Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

chinico - eu fac testul la MediCover si o sa ma coste 900.000 lei. E o cheltuiala nedecontata de CAS. eu si Hepatita cu Citomegalovirusul le-am platit. Mai am noroc ca unele teste intra in "pachetul" pe care l-am cumparat de la spital pentru urmarirea sarcinii, am platit o taxa de urmarire si am incluse acolo toate controalele gine, echo, si o parte dintre teste (cele pe care le pot face ei, practic). Ce trebuie sa fac in afara spitalului, daca nu poate prescrie nici medicul de familie, platesc la Medicover. Cel putin stiu ca e cel mai bun laborator din Cluj si sunt linistita ca daca imi dau un rezultat, ala e.

Cristina - ashteptam veshti... itzi tzinem pumnii, o sa fie bine!

pupici pe burtici

marcela 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo29 spune:



Neata fetelor!!!

Miro si restul fetelor va rog sa nu ma certati ca n-am mai scris dar am avut motive intemeiate(ceva pb. personale )
Dar toate s-au rezolvat cu bine!

N-am fost la doctor de vreo 3 sapt. asa ca trebuie sa merg luni! Sper ca totul e ok.
Eu ma simt foarte bine - m-am ingrasat vreo 5 kg.(cam mult!!!) dar repet ma simt f. bine. Greturi n-am mai avut de la 10-12 saptamani.
Daca vreau ceva imi cumpar - sa stiti ca alaltaieri mi-au trebuit piersici-mi-am luat doua si m-am linistit.
Voi aveti pofte?
Si inca o intrebare - ce-mi ziceti despre triplu test???
E o analiza de sange sau ce este?


Multumesc antocipat!
Va pup pe toate de pe forum!
Va plac pozele mele?

Simo 16+eu si sorin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

buna dimineatza...Miro..raportez...am fost ieri la echo...am si un filmuletz cu el...si cele 2 poze pe care le am le pun imediat in album....bebele meu nu e asa zbenguit ....o fi prea mic sa fie asa ca al tau???vazandu-l pe al tau chiar ma ingrijoreaza.....il trimit pe mail-ul comun...chiar nu stiu sa-l pun asa ca tine.....desi am intrat pe pagina si mi-am facut cont pe site-ul ala....asa...mi-a zis ca lichidul e bun...capul e in parametrii....placenta buna...col inchis....am intrerupt de ieri utrogestan si acidul folic.....pe 27 am urmatoarea echografie.....tensiunea arteriala 10 jumatate cu 6....am voie sa merg la mare ,doar sa nu fac excese..mi-a zis ca se duc si femei in 7 luni....ca daca am vreo problema s-o sun oricand.
trebuie sa continui cu fier si calciu cu magneziu.

cam atat..cred

dolores 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama.lia spune:

Hello burticute!

Nici eu nu am pofta de mancare, nu m-am ingrasat deloc (poata chiar am slabit un pic, chiar daca burtica e din ce in ce mai mare :)) de vreo 2 saptamani nu mai mananc decat cat sa supravietuiesc, ce sa fac daca nu-mi trebuie? greturi din ce in ce mai putine, dar dimineata la spalatul pe dinti mi-as varsa si ficatul si stomacul intregi... serara doar din cand in cand.
Dar de ieri m-am hotarat sa mananc cu forta, adica si atunci cand nu mi-e foame (ca oricum niciodata nu mi-e foame). sa vedem.

Mi-am luat rezultatul de la analize, totul e in limite normale, mai putin ureea din sange, e mai mica- probabil tocmai pentru ca nu mananc.
Acum astept sa treaca sesiunea, sper sa nu-l stresez prea tare pe bebic, apoi caut si eu o piscina, ceva mai aproape de casa (Dr. Taberei), ca tare-mi doresc sa ma balacesc- cred ca vrea si bebe.

Cristina, sper din tot sufletul sa fie totul ok, sa fie bb bine, si tu la fel. Hai, nu ne mai tine in suspans, scrie-ne ca e totul ok!

Pupici la toata lumea, la burticute in special!

Amalia 14+, aproape 15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotica spune:

buna la toate burticile. Mirona,am vazut si eu filmuletul,este super,tare zbenguit este bb,ma bucur mult pt voi... Cristina,sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav si sa intri cat mai repede sa ne dai vesti bune,numai pune si tu toate la suflet,ai grija de tine si de bb din burtica.. am si eu o nelamurire,ce este cu acest triplu test,este obligatoriu?mie nu mi l-a recomandat nici ginecologul meu si nici doctorita de familie,vineri ma duc la ea la control. eu si bb suntem f bine,inca nu pot spune sigur ca misca,dar eu am simtit de multe ori ceva prin burtica. deja burtica se observa,hainutele mele deja ma tin la burtica,mi-am cumparat cateva noi pt ca bb sa stea comod si bine in burtica mea. si inca ceva,eu nu am luat nici o vitamina in primul trimestru,nu mi s-a recomandat de nimeni,are ceva?mie dr mi-a spus ca o sa-mi dea abia in trimestrul asta ,materna. piscotica va pupaceste pe toate. maine17. LORENA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Salutare la toata lumea,

Lorena, acidul folic se ia in primele luni.Daca nu ai luat de acum,nu e o nenorocire, nici mamele noastre nu luau.Dar sa iti targi doctorul de urechi, sa se mai informeze, ca peste tot se scrie de lucrul asta.
Amalia,nici eu nu ma omor cu mancatul, dar fructele si legumele nu imi lipsesc nici intr-o zi-capsunile pe primul loc.Suntem norocoase ca prindem avra din plin , cu toate binecuvantarile ei.Cred ca trebuie sa mananci putin , dar des, ca eu asa am impresia ca mi s-a micsorat stomacul.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Triplul test este o analiza de sange care se face in scopul detectarii anumitor anomalii fetale, cum ar fi defecte de tub neural, sindromul Down, sindromul Edwards. Este obligatoriu pentru femeile insarcinate care au de la 35 de ani in sus, precum si in cazul in care s-au depistat anumite anomalii cromozomiale la un copil nascut anterior. Testul necesita o cantitate minima de sange venos si se efectueaza intre saptamanile 14-21 de gestatie. De notat, testul are valoare orientativa. Majoritatea gravidelor la care se obtine un rezultat pozitiv pentru trisomie 21 ( sindrom Down), trisomie 18 (sindrom Eduards) sau defecte de tub neural pot avea un copil probabil normal. De aceea un rezultat pozitiv necesita testari diagnostice suplimentare- amniocenteza.
Oricum eu am decat 27 ani, insa am decis, impreuna cu medicul meu, sa-l facem. Si stiu si eu ca nu e decontatm de Casa de Asigurari.

Va pup tare, tare...fuuug ca am treaba....

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna dimineata, fetelor!
Multumesc din suflet pentru grija pe care o aveti pentru bebele meu si pentru mine. Totul e bine, acum,de fapt totul a revenit la normal de aseara, dupa ce m-am odihnit putin.Burtica s-a relaxat, iar petele alea...au disparut ca si cum nu ar fi fost. Am sunat la clinica, am vorbit cu medicul, si mi-a spus ca daca totul s-a oprit,si nu simt dureri, e foarte bine,nu e nimic de care sa imi fac griji.Daca totul este ok, am programare abia pe 12 iunie la un control, la clinica aia privata. ce m-a mirat pe mine este ca, desi este extrem de scump la maternitatea aia, este super plin,nu au reusit sa imi gaseasca o zi libera, pentru mine, mai devreme de 12 iunie. E bine si atunci, mi-au spus si ei, ca si voi, sa o las pe iasmina sa faca dezastru in casa cu jucariile, pentru ca alea se pot pune la loc si mai tarziu, si n-are rost sa periclitez eu bebelusul numai pentru ca nu stiu ce calut de-al fetitei nu este la locul lui. I-am transmis si lui kaveh mesajele voastre, si a zis ca de azi inainte sa vin la firma numai cand am eu chef si ma simt in stare,in rest, sa ma bucur de stat acasa, de inot,de plimbari, de cumparaturi
Alexia, spuneai ceva de amniocenteza. Asta este un test diagnostic, si este mult mai relevant decat triplul test. Este un pic dureros, dar asta depinde de cat de priceput este medicul care ti-l face. in plus, amniocenteza nu se face direct asa,sa nu accepti asta, decat daca un eventual triplu test iti iese cu risc ridicat pentru bebelus. In ce consta amniocenteza? iti zic acum. Cu un ac se inteapa burtica( asta doare un pic), si se ia o cantitate mica de lichid amniotic ce contine si celule fetale. celulele astea se analizeaza la laborator, si se numara, efectiv, cromozomii pe care ii contine. daca rezultatul este 46 de cromozomi,totul e ok, bebele nu are nici un sindrom si poti sta linistita. De asemenea, prin amniocenteza se verifica 100% si sexul bebelui,asa ca daca este 46cromozomi XX, bebele este fetita, iar daca apare 46XY,vei avea un baietel. Insa, dezavantajul mare al acestei amniocenteze este ca poate cauzapierderea sarcinii, tocmai din cauza asta nu se face din start, ci doar cand sunt motive intemeiate. ca vorba aia, sexul bebelusului se vede destul de clar in jur de 20 de saptamani.
fetelor, scuze pentru povestea de mai sus, sper sa nu va fi plictisit,si inca o data multumesc pentru grija voastra. Gata cu munca, in linii mari, si o sa am mai mare grija de mine.
la toate burticutele!

14+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Alexia, vad ca tu ai doar 26 de ani, si chiar nu inteleg de ce ti-a povestit tie doctorita despre amniocenteza. La varsta asta, nici macar triplul test nu este obligatoriu, ci poate fi facut doar daca tii tu neaparat, pentru ca incidenta cazurilor de Sindrom Down este extrem de mica, potrivit statisticilor dupa care se ghideaza medicii.
Uite, ca sa vedeti cat de mult apreciaza sotul meu grija voastra, tocmai a luat-o pe Iasmina cu el, intr-o plimbare prin oras, si asa ca am si eu un pic de timp numai pentru mine.

14+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marair spune:

Dragele mele, va invidiez ca stati la taclale asa de mult timp.Eu nu folosesc netul acasa, la servciu il am, dar nu am timp sa-l deschid cateodata.Am intrat in mod special sa-i multumesc lui MIOpentru cat a fost de draguta cu mine.Mio, m-au lamurit cei de la servciu.Din nefericire, s-a ceeat o portita in CCM prin care ie isi sustin punctul de veder.Nu am ce face...asta e .In rest, burtica mea creste, luni mergem la eco morfologica de 14 saptamani si mi-am vazut bebebul sapt trecuta cum dansa.E supe tare.Pupici!Ma duc pe plantatie!

Mergi la inceput