ANEXITA - cum scapam de ea?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Crisa, ce inseamna la medicul tau cervicita? Mie mi-a pus diagnosticul asta cand am avut rana pe col si am facut cauterizare.

Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaPanaet spune:

Cred ca inseamna si anexita si rana pe col. Am facut un papa si astept rezultatul saptamana viitoare. Cred ca tot la cauterizare ajung si eu, din pacate....si asta doare tu cum ai trecut peste?


Am nevoie de iubire ca de aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolyta spune:

Prima data am fost diagnosticata cu anexita cronica am facut un tratament cu polidin si atat. Dupa aceea mi s-a spus ca am anexita hipertrofica si am urmat un tratament cu anticonceptionale 2 luni dupa care , cica, m-am tratat. La un an dupa ultima diagnosticare mi s-a spus ca am rana pe col, ambele ovare inflamate,foarte mari si pielita ce le inveleste este groasa si astfel ca nu am ovulatie. Tratamentul pe care il urmez este cu diane 35 si vitamina E. Am inceput tratamentul de 2 luni si am dureri foarte mari in continuare, parca mai mari decat inainte. Tratamentul trebuie sa-l fac 6 luni dar este foarte probabil sa ajung la operatie ( asa mi s-a spus).Este bun tratamentul sau il fac degeaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Si eu am suferit de anexita si foarte greu am scapat de ea. Timp de 2 ani m-am tratat si am reusit in final s-o rezolv. In ficare luna luam flamexin + niste ovule cu antibiotic + supozitoare diclofenac, piroxicam sau movalis. Am facut acest tratament timp de 1 si jumatate, in fiecare luna si nu prea a dat rezultate. Al doilea tratament a fost cu injectii: axetine+ gentamicina, la ficare 6 ore, timp de 10 zile, dupa care am repetat iar cam trei luni primul tratament si acum nu mai am absolut nimic. Am incercat si tot felul de naturiste, homeopate, dar nimic. Problema am rezolvat-o cu injectiile. Desi sunt foarte dureroase si mai am si acum fundul plin de noduli, ma bucur ca le-am facut. Acum mai iau doar tinctura de marar primele 9 zile de c.m. si nu mai am dureri deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

Imi puteti spune si mie ce simptome ati avut, cand ati fost diagnosticate cu anexita? Nu demult am iesit si eu din spital, cu diagnosticul: o presupusa anexita( nu erau nici ei siguri), deoarece rezultatele analizelor erau bune. Eu insa aveam dureri mari in partea dreapta jos...
Ce sa mai cred?
Am urmat totusi un tratament cu antibiotice, dar durerile sunt tot acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Eu aveam dureri crunte la CM, o zi nu ma putem misca, urlam de durere si vomam toata ziua si dureri la . Analizele au iesit bine, dar dr. a spus ca se simtea la control, ca era zona inflamata. Eu am avut pe partea stanga. Dureri mai am si acum dar sunt suportabile. Acum iau tinctura de marar si pastile diuretice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

la mine la CM, cu durerea e ca inainte, insa nu tine numai 3 zile ca inainte ci 5. Am citit o groaza de articole pe net despre anexita..totusi nu ma dumiresc de ce am facut-o? e posibil de la frig?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Mie dr. mi-a spus ca initial a fost o raceala care netratata a dat in anexita cronica. Deci frigul poate fi o cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

Si mie mi-a zis doctorul ca am facut anexita din cauza unor raceli netratate la timp. Am urmat un tratament, cu Movalis, Zanocin, injectii cu gentamicina, ciprofloxacin (pe asta nu l-am suportat deloc), plus ovule (nu mai stiu de care), cert e ca aveam un chintal de medizinuri de luat si ambele solduri imi erau strecuratoare de la injectii. Recunosc, nu am facut tratamentul pana la capat, si anexita a recidivat dupa cateva luni, dar acum e mai suportabila. Cand o simt eu ca a intrecut masura, ma voi duce iar la doctor, si iar o voi lua de la capat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Si pentru mine a fost crunt sa fac injectiile, mai ales ca eu nu mai facusem injectii de la 3 ani de cand ramasesem cu traume.Chiar daca au trecut aproape 2 ani de cand am facut tratamentul si inca mai am nodulii si fundul ma doare groaznic cand se schmba vremea, ma bucur ca am reusit sa rezist cele 10 zile, si va sfatuiesc si pe voi sa va tratati pana nu e prea tarziu ca eu stiu cel mai bine ce se intampla cand amani tratamentul. De cateva ori am si lesinat de dureri si am fost dusa la urgente cu salvarea, asa ca, nu mai amanati ftelor si tratati-va!

Mergi la inceput