Naturiste si homeopate - (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, mie mi-au venit uratii . Ieri am avut 32 de zile si temperatura imi era constant pe la 36.1, iar azi dimineata a scazut la 35.7 si aaaa... Tot ieri am avut a opta sedinta. Continui cu sticla de apa calda pe burtica si cu fieruta aia insuportabila. Trebuie sa o fierb mai bine de o ora, pana scade apa de la 5 cani la una. Si sambata mi-am ars o oala, pe care a trebuit sa o bag in gunoi . Incerc insa sa vad partea pozitiva, ca, inevitabil, intotdeauna exista si asa ceva - au fost doar 32 de zile, fata de 40, 45 sau 49. Ciclul lunar mi-a fost sub 36 de zile doar de cateva ori in timpul tratamentului Liviei si accidental de rar dupa aceea. Deci, sper ca asta semnifica o oarece imbunatatire si ca acupunctura isi face efectul, desi ne cam lasa lefteri...

Va pup si va doresc o zi frumoasa .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenya_m spune:

dulci pt toate fetele naturiste de-adevaratelea, ca eu..

Am venit si eu dupa o mie de ani pe aici pe la voi, fara vesti mai bune, din pacate..

Vad ca ziceti ceva de Sovata.. stiam ca e renumita pt tratarea infertilitatii, dar nu stiam ca au si tratamente speciale pt trompele uterine..
Tratamentul se face undeva intr-o clinica sau e vorba despre lacul helioterm al statiunii? Stiam ca il deschid in functie de temperatura de afara..

As dori si eu mai multe informatii, va rog!
Eu nu am reusit inca sa fac HSG (ca nu mi-a permis mediul dc stiti cumva vorba aia "cate bube rele, toate-n fundul babii mele" intelegeti ce vreau sa spun), dar banuiesc ca de acolo e problema..


Ma intereseaza cum se procedeaza pt a beneficia de un astfel de tratament acolo.
- asa e cel mai bine, in luna iunie, adik trebe musai atunci sau.. ?
- trebuie sa am recomandare sau anume investigatii facute?
- sa merg intr-o anumita perioada (adica ma gandesc ca imediat dupa o menstra)
- trebuie sa participe si sotul la un astfel de tratament (chiar dc nu are nimic clinic)?
- care e durata optima pt un tratament si cam cat ar costa ?
si alte informatii necesare

Multumesc mult de tot si astept cu nerabdare vesti de la voi

Credinta face totul posibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Fetelor, imi vine sa-mi dau pumni in cap, sunt disperata, din cauza asta nici nu am mai scris zilele astea, nu vreau sa deprim pe nimeni…Totusi, ma gandesc ca ma puteti sfatui ce sa fac, ca eu una nu mai am idei. Am facut 3 luni de tratament cu plante si pana acum totul a fost ok, adica ciclu de 27 de zile (de la 22-23-24), fara dureri (care ma tineau 3 zile, erau groaznice, nu cedeau la nici un fel de analgezice, in cel mai fericit caz scadeau un pic in intensitate), fara hemoragie (inainte ma tinea 6-7 zile, iar in primele 2-3 zile trebuia sa-mi schimb tamponul la maxim 2 ore). Ei bine, astazi mi-a venit ciclul din nou la 24 de zile, cu dureri, cu stare de rau; am mers 500 de metri pe jos pana la farmacie sa-mi cumpar cate ceva si d’abia m-am intors, imi tremura si acum picioarele, am venit acasa cocosata de durere, tarandu-ma cu viteza melcului, pt. ca la fiecare pas simteam ca ma dezintegrez si ca mi se taie respiratia. Nu pot sa pricep de ce ma simt in halul asta, nu pot si pace! A mai patit cineva asa ceva?

In alta ordine de idei, ceea ce m-a demolat cel mai tare este ca saptamana trecuta am fost la echografie la Herghelegiu. Nu mi-a gasit nici in chisturi, nici trompe inflamate, nici posibile formatiuni de endometrioza (stiu ca laparo e sg. diagnostic sigur), intr-un cuvant totul era absolut ok, DAR in ziua a 19-a (la un ciclu de 24 de zile) pe ovarul stang erau foliculi cavitari cu dimensiuni intre 4 si 8 mm, iar pe ovarul drept: corp galben si foliculi cu dimensiuni intre 4 si 9 mm. Nu sunt foarte, foarte mici acesti foliculi? Sper sa nu ma fi panicat eu degeaba, dar din tot ce am citit pe aici trebuiau sa aiba cam 20 mm, nu? Abia maine ma duc la dr., nu mai am rabdare, nu mai am putere. Nu stiu ce sa fac…asta a venit ca o lovitura de maciuca in capul meu, dupa ce ca am HPV, ciclul asta aberant de scurt (cu toate ca fac analize hormonale de ani de zile, care cica ies foarte bine), acum sa am de-a face si cu chestia asta…ma simt depasita. Si eu una eram absolut convinsa ca pot face copii oricand, ha ha ha…imi vine sa ma iau singura la palme.

Dar de lasat nu ma las, am sa abordez problema altfel, eu una am mult mai multa incredere in tratamentele naturale decat in cele medicamentoase, nu de alta, dar la mine in familie aproape toate femeile au probleme cu fibroamele, cu tiroida, cu suprarenalele…tratamentele medicamentoase nu au rezolvat nimic, intotdeauna s-a ajuns la cutit, iar dupa cutit da-i inainte cu medicamente de intretinere care normal ca in timp au avut tot felul de efecte secundare.
Stau si ma gandesc daca sa ma duc la un homeopat sau sa iau legatura cu Andritoiu. Stiu ca era cineva care chiar ii scrisese un mail d-lui Andritoiu, a primit raspuns?
Va tin pumnii la toate si va doresc sa vina barza cat mai repede la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenya_m spune:

maria
Eu nu stiu ce sa-ti zic in legatura cu simptomatologia ta de acum.. (am avut si eu vreo 3 episoade diferentiate din astea pe care le descrii tu, dar cu tot cu febra, varsaturi, frison.. tot tacamul si tot nu am aflat de la ce..) ca eu nu prea am fost serioasa si nu m-am tinut de tratament.. altceva vreau sa te intreb..

Ti-a zis vreun medic ca e o problema avand ciclul mai scurt, mai ale ca din ce am inteles asa l-ai avut intotdeauna?
Eu nu stiu povestea ta si sper sa nu spun prostii, dar si al meu e la fel, de cand ma stiu imi vine la o perioada de 23-26 de zile, deci nu ceas la la 25 si totusi nimeni nu mi-a zis pana acum ca ar fi o problema. Problema intervine cund sunt decalari f mari sau nu vine in fiecare luna..

Pupici si sa nu ma uitati cu raspunsul.
Multam' fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna fetelor!!!

eu fac trat. Liviei de 2 luni numai si intr adevar am avut menstruatii mult mai reduse decat inainte, iar lungimea perioadei a crescut in cazul meu: aveam cca 25z iar ultimul a fost de 35 dat dot fara nici un fel de durere!!!

maria, cred ca ai intr adevar foliculii au fost foarte mici de data asta, eu stiam ca tb sa fie de 15mm. dar asta nu e un motiv de disperare pentru ca o femeie nu e normal sa nu faca in fiecare luna ovocite de calitate.

elenya si eu aveam in mod "clasic" cca25 zile si credeam ca e ok. Dar toti dr imi spun ca e ok si nimeni nu imi explica de ce nu am bb. Eu ma gandesc personal ca daca nu e deloc ok si in cazul mel cel putin e vb de o insuficienta a progesteronului totusi, pentru ca am ovulatia in general in z20 si ciclul imi venea la z25, deci clar nu e normal: aveam faza luteala prea mica! cu Tratamentul Liviei am ajuns la o faza luteala de cca 14 ziel ceea ce sper sa fie bine totusi!!
Problema e ca in cazul unui trat. naturist factorul nutritie si stres este si el extrem de important iar eu recunosc ca mananc foarte anapoda si la repezeala!!! Si daca mai apare nu stiu ce pb iar sunt influentata foarte nasol!!!!
ar tb sa vezi in cazul tau and ai ovulatia: daca e la z10 nu e o pb ciclul scurt, dar daca faza luteala e mai mica de 12-14 zile e mai nasol, dar nici asta nu e o pb enorma pentru ca oricum cu rabdare si atentie se poate regla!!!!

eu sunt cam "bof" de ceva timp ptr ca citind mes. fetelor de la FIV stau sa ma intreb daca cumva nu "fabric" numai ovocite care nu sunt bune!!! Offff.... si nu mai stiu sa iau solutii!!!!

va pup dulce si sa nu ne pierdem speranta pentru ca atunci vom pierde totul.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Elenya _m, nu am avut ciclul asa intotdeauna, ba din contra, pana acum cativa ani imi venea fix la 28 de zile, fara dureri, fara vreun disconfort, fara hemoragie, ma tinea 4-5 zile si gata. Problemele au inceput initial cu mici dereglari, adica scurtarea ciclului cu o zi, apoi cu doua, au inceput sa apara si durerile…in final situatia a ajuns sa fie cea pe care am prezentat-o in mesajul anterior. Am 32 de ani si analizele hormonale le-am facut anual in ultimii 6 ani de zile, au iesit intotdeauna bine….cel putin asa spuneau doctorii; anul asta am fost si mi-am facut o echografie la sani la dr. Lesaru, in decembrie ma dureau atat de tare incat nu ma puteam nici macar ridica din pat fara sa ii sprijin cu mana, umblam incet, cu pasi mici si rari pentru ca altfel ma treceau junghiuri de durere. Cand am ajuns la Lesaru, in februarie, nu mai aveam nimic, dar dupa ce i-am povestit despre simpotmele pe care le aveam el mi-a spus ca nu conteaza cat de bine imi ies analizele hormonale atata timp cat doctorii nu studiaza raportul dintre hormoni si ca stie si el ca (din pacate) sunt foarte putini dr. endocrinologi cu adevarat buni. Uite asa am inceput tratamentul Liviei, am scos din el tinctura de marar (care ar fi fost dezastru pt ciclul meu si asa prea abundent), argila, spalaturile cu bicarbonat si galbenele (le-am facut doar de cateva ori), sucul de telina si morcov (ca nu am storcator de fructe) si tinctura de coada soricelului (pentru ca eu beam de ani de zile ceaiul de coada soricelului, care am observat ca imi lua o parte din durerile ciclului, dar imi venea intotdeauna mai abundent si mult mai repede). Ceaiul de urzica moarta, de dragaica , de galbenele, de cretisoara eu le beam de cativa ani (citisem despre ele in cartile Mariei Treben) , bineinteles ca nu continuu, de obicei ma apucam cu o saptamana inainte de ciclu, iar in timpul ciclului beam si ceaiul de traista-ciobanului care este nemaipomenit in hemoragie si dureri. Hai ca m-am lungit deja cat o zi de post, am dat atatea detalii deoarece am observat ca cele mai multe fete au o problema inversa decat a mea, adica ori lipsa ciclului, ori ciclu care vine la un interval mult prea mare de timp. Mai este cineva in situatia mea, a incercat cineva un tratament care sa dea rezultate? Poate ar trebui sa spun ca la indicatia doctorilor am luat si anticonceptionale, dar din pacare organismul meu nu se intelege bine cu el: imi crestea pulsul la 120-130 (eu sunt oricum tahicardica), ma simteam de parca bausem 10 cafele una dupa alta, aveam bufeuri, ma simteam foarte ametita si aveam senzatia ca mi se umfla vasele de sange in cap, in general ma purtam de parca as fi fost data pe “repede-inainte”. Dr. mi-au spus sa le intrerup ca exista risc de embolie, nu stiu daca e asa, dar cert e ca eu nu ma mai risc sa iau anticonceptionale.

Uite asa am ajuns sa citesc desprecopii cu sufletul la gura si recunosc ca am aflat de la voi mai mult decat de la toti doctorii prin cabinetele carora m-am perindat atatia ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Mariee, sper si eu sa nu fie o problema faptul ca am avut foliculii atat de mici, sa fie vorba doar de o conjunctura nefericita. In privinta nutritiei, sunt foarte atenta la ce manac, cu stresul stau asa si asa (ca nu pot sa fiu total indiferenta cand vad ce mi se intampla). Am sa imi cumpar teste de ovulatie si am sa vad daca astfel ma pot lamuri in vreun fel. Daca mai aveti alte idei si sugestii le astept cu mare placere.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenya_m spune:

Mariee la tine clar era o problema, ovulatia mea se produce intre ziua 10-13, deci la mine e ceva cat de cat normal, mai vedem de acum inainte... Ca m-am ales cu un chist de 4 cm pe OD (scuze dc ma repet) despre care dr spera sa se resoarba.
Pupici, vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna fetelor!!!

va rog frumos daca puteti sa ma ajutati intr-o pb: Marryan, care este o nou venita naturista are nevoie de ajutorul fetelor din Buc pentru a gasi un magazin unde poate cumpara BU, napraznic si extract de mladite de zmeu!!!

am rugat o sa posteze si ea aici mesajele, poate o puteti ajuta!!

sincer sa fiu si p mine ma intereseaza pentru cand voi ajunge in Buc!!!!

multumesc frumos!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Mariee, nu cred sa fie vreo problema pt Marryan in a gasi branca ursului, napraznicul si extractul de mladite de zmeur. Eu una nu am intampinat probleme de genul asta, mi le-am cumparat din vreo 3 plafare diferire si tot ce am cerut au avut oamenii pe stoc. Ii dau un sigur sfat, sa nu cumpere ceaiul de napraznic de la "Stef Mar", mi s-a parut foarte rau la gust, sa incerce alte marci. Eu mi-am cumparat ceaiul de napraznic si de la farmacie, stai linistita ca ai sa gasesti toata lista de plantutze, tincturi si pastile.

Mergi la inceput