Mamici de iulie - august 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna fetelor,

Cam rarut am intrat ultimul timp aici dar sper ca nu m-ati uitat si da stiti ca ma gindesc mereu la voi. Nu mai pot tine pasul la citit acum, ca tare harnicute sunteti, citesc pe sarite. Sefu' ma streseaza cu un discurs care trebuie sa-l prezint joi si am mult de pregatit.
Bebe e bine, se zbenguie in burtic. Uneori am senzatia ca sare inauntru. Iar eu iar am racit. SI ieri toata noaptea am avut partide de.
Fetele, la care bebeii se grabesc sa-si faca cit mai curind cunostinta cu mamicile. Vorbiti cu ei sa mai stea la caldurica in burtic. Pupicei, multa sanatate si repaos total.

Cristina_Ioana, ti-am admirat si eu pozele. Tare dragalasha mai esti. Iti sta bine cu burtica.
MAp, felicitari pentru concediu.
Pumpkin asteptam pozici de la intilnire.
Vad ca s-a marit si listuta noastra de burtici. Burticute, bine ati venit in clubul nostru, sarcina usoara si bebici sanatosi.

Nati, si bebic de 29 fix.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

oanabucur:si eu am mancat cam de toate!Mai putin pateu si ficat sub orice forma.Laptele pasteurizat si fiert,am mancat si mezeluri ca erau cel mai usor de infulecat.Stiu ca poate n-a fost bine dar n-a avut cine sa-mi gateasca, sa gasesc gatit cand veneam de la lucru...DE..ce sa-i faci!!Cu fructele nu prea m-am impacat....in general sastii ca n-am prea avut pofta de mancare!!Acum am inceput sa am!!!Sunt in luna a opta .Mai vezi si tu ca sunt articole pe site asta sau pe altele...cauta.Sarcina usoara.
BURTICILOR ma bucur ca v-ati simtit bine la intalnire asteptam poze....!!!
V-am pupat>

crissa71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

buna burtici!
abia am recuperat de citit.acum nu mai pot sa intru f des asa ca mai mult citesc.
noi suntem bine azi am fost la doctor care m a certat ca am luat 9 kg de la inceputul sarcinii!!!??? bine eu sunt si mika de inaltime si intradevar numai burta e de mine dar chiar nu mi se pare ca m am ingrasat rau de tot.ma rog in rest totul e bine mi a recomandat sa ma odihnesc ptr ca am avut si io la fel ca voi probleme cu picioarele umflate de ziceai ca sunt baba.
mai am o sapt de mers la serv ca sa implinesc 31 de sapt sa mi poata da prenatalu doc de fam.
despre nastere nu am vb inca cu doc dar eu vreau natural si nici cu anestezie sunt putin in dubii dar o sa ma sfatuiesc cu medicu sa vad ce zice si el.oricum stiu ca el nu prea e adeptul cezarienelor la cerere asa ca probabil o sa nasc cat mai natural.
buna idee cu adreasa de email, vreau si io parola pe andreeadm2511@yahoo.co.uk plzzzzz.
buna venit burticilor noi sarcina usoara.
mishi multa sanatate,rabdare si putere sa treci cu bine si tu si bebe peste toate
va pup pe toate si aveti grija de voi si de bb ei andreea25 si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 25miky spune:

Taty ,nici nu ma gandesc sa mai iau liftul - urc scarile ,sunt 3 etaje ,dar decat sa risc sa nasc in lift mai bine il pun pe sot sa ma duca in spate !

quote:
Originally posted by Taty

Distractie placuta burticilor!
25miki, scuze, dar m-am amuzat copios cu sotul de ce vi s-a putut intimpla in vizita de la maternitate, Doamne fereste sa fie asa cind va trebui sa nasti!!!
mamaluidavid si mie mi-a zis dr sa iau Fe cu putin suc de portocale dimineata pe stomacul gol, probabil cum zici tu, sa fie mai bine asimilat. Ceea ce am simtit eu ca imi provoaca este in schimb constipatie,patiti si voi la fel?
COSMMYR si mie mi-a zis medicul: avind in vedere ca vaccinul antitetanos l-am facut cind eram eleva, deci de mai mult de 10 ani (atit e activ acest vaccin) trebuie sa il fac iarasi si mi-au facut deja o doza, intr-o luna o fac pe a doua si apoi peste jumate de an (sau un an), nu am retinut exact cind e ultima doza...



miky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 25miky spune:

buna ,ce mai prins caci chiar acum le port !Se numesc SoftSHELLS ,arata ca 2 gogosi din plastic transparent ,se pun in sutien si au o gaura unde introduci sfarcul,regula e sa le port cam jumate de ora pe zii ,si cand vine bebele sa stau cu ele cel putin cu o jumate de ora inainte de alaptare ,nu am vazut zine stie ce efecte ,le port numai de cateva zile ,mi le-a dat o prietena de noi caci ea nu le-a folosit,habar nu am cat costa,dar cat stau cu chestiile astea in sutien ,sfarcurile ies afara si se intaresc.Sa nu incerci sa te ciupesti-am auzit la Clasa de Maternitate ca poate sa induca nasterea.

quote:
Originally posted by crissa71

mai burticutelor...a luat careva dintre voi formatoare de sfarcuri(sau cam asa ceva!!)???!!.Eu am sfarcurile in interior, neiesite,ies decat rar la dus si la frig...As fi vrut sa stiu daca a luat cineva, daca exista(parca am auzit eu ceva!) si de ce firma sunt produse?.V-ati dat cu creme pe sani sa-i pregatiti pt.alaptat?Daca da...ce creme?!
Asteptam impresii si poze de la intalnirea fetelor....
In rest va pup, sfarsit de saptamana placut!!

crissa71



miky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 25miky spune:

Motzata, ai primit mesajul meu?

quote:
Originally posted by motzata

MITI2004Portland este in statul Oregon nu stiu pana la tine cat este dar pana la granita sunt 6 ore de condus.
oanabucurmoasa mea mi-a spus ca nu pot manca peste dar numai din asta special cum ar fi rechin,balena,tuna....si a zis si ceva de branza parca Presidential (care zici ca are mucegai)sper ca m-am facut inteleasa.In rest nu mi-a interzis altceva.....poate fetele din Ro mai stiu ele cate cava.Nastere usoara si bebe mancacios.
Mapma bucur ca iti prieste CM bine ca nu mai esti stresata ,relaxeaza-te si bucura-te din plin si ai sa vezi ca si pulsul o sa stea si el la locul lui
Pumpkinte rog mult nu ma inveti si pe mine cum sa pun tiker-ul la semnatura?plsssss
26w+4dJonathan



miky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

miti regimul nu e foarte restrictiv. Totusi sunt insarcinata si bebe are nevoie. E mai mult disciplinat si sunt controlate cantitatile si tipurile de alimente. Dar nu mi s-a intamplat sa-mi fie foame. De fapt sotul spune ca el se «bucura» ca au reusit doctorii astia in 3 saptamani ce n-a reusit mama si el in 34 de ani: sa ma disciplineze la mancare. Ca eu toata viata am mancat haotic. Ce e mai stresant e ca nu pot manca nimic cu zahar( nu ca mancam eu foarte mult nici inainte) si fructele imi sunt limitate. Si mai ales in prima saptamana era stresant sa imi iau sange de 4 ori pe zi. Si in plus ma gandeam sa nu ma bage pe insulina. Din fericire cazul meu nu e grav. Asa ca mi-au redus si controlul glicemiei doar la 2 pe zi. Si continui cu regimul. Poate marti cand mai trec pe acolo scap si de controlul glicemiei. Ca am avut f. bune valorile ultimele 2 saptamani. Ca de fapt asta e toata problema. Sa controlez glicemia si atunci totul o sa fie bine.
De aia si tu trebuie sa ai grija ce mananci. Adica daca ti s-a recomandat mai putin dulce, sa ai grija.

Era o intrebare cu controalele periodice. Mie imi face tot la fel urina, tensiunea, cantarul. Dar am avut noroc ca ma duc la cabinetul privat al doct. meu si el are ecograf. De fapt de aia am ramas la el. Ca in rest tot la fel de «tacut» e. Si asa am avut parte de mai multe ecografii. Una la 6 sapt, una la 10, apoi cea de la clinica genetica ( am 34 de ani daca aveam 35 faceam automat amiosinteza), apoi la 20, inca una la 24( dar asta cred ca din greseala, ca nu gasea ecografia de la 20 in dosar) si apoi la 25 am facut vreo 3( ca eram cu apenticita in spital), si apoi la 32. Dar eu nu sunt multumita, pt ca mi se par aparatele mai vechi decat cele din Bucuresti. Si in plus tot nu stiu ce sex are bebele.. Si doar la 32 ,cand l-am intrebat, am aflat ce greutate are.
Cand nu imi face eco imi asculta inima. Si toata afacerea duraza max. 10 minute, ca ma si intreb de ce m-am mai deplasat.

In legatura cu cursurile prenatale. Am inteles ca sunt diferente mari intre CSLC-uri. Si trebuie sa te duci la cel de care apartii. La al meu prezenta nu era obligatorie si am ales ce mi s-a parut interesant din cele 8 sedinte. Ele sunt impartite pe etape, prima parte a sarcinii si a doua perioada.
La ultima am fost si cu sotul, si ne-au aratat toate instrumentele medicale care ar putea fi folosite. Inclusiv forcepsul si ventuza, si acul de la epidurala......... Mie mi s-a parut interesant , pt ca eu sunt afoana in domeniu si pt mine forcepsul era un balaur.
Si am mai fost impreuna la o intalnire in care am fost invatata sa respir corect. Asta ca sa ma ajute si «antrenorul»..........

Eu zic ca merita facute aceste cursuri, mai ales ca sunt gratuite si sunt oferite seara, la mine era marti sau luni.

miti eu am vazut visine. In copac. Dar eram in Quebec ville. Si cred ca pt ei erau ornamentale. Eu de pofta am cumparat un gem ,bulgaresc parca, de visine, de la un magazin est-european. Ca sa-mi fac clatite.

Mihaela 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

mikiion eu chiar sunt o mama denaturata, pt ca acum daca mi-a zis ieri ca mi-au iesit bine analizele mi s-a urcat la cap si mananc numai prostii, adica nu dulciuri in mod special, dar am mancat si ieri si azi f multe fructe, doar niste sanvisuri si salata de rosii cu ardei si castravete...carne nu am putut de loc sa mananc, poate si pt ca a fost asa de cald. insa chiar acum fac niste fripturica si niste conopida ca garnitura...o sa incerc sa evit dulciurile, adica o sa le elimin de tot din frigider si le voi inlocui cu fructe...macar au vitamine.

Chiar asa, fetele care sunt mai aproape de termen, ati inceput bagajul pt spital ? ( eu va doresc la toate sa nu va grabiti totusi )...eu tocmai am vorbit cu o prietena de-a mea care a nascut acum o luna desi avea termen chiar zilele astea si cica i-a luat prin surprindere si nu aveau nimic pregatit...eu am inceput sa pun pe hartie ce mai trebuie cumparat pt spital si pt primele zile, evident ca o sa iau si unele in plus iar pe altele le voi scapa din vedere, dar macar asa, cat de cat sa am cate ceva.
Mama o sa vina cu 4 saptamani inainte de DPN si i-am facut si ei o listuta cu ce sa-mi ia de la farmacie, ca poate o sa am nevoie si cum astia aici sunt pro-natural nu am chef sa ma rog de ei sa-mi dea o amarata de reteta pt vreun unguent sau supozitor.

aaaa, si inca ceva, o sa foloseasca vreuna din voi burtiera dupa nastere ??? stiu ca parerile sunt pro si contra, dar voi ce-o sa faceti ? mai ales cele care vor naste natural...va intreb pt ca nasica mea a nascut acum 2 saptamani prin cezariana si mi-a zis ca fara burtiera simtea ca-i cade burta pe jos dupa nastere...

,
miti 30s+1z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Kehleyr multi pupici,tine-te tare,sa speram ca totul va fi bine .

Stefania eu am inteles ca aici nu leaga trompele decat dupa o anumita varsta,cred ca 40 de ani pentru ca natalitatea este prea mica,plus ca in general femeile fac copii la varste prea inaintate.Nu stiu cat este de adevarat,daca ar fi asa de ce ar fi acceptat vasectomia sotului,nu?Iti mai aduci cumva aminte la cate saptamani ti-au masurat bazinul(oasele...ce masoara ei acolo) ca sa stie daca vei naste natural?

miti2004 aici gasesti cirese ,cred ca 20 intr-o caserola 10 dolari...iar caise deloc...
Ce bine ca ai deschis subiecul in legatura cu burtiera.Si pe mine ma intereseaza...Dintre mamicile cu bebe2 a folosit cineva?E buna de ceva?

Fetelor,aici,de cate ori mergem la doctor ne face ecografie,acelasi doctor ginecolog ,care asista la nastere face si ecografiile.In general iti explica tot ce vrei,daca intrebi,cel putin la mine asa e,este o doamna doctor foarte draguta.Si pe noi ne cantaresc,ne fac analize la urina,ne iau tensiunea,ne masoara circumferinta burtii si inaltimea uterului(toate astea se scriu intr-un carnetel),dar nu mi-au spus nimic de col pana acum.Nu masoara intr-adevar bataile inimii dar il asculta de fiecare data cu un aparat doppler.Eu sunt destul de multumita de sistemul lor de aici...Singura problema este ca nu fac epidurala la nastere normala...cel putin la mine la spital nu,daca nu sunt in stare sa nasc normal ma baga la cezariana,dupa ce ma lasa sa ma chinui cateva ore bune.Dar eu sunt optimista,imi doresc doar sa treaca cat mai repede.

mishi bine ai revenit printre noi,chiar si pentru cateva ore.Hai ca mai e putin si treci si peste asta.Asteptam vesti de la tine prin Cristina_Ioana.

Am fost si eu vineri la doctor.Te rog pumpkin trece-o si pe mandra mea la 34 de sapt cu 2508g.

34+




mamica incepatoare
poze cu noi
poze baby shower

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Pika vasectomia din cate am inteles este reversibila pe cand legarea trompelor nu.De aceea cred ca ne-a recomandat-o.
Radiografiile mi le-au facut la 38 de saptmani,atunci a fost si ultimul control,cezariana mi-a fost facuta la 39 saptamani.
Radiografiile au masurat craniul lui bb si pelvisul meu,au facut calcule si ne-au dat vredictul:este imposibil ca acel craniu sa treaca prin acel pelvis
Sper sa fi si tu printre norocoasele care are parte de aceasta radiografie,nu toate spitalele o practica din pacate.
Doctorul tau suna chiar de treaba,ma bucur pentru tine.Cat priveste epidurala asa e,sunt foarte putine spitale care o ofera insa e extrem de scumpa,nu oricine si-o poate permite
Miti eu chiar daca as fi nascut natural nu m-as fi despartit de burtiera dupa nastere,cum altfel sa se retraga frumos atata piele? Si crede-ma ca e muuuuuuuuulta Eu sunt cu totul PRO burtiera.
Vai,va rog din inima sa nu mai vorbiti de visine,mor de pofta,aici nu sunt,de ceva timp doar au aparut ciresele insa eu vreau VISINEEEEEEEEE.
O duminica frumoasa va doresc

Stefania 30 + cu Patricia
David (24 dec 2004)
Poze cu noi

Mergi la inceput