge terapia? E totul bine? Mai dati un semn de viata.
Rocsana, ma bucur sa te citesc. Felicitari pentru progresele Mariei. Poze ai mai pus cu ea?
Ref. la complimentele rautacioase, am patit-o si eu la o sapt. dupa ce am nascut. M-am dus la o petrecere rom. si m-a intrebat o tipa cand nasc (ea stia numai ca sunt insarcinata). Zau ca nu mi-a picat deloc bine. M-a durut. M-o fi vazut si a zis sa ma altoiasca un pic.
Delia, cu Tina am vorbit ieri foarte putin si era ocupata cu bb David.
Drum bun la Romanika!
Andreea, ce pofta mi-ai facut cu ciresele alea. Pe aici inca nu au aparut. Stau in stand by.
Am uitat sa-ti spun ca ai o sora tare frumoasa. Voi, fetele, faceti un trio de frumusete grozav.
Kim, ti-am admirat-o ieri pe Alicia. E o frumoasa. Nu stiu de ce mi se pare ca seamana un pic cu Farfuzelul meu. Numai ca micuta ta e mai buflica. Ma uit la Alicia si-mi trece de dor de Eva.
Si acum sa va spun patania lui Luca. Din capitolul "Nazbatiile lui Luk Muk".
Ne ducem la un magazin de produse sportive sa cumparam un cort. Luca imi spune ca face pipi. Ok. Hai la WC. Il iau cu mine, la femei, il pun sa-si faca nevoile si cum il vad ma apuca si pe mine pofta de nevoi. Il rog frumos sa nu puna mana pe nimic si sa se uite in alta parte ca mami face pipi. Pai unde sa se uite? Se asaza pe ciuci si se uita la mine intre picioare intrebandu-ma " mami, tu ai butonel?". La care eu ii spun "Nu, iubire, mami are pasa", la care el spune "rel". Bon. Linistita imi fac treaba si aud la un moment dat un tipat din cabina cealalta. Nedumerita, ma uit in jur. Ce se intamplase? Luca isi bagase capul sub paravanul despartitor si se uita la tipa din cabina vecina cum isi facea nevoile. Sa imi pice fata cand l-am vazut. Nu mai imi gaseam cuvintele sa-mi cer scuze, tipa aia mai era si gravida. Saraca s-a speriat rau de tot, zicea ca il vazuse cu coada ochiului si isi imaginase o dihanie, dar apoi a bufnit-o rasul cand s-a linistit. Asa ca Luk Muk se delecteaza cu imaginile din toaletele de femei.
Va pup ca scrisei o gramada.
Pup

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
http://community.webshots.com/user/ciufuletz
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MP spune:

Ciuf,am ras rau de tot.E teroare Luca!Un pup mare pentru el.Eu sper sa te inteleaga socrella si sa te lase si pe tine vreo cateva ore singura.Simti ca o iei razna daca nu faci o mica pauza,daca nu iti mai da cineva cate o gura de oxigen...

Va imbratiseaza cu drag
Monica si cei doi pitici: Vlad(27.01.2002) si Matei(14.03.2006)

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Ciuf, merci de raspuns. Am incercat metoda ta, dar merge si nu prea. A sunpt o data, 50ml. Pe urma nu l-a mai vrut sub nici o forma. Mai incerc. Sa vad ce zice si dr. maine.

MP, Monica, cum i-am zis si la Ciuf nu prea vrea biberon. Cand i-l bag in gurita face ca si cand vomita. Isi face singur greata.

Simona nu te ingrijora. Si Harris are acceasi problema si dr. a zis ca nu-i nimic. numai sa nu se umfle ceva chiar deasupra la putulica, inspre abdomen. in rest e ok. Nu iti mai fa problme ca nu e nimic.

Mariana, deci asa... poate si eu tot acolo voi ajunge, la milioane de lingurite. Sa stii ca din lingurita papa. Of, of.

Inca nu am apucat sa citesc tot, revin maine. Pup fetele toate si bebeii frumusei.

Cosmina si Harris -03.04.2006

http://community.webshots.com/user/cosmina12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Neatza, fetele! Iar sunt bufnitza de noapte, da' de data asta nu mai sunt de vina insomniile, ci sesiunea de examene. Noroc ca exista cafea pe lumea asta si pot sa beau. De cate zile, am renuntat definitiv la alaptat (tot n-aveam lapte, ma chinuiam si eu, chinuiam si copilu'), iau Bromocriptina - prescrisa de medic, fireste - si imi fac de cap: bere, vin, coniac, votka, pastile pt dureri de cap, ce se gaseste prin baru' din casa si prin dulapu' de medicamente. Si-asa am promis ca daca scap cu bine de toate examenele dau chef.

Aida, Catrinel, MP, Andreea Georgiana, Mihaser (daca nu ai plecat inca la tzara), o sa va scriu azi un mail, sper sa aveti un picutz de timp liber sa-mi raspundeti si mie pana sambata.

Mariana, Zuzulici, Ciuf, Luizax, Kim, Noe, Pispi, Doublemom (mai esti cu noi?) - v-am trimis la fiecare cate un PM, astept raspuns.

Bebe doarme bustean, e tare cuminte, mititelu', in ciuda eritemului care i-a facut varza funduletzu'. Fetele, sa stiti ca am citit cu sfintenie toate sfaturile, multzam!
Adibal, am notat si compozitia lotiunii, saru'mana. Pana la urma am dat cu crema aia de ne-a prescris-o pediatru si i-a trecut aproape de tot.

In rest, bebe e mancacios nevoie mare. Rade un biberon de 120 de ml la o singura masa. Si mananca de vreo 6 ori pe zi. Vinerea trecuta, cand l-am cantarit ultima oara, atarna 5 kg in cap - si asta la 5 saptamani si 3 zile. Noaptea n-am treaba cu el, mi-a dormit ieri si 9 ore, de la 7:30 seara la 4:30 dimineatza. Da' cand s-a trezit, o fost shou. S-a apucat tati sa-l schimbe, ne-am dus cu el la baie sa-l spele la poponeatza, l-am invelit repede in scutec si bebe hop, face pipi la greu. L-am spalat iar, l-am invelit in alt scutec, bebe face kk de umple tot scutecu'. Iar la baie, iar spalat, iar pus in halat de baie de data asta, bebe face kk in halat. Mergem a patra oara la baie, bebe kk pe tati. Io ma stricam de ras, iar tati ramasese ca in filmele cu Stan si Bran. Evident, fecioru' se uita la noi cu o privire total nevinovata de-ti venea sa-l mananci, nu alta!

Gata, scriu si maine! Incerc sa pun si poze noi, nu de alta, da' sa nu ne duceti doru'! Va pupicesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Adar, te-am botezat, scuze! Raman datoare cu un miel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Catrinel mie mi se pare greutatea Mariei tot undeva in partea inferioara a curbei, desi doctorul nu a facut nici un comentariu. Oricum am ajuns aici cu eforturi considerabile. Cum ziceam nu mananca mai mult de 100 ml la o masa, si nu-i dau ca cere ea ci dupa ceas, la 2 ore jumate. Noaptea doarme tun si 3 mese le bea prin somn. Daca ar fi sa-i dau la cerere cum am facut in prima luna, cand a pus numai 500 de grame acum ar avea 4kg 500 cred....
Mihaser aici pana la 1 an nu-i face lui bebe nici o analiza la sange din cate am inteles...Felicitari sotului pt licenta! Mama da ce sportiva esti! Eu m-am subrezit de tot. Daca am urcat un etaj pe jos deja ma dor picioarele. Ce frumos la Shakira cred ca o sa fie o atmosfera super. Sper sa rezolvi cu internetul la tara si sa ne dai de veste soon.
Delia multa sanatate lui tati! Mai pune poze cu Rudy.
Andreea G am vazut si restul de poze. Superbe! Si Miss Dior tare bine mai seamana cu tati. Dar sa nu ne pierdem speranta. Poate cand vor creste vor incepe sa semene si cu noi. Fetita unei prietene pana pe la 5 ani a semanat la perfectie cu tati, copie fidela, de la mami neavand nimic, dar NIMIC. Acuum cand incepe sa se faca domnisorica parca incepe sa aduca putin si cu ea...
MP toata admiratia pentru tati! Tre sa fie tare mandru de cavalerii lui. Eu saptamna asta si cea care va urma am ceva mai mult timp la dispozitie si de asta mi-am facut aparitia mai des pe aici. Dupa asta, cine stie...Da vesti din cand in cand tot va dau.
Mariana am ramas foarte surprinsa sa citesc despre ziua de dulciuri la copii. Cum adica ei nu papa cioco, inghetata, frisca si multe alte atatea si atatea bunuri? Pediatrul are toate datele Mariei in calculator si da cred ca urmareste curba de crestere pe care eu o pot gasi si in carnetul ei de sanatate. cat despre robotii care sa prezinte stirile nu am auzit dar tot ce e posibil, ca astia scot aici roboti pe banda, sunt maniaci. Pana si persoane obisnuite au ca hobby robotii, isi construiesc singuri astfel de masinarii si apoi organizeaza lupte de roboti, adevarate campionate. Apropo de tv si eu am vazut despre Suedia mai demult un hotel de gheata, o superbitate si niste conserve de peste care cica ar fi pe departe cel mai urat mirositor produs din lume.
Simona toma tare rau imi pare de bebe Edi. Nu se poare rezolva fara operatie oare? Si ce daca are un out mai mare? Cu ce-l afecteaza? E doar inestetic sau...?
Pispi ce chestie mai cu Biencuta care se trezeste in ziua in care s-a nascut fix la aceeasi ora.... Pupici sa treqaca repede colicii. Sa stii ca mie chiar mi-a placut ceaiul ala... Mi-ai starnit nostalgii cu Moghiorosul. Eu am stat la Orizont dar piata o faceam la Moghioros...
Kim te-am visat as` noapte! Erai imbracata cu un maieu alb mulat si aratai super. Iar Alicia mergea in picioare si eu ma uitam mirata si te intrebam cum de e posibil iar tu spuneai pentru ca e hranita natural numai de la san! Cat despre ramele la acre ma refeream nu earu de pus pe perete ci pe birou, gen carticita, formate din doua parti, in stanga spatiu pt poza lui bebe si in dreapta pt amprente. Insa cred ca se gaseste si setul (cerneala si hartia pt imprimat) fara rame si o poti atasa intr-un album obisnuit. Aici se gasesc pe la toate magazinele de bebei.
Vai Ciuf nu ma pot opri din ras si se uita astia pe aici la mine. Cool de tot Luk!
Mara succes la examene! Deci iti faci de cap, ha? Bravoo. Si eu imi propusesem sa trag o bauta cand termin cu alaptatul dar uite ca nu am mai apucat.

Iar s-a luat una de mine ieri. Si pe bune daca eu ma vad grasa... doar putin rotunjica. Imi spune ca cica o sa ajung ca mama ... da eu cred ca de la 57 pana la 100 de kg e drum luuuung. Oricum e bine ca astfel de "complimente" ma motiveaza sa nu renunt la dieta. Apropo de coincidente, cand am ramas insarcinata ultimul CM a fost pe 15 iunie. Si ieri, la un interval de fix un an mi-au venit "musafirii". Nu ca mi-ar fi fost dor dimpotriva, tare misto mai era fara...


rocsana si bebe maria (3 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Gutten Morgen, fetelor frumoaselor!
va scriu cu greu ptk nu imi merge netu(cablu) si sunt conectata cu zappu

titza doarme iar eu ma delectez cu breakfastu de dieta daneza: o cafea si o felie de toast yamy!

Mariana, viel dank pentru reteta, deja e postata pe blog si sa stii ca nu ma mira prea tare cum suna suedeza....Eu am la origine o strabunica nemtoaica, am facut germana mult timp, si in anu 1 de facultate am facut si un curs de olandeza...si banuiesc ca e tot prin zona asta, nu?Acu' mi-am propus ca de la toamna sa invat araba , nu rideti, imi place tare mult cum suna. O sa iti raspund imediat si la mail, numai sa se mai fluidizeze teava cu netu

Monica, daca stabilim o zi anume, venim si in moghiros, ca noi mare plimbareti suntem, de ex ieri, cu vremea aia mai ciudata, am facut o tura cu masina pana la 'pasarela' de la otopeni...ce somn bun a tras puiu' si am mai apucat sa parlesc si eu cu sotu' Abia astept reteta!!!

Simona, linisteste-te si, cum au zis fetele, cere si o a doua sau chiar a treia opinie..cat despre milumil, si Bia mananca tot de-asta dar nu am observat ca ar fi obezade ex, acu la 3 luni are aproape dublu de la nastere, are 6000g....Eu stiu ca Milumil este, in schimb, cel mai dulce la gust si le place tare mult la bebei. Da de unde, ca Bia abia mananca 100-110 ml...............la o masa. Pentru mamica, dieta daneza e www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77215" target="_blank">aici

Pispirica, sa stii ca nu te-am uitat: daca vrei sa stabilim o zi pentru saptamana viitoare sa ne intalnim si iti dau recipientele alea, ok?



Noe si Anne Bianca(14.03.2006)

Cooking for my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

continuare

Cosmina, poate nu ii place tetina?Bia de ex nu vrea sa bea aproape deloc cu tetinele alea speciale de la Nuk (ortodontice), se ineaca, le impinge afara, etc, dar de cand i-am luat biberon BFree (cu tetina normala) mananca ...pana nu mai manancaadica pana isi face plinu'...Poti sa incerci sa ii schimbi tetina...sau materialul, ca am inteles ca unii bebei prefera silicon, altii latex..

Kim si eu o mai sprijin pe Bia de cate o perna cate 5 minute, sau o tin chiar eu in brate (de fapt, o sustin mai bine spus) si asta de cand am observat eu ca se forteaza sa se ridice in fundulet; multa lume spune ca nu e bine deloc, insa 5 minute eu cred ca nu au cum sa ii dauneze, mai ales ca ii aleg o pozitie comoda si ea e in al noualea cer

Mihaser, cu zappu nu e ok?Si eu ma lupt cu un modem zapp cand pica conexiunea aia mare, si e acceptabil...Daca ma crezi, toamna trecuta aveam semnal si stateam pe laptop la Durau, in inima Ceahlaului . Cat despre site, meritul meu e f mic: de interfata se ocupa sotu', iar retetele ai vazut si tu ca sunt de la mamici care au experienta sau de pe alte site-uri (oricum, la fiecare reteta daca dati click pe titlu te duce la pagina ei originala, asta ca sa nu zica cineva ca iau continut pe sestake )

Catrinel, ia sa te gandesti la mine si cand mananci jnitzelu' ala nu numa' cand esti la dush, ca, deh, eu sunt cu dieta acuma, si nu am mai vazut picior de jnitzel de ceva timp

Ciuf, iar am slabit vreo 2 kile de la ris, ti-am mai zis ca eu si sotu suntem fani Luca, asa ca , daca vrei sa ii faci un fan-club, poti sa incepi de aiciAi grija cu unghiutza aia!



Noe si Anne Bianca(14.03.2006)

Cooking for my baby

Mergi la inceput