Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (15)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Ruxandra_sb, astea-s inventiile lor, nu stiu ce sa mai bage din top; da' ce ma mir ca si mie mi-au cerut analizele, la ce le-or fi trebuind, nu stiu.
Destul ca exista lege, adica ordonanta de urgenta unde scrie clar ce obligatii ai tu si mai ales ei...
Oricum aia cu sarcina si lehuzia, nici n-am auzit, o fi fost cindva...da cred ca e inventie...

ruxmax 11++

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Mirona, probabil ca doctorita ta ti-a dat nivelul alfa-fetoproteinei de efectuat. Insa, din ceea ce am citit iti pot spune ca triplu test este o metoda de screening pentru trei markeri din serul matern si anume determinarea nivelurilor serice ale alfa- fetoproteinei, estriolului neconjugat si a gonadotrofinei chorionice. Fa-le ca e bine sa stai linistita! Insa cu TSH-ul asta....nu stiu fetelor, chiar daca nu ai antecedente de tiroida pe linie ginealogica, poti dezvolta probleme de tiroida in sarcina??????

Cristina, ma bucur ca esti bine. Take care...pupici si la Iasmina...si las-o sa-nsire jucariile alea prin toata casa...

Pentru fetele din Cluj: am dat o raita pe la magazinele de gravidutze si am vazut lucruri frumoase langa Flip si in P-ta Mihai Viteazul.

Pupici pe burtici....



10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

fetelor, voi mai luati utrogestan si acid folic???ma refer cele care sunt in luna a treia....respectiv de la 12 saptamani in sus....

dolores 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_t spune:

Cristina1974, multumesc pt ca m-ai pus in tema cu amniocenteza.Macar stiu la ce sa ma astept. Partea cu infiptul acului in burtika nu-i prea incurajatoare :( In fine, astept cu nerabdare intalnirea de vineri.

Alexia 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Fetelor am si eu o veste buna. Ieri am primit rezultatul la tripul test si este negativ URA!!!!! Am avut putine emotii dar nu prea mari. Nu imi era frica de vreo problema ci imi era frica ca o sa trebuiasca sa fac amino daca acest test nu ar fi fost destul de relevant. Amino are risc de pierdere de 1/200 ceea ce pe mine nu ma pre incanta.
Eu avand 35 de ani riscul sa am un copil cu SDown era de 1/385 dar in urma testului acest risc e numai de 1/7900 iar pt spina bifida riscul meu din cauza varstei era de 1/1500 iar acum e de 1/5700. Date fiind aceste valori testul a fost declarat negativ asa ca nu a mai fost necesara amino.
Triplul test se face cel mai bine dupa ce ai implinit 15 sapt si pana in 16 sapt. Asa mi s-a spus.
Alexia riscul sa pierzi la amino e destul de mare asa ca analizeaza bine situatia.
Ktrinel sa stii ca eu nu am luat nici o vitamina in afara de acid folic in primul trimestru, ca se pare ca daca nu ai carente de vitamine, nu ai nevoie. Bebelul e prea mic si tu ai suficient sa-i satisfaci nevoile. In trimestrul 2 am primit Pre-gVit, se iau 2 pe zi, dar nu le iau in fiecare zi si aproape nicodata 2 ca nu cred ca am nevoie de asa multe vitamine inca, dar curand o sa fiu mai serioasa si o sa le iau in fiecare zi.
Bafta tuturor celor care merg la triplul test. Eu consider ca e un test care e bine sa-l faceti chiar daca apoi hotarati sa nu mergeti mai departe.



Moni16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

dolores,
eu mai iau utrogestan 9/zi, 3 cycloprogynova, 1 fier+ac folic. medicul mi-a zis ca deocamdata pana in sapt 13 asta e dozajul !
pa pa


BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

pai in cate saptamani esti Danita?

9 pe zi...mama mia..dar de ce asa multe?
eu am scapat de utrogestan si acid folic....de ieri...

quote:
Originally posted by danita

dolores,
eu mai iau utrogestan 9/zi, 3 cycloprogynova, 1 fier+ac folic. medicul mi-a zis ca deocamdata pana in sapt 13 asta e dozajul !
pa pa


BeBelusca



dolores 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

cine sta in Dr. Taberei?


dolores 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Buna, fetelor!
N-am mai scris de vreo 2 zile , dar de citit am citit tot.
Cristina, ma bucur ca totu-i ok.
Dolores, nu te mai stresa atat, copiii difera intre ei, nu-ti mai face atatea ganduri negre.
Am si eu o nelamurire: medicul de familie mi-a dat trimitere la ecografie. Stiti cum am ramas eu insarcinata, deci va inchipuiti ca nu prea mai tineam cont de CM, cand venea, cand pleca..., asa ca eu tin minte ca ultimul l-am avut pe 22 februarie, dar cand am facut prima eco, mi-a spus ca dupa marimea embrionului, UM a fost pe 18 februarie. Doctorita gineco mi-a spus ca la eco daca este bb mai mare, da si data UM mai inainte, deci intrebarea mea este: ca sa ma duc la eco iar imediat dupa eco la triplul test, cand sa fac ecografia? Eu m-am gandit la miercurea viitoare, as fi in 15 sapt+3 zile daca ma iau dupa prima eco, si in 15 sapt fara o zi daca ma iau dupa ultimul ciclu(de care nu-s prea sigura ca atunci a fost).
Voi ce ziceti?


Roxana14+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

roxana 15 sapt si 3 zile e perfect. Sa auzim de bine.

Moni16+

Mergi la inceput