Naturiste si homeopate - (18)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Eseea
tinctura de zmeura se ia dupa ovulatie deoarece daca iei progestron inaite poate inhiba ovulatia si nu mai poate avea loc.Iar daca ai progesteron mic e bine sa iei si ceai de Naprasnic care ajuta la cresterea progesteronului.
papushel Branca Ursului se poate lua si daca iei Utrogestan din ziua a 16 sau a 17 cind tu esti sigura ca sa produs ovulatia deja,deci eu BU am luat-o neintrepupt pina cind am avut test de sarcina pozitiv.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:


Fetelor, multumesc.


Mariee, uite aici doar 2 articole in care se spune ca mugurii de zmeur sunt progesteron natural:

http://www.evenimentul.ro/articol/pulberea-din-muguri-de.html

http://www.formula-as.ro/reviste_44188-tinereteasi-batranetea-depind-de-eihormonii...-.html

Pe de alta parte, cica au si functie de reglare a ovarelor, de unde s-ar putea intelege ca e recomandabil a se lua si inainte de ovulatie. (?!).

Fabya, tocmai de aia sunt in dubii, ca nu vreau sa inhib ovulatia cumva.

Tot nu stiu ce sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

merci frumos fetelor pentru mesaje!!!

Eseea, uite un articol care zice ca regleaza ambii hormoni!!!
http://pmabio.over-blog.com/article-2904522.html

eu iau de 2luni1/2 si am avut tot timpul ovulatie!!!

dar mai cred ca nu toate reactionam la fel!!!!!

merci mult pentru articole!!!!

pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

da Mariee, vad ca aici spune ca regleaza si estrogenii si progesteronul...

m-a mai sfatuit cineva sa iau tot timpul, fata a pierdut o sarcina, apoi a luat vreo 2 luni doar muguri de zmeur si a ramas iar insarcinata ( a luat tot timpul, nu doar dupa ovulatie). In plus, a luat si in primele 3 luni de sarcina, pt iminenta de avort, si acum nu mai are mult si naste.

tu spui ca ai avut sigur ovulatie.

asa ca...desi inca nu sunt convinsa total, cred ca voi lua totusi tot timpul ( si inainte de ov. adica ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Buna naturistelor! M-am gandit sa spun si eu parerea mea vizavi de extrasul de mladite de zmeur pe care si eu l-am luat in perioadele de tratament. Nu am gasit prospect, dar din ce am citit, se cam ia toata luna mai ales in cazuri de mastite sau chisturi. Regleaza toata balanta hormonala, dar mai ales progesteronul, de aceea se recomanda in PMS. Eu mi-am facut insa o schema simplificata pe care am luat-o:
- MACA toata luna
- BU din prima zi de CM (aveam si anexita) pana la ovulatie
- Tinctura de marar din ziua 3 pana in ziua 18 (pentru endometru)
- Vitamina E forte - macar in zilele 5-15
- Tinctura de zmeur - dupa ovulatie.

Pe mine personal m-a ajutat, eu nu am luat nicio pastila sau hormon in luna cand am ramas insarcinata.
Mult succes!

Un link util pentru voi: http://www.natura.md/html/2005/07/38mn.php

Bubulina 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzontzonel spune:

Fabya am incercat si cu BU dar ciclul tot nu s-a reglat. E adevarat ca luam numai prima parte a ciclului cand credeam eu ca s-a produs ovulatia (pana incepeau sa ma doara sanii - semn ca vin rushii). O sa incerc sa iau pe toata durata ciclului poate asa se regleaza.
Eseea din cate stiu eu chiar daca Mugurii de zmeur sunt estrogenici se iau pe toata durata CM la fel ca si ceaiul de napraznic. Livia zicea ca organismul isi ia progesteron din plante doar cat are nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Bubulina, multumesc pentru reteta ta!!! Si felicitari inca odata pentru bb!!!! Sa creasca mare si sa va umple sufletul de fericire!!!

Tzontonel, pb asta cu sanii am avut o si eu, mai ales dupa si in timpul stimularii!!! Homeopata mea mi a spus ca e o insuf progesteronica si mi a dat capsule cu plante progesteronica (melisa si ignatia dar nu stiu cum se numesc in Ro!!!) si ovula de utrogestan ambele dupa ovulatie!!! Ma simt mai bine in privinta asta de cand iau!!!!

Eseea, se pare ca intr adevar cum sp Tzontonel organismul isi ia cat e nevoie progesteronul!!! IAr cu mladitele de zmeur eu ma simt bine, e adev ca iau si BU si napraznic tot timpul, dar eu nu intrerup momentan chiar daca sunt pur progesteronice!!! In plus ai exemplul prietenei tale!!!

pupicei dulci la toate fetele!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Bubulina draga,
FELICITARI PENTRU BB.!!!!!!!!
Iti multumim pentru reteta si pentru ca ne incurajezi sa mergem inainte.
Am vazut ca Maca,e de mai multe feluri,poti sa-mi spui exact ce scrie pe cutie?
Eu,folosesc c-am astea:Vitex,
pastile din muguri de zmeura
Vit.E,Vit.C
Ceai de napraznic,BU,de coada soricelului
...de 2 luni si jumatate si am avut dereglari urite de CM,de 35 de zile ,imi dadeau sperante dar nu a fost sa fie.Oare ce mai e de facut?
iti multumesc si va pup pe toate,MONI
PPOATE SA-MI SPUNA CINEVA EXACT CUM SE PREPARA BU?
Am colindat tot forumul de luni de zile dar deja credeti-ma ca ma zapacesc de-a binelea cite retete culeg,numai sa fie bine.
PUPICI LA TOATE FETELE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

buna fetelor dragi,
Adimercedes si eu iti ofer o,chiar daca am fost uitata de pe lista fetelor naturale.Nu sunt asa de activa la scris dar va urmaresc tot timpul cu drag.
pupici la toate fetele,
MONICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

De ieri m-am apucat sa iau Branca Ursului in zilele cand nu iau tratament homeopat> Sper sa nu fie problema daca am inceput BU in ziua 14 de la CM, stiu sigur ca asa zisa mea ovulatie a avut loc. Era musai sa incep din ziua 1 de CM? Nu imi fac probleme de sarcina pt ca eu stiu ca foliculii mei sunt goi, fara ovocit, poate face ceva miraculos BU si in privinta asta. Are ceva daca iau doar de 2 ori pe zi, dimineata si seara? Pot pune o lingurita si jumatate ca sa suplinesc cele trei lingurite cat ar trebui sa iau pe zi? Imi este cam greu sa iau si la pranz pt ca nu prea sunt acasa sa iau doza (este putin cam nashpa la gust, o dreg dupa cu ceva dulce, altfel dau pe afara. In prospect scrie sa diluez intr-o jumatate de pahar de apa dar eu pun mai putina apa doar un sfert de pahar ca sa fie mai repede si mai putin de luat (mai putine inghitituri).
Pupicei

Mergi la inceput