Mamici de ianuarie -februarie 2007 (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mamicile spune:

Sabina buna ideea sa avem un user comun! O sa ne fie usor sa tinem listuta actualizata, chiar si atunci cand cea care o editeaza la inceput poate nu mai intra pe forum o vreme. Multumim ca te-ai ocupat de lucrul asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna fetele,
Noi marti am fost la ultima echo (pentru cam o luna am inteles). Azi am intrat in 9 saptamani. Bebe era bine (desi cu o mica dezlipire de placenta - dar la panica mea doctora a zis ca sa stau linistita ...), ii batea inimioara de mama, mama si incerc sa fiu cat mai linistita (desi ieri toata ziua m-a suparat burta).
Analizele de sange si urina date de medicul de familie nu au iesit stralucite: am calciu sub limita inferioara, la fel glicemie si am si o nenorocita de infectie urinara pe care nici nu stiu cum am dobandit-o nici cum scap de ea.
Acuma, problema mea este ca doctora de familie nu mi-a dat nimic si m-a trimis la medicul ginecolog pe care ... nu prea il prind. Cred ca vreau sa il schimb. Il plac mult (dr. Cristescu de la Giulesti) dar faptul ca ne vedem pe fuga, pe un colt de pat in spitalul ala mizerabil ma face sa mor (aud povestile voastre cum stati de vorba cu medicii, cum va fac ei echo cum va dau una alta sa luati ...) Nu stiu, voi aveti ceva sfaturi?

Va pup

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Catalina.Eu am avut 2 dr la Giulesti.I-am schimbat pt ca nu ii gaseam cand aveam nevoie.Iti trebuie un dr pe acre sa-l gasesti oricand.

Romaria, e vb de sucurile gata facute din comert, nu cele pe care la faci acasa .Bea linistita.Si multa apa sa n-avem vergeturi.Eu am avut problema la un moment dat si cu lichidul amniotic, cam putin, si am incepout sa beau cate 3-4 l de apa / zi, si am rezolvat si problema, dar am hidratat si organismul .


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Eu m-am trezit cu arsuri cam mari.In rest nimik.
Cu Ingrid aveam si arsuri si greturi si nu puteam sa mananc.

Acum , ma gandesc toata ziua al fructe


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

salutare burtici
eu nu ma pot loga cu userul comun nu stiu ce fac gresit aiska te rog sa-mi mai dai o data pm cu datele poate nu le-ai scris bine

eu ma simt mai bine acum chiar foarte bine nu ma mai doare spatele decat un pic sanii

sunt de acord cu anis sa nu fim fixate pe ca manncam pe ce bem sau eu stiu ce alte minuni mai zic cartile...mai bine ne ascultam organismul ca suntem diferite si nu place la toata lumea sun anumit aliment sau bautura

bine acum ce-i drept trebuie sa tinem cont si de faptul ca suntem intr-o stare mai speciala si sa nu mancam chiar orice dar ....
va pup....azi mai scriem un capitol intreg??

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Buna, fetelor! Am si eu o veste minunata :) la cei aproape 29 de ani ai mei :) Acum 3 zile (pe 31 mai) mi-a iesit testul pozitiv, ieri am fost la doctorita de familie si luni ma duc la analize :)

Avand in vedere ca data ultimului ciclu este 28 aprilie, am vreo 3 saptamani si ceva de cand e bebe in burtica si 5 saptamani dupa cum calculeaza medicii :))

Ma simt bine, nu am greturi, nu am pofte, doar ca din cand in cand ma doare spatele si burtica (ca si cum ar urma sa-mi vina ciclul), dar trece repede. Am asa, o senzatie de "burta plina" :)) si mi-e si frica sa-mi trag pe mine pantaloni mai stramti, sa nu supar "bobul de mustar" care si-a facut cuib in burtica mea :)))

Este evident prima sarcina si am avut norocul sa "iasa" din prima, adica de indata ce am zis - ok, cam e momentul sa vina un bebe - a venit bebe! Acum sper sa fie totul ok, sa am analizele ok (ar trebui sa fie, de cand ma stiu sunt sanatoasa si nu am avut niciodata probleme de sanatate - cu exceptia unor raceli minore, nimic altceva). Am emotii pentru luni :)

Ce se intampla cand mergi la medic prima data pentru analize? Doar sange, urina si papa-nicolau sau fac si o ecografie? Tare as vrea sa vad bobuletzul de mustar!

E normal sa ma simt asa de bine? Unele din fete se plangeau ca au stari care fluctueaza, de la veselie la tristete - eu sunt doar fericita si emotionata si mi-e putin asa, un fel de teama fara motiv, de analize :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

anis acu am vazut ce frumusica ai fost gravidutza cu ingrid si ce par frumos ai!!!!....ptiu nu fi de deochi!!!

Nushulica 5+ si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

'Neata la amiaza!
Era o furtuna nebuna de dimineata...poate de aia am si dormi pana la 10. Eu sunt tot . Dac-o mai tin asa...tre sa fac ceva ca nu mai e de shaga.

Gabriela...ma bucur sa te "vad" si ca s-a luminat situatia...ai fost la Baltchik si la Kaliakra...poate de 1 mai!?...

Catalina...poti incerca cu 2 doctori in paralel (ce-i drept costuri mai mari...)...sunt multe fete din Bucuresti care iti pot sugera alt doctor care sa se dovedeasca agreabil.
Eu am un doctor care mi-e tare drag care are rabdare si sta si imi povesteste...dar ma gandesc la un al doilea doctor ca sa fiu sigura ca imi vine cineva la nastere chiar daca e in toiul noptii.

Vom vedea...le luam pe rand.

Eu si Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Doamne, ce bine arat si io acolo pe listutza cu DPN...multumesc Aiska.
Avem acelasi DPN si cu Iriss.

Eu si Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamicile spune:

printre voi si incerc sa scriu in contul comun.
Nushulica si Oanafelcitari pentru eco si pentru vestile bune
Anisai fost o gravidutza tare frumoasa si la fel e si puiul tau.
Dancost eu te invidiez scumpa ca nu ai nici greturi si nici nimic, e normal, fiecare organism reactioneaza altfel, asa ca nu-ti face probleme si bucura-te pt asta
Catalinama bucur ca sunteti amandoi ok, iar cu deficitul de calciu si glicemie se poate rezolva, deci nu te necaji prea tare. Tu sa fi atenta la infectia urinara s-o tratezi cum trebuie.
Fetelor eu sunt azi in saptamana 8 deja si ce observ este ca de ieri dupa amiaza nu mai am greturi atat de accentuate si mi s-a marit si pofta de mancare.Sanii nu ma mai dor atat de tare, decat noaptea si mai usor, iar de 2 zile dau la rate doar dim ( pana acum era seara), dar parca e doar un fel de exces de saliva sau ce naiba pentru ca e f putin ,lichid si nu e mancare. Oare e normal?

Va pe TOATE

Cristinna 8+

Mergi la inceput