Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Sa stiti ca eu sunt una dintre norocoasele care au o soacra, in general, de treaba... Spun, in general, pentru ca am mai avut si noi una alta, nu grave, insa eu i-am spus mereu verde-n fata ce cred, am discutat mereu despre probleme, stie exact ce ne convine si ce nu...si totul e super...daca-i spun acum ca merg la ea maine ca mi-e pofta de placinta, se executa si-mi face...e de treaba...si sa vedeti ce bine se intelege cu maica-mea...merg impreuna la plimbare, la bere... Mi-e draga...

Fetelor, in alta ordine de idei, maine voi fi nasa de botez la un bb tare tare destept si frumos. Abia astept!!!!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Asiza, sa-ti traiasca finutul sau finuta, sa creasca mare, mare de tot, sa fie sanatos/sanatoasa si destept(a). Si petrecere frumoasa!
Vad ca numai noi 3 suntem pe aici, vad ca in weekend e cam liniste, iar eu mai mult timp am acum decat in timpul saptamanii.


Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by roxana c.

Asiza, sa-ti traiasca finutul sau finuta, sa creasca mare, mare de tot, sa fie sanatos/sanatoasa si destept(a). Si petrecere frumoasa!
Vad ca numai noi 3 suntem pe aici, vad ca in weekend e cam liniste, iar eu mai mult timp am acum decat in timpul saptamanii.


Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)



mersi de urari!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Asiza, numai bine finutei sau finutului,sa fie sanatos si sa-si bucure parintii si nasii!
No, acum sa trecem la chestiuni serioase:soacra.Cum sa va spun? Soacra mea e tare de treaba, daca tii distanta. Ea,de felul ei, este o persoana bine intentionata,insa careia ii place sa cam controleze vietile tuturor. Si ii mai place sa faca promisiuni, de care nu se prea tine. Dar cu mine nu ii merge, si a vazut asta. I-am spus sa stea acasa la ea, ca daca eu sau Kaveh avem nevoie de avocat , cerem ajutorul.Si ii place iar sa se planga de absolut orice, si sa fie magulita,de parca pe mine ma maguleste cineva cand mi-e rau.
Si de nu stiu cate ori mi-a spus ca o sa mai aiba grija de Iasmina,in weekend (ca in rest, fetita merge la gradinita, si e aproape de firma, asa ca o ducem noi). Nu am solicitat-o decat foarte rar, insa de fiecare data ma intorceam cu coada intre picioare, ca ba are migrene,ba dureri de spate.....Si e femeie tanara, mai tanara ca mama mea,si nu face altceva decat sa stea acasa, sa se plimbe, si sa numere bani.
Odata, vara trecuta, trebuia sa mergem la o petrecere ,pe un iaht privat, la Brighton. Clar ca nu puteam lua si fetita cu noi. Bunnnnnnnn, s-a aratat dispusa sa aiba grija de ea in weekendul ala,de fapt de sambata dupa-amiaza pana duminica seara. Nu-mi venea sa cred,ma gandeam numai la party-ul ala.....Am cheltuit o groaza de bani pe o rochie Gucci, alta groaza de bani pe poseta si sandale asortate.....alta groaza de bani pe coafor.......
Si, momentul mult asteptat soseste:ii facem instruirea Iasminei,ii dam pupic in masina,si ne indreptam spre usa socrilor..........
Apare ea, draga de ea soacra mea, si isi cere mii de scuze ca are sdureri de cap de ultima ora, si nu poate avea grija de Iasmina.
Mi s-a facut negru in fata ochilor instantaneu, si asa imi venea sa-i trag vreo doua.....
Ce sa facem? asta e...... Ne-am luat copilul inapoi la masina, si directia acasa.....Si asa a fost si cu petrecerea de pe iaht.
Cand am ramas insarcinata si am dat vestea la modul oficial,iar s-a oferit sa ma ajute,dar m-a busit rasul.A insistat la modul cel mai serios,pana la urma am zis "ok". Dupa vreo zece zile, ne-a anuntat ca in ziua urmatoare pleaca in Iran, in tara natala, pentru o perioada,ca s-a plictisit de vremea din Londra.
Si, uite asa, nici acum nu este venita, si inca mai are de gand sa stea.
Si ar mai fi multe de spus, insa m-as lungi prea mult si ma apuca si nervii.
Asta este draga mea soacra,ca in rest, e fata buna.

15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Lamuriti-ma si pe mine, in legatura cu prenatalul+postnatalul. Am inteles ca in total sunt 126 de zile din care imi pot lua inainte sa nasc cat vreau, dar in asa fel incat sa-mi mai ramana cel putin 42 de zile cel putin dupa ce nasc.Buuuun, pana aici am pricipit. Dar in cazul in care -sa zicem- nu imi voi lua nici o zi inainte sa nasc , deci imi vor ramane toate 126 , sunt obligata sa le iau pe toate dupa nastere si apoi sa intru in CIC, sau le iau doar pe cele 42 si gata, intru direct in CIC?

Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Roxana, scuze, habar nu am ce sa-ti spun in legatura cu asta. Nu cunosc sistemul din Romania, insa poate te ajuta fetele care sunt mai in cunostinta de cauza.


15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Vorbiti de soacre... a mea este o dulce si o cuminte. Este primul ei nepot si pentru ca ne vedem cel mult o data la doua saptamani (cu toate ca este tot din Iasi) nu prea imi dau seama daca e incantata cu adevarat si ma pot baza pe ea. Ea lucreaza inca si nu ma pot baza chiar asa de mult pe ajutorul ei imediat la nastere si nici pe mama mea. Este o femeie foarte de treaba si ii multumesc ca l-a facut pe Gabi, sotul meu, cu ochii ei albastri ca marea cea mare...poate si BB ii va lua tot de la ea.

Norocul meu este ca stau cu bunica mea dar banuiesc ca nici ea nu mai are rabdarea sa creasca inca un copil. Vorba aceea - vom trai si vom vedea. Mama mea si ea munceste foarte mult pe bani putini si nici prin cap nu-mi trece sa-i las ei in grija BBele.

Tatal meu este atat de entuziasmat ca nici nu va inchipuiti - ar fi vrut sa-si ia el concediu de crestere a copilului in locul meu...si ma intreaba de fiecare data cand vorbim ce mai face Rares acolo in burtik... nu-l credeam in stare de dragalasenii zau asa.

Socrul meu este om de stiinta, asa ca e cu capul in carti si lucrari de tot felul. Cred ca este inca in faza aeriana cand nu isi da seama ca va fi pentru prima oara bunic.

Cam atat despre ai mei, incepand cu soacra...of....

Dbunny esti mortala, imi place stilul tau (de unde esti de loc din Romania) cu accente ardelenesti... cam asa...

Mirona chiar are o rabdare de invidiat cu fiecare dintre noi si cred ca ne vrea doar binele, ca doar de fiecare data cand avem nevoie de ajutor in ale forumului (semnaturi, acces email comun, poze, cutiute muzicale, filme) are un sfat pentru oricine. Acum noi gravidutele nu trebuie sa ne suparam una pe alta si sa stam imbufnate, toate astea nu isi au rostul iar BB nu mai face tumbe in direct. Eu pledez pentru pace si liniste ca este cel mai bine so make love not war

Eu mai intru pe forum si in week-end asa ca sunt pe aici pe aproape.

Ramona 17+




Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cristina, vad ca am nimerit-o cand am zis sa nu te bazezi prea mult pe socrii.
Ce vei face dupa ce nasti, vine mama ta sa te ajute o perioada sau ...ce vei face? Scuza-ma daca-mi bag nasul unde nu-mi fierbe oala, dar o perioada iti va fi cam greu, mai ales pana te inveti cu bebele si oricum nu vei putea iesi din casa-ca lauza- sa faci cumparaturi sau mai stiu eu ce treburi.
Am inteles bine ca parintii tai sunt in Romania sau nu?

Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Roxana, parintii mei sunt inca in Iasi, si acolo vor ramane. Mama mea lucreaza, este contabil sef si conduce si o firma,tatal meu are si el o afacere,deci nu se pune problema ca nici unul dintre ei sa vina aici. M-am gandit deja la ce o sa fie dupa ce se naste bebe, si am ajuns la concluzia, impreuna cu Kaveh, ca trebuie sa apelam la un baby-sitter au-pair, tot din Romania, ca in alte natii eu nu am incredere.Inclin sa aduc aici pe una din verisoarele mele,ca o cunosc foarte bine, vorbeste si engleza, si poate sa ma ajute un pic si cu bebe, si cu Iasmina,si cu casa (lejer, ca doar nu o sa o exploatez). Eu nu pot sta departe de treburile firmei prea mult, pentru ca sunt o persoana foarte activa, si nu suport sa stau in casa prea mult,asa ca chiar am nevoie disperata de ajutorul verisoarei mele. Si cel mai important lucru este ca ea este de acord sa vina aici. Va veni din septembrie, dupa ce ne intoarcem noi din Dubai si Singapore, si va mai prelua ea din treburile casei,ca eu voi fi destul de greu de urnit la vremea aia.

15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ramona, da-mi voie sa te contrazic in legatura cu bunica ta. Sa stii ca inaintand in varsta ai mult mai multa rabdare, eu ma uit la bunica mea, are 88 de ani , a avut grija de 4 copii ai ei, 3 nepoti si acum are grija de baiatul verisoarei mele care are 4 ani. Tot ea mai m-a ajutat si cu fii-mea cea mare si am ramas uimita cand eu eram cu nervii la pamant iar ea avea un calm iesit din comun(suntem vecine ). Si ma uit si la mine, mai multa rabdare am avut cu cea mica decat cu cea mare, iar acum simt eu ca voi avea rabdare si mai multa. Sa stii ca am ajuns la concluzia ca rabdarea creste direct proportional cu varsta.
Am mai spus ca lucrurile care-mi plac cel mai mult sunt copiii si animalele, dar una e cand vezi un copil, te joci cu el si i-l dai mamei lui si cu totul altceva este cand e al tau, cand urla si nu stii de ce, cand nu poti face treaba pt ca se tine dupa tine iar cand il pui in patutul lui urla de aude si vecinul de la ultimul etaj si multe altele. Nu vreau sa va sperii, cel mai frumos lucru din lume e sa ai un copil, dar sa-l cresti nu-i asa de floare la ureche, mai ales daca nu te ajuta nimeni. Bine, depinde si de copil, sunt si copii care unde-i pui acolo stau, dar asta mai mult in filme.

Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput