Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Dbunny, no hai sa ne laudam atunci : si sotiorul meu e tare grijuliu...de cand am aflat ca sunt insarcinata numai el aspira in casa, din cand in cand mai spala si vasele, la cumparaturi ma ajuta tare tare si are grija sa nu-mi lipseasca nimic. Vezi ce baiat bun...hi hi hi!

Roxanici, ce sigur e sa-ti legi trompele!!!!! Lasa, sigur bb asta este special, daca vrea sa vina pe lume chiar si cu betele-n roate care i s-au pus...

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Elenalove27
eu sunt acum in 13 sapt si tot imi este rau , care mai sunteti ca mine ?


Me, me !!

Dbunny, eu nu mai duc gunoiul de peste 2 luni. In acelasi interval cred totusi ca am mai spalat vasele o singura data .. parca...

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Dbunny,tu chiar esti mortala.Hai sa-ti spun si eu de al meu drag sot.Pana nu demult, trebuia sa:gatesc in fiecare dimineata, ca el nu mananca de pe o zi pe alta,sa fac si curat, sa ma ocup si de Iasmina, sa merg fuga si la firma sa ma iau de gat cu aia de nu-si vad de treaba pe acolo, sa vin acasa, sa fac si cumparaturi,ca doar mi-o luat masina personala,sa pregatesc cina, destul de bogata si aia, sa culc copilul si sa-i citesc povesti, sa fiu si fresh pentru el, si sa ma scol si de cateva ori pe noapte, sa-i tin companie fetitei, cand nu avea chef sa doarma.A, trebuia sa primesc si musafiri, si sa fac o ficiile de gazda primitoare pentru a lui familie( ca de la mine nu e nimeni pe aci).Si nimeni, nici el si nici mama-sa, nici frate-sau ,sbsolut nimeni nu facea nimic, nici macar nu-si spalau cana de cafea sau sa-si stranga masa. Toate pana intr-o zi, cand mi s-a facut rau,saptamana trecuta. Si ia sa-l vezi acu:face mancare, se ocupa de copil, face curatenie in casa, ca la mine casa are doua etaje si multe camere,are grija si de gradina...... Asa ca eu am timp de cumparaturi pentru mine si ma duc la firma numai cand am chef. Si, apropo de scutece, ghici cine ii face instruirea? Iasmina. Baga apa cu biberonul in bebelusii ei, si aia fac pipi dupa aia, si se tine iasmina scai de capul lui sa ii arate cum se schimba scutecele la copii. Rad de mor cand ii vad, insa mie imi convine de minune situatia asta.Si mai are timp, saracul, sa pregateasca si cine romantice pt noi doi si ce mai e pe urma. Si familionul lui,halt cu huzureala la mine in casa. cand vin aici, ei isi poarta de grija, asa ca nu mai trebuie sa alerg dupa fundul fiecaruia.
Of, tu vorbesti de plaja.... Aici e un frig,de trebuie sa deschid centrala noaptea, si afara, cand merg, inca am pulover pe mine.Mai trimite si tu niste grade pe la Londra, ca am senzatia ca vara nu mai vine.


15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salut gagici
am fost la eco si dr a zis ca e totul ok, are 8 cm galusca mea dar nu mi-a dat multe detalii ........ statea, masura si nu zicea nimika, m-a enervat ! :)
important ca e bine, lunimerg la analize, triplu test .....


pupici si weekend frumo !!


BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by cristina1974
Hai sa-ti spun si eu de al meu drag sot.Pana nu demult, trebuia sa:gatesc in fiecare dimineata, ca el nu mananca de pe o zi pe alta,sa fac si curat, sa ma ocup si de Iasmina, sa merg fuga si la firma sa ma iau de gat cu aia de nu-si vad de treaba pe acolo, sa vin acasa, sa fac si cumparaturi,ca doar mi-o luat masina personala,sa pregatesc cina, destul de bogata si aia, sa culc copilul si sa-i citesc povesti, sa fiu si fresh pentru el, si sa ma scol si de cateva ori pe noapte, sa-i tin companie fetitei, cand nu avea chef sa doarma.A, trebuia sa primesc si musafiri, si sa fac o ficiile de gazda primitoare pentru a lui familie( ca de la mine nu e nimeni pe aci).Si nimeni, nici el si nici mama-sa, nici frate-sau ,sbsolut nimeni nu facea nimic, nici macar nu-si spalau cana de cafea sau sa-si stranga masa.


Cristina, cam multe pt o singura persoana, daramite pt o viitoare (si actuala) mamica!!
Ai grija de tine si fii mai egoista.

Conteaza enorm sa te menajezi, odihnesti, etc. Si pt tine si pt bebe2.

Stiu ca stii toate astea, scuze n-am vrut sa fac pe desteapta, dar m-am speriat un pic cand ti-am citit tot "caietul de sarcini"...



Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Da, cam astea erau sarcinile mele inainte....Si ma mai si miram de ce , in sase ani de zile, nu am reusit sa imi fac prieteni romani.Ha, de parca ei vin la usa mea, sa ma intrebe daca nu simt nevoia sa vorbesc romaneste.
Dar acum s-a schimbat povestea.

15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cristina, cand le faceai, mama pe toate? Sau cumva la Londra ziua e de 30 de ore?

Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Of, Roxana, nu ma mai intreba!
de multe ori era sa fac pe mine, in masina, pe la semafoare, ca uitam si sa merg la toaleta,cand aveam ocazia. Si toata lumea se intreba" vai, draga, dar de ce ti se intareste burta asa? vezi, ca nu e bine",de parca eu nu stiam. dar sotul meu, pana nu a vazut pe bebe la ecograf, nici nu constientiza ca sunt gravida, si mai radea doar de mine cand vedea ca abia imi tin ochii deschisi. Dormit pe noapte.....maxim patru ore. Si asta e asa de ani de zile.
DAR S-A TERMINAT,si-o sa vada ei toti si sot, si soacra, socru, si tot neamul lor, ca o sa ia parte la cresterea copiilor, ca doar nu i-am facut singura si nici nu sunt papusele pe care sa le pui pe raft cand te saturi de jucat cu ele.
Ziceti si voi, nu am dreptate?

15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cristina, acum poate ca-si vor da seama ca nu esti Napoleon sa faci 7 lucruri odata, si pe viitor poate ca-ti va mai lua si sotul din treburi, sa le rezolve si singur. De socri numai tu sti cum sunt, eu una nu m-as baza prea mult pe ei, in general din gura e usor de zis, dar cand vor trece la facut va fi altfel.
Eu am mare noroc ca locuiesc cu ai mei, in ceea ce priveste treburile si copiii ma ajuta foarte mult. Daca ma bazam pe socrii- pe soacra mai ales....ramaneam cu ochii in soare. Hai ca nu mai spun nimic, o las sa se odihneasca acolo unde este, sa ma ierte Dumnezeu, dar cand e vorba de soacra mea ma apuca nervii, chiar daca e moarta de 5 ani.
Apropos, ia barfiti putin soacrele! Stiu ca mai exista si raritati, dar ca orice raritate e foarte ....rara soacra aia de treaba, eu una n-am avut asa ceva.

Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Ma bucur mult ca s-au potolit spiritele pe aici. Am crezut ca sunt singura cu nervii pe moate. La prima sarcina am fost f. linistita (nu greturi, nu nervi, nu pofte) dar acum sunt f. certareata(plus greturi si pofte) desi de obicei sunt f. calma.

Multumesc Madaluta pt. informatie.


Luly, 13+ si Di 2,6 ani

Mergi la inceput