Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Dayssy si noi avem leganut ca al lui Dragos, doar ca ursuletii sint ceva mai rosii.

Leea si Tudor (19.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Cica: hai printesa mea coboara de pe piedestal si atinge crestetul unui biet muritor.
ea: nika
el: stapina visurilor mele imi plec umil capul in fata frumusetii tale asteptind macar un pic din pretioasa ta atentie
ea: nika
el: poate ai putea incerca o privire?
ea: nika
el: atunci am sa imi inec amarul varsind riuri de lacrimi si-o sa-ti para tie rau cind o sa descoperi ca nu ai barca pneumatica.

Stefan si Anu'

Orisicit se potrivesc.Ca s-a-ntoarece ea roata.


Leea si Tudor (19.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayssy spune:

Leea si reusesti sa-l tii pe Tudor in el?
Ca al meu sta 5 min si gata. Asa ca azi am hotarat sa-l strang!


Mamica lui Dragos (11 noiembrie 2005)
Dragos
Varsta Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Dayssy , ce dragut e Dragos! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii, abia acum am reusit sa ma uit pe poze.

Dordia , distractie placuta la munte si multa sanatate si numai bine nepoatei tale si bineinteles La multi ani !Si spor la pregatiri pentru sambata!

Catutza si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayssy spune:

Catutza multumim. Si tie sa-ti traiasca!


Mamica lui Dragos (11 noiembrie 2005)
Dragos
Varsta Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

LA MULTI ANI, COPILASI! Sa cresteti mari sanatosi si frumosi!

Doamne, cand va aud cu diversificarea asta ... imi vine sa n-o mai diversific pe Daria! Voiam sa incep si eu de maine, ca deh facem si noi 5 luni ... sa o luam incetisor asa cu suculetze, dar poate ma razgandesc!
Irinuca, am vazut si eu pozele puiului tau. Cel mai tare mi-a placut aia de dupa baitza cand era masat cu uleiutz si era "lucios"!


Camy & Daria

Varsta Dariucai
Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
POZE NOU - NOUTZE
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Uite ca pina acum nu am primit nici o sesizare ca ar deranja culoarea cu care scriu, any way, am sa scriu cu acelasi font ca voi ca sa poata fi lizibil.
Cineva sugera ca nu ar trebui sa mai dau quote, draga mea, eu rulez cu browser Opera si nu vad numele de utilizator, ca sa imi dau seama cu cine vb.( asta daca nu e evident din semnatura) dau quote.Imi place sa stiu cu cine vb.si apoi am vazut ca nu sunt prima care il foloseste.Si in final iti spun ca nu e nici o suparare, doar suntem un grup, nu?


Vreau sa raspund pentru Felicia74 cred ca tu intrebai se piure, alexia ainceput prin a bea numai zeama( progresiv) si pe urma i-am pus la fiert: dovlecel, morcov, ceapa, pastarnac si telina.Iar la pasat am pus tot mai putin ceapa si pastarnacul( este atos ).Atentie la telina nu trebuie pus multa( nu toti bb o agreaza).Nu pun deloc sare si nici ulei/unt( pediatra nu mi le-a recomandat).Si fetita mea asa s-a invatat sa pape...putinn cate putin...acum adaug si un sfert de ou sau o lingura de carne(o zi da una ba).Dupa 7 luni ne-a dat liber sa introducem si brocoli,conopida si ardei gras( numai la fiert)si cartoful.

Eu cred ca bb trebuie sa isi formeze gustul propriu si nu pe la meu( daca ma intrebi daca imi place piureul ala am sa iti raspund ca nu, dar ce conteaza daca fii-mea il papa). Si inca ceva, in continuare ii dau zeama de la supa( e foarte incantata sa bea din canita)
Inceraca sa ii dai sa bea din canita ( zeama sau piureul mai moale), bineintels fi pregatita cu babetica.Mult succes si da-mi vesti.


Vreau sa multmesc celor care mi-au sugerat idei de jocuri/jucarii( super ideea cu mouse-ul si tastaura).





Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Aveti grija cu mouse-ul si mai ales cu tastatura, ca sint piese mici care se pot desprinde si baga in guritze. Eu prefer jucariile pt. bebici, fie moi, fie tari, dar macar sint sigure.





Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu
Virsta Ralu


Home, wherever you are...


Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula
Downtown LA & Hollywood

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Simina, m-am uitat la pozele de la semnatura si am observat ca ati trecut-o pe Ralucutza in car seat-ul mare - asa-i? Noi suntem tot in ala mic si chiar ma intrebam oare cand o sa-l schimbam, ca deja Rianna sta destul de bine in fund. Da' noi ne bazam pe car seat si cand mergem la plimbare cu caruciorul, inca n-am pus-o direct in carucior caci asta inseamna sa fie cu spatele, nu cu fata, la mine si ea se cam panicheaza daca n-o are pe mami la vedere
Pupici la bebita frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu ma intrebati ce caut la ora asta pe forum.

Scrieti intr-un ritm infernal/fenomenal si nu mai sunt in stare sa tin pasul. Programul meu e f incarcat de cand cu vremea buna si diversificarea si daca stau pe forum ziua casa ramane vraiste ceea ce ma irita la culme asa ca asta e.

Noki faza cu 2500 mesaje e chiar ingrijoratoare! Nasoala zi ai patit, cred ca de vina este oboseala sau faptul ca te gandeai la altceva decat faceai; si mie mi se mai intampla.

joy ai spus un lucru mare cu crescutul copilului ca la carte - ca nu se poate. Mai ales cu diversificarea, cati pediatri - atatea pareri.

Eu una, la Silvia, am mers dupa articolele dritei Palicari din Mami, (mi-au sunat mie cele mai logice) coroborat si cu alte lecturi. Acum, la Nati ca am cunoscut-o si personal mi-a placut f mult de ea, "am chimie cu ea" vorba Andei. Asa ca prefer sa ma iau dupa ce zice ea si punct. Cred ca asa e cel mai bine, sa ne luam fiecrae dupa pediatrul in care avem incredere si care vede si copilul si isi adapteaza sfaturile si in fctie de copil. In lipsa pediatrului de incredere maxima, mai coroboram stanga cu dreapta, cum am facut eu la Silvia.

Oricum sunt niste chestii clare in hrana bebelusilor:
-toata lumea accepta morcovul, marul, cartoful, carnea, galbenusul etc
-toata lumea se dezice de albus, de carnea de porc, prajeli, etc de gluten pana la 6-8 luni, etc

Intre astea - multimea de fructe si legume acceptate si de la ce varsta - mai difera.

-------
Cu gusturile dupa cum zicea pediatra mea preferata, dr Palicari intr-un articol, bebelusii cunosc doar gustul de lapte. Astfel incat pentru ei orice in afara de lapte este foarte gustos si diferit, chiar daca noua ni se pare fad, pentru ei nu e la fel. De-aia, ideea ca pui sare pentru gust nu are fundament. Noua ni se par fade dar lor li se par cat se poate de exotice.

--------
Bic ba tot comentam noi ca s-au schimbat kacii. Nati face cam de 4 ori pe zi si mult. Noroc ca nu put prea rau. Unde-i kk ala de bb alaptat? [emoticon melancolic]

lordra 300g / luna - e clar ca se cere diversificata. Ce trebuie sa faci - sa o pui la masa flamanda si odihnita. Tu ziceai ca nu prea ai program de masa, cand tipa hop cu tzitzi in gura. Daca nu ii e foame sau daca e obosita si maraita nu va manca. Daca reusesti cu diversificarea te vei ajunge si cu lapticul. Garantez Io.

gandacel subscriu cu regentul e ieftin si eficient. Poti pulveriza cu o sticla de 2l careia ii gauresti capacul.

mamica noiembrie eu sunt f de acord cu curatenia listei. Pt ca deja e f lunga, ocupa aproape toata pagina 1 din subiect si sunt persoane despre care nu mai stim nimic de f multa vreme. Doi la mana, cu cat cantitatea de date este mai mare, cautarea datelor utile ia mai mult timp. (Asta se aplica si prin dulapuri).

Propun sa facem iar nume cu roz, si un anunt pe prima pagina ca cine e cu roz sa dea un semn de viata in cursul lunii iunie de exemplu, altfel la 1 iulie va fi stearsa. Oricum datele nu se pierd definitiv ca doar avem link-uri la toate subiectele.


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput