Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (63)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica noiembrie-decembri spune:

Corapule te pupa mama!
Eu salvez lista si la mine in calculator, ca sa nu mai am surprize!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

plangea un copil, dar nu al meu s-a auzit de afara.

deci doarme de la 9.00...si a mancat la 7.30 60 ml...laptic.

sa revin:

SIMINA .... ce grasuta si frumoasa este RALUCUTZA..si DEIU, in pozza aia cand stau ei in pat pe burtica...este frumos de nu se poate. sigur ne incuscream. da las' ca fac eu si o fetitza si abt la tine la poarta.

CORAP, mai dar ardeiasul tau este baiat mare de manca singurel.

LAVI, cred ca a fost super relaxare la munte. chiar daca ai fost cu amandoua mogaldetele, ati iesit inafara jegului asta de bucuresti.
sa nu dati cu pietre, dar asa este.

MADUTZA, bine ati revenit acasa si sanatate multa.

PISCHI, ce mai faci??? ce face piticuta mica??

NOKI, nu numai de reviste vb.... si in unele sa dau CITATE din anumite carti. dar chiar si dr se contrazic.
si asta se vede din schemele de diversificare care sunt si aici si in contul comun.
de ex Culcer zice sa-i indulcesti cu zahar la 6-7 luni....

de asta zic ca o iau razna cu diversificarea....si voi cred ca v-ati saturat sa tot spuneti ce si cum le-ati dat. mi se pare normal ca daca tooot repetati la fiecare in parte vi se acreste.

pupici si mai revin.
cred.
sper





joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Da mai,lui Tudor i-ar fi de folos (sau mai degraba mie) un costum din ala de astronaut in care sa il bad ori de cite ori ii dau papa cu lingurita.Sa ii ramina afar' doar boticul.Ca daca nuuuu se face purcel.
Alinush am cautat de mi s-a acrit un fel de rochita din aia de care zici tu , da' vad ca numa pi la franta se gaseste...

Leea si Tudor (19.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

MAMICOOOOO, pai chiar vroiam sa zic si eu de lista, da sarumana ca o faci......


vroiam sa va mai zic ceva..al meu doarme toata noapte...(sper sa nu-l deochi acuma)
seara de pe la 21.30-22.30..pana pe la 5.30-6.00...cand ii dau un pic de san....apoi pana la 7.30-8.00 cand ii dau bibele.
dar daca ii dau lapte de-al meu seara, se trezeste mai devreme, pe la 4.00.
dar nu-l mai las sa doarma intre 18.30 si 21-21.30 cand ii facem baita decat maxim 40-50 minute.
ca el avea in perioada asta un somn taaare bun cam de 2.5 ore.
dar i l-am taiat de pe lista si asa doarme si el mai toata noaptea.

daca nu ar fi spinarea mea care ma trezeste din ora in ora, as dormi si eu ....

mai al meu baga somn de la 9.00......si acuma este 11:50 !!!!!!!!!!!!!!

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Joy, si eu ii dau suc pe langa piure de fructe (intre doua mese). Sucul il fac din: morcov (1-2 buc), mar (1/2), portocala (10 ml) si ieri am pus si para, dar nu a baut decat 30 ml).
Eu in dimineata asta sunt intoarsa rau pe dos, asa ca urmeaza o intrebare, stiu eu, idoata? Putem inacri supa cu bors de butina? Borsul de putina se face din taratza de grau, graul contine gluten... Ma gandesc ca o fi ca la laptele de vaca: simplu nu-l putem da, dar derivate gent iaurt, branza, unt sunt ok...

Cristina Negara cu
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hop si eu ca mandra mea inca doarme si am nitel timp liber.
Noki si eu as vrea la Kidex, dar inca nu am bani, poate ne ducem zilele viitoare. Zi-mi si mie cum e daca te duci. Eu as vrea scaun de masina ptr Miruna, dar am inteles ca Chicco nu e, Graco idem.
Dordia sper ca ati ajuns bine la BV, pupici la Stefanelul plibaretz. Asta a fost prima calatorie a lui cu trenul nu?
Madutza ma bucur ca sunteti mai bine. Pana la urma a fost ok cu Grigore Alexandrescu nu? Parca sunt mai bune conditiile, execeptand aglomeratia bineinteles. Acuma referitor la faza cu nemancatul afara pana la 1 an..mi mi se pare gogoritze sincer, nu zic ca n-o fi adevarat, dar asta inseamna sa stai cu copilul numai in casa, ca vb aia, iese afara intra in contact cu oamenii. Si apoi...si tu poti fi purtatoare de boli si sa le transmiti. Ce sa facem, sa ne sterilizam inainte sau sa ne mutam intr-un glob de sticla ermetic. Noi sa fim sanatosi ca or sa se mai imbolnaveasca de o mie de ori. Pupici la pui

Vad ca se discuta acerb de diversificare, permis/nepermis. Eu gandesc asa: exceptand glutenul care am inteles de ce nu se da, fructele de padure, capsuni, kiwi si pepene verde care sunt alergeni din cauza semintelor, restul de legume si fructe sunt ok de dat. Nu vad care e problema. Eu incerc sa le combin in asa fel incat sa se potenteze efectul unora cu celelate. Adica para,nectarina, cirese sau altele cu efect diuretic numai cu banana sau cereale cu orez, etc. Si pana acuma a fost foarte bine. Vad ca de cateva zile de cand i-am scos morcovul fiert de la piure si i-am bagat cirese sau nectarine la masa de fructe s-a reglat foarte bine si cu kk. Deci totul e permis, atata timp cat e dat cu moderatie. Depinde de fiecare organism in parte.

Ieri am gasit reteta "minune" sa pape si fata mea piure de legume cu mare placere. Si anume, am scos cartofii, dovlecelul, cozile de ceapa verde, telina si le-am bagat la cuptor cu 2 catei de USTUROI. Le-am lasat sa scada un pic apoi am bagat blenderul in el si a mancat fimea..de ziceai ca se bat turcii la gura ei.
Ideea cu usturoiul mi-a venit in disperare de cauza, mi-am adus aminte ca tot timpul sarcinii am balotat la usturoi in disperare si iata ca se vede.

Gata ca m-am lungit cat o zi de post .
P.S. Am pus si poze noi

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 5 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
varsta Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

borsh de putina:
pediatra mea cik de la 8 luni.
io n-o sa-i dau, pt ca eu una nu folosesc borsh de putina. habar n-am cum se acreste ciorba cu borsh
c
PS: sa-mi mai laud scaunul, ca intreba cineva: CHICCO POLLY - buuuun
ALT PS: sa mai repet: I hate m&c by capraru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

buna intrebare, Cristina Negara! ca si io ma intrebam daca pot sa-i fac un borsulet cu zeama de la mama...ca pe aici borsul numai de putina nu-i!
as zice totusi sa mai asteptam...din cauza de gluten...da's curioasa ce zic celelalte mamici.

acu si io cu alte intrebari:
1. voi mai scoateti rosia si ceapa din supa inainte de blenduire ca io inca le mai scot si poate e timpul sa haleasca si rosie fiarta in supita.
2. cu castravetele ce facem, il dam sau e interzis inca? si daca il dam, cum il dam, in supita?
3. daca nici piureul de cartofi nu-i indicat, noi ce mai facem de mancare la bbi?
io i-am dat:
-supita de legume, 2 zile ajunge de regula;
-piure cartofi+unt;
-piure dovlecel+unt;
-piure dovlecel+cartofi+unt;
-piure conopida+unt - out pentru un timp ca nu i-a priit.

la toate astea carnita pui, manzat (e vitel sau vita???) sau galbenus ou.

daca out si piureul de cartofi, ce altceva mai putem da? astept retete si pareri, pliz.

ps. copila mea doarme cam mult...face 3 ore acusi, ffoooarte rar la ea...iar a sarit peste masa de fructe...o dam la 4.

poze noi la 6 luni
melku & bebe Daria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

De la 6 luni e voie ciorbitza acrita cu bors-de la pediatra mea citire. Deci eu ii voi da. Iar de saptamana viitoare incepem si cu rosii sau suc de rosii ca e voie. Mi mi-a zis ca-i pot da si toate legumele de la 6 luni, in afara de varza acra si fasole - de la 3 ani incolo.
Cartoful ce are bre? Ca eu tocmai ma uitam pe o revista Mami mai zilele trecute si zicea dr. Palicari ( eu stiu ce e destul de tare baba) ca e indicat piureul de cartofi. Mai ales in combinatie cu galbenus de ou.
Oricum eu ii voi da, eu sunt mare cartofareasa, si fimea o sa fie la fel.
Cartofi prajiti rulzzz!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 5 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
varsta Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Joy ca pietre sa dam mai, cand vorbesti de bucuresti? Pai daca zice cineva ca asta mai e oras frumos, sa vedeti in ce polemica ma arunc! Jeg la greu, gunoaie, mitocani, blocuri mohorate, caini fara stapani, bleah! Cu exceptia a unor mici-mici zone - Cotroceni, Primaverii si alte cateva - eu consider ca e oras lugubru! Insa nu-mi pierd speranta ca se mai poate face ceva. Poate cand intram si noi in UE, vom fi obligati sa ne curatim, ca nu se mai poate asa.
Eu m-am nascut aici, dar tare m-as muta in provincie.

Nah, ca m-am racorit, ca e "subect" sensibil ptr mine!


Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput