Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Fetele, eu va pup pe toate ca trebuie sa plec un pic de acasa. Sa aveti o noapte frumoasa, sa visati super si sa ne "auzim " cu bine cat de curand. Eu maine plec la Brighton,insa inainte de asta, trec un pic pe la firma, asa ca intru sa va si citesc un pic,si poate sa va scriu.
Aveti grija de voi si de bebei.

15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Roxana sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spui tu in legatura cu bunica mea. Ultima ei experienta cu vreun BB de crescut a fost pe vremea cand era sor'mea BB adik acum vreo 23 de ani!!! So... acum nu stiu ce sa mai spun. Stiu ca instinctele materne oricum nu se pierd dar ma gandesc si la ea ca era o varsta...73 de ani. Slava Domnului ca o am sanatoasa (cu putina hipertensiune sub tratament si atat) si inca mai face piata, ea gateste de obicei si de astea...E mare lucru cand vin de la serviciu obosita doar sa-mi incalzesc mancarea gata facuta.

Pentru toata familia BB este primul nepot si nu prea pot sa-mi dau seama ce si cum va fi. Surpriza!!

Las oricum grijile astea pe mai tarziu...pentru mine in acest moment importanta este interpretarea rezultatului la triplu test si trec prin emotiile astea imediate. Uffff...

O seara buna in continuare

Ramona 17+

Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by alexsa

fetelor,ajutati-ma!! Nu intzeleg prea bine tabelul asta...DN e data mamicii de nastere,dar UM,DN,DPN.....ce inseamna?
si cum faceti sa adaugati la tabel noi date?



Bun venit...abia acuma am vazut mesajul tau...asta din cauza ca esti moderata inca...Asadar:
UM = ultima menstruatie
DN = data nasterii tale
DPN = data probabila a nasterii lui bb din burtica
In tabel a umblat doar Mirona pana acum....asa ca habar n-am, insa da-ne tu datele tale si sunt convinsa ca ea te va adauga pe listuta, ok?

Cristina...petrecere frumoasa la Brighton!
Roxana, si eu sunt putintel in ceata cu treaba cu concediul, asa ca sorry, nu te pot ajuta...da' ma interesez!

Pupici la burtici...

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Roxana am uitat de cele 126 de zile pre si post natal... Stiu ca poti sa ti le imparti cum vrei dar sunt 42 de zile obligatorii de concediu postnatal.

Dar stii ce, daca vrei sa ti le iei pe toate 126 dupa nastere, iti convine sa primesti in timpul asta 85% din salariu sau.... iti iei cele 42 postnatale si apoi mergi pe cele 6 milioane CIC + 2 alocatie?? Ca si asta este unul din aspecte.

Apoi ar mai fi ceva... poti ca inainte de concediul prenatal sa soliciti si concediul de odihna aferent perioadei lucrate pe anul asta si daca nu il efectuezi si preferi sa lucrezi iei banutii, nu?

Hai pup ca ma duc la nani

Ramona 17+

Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

OFFFFFFFFFFF,stau si ma intreb daca chiar merita sa consumam timpul si munca pe niste mesaje care nu fac decit sa ne intristeze.Eu de citeva zile dupa cum stiti,probabil ,plec pe la opt dim de acasa si mai ajung pe la noua seara cel adevreme .De fiecare data cind ajung ,nu stiu cum sa fug mai repede sa va citesc si asta repede ca nu cumva sotul meu sa apuce el primul ... si stau si citesc de obicei cel putin trei pagini(de adoarme Claudiu linga mine) si imi ia cca o ora si mai mult ...si nu -mi vine sa cred, cite mesaje am citit asa de suparare si de impacare.Eu nu vreau a ma intelegeti gresit ,pentru ca ,daca vreau citesc daca nu,nu...dar nu inteleg de ce atitea discutii pe o tema absenta.Sincer nu inteleg ...,eu personal daca am avut hormonii in priza sau ma rog....v-am scris ca sa ma descarc si nicidecum sa ma cert cu voi.Si eu am pus multe intrebari si am ramas fara raspuns ,dar asta este!!!Sintem atitea fete ....,ca nici nu stii cui sa scrii mai repede.Eu de multe ori ,uit cine a intrebat asta ,sau cine a zis aia...Asta este ...,sintem oameni si ar trebui sa fim mai intelegatori.
INGERAS,eu propun ca aunci cind nu primesti raspuns si te deranjeaza ,sa ne atragi atentia,asa cum ieri citeam dar nu mai stiu cine a lasat rezultatele de la analize si dorea sa primeasca raspuns dar nimeni nu a raspuns ,asa ca ea a mai intrebat o data si ...este mai bine.Trage-ne de urechi si cere atentie !Probabil tu ai nevoie de mai multa atentie in perioada asta.
Acum eu nu vreau sa fac pe desteapta dar sincer ma deranjeaza situatia si as dori sa citesc mesaje mai vesele si deasta stau la calculator ,in loc sa-mi fac dus sau sa maninc.
DOLORES,te invidiez ca ai asa mult timp sa ne scrii si ma bucur pentru tine,cum te mai simti?
CRISTINA,crezi tu ca "s-a terminat"!!!Eu zic ca ,daca asa te-ai invatat sa le tot faci ...nu-ti cade bine sa le faca KAVEH in locul tau desi ti-ar place.Probabil o perioada stai cumintica ,dar pe urma...recuperezi.Eu asa sint !Claudiu ma ajuta din totdeauna si acum mai mult ca de obicei...,dar tot eu as vrea sa le fac pe toate,daca se poate sa renunt o perioada dar sa revin.Mi-ar place sa stau deoparte dar nu pot.In perioada asta ,mai mult ca oricind ,simt nevoia de activitate si nu pot sta degeaba,am o energie de invidiat.

V-a fost dor de mine?Hai bagati-ma si pe mine in seama!!!
MIRONA,ai spus ca stai citeva zile deoparte sau citeva "pagini"?Ne citesti in tot acest timp?Mi-e dor de tine si as vrea macar un sa ne trimiti.Te rogggggg!Atit!!!
Va pupacesc pe toateeeeeee!


dandusa 18

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/dandusa2002/album?.dir=/976bscd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ramona, eu ma gandeam sa-mi iau mai putine zile inainte de nastere, depinde cum ma voi simti atunci si 42 de zile dupa nastere, apoi sa intru in CIC, dar nu stiu daca nu cumva sunt obligata sa iau toate cele 126 de zile, ca in cazul asta prefer sa le iau inainte de a naste si sa-mi ramana cat mai putine dupa ce nasc si sa intru in CIC.
Concediu de odihna imi voi lua la inceputul lui iulie 10 zile, mai imi vor ramane si dupa aia, dar vad eu cand le iau p-alea.
Cand te duci la doctor cu rezultatele de la triplu test? Sau ai incercat sa intri si pe la alte mamici mai inaintate in sarcina si sa le intrebi, sunt sigura ca-ti vor raspunde, ele au trecut deja prin asta, noi aici habar n-avem deocamdata.
Cristina, distractie placuta, ai grija de bebe si de Iasmina.
Am plecat si eu sa ma uit la telenovelele mele si sa ma culc. Pe maine, noapte buna!

Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

IULY,am vrut sa-ti scriu tie prima,dar m-am lasat dusa de val si te-am lasat la urma.Eu merg la DR Cristureanu la cabinet si dupa controlul de rigoare mi-a vorbit de triplu test.Eu implinesc 29 ani in August si nu am pe nimeni in familie cu aceste probleme dar el insista.... si chiar ma enerva.Pina la urma am decis sa il fac si sa scap de orice indoiala ,pentru ca el reusise sa-mi impuie capul cu o groaza de chestii urite in legatura cu acest subiect.Asa ca mi-a spus in data de 19 MAI vii la eco ,care este obligatorie si a doua zi vei merge la LAB "x" si vei face testl.Eu am fost cam aiurita si nu am intrebat si pe la alte lab care este pretul si l-am facut acolo.Te sfatuiesc sa mai intrebi si prin alte parti.Nu mai retin exact cum se numeste lab dar stiu adresa si nr de tel.STR.FULGERULUI (de la Marinaru la Academia Militara)TEL:544463.Pretul: 1.500.000lei.A durat max zece zile.Sper sa te ajute informatia mea si multa bafta iti doresc!
TE PUP

dandusa 18

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/dandusa2002/album?.dir=/976bscd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Dandusa, hai te rog, nu te supara si tu, lasa fetele ca au inteles, cred, ca nu suntem aici sa ne certam.
Dar mi-ai adus aminte ca vroiam si eu sa strig dupa Mirona: Miroooooooo, pe unde esti? Lasa supararea si vino pe la noi, te rog! Daca nu vii, ma supar si eu, sa stii! Si ne suparam asa, toate ,pe rand, si sa vezi atunci ce-o sa fie. Uite, sa-ti treaca supararea: Tu n-ai facut decat sa ne ajuti atunci cand te-am rugat noi, asa ca nu cred ca era vorba de tine, si nu are rost pt o vorba spusa la suparare sa te superi si tu. Adevarul e ca felul in care a zis Lia a fost cam....asa...sa nu spun cum, ca se supara si pe mine, dar intelege-o si tu, e graviduta, hormonii, bate-i vina!
Acu chiar ca plec la film, s-a cam dus jumate din el cred.
Noapte buna si nu mai fiti suparate.

Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

plizzz nu mai strigati dupa mine ... ca monopolizati capitolul cu caracterizari si strigari dupa mine.
multumesc la toate ... dar chiar plec din localitate pt 2 zile ... asa ca: cu sau fara supararile de pe forum tat fac o mica pauza.

de citit va citesc, nu v-am lasat balta nici cu noul capitol ... ca doar imi sunteti dragi.
revin peste cateva zile


Miro17+
am o nepotica talentata, si un BB zbenguit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Abia m-am intors acasa,si am zis sa va mai citesc rapid, ca am si un somn in mineeee...de nu vad bine.
Dandusa, tu ai dreptate,cred ca e doar dorinta de a sta deoparte un pic,insa nu tine.Ma vad deja, am cateva zile ,abia, de pauza, si deja simt ca ma mananca pielea daca nu dau o raita pe la firma. M-am obisnuit cu ritmul asta, si chiar daca ar fi cineva sa ma inlocuiasca pe timpul asta, tot nu as putea sta deoparte.Ma rog, asta este. Cand simt ca trebuie sa iau pauza, o sa o iau,si cu asta basta. Chiar si cand vine bebele,stiu ca nu o sa pot sta in casa prea mult. Asa am fost si cu Iasmina.
Multumesc la toate pentru weekendul superb pe care mi l-ati urat. Sper sa fie de partea mea si vremea,ca altfel nu o sa fie mai mult decat o oarecare iesire inafara Londrei.
Miro, petrecere frumoasa acolo unde mergi. Incarca-ti bateriile si revino cu forte proaspete, ca abia te asteptam.
Asiza, inca o data multa sanatate finutului/finutei,si sa te distrezi de minune.
Acum chiar va pup pe toate , ca abia mai vad sa tastez.


15+

cristina

Mergi la inceput