Vrancea(17)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Multumesc Alex pentru poze! Eu de cand nu te-am mai vazut, era nici sa nu te mai recunosc! Oricum mi-a placut totul foarte mult... voi trei, petrecerea de ziua lui Robert, torturile, peisajele de vis si chiar si suportul de mirodenii de pe usa dulapiorului de la bucatarie!(foarte ingenioasa ideea, trebuie sa recunosc!)

Eu va pup acum si va doresc noapte buna!


Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

multzam, multzam..
astept si io pozele voastre

Cred ca Sim e in concediu ca iar a disparut subit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

trebuie sa va povestesc ceva. Ieri am crezut ca vad un film cu prosti. Dupa cum v-am spus m-am mutat de la curs. Buun. Vineri prima zi..la sala 52, dar se prinde profa ca noi suntem mai avansati decat aceea grupa si ne trimite la 86. dar acolo se prinde proful de data asta ca suntem cam inapoiati si ne trimite la directoare sa ne rezolve. Eram 4 persoane. pana la urma directoarea si-a dat seama de confuzie si luni ne-a trimis la 110 sala. Buun. Luni merg io acolo..persoane din alee de care nu poti sa te lipesti..ma rog..trece luni, marti la ultima pauza...am inceput sa conversez cu unele..o gasca antica ..una alta..si cum io ma prezentasem in prima zi..am incercat sa imi dau seama ce au facut in alea 70 de ore ca s-a schimbat cartea. Pana azi m-am prins..si una din tipa imi spune ca si ea este de 4 luni jumate si e "aus Galati". Dar nu vb romaneste!!! adika nu vrea. Si ea nu imi spune ca au facut ei intre timp..ca nu isi pierde ea timpu..asta in cazul in care eram in pauza si se vb balarii.

Ayi am ajuns mai devreme si cum s-au facut niste modificari in sala mi-am luat loc fix langa catedra si gasca antica e in urma. Ma rog asa de avansati nu sunt..cred ca mai speriata eram io..
oricum o tratez cu ignor ca nu am chef sa ma enervez dar asa ceva nu am auzit..ma rog..contextul a contat dar io am ramas blocata. E drept ca nu pot emite judecati de valoare decat din punctul de vedere al unei casnice aici dar...nu am avut o experienta asemanatoare cu vreun neamt in felul asta..

Voi ati intalnit o situatie asemanatoare?
Aaaa, azi ne-am intalnit in statia de tramvai si eram DOAR noi doua si tot in germana vb. bineinteles ca am scurtat-o scurt in germana. Cand sunt mai multi se vb limba comuna, dar in sala se vb in ruseste, in turca, poleneza etc..numai ea era pe germana...mda..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Iaca si eu pe aici...de vreo doua zile mi tot fac elan sa scriu, dar cand sa incep mai apare cate ceva si ma intoarce din ce gandeam.

Alex draga, saru'mana ca m-ai tras de manecutza! N-am plecat in concediu (as vrea eu!), dar la munca este mereu cate ceva de facut si timpul nu stiu cand zboara. Maaai, m-ai blocat cu ce ne povestesti tu... Dar ce ma mir, ca tot prin Germania mi s-a intamplat una cam din aceeasi gama: intr-un magazin am vazut 2 tipe care vorbeau romaneste, eu (copil fraier) plecata de vreo saptamana din tara si cu dor de ce-i acasa, ma duc la ele si le intreb toata numai zambet: sunteti din Romania? Asta de parca nu era clar, dar incercam sa leg o conversatie. Ele s-au intors rapid cu spatele la mine de parca cine stie ce aratare li se ivise in fata ochilor si au plecat de parca nici nu ma auzisera. Atat de rau m-am simtit in clipa aia si atat de mandra am fost ca sunt romanca, si in egala masura atat de rusinata de uratenia gestului facut de ele, incat mai ca mi-au dat lacrimile. Incepusem sa ma intreb daca toti cei care pleaca din tara isi uita radacinile. Evident ca timpul mi-a aratat ca erau doar niste specimene care nu se impacau cu locul in care le-a fost dat sa se nasca si nici nu mai vroiau sa auda vreodata de el. In sfarsit, oameni ca astia nu stiu daca vor sti vreodata sa fie nici macar cetateni in tarile catre care si-au ales sa mearga. Caracterul nu ti-l poti schimba odata cu pasaportul sau cetatenia: esti om sau nu esti!

Roxanica iti multumesc mult de asa vorbe frumoase. Negresit ca o sa va mai spun ce-mi aud urechile pe la domnisorica mea. Mai nou am inceput niste lectii de engleza in particular. Asta nu ca sa o aglomerez sau ca sa-i umplu timpul, dar o simteam ca cere... avea nevoie de o informatie pe care nici eu nici tati nu aveam cum sa i-o dam intr-o forma sistematizata si cu suficienta autoritate. Asa ca am apelat la o profesoara care in joaca o invata tot felul de lucruri care se vede ca ii fac placere, din moment ce le retine. Noua ne revine doar rolul de antrenori, adica sa o tinem in priza cu ceea ce primeste. Este tare buna ideea cu ziua mersului pe jos! Chiar si la noi am auzit de o tentativa in directia asta, insa din ceea ce am inteles, vor opri circulatia pentru masini doar in zona centrala. Tot este un inceput si ma bucur ca suntem in stare sa luam si lucruri bune de "afara". Eii, ca intrebai de w/e...cel care a trecut am fost la Romanian Tennis Open, iar cel care urmeaza o sa ii vedem pe baietii nostri din Cupa Davis la munca. Am vazut nume mari la turneul de care va vorbeam: au fost Ilie Nastase (care a facut si un meci demonstrativ), Ion Tiriac, Nadia Comaneci, Gica Hagi. Am avut parte de o atmosfera foarte placuta si abia asteptam sa mergem iar w/e-ul care urmeaza sa vedem si Cupa Davis.

Acum doua zile am fost la doctor sa facem ecografia morfo-fetala si din ce ne-a zis toate bune cu bebe. Pe mine m-a ingrijorat nitel treaba cu cordonul in jurul gatului, insa am inteles ca sunt foarte multi bebei care cam asa se prezinta pana la nastere. Ne-a confirmat ca e tot baietel si cam asta este.

Va doresc seara placuta si fug sa-mi iau copila de la gradi.

Simona 22+ si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Salutari la fete!

Ce mai faceti? La noi zici ca vine vara...cred ca au fost vreo 30 de grade astazi si asa rau mi-a parut ca nu am putut si eu sa stau la soare... Poate mai prind si eu timp frumos in we ca sa iesim sa ne plimbam.

Sunt singurica si de aia am intrat sa va salut! Adrian e la rest cu niste profi...pe mine tare ma deranjeaza ca mai are si obligatii de astea, in afara programului de lucru, pentru ca si asa sta la serviciu mult mai mult decat trebuie. In fine...

Alex, chiar ca m-a socat atitudinea individei aleia. Eu nu am mai auzit de asa ceva! Eu recunosc ca atunci cand mai aud in metro vorbindu-se romaneste am o retinere si nu pot sa intru in vorba cu persoanele respective. Nu e paranoia, dar am auzit destule despre romani care fura tot de pe la romani asa ca...In rest, la cursurile de limbi am avut numai persoane ok, chiar mai pastrez legatura cu unele fete, ne mai scriem, mai vorbim la telefon...chiar la una dintre ele va povesteam eu ca m-am dus ca sa ii vad bebitza...
Despre care poze vorbesti? Ca eu v-am aratat cam tot ce am facut...tu nu ai apucat sa le vezi? Drept este ca dupa ce le tin un timp publice, le fac private si apoi le tin doar pt mine...

Sim, felicitari pentru bebe Tudor inca o data! Si sa fie sanatos si sa ai o nastere usoara!
Eu ma intreb cum de mai reusesti sa faci fata si cu serviciu, si cu familie si cu bebe la purtator? Ca eu nu stiu ce am ca ma simt tot timpul obosita... Nu sunt deprimata si nici nu gandesc negativ, dar cred ca imi impun un ritm inuman la serviciu si acasa nu mai sunt buna de nimic! Doar in we ce mai recuperez...
Foarte bine ca te-ai gandit ca Ruxi sa invete engleza! Eu cand am ajuns aici am regretat ca nu am dat mai multa importanta limbilor straine ...adica dadeam ca aveam numai 10, dar parca ajunsa aici tare greu imi mai era sa deschid gura...nu vroiam sa fac greseli si astia pe aici vorbeau atat de diferit de ceea ce invatasem eu la scoala ca de acum aveam chiar dubii in privinta francezei invatate in .ro!

Celelalte fete cred ca ne-au uitat de tot! Andreia are absenta motivata ca are scolarita, la fel si Andra, care se duce la sala, dar restul?

In fine, nu sunt eu cea mai potrivita sa fac astfel de comentarii ca doar si eu am tras chiulul la greu in vara asta...

Mai vorbim fetelor! Eu va doresc un we placut cu mult soare si sa ne auzim cu bine!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna seara doamnelor!

Nu am reusit sa mananc in seara asta ca de cand am ajuns acasa sunt la computer dar sper sa ma dezlipsesc dupa ce scriu mesajul asta. :)


La mine nu sunt vesti prea multe. Am terminat 5 zile de Duphaston si astept linistita cm acum sa pot incepe un nou tratament, tot cu duphaston.
In rest, merg la sala dar nu atata de des cum speram ca mereu se iveste cate o problema. Ca de exemplu pb cu viza, ca nu am avut toate actele la dosar, nici nu stiu daca v-am spus, romanca aia pe care am platit-o sa se ocupe de dosar nu s-a ocupat si acum alerg sa fac rapoartele financiare pe care le credeqam facute si trimise.

Lari e la munca pana tarziu azi asa ca imi fac de cap LOL!

Va pup pe toate, o seara frumoasa!


--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si eu am avut o sapt grea...dar, a trecut! Si sper dins uflet sa nu se mai repete curind!

Numai stres, alergatura, n-am putut sa dorm.......

Bianca e bine, si-a gasit si ambele geci pierdute (de fapt, iau fost aduse si lasate in cuier dupa 10 zile..dar, mai bine m-ai tarziu decat niciodata! La scoala merge bine, la Hort a fost la capitotlul....sa ne cunoastem cartierul. A plecat cu colegele ei de la scoala spre Hort si ce s-au gindit ele: hai sa lasam la fiecare din noi in cutia postala corespondenta primita pt noi, parintii. Asa ca s-au plimbat de la una la alta, s-au mai oprit sa de-a de mincare si la o pisica si au ajuns in Hort dupa vreo ora jumate Cei de la Hort tocmai se pregateau sa o ia pe urma lor!

Cind am auzit, in prima faza m-a bufnit risul, ca uite ca le duce capul! Am fost mindra ca stie drumul (si nu e chiar usor), dar apoi mi s-au taiat picioarele la gindul ca puteau pati ceva rau.

Si-a facut noi prietene la Hort, iar ieri a fost la o aniversare!

A inceput incet-incet sa prinda gustul cartilor, si, cind are pauza da fuguta la biblioteca Invatatoarea e multumita de ea, asa ca momentan m-am mai linistit si eu in privinta asta. La Hort isi face lectiile, iar cind ajungem acasa si le corectez, constat ca si le-a facut bine si fara ajutor!

Eu cu alergatura, plec la 7.30 si mai ajung,m, cu noroc, pe la 18 (dar am ajuns si la 22 acasa).

Azi insa, am dormit mai mult, apoi toata ziua am robnotic, dar, in sfirsit, arata si casa bine!

Si la noi a fost tare frumos afara si sper sa mai tina citeva zile.

Cam asta de la noi! Va dorim WE placut in continuare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Dragele mele, iata-ma ca vin cu vesti minunate pentru acelea dintre voi care nu ati aflat inca: Romania a batut Coreea la tenis in Cupa Davis pentru a ramane in prima grupa a tenisului mondial!!!
Va spun drept, in ultima vreme sunt atat de putine ocaziile in care poti fi mandru ca esti roman incat am fost cu atat mai fericita aseara la Arenele BNR vazand minunea de Andrei Pavel batand mar un coreean mult mai bine clasat decat el in ATP. Dragele mele, nu stiu cate dintre voi sunteti iubitoare de tenis, insa ceea ce ne-a fost dat sa traim ieri - si ma refer atat la cele cateva mii de oameni inghesuiti in tribune, cat si la cei care priveau de acasa meciurile Cupei Davis - spun ca ceea ce ne-a fost dat sa traim ieri a depasit cu mult pasiunea pentru sport. Oameni din cele mai diverse clase sociale, varste (de la pitici de 4 ani cum e Ruxi si pana la bunici) au strigat vreme de 3 ore - evident intre servele celor de pe teren - numele Romaniei, al lui Andrei Pavel. Au oftat cu totii din greu dupa primul set castigat de coreean si s-au ridicat cu bratele in aer sarind pur si simplu de pe scaune la fiecare punct castigat apoi de Andrei al nostru. Ploaia care nu ne-a dat pace pe tot parcursul meciului chiar n-a mai contat: pur si simplu se amesteca in lacrimile de fericire ale celor prezenti.
Va spun cu mana pe inima: a fost o seara minunata! Ii multumesc lui Dumnezeu ca a facut sa traiesc asa ceva! Aseara, pentru mai bine de 3 ore toti cei ce am privit acest meci am fost mandri ca suntem romani.

Aici este o vreme tare placuta astazi, asta dupa ce a plouat aproape toata saptamana trecuta. Eu ma simt bine, slava Domnului si alte noutati nu prea am.

Roxanica sa stii ca serviciul pe care il am ma solicita mai mult intelectual decat fizic. Altfel spus: stau aproape toata ziua la birou si incerc asa cum ma pricep sa rezolv tot felul de probleme. Acasa am o familie minunata care nu numai ca ma intelege, dar ma sustine asa cum poate fiecare dintre ei: tati face destul de des de mancare, Ruxi a invatat sa-si faca singurica curatenie in camera, se culca singura (eu doar merg sa o pup si sa-i spun noapte buna). In rest incercam pe cat putem sa ne mentinem bucuria de viata si sa ne respectam cat mai mult timpul liber.

Andreea chiar ca ai domnisoara mare. Mai, mai si citeste singurica! Bravo, Bia! Felicitari!

Va pup si dau fuga sa iau copila de la gradi ca deja e tare tarziu.

Simona 22+ si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Salutari! Ce mai faceti? Exact dupa cum ma asteptam a inceput si vremea urata! Sambata am avut pt ultima soare, am iesit si noi si ne-am plimbat si de acum o sa il mai vedem peste vreo 6 luni...

Andreia, dar ce saptamana incarcata ai avut! Asa de mult lucrezi la serviciu? Te cred ca nu iti mai doresti sa se repete...Ce bine ca Bia are unde sa se duca sa isi faca lectiile! O ajuta cineva sau doar este un loc unde sunt supravegheati copiii pana vin parintii sa ii ia acasa?
Pupici si o saptamana mai buna!

Andra, unde ai gasit-o pe romanca aia? Acolo sau in .ro? Si pe aici pe la noi sunt specimene de astea, care promit marea cu sarea si apoi pleaca fara sa rezolve ceea ce au promis! Foarte urat! Ati reusit sa faceti tot ce trebuia in timp util? Ce ati mai hotarat cu excursia?


Sim, ce entuziasmata esti! Mi-ai transmis si mie bucuria ta de parca as fi fost si eu acolo!
Cu jobul tau, nici nu mi-am imaginat altceva sa stii, dar culmea e ca pe mine ma oboseste mai mult efortul intelectual decat cel fizic! Aici eu am stat destul timp acasa si puteam sa fac curatenie generala si nu aveam nimic, decat o biata febra musculara ...

Fetelor, va pup si va doresc o seara placuta!



Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Roxanica draga mea draga, eu sunt dintre cele care tremura din fiece incheietura la concursurile de gimnastica (evident privind la tv) sau la cele de tenis ori caiac-canoe, atunci cand sunt si romani printre concurenti. N-as putea spune ca sentimentul asta patriotic da afara din mine si cu alte ocazii, insa stiu cat de mult munceste un sportiv pentru a face performanta de inalta clasa si atunci parca traiesc odata cu cei in cauza sau mai abitir decat ei...nici nu mai stiu. Un lucru e sigur, asa cum spuneam si ieri, in ultima vreme sunt atat de putine lucruri bune care se aud despre tara in care ne-am nascut, incat nu ma pot abtine sa nu traiesc din plin fiecare ocazie de mandrie ce ni se mai ofera. Se pare ca in afara de cultura si sport, e greu sa mai gasesti alte lucruri care sa-ti trezeasca starea asta.

Hihihi...tocmai mi s-a trezit piticul si va saluta cu drag pe toate.

As zice: bine ca n-am intrat duminica seara cand aveam inca tensiunea in varianta originala, ca nu-mi ajungeau 2-3 pagini sa va spun ce si cum. Ei, acum sa nu ma mai ascund dupa corcodus, o mai fi si galopul asta hormonal care imi agita creierii in perioada asta si ma fac sa fiu muuult mai lacrimoasa decat in mod normal. Ma iertati daca am sarit putin calul.

Eeee, daca e sa vorbim despre chef de munca...aici m-ai prins. In afara celor cateva vase pe care le spal si a paturilor pe care vreau - nu vreau le aranjez dimineatza, altceva sa nu-ti inchipui ca mai fac. Oricum, ajungem acasa destul de tarziu si abia mai reusim sa stam cu totii de vorba despre ce ni s-a mai intamplat peste zi ca ne si trezim ca s-a facut ora de culcare. Trece atat de repede timpul...dar e bine atunci cand trece placut. Febra musculara zici? Stai sa-ti spun eu ce isprava am facut. Cand a inceput sa mai creasca burtica si sa nu mai ajung asa de usor la sireturi, iar sotul nu era prin zona sa-l exploatez, tot incercam sa-mi gasesc pozitii sa ajung la pantofi...si nu zici ca in vreo cateva zile nu pricepeam de ce ma dor muschii. Eu cred ca de aici mi se tragea. Auzi tu, de la legatul sireturilor...

Asa, va mai spun una si fug: joi mergem la concert!!! Vine in Romania Edvin Marton & Monte Carlo Orchestra! Daca numele nu va spune prea multe, va dau un hint: Campionatele Mondiale de Patinaj de la Torino unde l-a acompaniat pe Evgeny Plushenko. Ati ghicit, e super-violonistul care a stat cu Plushenko pe gheatza si a cantat dumnezeieste la Stradivarius. Abia astept sa-l vad in concert. De, profit la maxim de timp, ca dupa ianuarie imi face ficiorasul program de nu ma vad. Ei, sanatosi sa fim!

Va pup pe toate si va doresc o zi linistita!

Simona 23+ si Ruxi

Mergi la inceput