Totul despre TUSE

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns razvan2007 spune:

In mod cert nu ii voi da Supertrolim pentru ca reiese din prospect ca este pentru infectii ale tractului respirator...in fine cel putin pana nu consult un pediatru...oricum mersi mult pt sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Fetita mea, de 1.7 ani, de ieri a inceput sa tuseasca sporadic, sa manance mai putin, azi a inceput sa si vomite dupa tuse si imi face si febra, a ajuns si la 38.4 sub brat. Scade la antitermice, dar nu o tin mai mult de patru ore. Ma ingrijoreaza si tusea asta care, desi nu e puternica si nici deasa a reusit sa ii golesca tot stomacelul, incat de ieri nu prea i-a ramas nimic in burtica. Ce poate fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Imi raspund singura. Faringita acuta cu o componenta laringiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Si inca ceva! am ajuns la concluzia ca toate siropurile de tuse, produsele naturiste care te fac sa te simti mai bine sunt apa de ploaie. Acestea actioneaza, poate, pe un organism sanatos, nu pe unul bolnav. Am luat si eu de la fetita boala, mai putin febra,ma doare gatul de mor, tusesc pana cad jos si vomit, daca am ceva in stomac. Am luat stodal, sirop de pin, ghimbir, osciloccocinum.....nada. Pana nu isi face boala mendrele nimic nu te ajuta, ma linistetste putin doar daca beau ceva cald, orice. De aia spun pe toate prospectele ca trebuie luate neaparat 3-4 zile, normal, orice gripa se cam duce in 3-4 zile, depinde doar de cat duce organismul in general sau cat de puternic e virusul.As fi putut crede ca la copil nu au efect ca e mic si nu are imunitate, dar la mine? Ca o patesc prima data in multi ani si chiar ma consider o persoana rezistenta. Boala a durat la ambele la fel de mult cu toate ca eu am incercat mult mai multe decat am putut sa ii dau ei, ca le vomita.
Asa ca, iertati-ma, dar nu mai cred in siropuri si siropele, decat daca au antibiotic in el si daca trebuie neaparat sa le iau; altfel, vitamina C si ceaiuri de oricare ca tot aia e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: tibiuta
Subiect: Leacuri pt. tuse
Trimis la: 13/02/2008 10:28:37
Mesaj:


Nu mai stiu ce sa cred despre tusea baietelului meu.de o luna persista intr-o tuse cand productiva cand seaca.Adevarat ca nu tuseste des ,dar totusi dureaza.I-am facut exudat,nu a iesit nimic,pulmonar n-are nimic,gatul nu e congestionat.I-am dat sitopuri ,i-am dat aerius,ceaiuri de patlagina ,miere ,ridiche neagra, sirop de la plafar de plante,dar efect.Ati mai trecut si voi prin tuse prelungita.Dati-mi niste sfaturi ,leacuri naturiste,ca eu nu mai stiu ce sa-i dau si dr.ii tot prescrie sirop de tuse.

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Tisina
Raspuns la: 13/02/2008 10:40:16
Mesaj:



Of, tibiuta, parca ai vorbi de copiii mei! Tot cu asa ceva ne confruntam si noi, e drept, nu de o luna ci doar de vreo doua saptamani, insa nu le trece cu nimic. La fel ca si voi, am mers si la medic, analize, toate cele, siropurile de rigoare si.... nimic! Uneori ma gandesc sa nu le mai dau nimic, macar nu le mai zapacesc si stomacelele, dar mi-e teama ca tusea asta enervanta sa nu degenereze. Astept si eu alte raspunsuri, ca nu mai stiu ce sa le fac.
Pupici si multa sanatate puiului tau!

Tisina


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: fritz
Raspuns la: 13/02/2008 11:47:10
Mesaj:

Buna fetelor! Nu stiu cati ani au copilasii vostri, dar daca sunt mai maricei si pot inghiti o pastiluta mica eu va recomand BARAKA-ulei de chimen negru, pentru copii. Este indicat in tusea persistenta care ramane dupa raceli etc. Este f. ieftin, o cutie cu 20 pastilute costa pana in 5 lei(RON). Se dau 3 pe zi, desi eu i-am dat fetitei mele 2(are aproape 5 ani) timp de o saptamana deci cam o saptamana -10 zile dureaza tratamentul. Este si pentru imunizare printre altele.La noi pot spune ca a vut efect. Rau nu ne-a facut in nici un caz. Va doresc sanatate!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: monaraus
Raspuns la: 13/02/2008 12:03:30
Mesaj:

Eu stiam ca siropul din mugurin de pin si ceaiul de ceapa sunt leacuri pentru tuse.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: tibiuta
Raspuns la: 13/02/2008 12:59:50
Mesaj:

Fritz ,al meu are 3 ani ,si daca pastila are gust nasol vomita.O sa intreb la farmacie daca pt. varsta lui e indicat si i le pun in capsula sau le zdrobesc.au gust rau?
mersi


mamica lui David


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: JARMO
Raspuns la: 13/02/2008 14:00:48
Mesaj:

BARAKA, sunt niste bilute mici , rotunde, cu ulei de chimen negru, deci nu ai ce zdrobi. Eu i le mai pun in lingura cu mancare, ca altfel nu le ia, are 2 ani si 2 luni, e micut inca pentru ele .
Pentru tuse, la noi a mers bine ceaiul de ceapa cu nuci, le-am amestecat pe amandoua si nu are gust rau deloc, numai ca nucile trebuie sa fie spalate si crapate inainte de a le da drumul in apa . Sanatate la puiut !
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dani33
Raspuns la: 13/02/2008 14:33:01
Mesaj:

Si noi tot cu Baraka am scapat de o tuse ramasa dupa o bronsita...
Pastilutele sunt foarte mici si Sofia (3 ani si 9 luni) le inghite foarte usor. Am incercat multe alte siropuri de pin, de patlagina, de ridiche neagra dar fara efect. Cu Baraka in 3 zile nu mai tusea deloc. Eu am fost multumita.
-------------------------------------------------------------------------------


Autor: pitzinuca
Raspuns la: 13/02/2008 15:49:27
Mesaj:

si baietelul meu a trecut prin multe faze cu tuse prelungita.

sngurul tratament la care am vazut intr-adevar un efect este cel cu picaturi (nu sirop, nu tablete) de Prospan - extract de iedera. eu i-am dat cam o luna si jumatate chiar daca tusea i-a trecut in mod miraculos in 10 zile (cand el inainte tusea non-stop, nu exagerez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doctorC spune:

ATENTIE LA TRATAMENTUL TUSEI. Nu e tot una sa OPRITI tusea sau sa o AJUTATI. La copiii sub 2 ani nu sunt recomandate tratamentele care OPRESC tusea, caci poate evolua rapid spre tuse productiva, care nu trebuie oprita ci "ajutata". Tusea iritativa, seaca, uscata s-ar opri doar daca este foarte suparatoare, nu lasa bebelusui sa doarma (si atunci se prefera oprirea ei doar peste noapte, peste zi sa se poata urmarii evolutia ei, daca devine sau nu productiva...). Pentru mai multe detalii despre tuse si tratarea ei am scris si pe blogul meu (cu acelasi nume) ca sa nu ma extind aici. Sper sa va fi fost de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Am vizitat site-ul d-voastra, DOCTOR C!E o idee buna sa prezentati cate ceva despre fiecare afectiune mai des intalnita in acest sezon(si nu numai)Si mi-a placut si faptul ca dati ocazia celor care intra sa posteze cate un comentariu referitor la experienta lor despre diversele situatii in care s-au aflat micutii lor!Eu am si postat ceva la laringite.

La noi tusea o tratam acum cu eurespal,Andrei are 1 an si 3luni,si a facut o laringita urata acum vreo 9 zile.Inca mai tuseste.I-am mai dat si sirop de brad(facut de casa)

Multi pupici mamicilor si bebeilor
Andreea si Andrei,strumful meu iubit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Danais ,noi face aproape o luna de cand tusim .Ia trecut raceala ,nu mai are nimic ,numai ca tusea nu i-a trecut .Si nu e a buna .Azi am fost la Grigorescu si vroia sa-i faca o radiografie si nu am vrut eu ca i-am mai facut una acun 3 luni .Iam dat si eu Zinat acum o luna ,timp de 8 zile ,dar i l-am dat inpreuna cu Biotics Baby ca sa ii refaca in acelasi timp flora intestinala .Contine fermenti lactici vii si bifidus esentis si intr-adevar e prima oara de cand ii dau antibiotic cand nu i-a iesit nimic nici pe putica ,nici afte in gura si nici nu mi-a facut diaree . E o performanta pt noi .Nu stiu de ce nu prescrie medicii ,inpreuna cu antibioticul si ceva pt flora intestinala ,pt ca produse sunt pe piata .Oricum ,vroiam sa-ti zic ca acum ne-a bagat pe aerosoli si azi a fost prima sedinta din cele 10 pe care tr sa le facem ,si asta pt ca tot eu i-am cerut medicului sa facem .Daca nu le zici tu ,medicii te indoapa cu medicamente si nu stiu de ce nepasarea asta .Acum ne-a mai dat o data Erdomed ,cu Zirtec care e antihistaminic si aerosopil .Sper sa ne treaca si noua si voua raceala .Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

noua ne-a mers bine cu un sirop ”naturist”. se numeste COUGHEND, e indian, de la STAR INTERNATIONAL MED. la toate magazinele cu produse naturiste ar trebui sa gasiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Fetita mea are 1,8 ani si tuseste de cateva zile.I-am dat sirop din muguri de pin dar nu prea a vut efect,am icnercat si cu paxeladine dar degeaba.chestia e ca o aud cum haraie sia seara chiar a facut temperatura.Nu am putut cu nici un chip sa-i iau temperatura ca n-a stat deloc.I-am pus un supozitor cu paracetamol si am sunat dr.Mi-a spus sa-i dau augmentin.Asa ca am inceput de aseara sa-i dau augmentin o data la 12 ore.Vroiam sa va intreb:in acelasi timp,sa-i mai dau si altceva pt.tuse?Sa incerc stodal?sau sa continui cu paxeladine?Si augmentinul cat sa-l dau?5 zile?

Mergi la inceput