Totul despre TUSE

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

quote:
Originally posted by A.C

Fetita mea are 1,8 ani si tuseste de cateva zile.I-am dat sirop din muguri de pin dar nu prea a vut efect,am icnercat si cu paxeladine dar degeaba.chestia e ca o aud cum haraie sia seara chiar a facut temperatura.Nu am putut cu nici un chip sa-i iau temperatura ca n-a stat deloc.I-am pus un supozitor cu paracetamol si am sunat dr.Mi-a spus sa-i dau augmentin.Asa ca am inceput de aseara sa-i dau augmentin o data la 12 ore.Vroiam sa va intreb:in acelasi timp,sa-i mai dau si altceva pt.tuse?Sa incerc stodal?sau sa continui cu paxeladine?Si augmentinul cat sa-l dau?5 zile?



Eu intotd.cand tusea si i dadeam augumentim dadeam si de tuse,asa imi prescria medicul.

Si la noi inca persista tusea seaca (de o luna) i-am dat BARAKA dupa sfatul fetelor si intr-adevar parca nu mai tuseste asa des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

A mea nu tuseste des dar totusi...Ce-i BARAKA?un siropel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

Baraka sunt niste pastilute mici rotunde uleioase se inghid f.usor.Si ieftine 5 lei o cutie incearca ca n-au ca sa-i faca rau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Stie careva cate zile se poate da antibiotic? Din noiembrie de cand a racit prima oara o tinem tot intr-o tuse si antibiotic. Prima oara ni s-a prescris augumentin, hummex, nurofen... intre timp a venit mamaia de la tara asa ca a stat acasa suficient cat sa-i treaca de tot. Vine decembrie, mergem 2 saptamani la gradi si o luam de la capat. Iar antibiotic (amoxacilina) zice doctorita desi eu intreb de ce nu se poate fara. Raspuns: Ca sa fim siguri ca de Craciun nu mai avem probleme. Bun, ii dau amoxacilina, ramane cu doar tusea, ca inainte de Revelion sa ajungem iar la augumentin. In ianuarie iar amoxacilinade data asta tratament primit de la un medic care stiam ca nu prea se da in vant dupa antibiotice. Nu mai stranuta, nu ii mai curge nasul dar continua sa tuseasca cand doarme. Iar marti seara a inceput sa tuseasca intr-una, toata noaptea... de data asta eu sunt cea care am pus mana pe augumentin fara sa mai consult medicul. Interesant mi se pare ca pana nu i-am copt o ceapa sa-i fac comprese a tusit continuu....Intre timp am inceput sa luam si ursuletii cu echinaceea si daca reusim sa facem vaccinul de 2 jumate sa-i dau si imunogrip. M-am saturat de antibiotice, m-am saturat sa o aud tusind,

pozne-npoze
Cristiana, closca de pui Diana (29 sept.1991) si puisor Oana (18 iul.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela


Lore1980
Buna, fetelor...
Sunt foarte ingrijorata, pentru ca nu-i mai trece tusea... Are un an si 8 luni... De 2 sapatamani tuseste, desi am fost la medic... A avut si rosu in gat, a luat 4 zile Augmentin, iar pentru tuse i-am dat Rinathiol, nu i-a trecut, apoi Stodhal doar 2 zile, iar apoi Eurespal, vreo 4-5 zile...
Poate stiti voi ceva mai bun, din propria experienta... In rest nu are nimic, e vesel, se joaca, mananca bine, dar tusea i-a provocat si voma de nu stiu cate ori...
Va rog ajutati-ma!!!
Va pup,



Adria_
Pentru mine cel mai bun medicament contra tusei e ceaiul de muguri de pin. Sau siropul, dar contine cam mult zahar. Daca ii dai sirop - cate o lingurita de trei ori pe zi. Iar ceai - cat poate sa bea (zaharul ar trebui fiert in apa.)
In cateva zile - maxim o saptamana - scapati de tuse.
Insanatosire grabnica.


goguta
Exista un siropel natural SINUPRET care ajuta copilul sa elimine secretiile (expectoreaza).
La noi a functionat foarte bine; in primele zile au tusit parca mai rau, dar apoi s-au vindecat complet.
Sanatate!


mary_ary
Buna,

Incearca sa-i pui "saculet cu sare" pe gat sau sa-i dea sa bea zeama de ceapa! Sarea poti chiar sa o incalzesti putin!

Sanatate,


GD
Tuseste de doua saptamani si probabil o sa mai tuseasca inca vreo doua !!!

Si baietelul meu a tusit la fel si nici un sirop de tuse nu a avut vreun efect. Am folosit si Sinupret si Eurespal si Mucosolvan si..., DEGEABA
Problema s-ar putea sa fie nasucul. Daca are mocozitati este foarte important sa-i cureti foarte bine nasul (asta daca poti), si apoi sa verifici daca mai tuseste.
Cu siropurile de tuse las-o mai moale. Dupa parerea mea nu prea au efect.
Sanatate multa puiului tau !


enn
Lore, cīnd si cum tuseste, ziua, noaptea, spre dimineata, cīnd sta culcat, ragusit, adīnc? Si cum e cu nasucul? Curge? E īnfundat?
Daca tuseste doar sporadic, curata-i nasul, da-i mult de baut, īncearca sa-l implici īn activitati mai linistite si ai rabdare. Am trecut si noi prin faze de-astea si nici la noi n-au prea avut efect siropurile.
Sanatate multa!


sirimie
Pentru tuse - eu am citit in pagina cu sfaturi utile ca ar fi bun ceaiul de tei.


ingridnen
Mergi mai departe cu Eurespal, noua ne-a spus doctora ca se poate da pe o perioada de 3 saptamani. Probabil ca e tuse cu expectoratie, insista cu Eurespal si ceaiuri (patlagina, tei, muguri de pin)


Nicoleta
Servus.
Noi am folosit Bronchicum, insa Stefan are 3 ani. Ai grija, contine alcool, intreaba un medic inainte. Si sirop natural din muguri de pin sau de brad, cu zahar invertit, de la firma Santo Rafael.
Sper ca ti-am fost de folos.


mariussimiuc
Ceaiul de ceapa este foarte bun.Cam intr-un litru de apa pui la fiert 3-4 cepe potrivite ca marime si fierbi pana scade la jumatate sau chiar mai putin.


bebelache
eu zic sa te duci inapoi la doctora sa o iei un pic la scuturat.nu este normal ca un copil asa de mic sa ia atatea medicamenta atat de puternice.si cum este posibil sa nu iti fii dat un diagnostic? bebelina mea cand a fost racita si tusea doctora mea i-a dat un anittusiv picaturi Sinecod ,Eurospal care sunt foarte bune.


Lore1980
Multumesc foarte mult tuturor fetelor!

Stiu ca poate suna rautacios, dar m-am mai linistit un pic cand am vazut ca li se intampla multor copii chestia asta.
GD, baietelul tau a tusit o luna?! Saracutii de ei tare chinuiti mai sunt. Pe mine cel mai rau ma sperie cand tusea ajunge pana la a-i provoca voma.
Enn, sper sa fiu cat mai exacta: tuseste cel mai mult seara si dimineata, mai mult cand sta culcat, si mai rar cand se joaca. Deci in timpul zilei tuseste destul de rar. Tuseste cu expectoratii, nasucul ii este tare infundat, noaptea se desfunda dupa ce adoarme. Problema este ca nu vrea sa si-l sufle, nu mai sta deloc sa i-l curatam, iar cand apelam la pompita, eu il tin, sotul meu ii trage mucusorii, iar el tipa de zici ca-l tai.
Sper din tot sufletul sa ii treaca cat de curand, mi se rupe sufletul cand il vad cum il chinuie tusea asta.
Aveti idee despre siropul de patlagina cumparat din farmacie, daca ii pot da? Contine extract lichid de patlagina, benzoat de sodiu foarte putin, zahar si apa purificata. La mod de administrare scrie generic "copii", iar reactii adverse nu se cunosc.
Multumesc inca o data foarte mult, va pup.


Creola
Buna!
Si noi am trecut prin ceva asemanator.Am incercat cu ceaiuri,de ceapa cu miere ,apoi de ridiche neagra ,tot cu miere de albine,vazand ca nu-i trece am trecut pe ceva sirop ...Humex,(mi-am amintit)...apoi am mers la pediatru.Ne-a spus ca are nasul infundat ,ne-a prescris doar picaturi cu ser efedrinat ,s=-a deschis robinetul...si uite asa am scapat de tuse.

Va dorim multa sanatate si sa auzim fde bine!


fica
si Andrei tuseste de 3-4 zile, e mucos si f fornait. eu am incercat sa-i dau ambroxol picaturi(are 1 an si 9 luni), dar cred ca totul e de la nas. insa nu sta sa-i curat nasul de loc. urla siurla si tot asa. vom mai vedea


bebelache
Sterimar este un spray din apa de mare .sau incearca vibrocil pt nas dar numai cu recomandarea madicului sa iti spuna cate picaturi trebuie sa ii dai.


fica
dar cine poate sa il tina sa ii punem in nas???!!!!
2 oameni cica adulti il tin si e cu scandal.
am folosit cu succes partal marimer


MANU
Lore 1980 antibioticul se da 7 zile,daca-l intrerupi si ii dai 4 zile cum i-ai dat tu ii maresti rezistenta microbului.


LORELAI ANCA MORARIU
Pt decongestionarea nasului - care provoaca tuse prelungita - si un somn linistit īti sugerez sirop:
Dimetapp - 1ml are īn compozitie 1,75 mg Phenylephrine Hydrochloride si 0,5mg Brompheniramine Maleate
sau
Benylin - 0,8ml are īn compozitie 7,5mg Pseudoephedrine Hydrochloride
sau
Bisolvon - 1ml are īn compozitie 0,8mg bromhexinhydroklorid si etanol.

Nu cred ca īn Ro au aceleasi denumiri - dar sunt convinsa ca la farmacie īti pot sugera un sirop cu aceeasi compozitie.
Pt Gabisor (n. 9 iulie 2004), īn cazuri similare, s-au dovedit deosebit de bune Dimetapp (l-am utilizat īn Canada) si Bisolvon (pe care l-am folosit acum cānd locuim temporar īn Suedia). Aceste siropuri se dau fara reteta de la medic. Dimetapp se administreaza MAXIMUM 5 zile neīntrerupte, iar Bisolvon - max 2 sapt. Noi i-am dat doar seara īnainte de culcare cānd avea nasul īnfundat si pot sa-ti spun ca am eliminat complet tusea, avut nopti linistite, fara plāns, sculat, sufocat cu proprii mucisori, fara varsaturi din cauza mucilor...
Multa sanatate!


sirimie
Eu stiam ca antibioticul se da 5 zile nu 7 zile. Nanu, tu de unde stii ca se da 7 zile?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!


enn
Lore, īn situatia voastra copilul ar trebui sa primeasca sirop expectorant, cel calmant mai mult strica decīt ajuta. Noua doctorita ne-a recomandat Ambroxol resp. Mucosolvan, ar trebui sa vorbesti cu medicul vostru.
Important e de asemenea sa aiba nasucul desfundat, noua ni s-a recomandat sa-i clatim narile cu ser fiziologic. Ajuta si baia de aburi, daca-l luati cu voi īn baie cind faceti dus si daca-i puneti seara līnga patuc fierbatorul de apa (sub supraveghere, bineinteles).
Si evitati eventual sa-i dati lapte, noi am constatat ca laptele īi stimuleaza secretia mucoasa.
Cu toate astea, ni s-a īntimplat si noua sa tot tuseasca cite 10 zile de-a rindul.
Sper ca te-am putut ajuta.
Sanatate multa!E.


mariussimiuc
Antibioticul se da intre 5 si 10 zile,in functie de gravitatea bolii si de recomandarea medicului.


Field_mouse
Lore, daca te linisteste, si copii mei toamna a.t. au avut tuse timp de vreo 2(!) luni, eram disperata, schimbam siropuri in prostie. La urma urmei, am facut o pauza (nu mai puteam sa le dau atata timp medicamente) si intr-o saptamana a trecut de la sine.


claujro
Noua pt tuse ne dadea pediatra Ambroxol.


Lore1980
Va multumesc din nou pentru raspunsuri!
Am facut calculul si augmentin a luat de fapt 5 zile nu 4.
Aseara am fost din nou la doctor. Ne-a zis ca inca mai are secretii in gat, i-a dat Ospamox 4 zile combinat cu Rinathiol din nou si Ventolin pentru decongestionarea gatului. Pentru nas i-a dat picaturi Pivalone. Ne-a zis ca a dobandit o sensibilitate mare, cum il ia un pic curentul cum raceste. Si pana acum n-am avut astfel de probleme.
Nu stiu ce sa mai zic, parca as mai consulta si alt medic. Soacra-mea ma zapaceste si cu un ORL-ist sa-l vada. Dar deja cred ca e si el satul de doctori. Sa vad cum evolueaza pana duminica la pranz cand terminam siropurile si apoi daca nu sunt multumita merg si la alt medic.
E si palid de atata stat in casa, are cearcane, mi-e tare mila de el.
Sper sa fie bine totusi si va urez multa sanatate si pentru copilasii vostri! Va tin la curent oricum.


GD
Am trecut si noi prin aceeasi poveste. Matei baietelul meu de 2 ani a tusit tot asa cam o luna si jumatate. Am folosit tot felul de siropuri de tuse fara nici un fel de efect. Problema era nasucul care adunasa foarte multe secretii si la fel ca si in cazul vostru nu le puteam scoate.
Tot asa tusea si Matei seara si dimineata, iar dimineata vomita dupa un puseu de tuse. Probabil ca in timpul noptii se adunau secretiile din nas in gat si el nu stia sa expectoreze si asta ii provoca tusea asta violenta.
Problema s-a rezolvat dupa ce am mers la un ORL-ist de la Grigore Alexandrescu care i-a aspirat cu o sonda secretiile din nas. Nu mi-a venit sa cred ce a putut scoate de acolo.
Dr. mi-a spus ca datorita secretiilor din nas poate face o etmoidita (un fel de sinuzita la copii)
In final a luat si un antibiotic (Unasyn) 10 zile dupa care problema s-a rezolvat.


mirelam
Si eu tocmai am trecut printr-o "criza" de tuse cu baietelul meu.
Ce-i drept el e mai mare are 8 ani.
Tuseste de 1 luna si ceva. I-am dat tot felul de siropuri, inclusiv naturiste, dar degeaba. Am incercat si Tusimun dar nimic.
Medicul mi-a spus ca nu are absolut nimic pulmonar. Ne-a spus ca ori sunt mucozitati adunate in gat si nas pe care el nu stie sa le scoata singur (desi e mare), ori e pe fond alergic. Mi-a dat Zyrtec si deja vad ca se simte mai bine, de vreo doua zile nu prea mai tuseste.



Teodora D.
zilele trecute imi povestea cineva ca, in urma unui tratament cu aloe vera,copilul i s-a vindecat de o mare sensibilitate care se solda cu frecvente boli respiratorii.
ati auzit sau incercat acest tratament? e intr-adevar atat de eficient? baietelul meu nu e f. predispus la raceli, dar ma gandesc daca nu ar fi cazul sa-l "pregatesc" pt. cand va merge la gradinita.


silvana_salajan
Of, of, ce subiect! De 2 ani deja de cand ma confrunt cu problema asta! Baietelul meu a inceput intr-o toamna sa tuseasca. Si nu s-a mai oprit, decat cu singulair si aerius iarna si primavara cu zyrtec. Este de fapt o alergie, daca tuseste mult chiar si dupa antibiotic.Oricum asta numai un alergolog poate sa spuna, dar nu se fac teste la copii sub 3 ani. Cat despre gelul de aloe, l-am folosit cu succes anul trecut in primavara, si nu am mai luat medicamente pana in toamna. In toamna, o data cu inceperea caminului, desi am mai facut o cura cu aloe, a trebuit sa reia tratamentul. Oricum a trecut iarna mai bine decat in urma cu un an. Cred ca ar cam trebui sa mai cumpar un bidon de gel.
Daca e o tuse de raceala, atunci trebuie sa scapati neaparat de flegma. Ori nimic nu ne-a facut sa scapam mai repede de asa ceva, ca si aerosolul. 1 ml de miofilin+1 ml hidrocortizon (acum nu se mai gaseste dar este un inlocuitor- imi scapa numele-o fiola de 2 ml)+4 ml ser fiziologic - se fac 2 inhalari a cate 10 min cu asta. Daca se poate de 3 ori pe zi e super! Daca nu merge si de 2.
Aparat de aerosol se gaseste de cumparat si chiar merita INVESTIT IN ASA CEVA.

Nu m-am exprimat bine. Din cantitatea data se pot face 2 inhalari.
Intr-o zi eu i-am facut 2, 3 inhalari de 10 minute fiecare. Oricum miofilinul nu se foloseste daca s-a deschis decat pe o perioada de maxim 12 ore.(precipita in fiola)
In rest, numai bine.





andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Ventolinul se da cu sirop pt tuse seaca rofedex? Tuseste dar incarcat.
Am primit azi acest tratament impreuna cu augumentin.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Din pacate am multa experienta in domeniul problemelor respiratorii la copii..si te asigur ca tusea trece mai greu, poate si dupa 10 zile, timp in care mai mult de sirop de tuse nu e nevoie...Si asta a spus-o doctorita lui Alex, nu e bagata de mine .

Deea33+ , www.totsites.com/tot/alexandru_tita" target="_blank">Alex si Bianca Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Deeapui, dar noi am fost vineri la medic ca fata tusea f rau, mai mult sec dar nu de tot, o tuse ciudata. Atunci ne-a dat rofedex, i-am dat odata, cand am auzit ca tusea se schimba, devine incarcata, nu i-am mai dat. Azi am mers la control, nu mai tuseste fata asa rau, dar i-am zis doctoritei ce am facut, adica nu i-am mai dat rofedexul si m-a luat de sus, ca daca nu am incredere sa nu ma mai duc la ea si ca prospectul e facu asa "pe larg si stie ea din experienta ce e bun.
Eu intrebam daca merge siropul asta rofedexul cu tusea incarcata si ventolinul. CA mi se pare bizara asocierea. Da sa spuna altii mai destepti decat mine, ca io gandesc prea mult si prost dupa spusele doctoritei........of si nu e prima oara cand nu sunt multumita de tratament.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

atentie:tusea este o reactie de aparare a organismului. nu exista tuse fara o cauza ...care trebuie cercetata si tratata ! tusea nu se trateaza. nu exista medicament contra tusei...exista remedii care sa o faca mai suportabila sau sa protejeze gatul/tesuturile/etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Nu i-am dat rofedexul asta, doar augumentin si ventolin. Nu prea mai tuseste. Maine mergem la control.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput