Mamici de iulie - august 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shihana spune:

Buna fetelor,
Sunt tare invidioasa pe cele care a u ajuns la intalnire azi..imi doream mult sa pot veni si eu sa va cunosc,dar aveam programare la echo 4D pt ora 12.30..vroiam sa-mi vad bebelina si in cazul in care scapam repede veneam fara sa anunt ( ca sa nu incurc, nu m-am anuntat inainte)...dar am venit de acolo atata de amarata, ca nu-mi mai ardea de nimic..am cautat si asteptat atat de mult acest 4 D, ca nu mai dormeam noaptea de nerabdare..si am fost asa dezamagita...dr. a azis ca nu vede ninic, fiindca e intoarsa cu spatele si cu capul in jos, asa ca nu mi-a facut nici o poza..mi-a facut niste masuratori ( de care nu aveam neaparat nevoie de 4d)si la casa mi-a incasat 2500.000 ..Va dati seama ce dezamagire si nervi aveam..imi venea sa nu platesc nimic,dar mi-era rusine..
Unica veste buna a fost ca bebelina mea la 29w are 2225 g, dupa ce medicul meu imi spusese ( ma speriase , mai bine zis)ca are doar 900 g!!!..Offff!!!!

Am pierdut si intalnirea cu voi si nici pe bebelina nu am vazut-o..Iertati-ma daca v-am plictisit,dar simteam nevoia sa ma descarc si pe voi va simt atata de aproape....Abia astept sa vad poze cu voi si , cine stie,poate noi, cele de august ne mai vedem..( dr. mi-a prelungit DPN pe 11 aug!!)

Va pupic cu drag pe toate

Shihana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

mai burticutelor...a luat careva dintre voi formatoare de sfarcuri(sau cam asa ceva!!)???!!.Eu am sfarcurile in interior, neiesite,ies decat rar la dus si la frig...As fi vrut sa stiu daca a luat cineva, daca exista(parca am auzit eu ceva!) si de ce firma sunt produse?.V-ati dat cu creme pe sani sa-i pregatiti pt.alaptat?Daca da...ce creme?!
Asteptam impresii si poze de la intalnirea fetelor....
In rest va pup, sfarsit de saptamana placut!!

crissa71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Buna seara burticute!

Vad prin ce treceti si voi si sper sa ajungem cu toate cit mai aproape de termen. Imi pare rau ca sintem asa multe care trecem prin emotii. Azinoapte am crezut ca nasc, aveam niste contractii in somn, mi se intarise burta, nu aveam nici un medicament acasa si repede mi s-au pus circei la amindoua picioarele odata. Ma rugam sa nu nasc. Nu stiu cit a durat totul, l-am trezit pe sot, mi-a masat picioarele si s-a linistit si burta. Cind am intrebat asistenta de contrctii mi-a spus ca sint normale si sa iau Paracetamol. Am crezut ca nu intelege bine situatia. Nu stiu ce imi lipseste din organism, ca acum iau si Materna si Fe.

Taty si Pumpkin, voi ce doza de Fe luati zilnic? Eu iau supliment de 100mg Fe in afara de Materna cu Seleniu.

O fata spunea ca se constipa de la Fe. Trebuie baut mai mult iaurt in timpul zilei si supliment de fructe/legume. Eu asa am rezolvat problema. De doua luni nu am mai crescut in greutate, dar cred ca in curind o sa o iau iar din loc pentru ca acum simt ca imi e foame mai des.

Va pupic si va tin pumnii sa va simtiti bine, iar bebii sa stea cumintei la mamici in burtici pina la termen.

28+6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

mishi bine ai revenit si sanatate multa multa. Si daca injectiutele fac bine atunci te cred ca le suporti dar dupa atata trebuie sa ti se fi luat tare de ele. si vb cu bebe sa stea acolo cat de mult sa creasca mare.

letitzia si eu tot asa ma gandeam ca Doamne-Doamnesta de paza si cand vede ca sarim calul ne da cate una in cap

miti concediul il primesc luni dar asa recomanda cardiologul, ginecoloaga mea ma stie de mult asa ca nu cred ca-s probleme. Gata mi-am plantat si florile. Ploua si nu am putut iesi la plimbare asa ca am facut miscare mai mult cu mainele plantand la flori I-am dat si sotului de munca pe langa mine ca nu pot sa fac decat putin singura acum si l-am tot fatait, ba ca sa-mi faca una, ba alta. Dar gata avem si noi balcol ceva mai vesel

Monica si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

buna, burticute!
sunt franta de oboseala, dar a fost super la intalnire si am facut si pozici frumoase, o sa le puna pumpkin;
oana bucur multa sanatate si o sarcina usoara, iar bb sa fie sanatos;ceea ce am citit ca ar fi contraindicat in sarcina ar fi mezelurile, afumaturile(contin nitrati),branza feta, tot ce tine de lactate, branzeturi care nu sunt pasteurizate, dar mie mi-a fost pofta si am mai scapat cate o bucatica de peste afumat sau cremwusti;poate fetele mai stiu ce este interzis;
anasia29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Anasia...multumesc...
Incepusem sa cred ca nu se raspunde persoanelor din afara grupului.
Imi pare rau de partea cu afumaturile...muschiul crud afumat imi place la nebunie...
Asta este...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Oana de ex eu in primul trimestru nu am putut manca decat fructe. Si pe alea vai de capul meu, aveam niste greturi oribile. Apoi am cam mancat cam tot ce mi-a fost pofta, nu prea am tinut cont. Bine nu am facut excese, mai putin cu dulciurile.

Sabina + Alexandra + tata Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Oana_Bucur la inceput mancam si eu numai branzeturi pasteurizate dar apoi pentru ca nu le puteam suporta si pentru ca aveam gretur ca naiba am mancat din toate, bine sper ca aici la magazin sa fie destul de controlate. Carnea trebuie sa o mananci foarte bine gatita, sa nu fie deloc cruda si la fel ouale trebuie sa fie bine fierte. De fapt eu am mancat si omleta asa bine coapta dar ochiuri nu am mancat deloc, am zis ca le las dupa sarcina Mie mi-a spus medicul de fapt sa manc e-mi place, sa nu-mi schimb modul de viata dar numai sa am grija la canta. Sarcina usoara si un bebe sanatos.



Monica si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzata spune:

MITI2004Portland este in statul Oregon nu stiu pana la tine cat este dar pana la granita sunt 6 ore de condus.
oanabucurmoasa mea mi-a spus ca nu pot manca peste dar numai din asta special cum ar fi rechin,balena,tuna....si a zis si ceva de branza parca Presidential (care zici ca are mucegai)sper ca m-am facut inteleasa.In rest nu mi-a interzis altceva.....poate fetele din Ro mai stiu ele cate cava.Nastere usoara si bebe mancacios.
Mapma bucur ca iti prieste CM bine ca nu mai esti stresata ,relaxeaza-te si bucura-te din plin si ai sa vezi ca si pulsul o sa stea si el la locul lui
Pumpkinte rog mult nu ma inveti si pe mine cum sa pun tiker-ul la semnatura?plsssss
26w+4dJonathan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

De mancarurile picante stiti ceva!?
Am descoperit de ceva vreme niste mancaruri thailandeze si chinezesti destul de picante dupa care ma dau in vant. E o idee buna?

Mergi la inceput