ANEXITA - cum scapam de ea?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magh spune:

Trece anexita asta sau nu? Am tinut de 2 ori tratament cu antibiotice, iar cand am terminat, hop, din nou durere...Ce sa mai fac...de la atatea antibiotice am primit si o candida. Eu chiar nu inteleg...S-a vindecat cineva? De tot? Adica sa nu mai aiba dureri? Deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Offfff......Si l-a mine a recidivat.Am dureri groaznice de sale si de burta, ce mai , ca la ciclu.Am facut programare la medic dar numai sapt viitoare. Pina atunci folosesc supozitoare cu diclofenac.
Sper ca voi rezista pin atunci.Ca de nu merg la urgenta.........
Multa sanatate!
(eu facusem o anexita acum un an jumate, chiar dupa ce ramasesem insarcinata cu Cristina, si cum atuci nu ma putusem trata, a recidivat in vara, cind am primit tratament cu Zinnat):((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Eu de cateva luni iau BRANCA URSULUI.Uitandu-ma pe prospect am vazut ca este util in mai multe afectiuni printre care si anexita.Merita incercat plus ca are si alte efecte.Am sa va scriu ce scrie pe cutie la mine.
Efecte: afrodisiac(asa e!!!) stimuleaza activitatea secretorie a glandelor sexuale, vasodilatator genital, regleaza activitatea sistemului nervos, stimuleaza imunitatea locala nespecifica)la nivel renal si genital), tonic general(digestiv, nervos)
Este util in: sterilitate masculina si feminina, frigiditate, impotenta, boli venerice, anexita,menopauza prematura, metroanexita, amenoree, insufiecienta ovariana, insuficienta de dezvoltare a sanilor, balonari frecvente insotite de colici, insuficienta digestiva, boli renale , hipertensiune, epilepsie.
Deci eu pot sa spun ca am sesizat printre altele si faptul ca nu mai am durerile insuportabile la ciclu, asa cum le aveam inainte.
Numai bine si sanatate,
Crisa

Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina;sub pasii tai care urca ele se vor inmulti la nesfarsit!!
http://tt.lilypie.com/9ktRm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

Buna din nou...
Am primit din tara (am zis ca e urgent), supozitoare Carpicon. De trei zile am inceput sa iau intrarectal. Fiindca pe prospect nu scria ce si cum.. am intrat pe net si am citit cum se iau, adica ma gandeam eu ca la anexita se iau intravaginal(si sa stiti ca am gasit si asta pe net). Deci pana la urma cum e corect? Si cat timp pot tine un tratament?(eu am inceput cu un supozitor pe zi; pe prospect scria de niste efecte alergice si am zis sa vad cum e, nestiind de sunt alergica sau nu la componente...). De antibiotice nu vreau sa aud deocamandata...a inceput sa ma doara si stomacul si ficatul...adica...mai incet...
De branca ursului am citit pe net...adica TINCTURA nu? Atunci o sa zic sa-mi trimita de acasa, ca aici habar n-am unde sa caut si nici cum s-ar traduce asta.
Multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by CrisaS

Eu de cateva luni iau BRANCA URSULUI.Uitandu-ma pe prospect am vazut ca este util in mai multe afectiuni printre care si anexita.Merita incercat plus ca are si alte efecte.Am sa va scriu ce scrie pe cutie la mine.
Efecte: afrodisiac(asa e!!!) stimuleaza activitatea secretorie a glandelor sexuale, vasodilatator genital, regleaza activitatea sistemului nervos, stimuleaza imunitatea locala nespecifica)la nivel renal si genital), tonic general(digestiv, nervos)
Este util in: sterilitate masculina si feminina, frigiditate, impotenta, boli venerice, anexita,menopauza prematura, metroanexita, amenoree, insufiecienta ovariana, insuficienta de dezvoltare a sanilor, balonari frecvente insotite de colici, insuficienta digestiva, boli renale , hipertensiune, epilepsie.
Deci eu pot sa spun ca am sesizat printre altele si faptul ca nu mai am durerile insuportabile la ciclu, asa cum le aveam inainte.
Numai bine si sanatate,
Crisa

Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina;sub pasii tai care urca ele se vor inmulti la nesfarsit!!
http://tt.lilypie.com/9ktRm5.png

E tincttura? Sau ceai? Ne poti da detalii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Dr. mi-a spus ca cea mai eficienta e tinctura de Branca ursului, dar noi o luam pentru alte probleme. Dupa ani de chinuri cu anexita, va sfatuiesc sa mergeti la dr. si sa faceti tratamente adevarate, ca numai produsele naturiste nu au cum sa vindece anexita. Am incercat si eu asa o perioada, si atat de eficiente au fost naturistele, incat la fiecare ciclu ajungeam cu salvarea la urgente din cauza durerilor si hemoragiilor. Deci cat mai multe antibiotice, antiinflamatoare si caldura. Dr. meu mi-a interzis cativa ani sa intru in apa la mare, ca sa nu recidiveze. Anexita se vindeca, trebuie doar rabdare si dr. foarte bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

quote:
Originally posted by RalMar
[ Deci cat mai multe antibiotice, antiinflamatoare si caldura. Dr. meu mi-a interzis cativa ani sa intru in apa la mare, ca sa nu recidiveze.



Eu am facut deja de doua ori tratament cu antibiotice.Rezultatul a fost o candida care tot persista, iar anexita e tot acolo. Sa nu mai spun de starea de rau , de slabiciune.
Ce inseamna doctor bun? Pe ce criteriu sa-l aleg?


Anul asta am fost si eu la mare. M-am gandit eu ca acolo am facut-o.Marea Adriatica, mare rece, venit de la plaja, facut dus si imediat iesit in oras...Tot ce-i posibil.
Tu ai facut injectabile?
La mine e mai greu...
Multumim de informatii RalMar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Dr. bun e acela care stie ce tratamente functioneaza, care sunt dozele pe care le poate suporta organismul. Dr. ginecolog mi-a prescris axetine si gentamicina injectabil si in acelasi timp si antiinflamatoarele pastile, supozitoare, ovule. Cand mi-a vazut dr de familie reteta, mi-a zis ca acest tratament sigur ma omoara, ca dozele de antibiotic erau foarte mari. Dar am facut ultima serie de ceva vreme si nu mai am dureri deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

quote:
Originally posted by TOMALAVINIA

E tincttura? Sau ceai? Ne poti da detalii?
[/quote]
Este si solutie extractiva si pastile.
Eu am cumparat si , si!!
Faza e ca mi s-a spus 14 zile pe luna sa iau 3 pastile pe zi...si cite o lingurita de solutie dizolvata in apa tot de 3 ori pe zi.Mi se pare prea mult .Asa ca iau doar pastile...si cind nu o sa mai am ca aici nu se gaseste o sa intru si la sticluta.
Crisa

Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina;sub pasii tai care urca ele se vor inmulti la nesfarsit!!
http://tt.lilypie.com/9ktRm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annajanette spune:

Buna fetelor si ma bucur ca v-am gasit1

Problema mea este ca ma doare f tare un ovar, am facut mai de mult untratament cu amoksiklav (1000units)recomandat de dr Cornea de la spitalul Polizu care mi-a facut f rau.mA PUTETI AJUTA SI PE MINE CU NISTE SFATURI?? ma doare la frig si simt asa parca imi zvacneste ceva mereu in acea zona...

va pup si astept un raspuns din suflet

Mergi la inceput