FIV 78

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Multumesc Andreea de primire, dar eu acum am vazut ca Ingeras a fost in Caraibe, eu am inteles altceva( eu am fost in Egipt), .....deci chiar daca Ingerasa a lasat ceva pe acolo, eu nu am fost in acelasi loc ca sa culeg roadele.
A fost super super fain, am avut si compania unor buni prieteni de-ai nostrii si ne-am distrat , ca nebunii, din pacate nu stiu sa pun poze ca sa le vedeti si voi( inca ).Cel mai frumos a fost la scufundari( sintem fani inraiti amindoi) unde am si avut ce vedea si la Cairo, la piramide chiar daca a fost foarte obositor drumul pina acolo de unde stateam noi(500km), dar s-a meritat.
Am venit acasa odihniti si gata sa ne punem din nou pe treaba, anul viitor vom face din nou fiv, deocamdata trebuie rezolvata problema cu trompa si cu prolactina, dar sintem mai hotariti ca niciodata ca vom reusi sa avem si noi bebici mici si dragalasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Meda, ma bucur ca v-ati simtit asa bine! mi-ar place si mie sa ajung in Egipt, dar nu stiu, parca mi-e frica de toate atentatele alea de-acolo! imi doresc de mult sa vad piramidele si Luxorul! ma bucur ca v-ati intors hotarati sa incercati din nou! asta e un pas in plus spre reusita! sunt sigura ca o sa treci data viitoare la , ca si mine de altfel!


Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

multumesc fetelor
este bine ca imi exemplificati cu situatia voastra ca sa pot compara
mai, ce inseamna informatia
pai daca stiam eu toate astea acum 2 ani acum eram cu un bb in brate

dr Cocei imi zicea ca la varsta mea se schimba de la o luna la alta situatia

aveti informatii despre DHEA, am inteles un supliment nutritiv ....
dar mai bine uite (de la Mariee):

http://pmabio.over-blog.com/article-1182359.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?
cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=16169414&query_hl=1&itool=pubmed_docsum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Dj mama eu stiu ca femeile se nasc cu rezerva ovariana. In fiecare luna normal un singur ovul, la stimulare ai mai multe ovocite, deci rezerva ovariana scade cu cat stimularile sunt mai multe. Asa zic eu ca e logic.
Meda sa ne mai povestesti si poate ne pui si niste poze din vacanta, sa ne "clatim" ochii.
Andicu cum stai cu slabitul?
Cecilia e bine ca ti-a revenit cheful ca ai nevoi de el.
Mamicile vad ca trag cu ochiul pe la noi, (tot la prima dragosta)si Gina si Veronici.Poate se molipseste.
Lachi sper ca totul e OK.
Moniland nu te grabim , noi asteptam, numai sa vii cu vesti bune.
Liana bafta la examen!
la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Cristinici, am slabit 2 kg de luni pana azi! e f bine, da rmi-e teama ca o sa stagnez, asa am patit si ultima data; mi-au trebuit inca 2 saptamani de lupte cu dieta ca sa mai dau jos cateva kg! sper sa reusesc ce mi-am propus! mai grav e ca maine e ziua lu' soacra-mea si mergem la masa, iar eu eram la oua !
Tu ce mai faci? cand te-apuci de analize ptr FIV-ul din toamna?


Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michita spune:

Va salut pe toate si va admir pentru tot ceea ce faceti.
Dupa cum vedeti sunt noua pe aici, dar problemele pe care le aveti voi ma framanta si pe mine - din pacate.
Acum un an jumate am avut cea de-a 2-a sarcina extrauterina si tot atunci dr. mi-a spus - "singura modalitate de a mai avea un copil este in vitro". Bineinteles ca atunci am spus "nici nu vreau sa aud" dar cred ca nu a trecut o zi sa nu ma gandesc la asta si acum am ajuns la concluzia ca trebuie s-o fac.
Bineinteles ca am inceput sa ma interesez cum vine chestia asta si voi mi-ati fost de mare folos.
Dupa ce am mai auzit si de la diverse cunostinte m-am gandit sa incerc la dr. Dracea,dar ...am inceput sa am si semne de intrebare.Voi ce spuneti? Ati auzit ceva(bun sau rau) de dr.? va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocutza_mic spune:

Buna ziua fetelor!
Multzumesc pentru raspunsuri Veronici si Monica suntetzi nishte dragutze!M-am mai linistit un pic sa stiu ca e normal totusi sa ai si oareshce dureri.
In alta ordine de idei referitor la dilema cu rezerva ovariana si mie mi se pare normal ca, statistic vorbind, sa fie un anumit numar de ovocite produse de o femeie de-a lungul vietzii in conditzii normale, dar pe de alta parte in cazul stimularii ovariene, organismul este ajutat (sau fortzat) sa produca intr-un timp relativ scurt, 1 luna, un numar mai mare de ovocite.Si asta se intampla cu ajutorul hormonilor administratzi si care nu sunt putzini deloc.Ganditzi-va ca sunt 33 de fiole de menogon si 24 de diphereline ( asta in cazul meu care am 28 de ani) dar ei pot fi si mai multzi ca numar si mai puternici ca si concentratzie in functzie de organismul fiecareia.In conditzii normale hormonii pe care ii avem noi de la mama natura produc un ovocit, max 2 pe luna,surplusul asta de hormoni stimuleaza ovarele sa produca mai multe ovocite in luna respectiva.Mie una mi-e greu sa cred ca ovocitele astea se scad de undeva, dintr-un "depozit".De asemenea mai cred ca pe termen lung, prea multe stimulari ne pot face rau.
Parerea mea, DJ Mama, e sa mergi pe mana profesorului ca are mai multa experientza si stie cel mai bine cum functzioneaza organismul femeii in conditziile astea.(A reusit el cu Iliasca....).Eu una itzi tzin pumnii si iti urez succes!

http://www.presspro-gineco.ro/articole/dosar-77.php

Va pup pe toate, va urez un week end placut, si bafta in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

cristinici multumesc!!!l'am luat si pe'asta!!
serbanicooo si io te tzuc!!!
Moniland stii nu??sunt aci!!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!


Viata-i nimic... si din toate putin,
un vas poate gol... s-au adesea prea plin...
dar tece-ntr-o clipa de parca n-a fost ...
si...atunci oare viata mai are vreun rost...
Viata ta va avea rost, doar daca tu il vei da...
Nu ati vrea sa-i dam sens impreuna?

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

salut fetele

cocutz, va tin la curent

Michita, bine ai venit desi era bine sa nu fi fost nevoie sa calci pe aici

poti intreba pe MP pacientele d-nei dr.; eu asa am procedat pt ca numele ii coincidea cu al unei vechi cunostinte si astfel m-am lamurit ca din cauza varstei nu este vb. De aceeasi persoana; acum am inteles ca este in concediu postnatal

Dracea Laura, elenan, anggi,(14, 23),anya(II-10),Luizax*(III-2),gianna_r(III-7),nem(IV-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michita spune:

DJ MAMA - multumesc pt raspuns si ma bucur ca ai fost chiar prima care m-a bagat in seama pt. ca din cate am inteles si tu incerci sa ai al 2-lea BB - am incercat sa nu ma lungesc prea mult in primul mesaj si n-am mai spus si asta - am o comoara de baietel dinainte de a cele 2 trompe. Imi doresc insa fff mult si o comoara de fetita.
D-na dr. a fost intr-adevar plecata dar se pare ca s-a intors chiar luna asta - am sunat la cabinet si mi s-a spus sa fac analizele si sa vin apoi la control. Acum as mai avea o problema - daca sotul meu e bine sa faca analizele aici (nu suntem din Buc.)sau mai bine sa lasam pt.giulesti - am inteles ca nu prea sunt agreate toate spermogramele.la toate.

Mergi la inceput