Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (15)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Alexsa eu am facut triplul test la recomandarea dr. ginecolog care-mi urmareste sarcina, dar daca tie dr. gineco nu ti l-a recomandat, poti sa-i spui medicului de familie sa-ti dea o trimitere pentru a ti-l face la un laborator.
Testul se numeste chiar "triplu test" (dar pentru a fi mai explicita poti sa spui ca vrei sa faci betaHCG, estriolul si alfa-fetoproteina) si eu l-am facut la laboratorul de bio-chimie al maternitatii. Rezultatul l-am primit chiar in aceeasi zi si m-a costat 600.000. Sunt insa si laboratoare private care il fac dar probabil pe bani mai multi, dar dureaza pana primesti rezultatele (o sapt - doua).

Si eu implinesc luna asta 29 de ani si nu sunt in categoria vizata de mamici de peste 35 de ani, dar ca sa suflam si-n iaurt, l-am facut si pe asta. Doamne fereste sa nasti un BB cu sidrom Down.

Oare cum se manifesta sindromul Edwards?

Fetelor care stiu cave mai multe despre triplu test, eu la pagina 6 am postat rezultatele mele... stie cineva dintre voi ce inseamna toate alea??

Sa aveti o zi buna, chiar daca e cam ploioasa.

Ramona 17+

Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

eu nu stiu inca ....pe 29 iunie cand ma duc la echo imi voi lua si rezultatul. imi pare rau dar eu nu ma pricep la interpretarea testului.
nu ai apucat sa mergi la medic cu rezultatul?

quote:
Originally posted by ramsan

Alexsa eu am facut triplul test la recomandarea dr. ginecolog care-mi urmareste sarcina, dar daca tie dr. gineco nu ti l-a recomandat, poti sa-i spui medicului de familie sa-ti dea o trimitere pentru a ti-l face la un laborator.
Testul se numeste chiar "triplu test" (dar pentru a fi mai explicita poti sa spui ca vrei sa faci betaHCG, estriolul si alfa-fetoproteina) si eu l-am facut la laboratorul de bio-chimie al maternitatii. Rezultatul l-am primit chiar in aceeasi zi si m-a costat 600.000. Sunt insa si laboratoare private care il fac dar probabil pe bani mai multi, dar dureaza pana primesti rezultatele (o sapt - doua).

Si eu implinesc luna asta 29 de ani si nu sunt in categoria vizata de mamici de peste 35 de ani, dar ca sa suflam si-n iaurt, l-am facut si pe asta. Doamne fereste sa nasti un BB cu sidrom Down.

Oare cum se manifesta sindromul Edwards?

Fetelor care stiu cave mai multe despre triplu test, eu la pagina 6 am postat rezultatele mele... stie cineva dintre voi ce inseamna toate alea??

Sa aveti o zi buna, chiar daca e cam ploioasa.

Ramona 17+

Ramona



dolores 13+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Eu chiar nu inteleg de ce pe mine nu ma baga nimeni in seama, pentru ca daca am pus si eu o intrebare (mi-e greu sa cred ca nu ati vazut-o nici una dintre voi) si nu mi-a rasp nimeni, nici macar ca nu stie, ceea ce inseamna ca eu nu sunt bine primita aici si atunci ce sens are sa mai intru? Nu de alta, dar eu de cate ori am stiut ceva, chiar am incercat sa va ajut, pt ca asta este ideea site-ului.

Multumesc, Ingeras11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

ingerashule...si eu am pus multe intrebari..care au ramas fara raspuns...asta nu inseamna ca nu am fost bagata in seama sau ca nu mi-a vazut nimeni intrebarea. poate nu a stiut nimeni sa raspunda.....se scrie foarte mutl pe forum si uneori apuci doar sa citesti...nu te mai supara si tu din orice.....uite...zi-mi despre ce e vorba si poate stiu ceva....




quote:
Originally posted by ingeras26a

Buna,

Eu chiar nu inteleg de ce pe mine nu ma baga nimeni in seama, pentru ca daca am pus si eu o intrebare (mi-e greu sa cred ca nu ati vazut-o nici una dintre voi) si nu mi-a rasp nimeni, nici macar ca nu stie, ceea ce inseamna ca eu nu sunt bine primita aici si atunci ce sens are sa mai intru? Nu de alta, dar eu de cate ori am stiut ceva, chiar am incercat sa va ajut, pt ca asta este ideea site-ului.

Multumesc, Ingeras11+






dolores 13+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Dolores nu m-am suparat, dar ma deranjeaza ca pana acum nu stiu daca mi-a scris si mie cineva 2 cuvinte (in urma mesajelor mele, macar) la acest subiect...la endometru eram atat de unite! Poate fetele au anumite afinitati si atunci nu vreau sa ma bag, mi se pare ok, nu am nici o problema cu asta. Oricum banuiesc ca acum o sa spuna toata lumea ca am eu o problema, dar chiar nu este adevarat. Nu m-am suparat si chiar daca m-as fi suparat, imi trece f repede.

Era vorba de IgA pozitiv la Chlamydia.

Pupici, 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

dar stii foarte bine ca ai pus si intrebari la care fetele ti-au raspuns. acum daca nu s-a raspuns la o intrebare sau 2 ..nimeni nu e rau intentionat. uite cum facem...pentru ca nu mai stiu valorile mele..cand ajung acasa ma uit in dosar si iti scriu...e ok??
si inca ceva...zilele astea pe zi am scris mai mult eu...si asta pentru ca sunt convinsa ca restul efetelor sunt prinse cu multa treaba...altele doar citesc...altele nu au acces mereu la net etc....hai capushorul sus...sa nu ne mai suparam pentru orice da?
si te ca-ti trece repede..supararea

quote:
Originally posted by ingeras26a

Dolores nu m-am suparat, dar ma deranjeaza ca pana acum nu stiu daca mi-a scris si mie cineva 2 cuvinte (in urma mesajelor mele, macar) la acest subiect...la endometru eram atat de unite! Poate fetele au anumite afinitati si atunci nu vreau sa ma bag, mi se pare ok, nu am nici o problema cu asta. Oricum banuiesc ca acum o sa spuna toata lumea ca am eu o problema, dar chiar nu este adevarat. Nu m-am suparat si chiar daca m-as fi suparat, imi trece f repede.

Era vorba de IgA pozitiv la Chlamydia.

Pupici, 11+



dolores 13+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

ingerasha plizzz nu incepe si tu. Io nu am facut aceasta analiza ... deci nu as stii ce sa-ti raspund.

dar sa stii ca si tu iei bataitza de la mine ... ca la endo scriai mai des ... asa ca hai cu noi ... si scrie zilnic sa-mi reformez afinitatile. Alea care au mai ramas ... ca de format s-au format odata pe la endo .
si te mai supara asa cu una cu doua. Data viitoare pune pe noi ... si asa nu o sa mai trecem de intrebarea ta.

Dolores tzucate mama ... asa ... scrie tu mami ca noi suntem pana peste cap cu lucru. Abia va prind in pauza de masa ... si pe seara ... dar de citit ... o fac si in timpul lucrului ... cand mai pot fura ceva timp liber.

pe toate toate.


Miro17+
am o nepotica talentata, si un BB zbenguit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna dimineata la toate fetele!
Danita, bafta multa la eco astazi! Sa ne dai vesti cat mai repede.
Ingerash, din tot sufletul as fi vrut sa iti raspund, insa noi, gravidutele din tara asta, nu avem acces la rezultatele analizelor, asa ca in Romania. Noi stim ca daca nu ne suna nimeni acasa, totul e ok.Am mai trecut printr-o sarcina, dar nici atunci nu mi s-a spus nimic de rezultate, asa ca habar nu am de valorile care ti-au iesit tie, si de aia am preferat sa nu imi dau cu parerea. Nu te supara, te rog, insa nu cred ca cineva face ceva rau intentionat pe forumul asta. Pupici multi, ca sa-ti treaca repede gandurile astea.
Triplul test, ca vad ca vorbiti la greu de el, il voi face si eu, insa un pic mai tarziu. Asa este aici.Nu o sa ma coste nimic, pentru cail fac la maternitatea de stat,nu are sens sa dau o caruta de bani la particulari,atata timp cat am dreptul la el gratis.
Azi ma simt bine, mai ales ca aseara, tarziu,sotul mi-a pregatit o surpriza de proportii. M-a trimis sa cumpar ceva, si am plecat de acasa destul de tarziu,cu masina. cand m-am intors, casa era plina de trandafiri,inclusiv baia,si de lumanari parfumate.A gatit el ceva specific iranian,si dupa aia am avut parte de o seara extraordinara,incat mi-au dat lacrimile de fericita ce eram.Pentru maine mi-a promis o escapada la Brighton, numai noi doi,la mare. M-a impresionat profund ce a facut el aseara.
In rest, totul este foarte bine. A iesit si soarele aici, s-a si incalzit,asa ca totul suna foarte bine. Va pupacesc pe toate.

15+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marair spune:

Fete dragi, va citesc, dar nu am timp sa scriu.Totusi treb sa multumesc mult lui Mio 75, desi nu mai reusesc sa o sun o data.Cert e faptul ca mi-au facut-o, dar asta este.Inca o intrebare:conform Ord. 96/2003 actulizata, am dreptul, fiecare dintre noi are dreptul, la 16 ore pe luna pentru investigatii medicale, cu precizarea ca aceste analize se pot efectua decat in timpul programului.Cum procedez?Fac cerere catre Resurse umane?Ca la mine pana se aproba o asemenea cerere trece o luna...
In rest, pacientele dnului Dr. Tutunaru, cu ce va mai confruntati?Ce v-a mai recomandat in materie de vitamine,medicamente si analize?Eu luni merg la triplu test dimi, iar pe dupa amiaza merg la prima eco morfofetala si de abia astept, ca vine si tati sa filmeze.Sa vedeti faza:maica-mea, cand a avazut o eco obisnuita de 13 sapt, a zis ca bebe are nasul meu din profil...Ha!Ha!da, ce ti-e si cu parintii astia!Va pup si dati-mi va rog si mie e_mailul comun sa vad si eu filmulete!Eu nu prea am timp, ca ma muncesc ca pe hotii de cai, dar ma mai fofilez si eu...Pupicioi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

buna fetelor......mai vin si eu cu o intrebare....eu stiu sa pun mai mult intrebari decat sa dau sfaturi, dar rog fetele sa nu se supere pe mine.vad destula tensiune pe la noi pe aici,asa k imi e si frica sa mai intreb ceva.dar eu totusi va intreb:ati avut dureri de ovare pana acum? pe mine ma doare de ieri ovarul drept(sau cel putin de la el cred eu k sunt durerile)si nu stiu ce sa fac? am luat no-spa, dar durerea revine.nu este o durere mare, dar este....nu stiu dc sa ma adresez medicului sau e ceva ce se mai intampla.mi-e frica sa nu o disper si pe dr mea si de aceea va intreb intai pe voi.eu am programare tocmai pe 10 si pana atunci voi fi foate ingrijorata ...cred k sunt si putin ipohondra, desi imi propusesem sa fiu mai optimista.
va pup si va urez multa sanatate si liniste sufleteasca.

Madalina 12+

Mergi la inceput