Naturiste si homeopate - (18)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ultimele 3 luni am facut stimulare ovariana si am avut ovulatie dar degeaba.Singura chestie e ca toate stimularile astea m-au cam dat peste cap psihic.Eu, care sunt destul de optimista de fel, am ajuns ca luna trecuta sa nu fie zi in care sa nu plang si sa nu disper.Si am zis gata cu ele , cel putin momentan, si am inceput de o saptamana sa iau MACA. Sper sa ma ajute sa-mi revin.Oricum luna asta merg din nou la ecograf sa vedem daca am ovulatie si fara stimulare.
Am ajuns in faza in care as manca si c..., numai sa am si eu o veste buna.
Sunt singura in faza asta?



ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzontzonel spune:

quote:
Originally posted by ali

Ultimele 3 luni am facut stimulare ovariana si am avut ovulatie dar degeaba.Singura chestie e ca toate stimularile astea m-au cam dat peste cap psihic.Eu, care sunt destul de optimista de fel, am ajuns ca luna trecuta sa nu fie zi in care sa nu plang si sa nu disper.Si am zis gata cu ele , cel putin momentan, si am inceput de o saptamana sa iau MACA. Sper sa ma ajute sa-mi revin.Oricum luna asta merg din nou la ecograf sa vedem daca am ovulatie si fara stimulare.
Am ajuns in faza in care as manca si c..., numai sa am si eu o veste buna.
Sunt singura in faza asta?
ali



Ali bine ca mi-ai zis... Eu am un CM f neregulat si lung iar doctorul mi-a spus sa fac stimulare ovariana. Nu stiam eu f multe despre stimularea asta dar oricum nu suna prea bine asa ca m-am hotarat sa o iau pe chestii naturiste. Nu prea s-au rezolvat de tot problemele mele dar totusi ceva efecte benefice sunt sigura ca ai avut si plantutele luate. La un moment dat am fost f tentata sa fac stimulare dar dupa cate spui tu ma bucur ca m-am razgandit. Acum vreau sa incerc cu apiterapie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

adimercedeseu am colindat in lung si-n lat acest forum ca sa vad daca la cineva se intimpla sau sa intimplat ca la mine si dupa atitea esecuri m-am hotarit ca sa dau pe trat. naturiste, si am ales ceva mai simplu pu ca si asa nu le gaseam la mine in tara...
asa ca prepararea ceaiului l-am luat din reteta liviei scris pu 2 cani pe zi dar cineva mi a scris ca daca iau 3/4 cani pe zi efectul este mai rapid si cu o eficacitate mai mare asa ca am intuit eu pu 3 cani cum sa l fac am intrebat si mi sa confirmat.
Sper sa vina si la mine mult astepattul bb

"A moment like this some people wait for a lifetime"

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Buna Ali!!!

si eu a facut timp de 1 an stimulari si esecurile fiecarei luni m au cam dat peste cap!!! Cam tot asa, nu era zi in care sa nu plang la un moment dat!!! Sa nu mai vb de dureri, caci ajunsesem sa am estrogenii de 10 ori mai mari decat valoarea lor normala!!!!

cam acesta a fost motivul pentru care m am apropiat de Naturistele de p forum si caraora le multumesc pentru sprijim!!!!!


pupicei dulci la toate fetele!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Fabya

Buna dimineata la Naturiste.


A trebuit sa prind curaj si asta o fac mai mult pt. ca am citesc din umbra si multe fete asteptau sa vina a doua persoana asa cu a spun intr-un subiect postat anterior de scumpa mea ,,Adimercedes,,
Citiind pe aici multe fete i-si pun intrebarea daca Branca Uruslui e buna sa se ia pina la venirea CM sau se ia numai pina in ovulatie....hai sa va spun eu cum am procedat si am obtinut sarcina care sa dovedit pina la urma extrauerina din pacate,dar important e ca sa putut ajunge la ea.
Ma gindesc ca poate in felul asta vor fi unele fete care v-or trage concluzia si eu sper sa le fie de mare ajutor.
Deci eu NU am mai ramas insarcinata de aproape 3 ani ,acuma trei ani sarcina molara(fara embrion) dupa care am urmat analize genetice,hormonale ,analize pt diferite infectii ,etc ca sa gasesc o cauza ,totul a iesit bine nimica nu au gasit nici la mine nici la sotzul meu.Timpul a trecut si asa sau scurs aproape 3 ani ,anul trecut incercsem prin iulie tratament naturis dar dupa o luna am renunta ca m-am apucat de analizele in august si am inceput iar analizele hormonale din ziua a3-pina in z21 dupa analiza de ziua 21 diagonostic ,,sterilitate secundara,, cauza necunoscuta .Nu aveam ce sa fac si am incercat la cererea gicologului sa fac stimulare si in noiebrie(2005) am facut-o pe prima dupa ce am facut prima data histero.(HSCS),rezultat trompe bune permitabile .Dupa prima stimulare teste pozitive 3si o intirziere de ciclu de 22 de zile dar eu nu eram insarcinata la ecog nu se vedea nimica si la 18 zile HCG negativ,a rezulta dereglare a CM.Luna urmatoare in ianuarie anul acesta a doua stimulare ,intirziere de 10 zile dard e data asta teste negativ.Am facut totul sub controlul medicului tratementul de stimulare ,monotorizarile (ambele ) care trebuia facute s isa urmarita ovulatia ecografic.Dupa toate astea m-am ales cu o urita dereglare ,am spus ca nu mai vreau nimica si atunci am incercat sa iau Branca Ursului din 5 februarie (2006) cite 3 lingurite pe zi.primul ciclu de cind am iceput cu Branca Ursului mi-a venit repede la 21 de zile dar dupa aceia am avut ciclu normal la 28 z pe care il aveam inainte de inceprea stimularilor.Eu am luat continu Branca Ursului si m-am oprit in momentul in care am avut un test pozitiv care mi-a iesit la trei luni de inceprea cu BU ,atunci am facut HCG care a iesit tot pozitiv.Restul numai are rost sa va povestesc ca a scris Adimencedes ce sa intimplat cu sarcina ,multe fete poate nu ma inteleg dar i-mi era teama sa ma mai si bucur de data asta....in fine asta a fost sa fie..........noroc cu cei dragi mie si cu fata mea care mi-a fost alaturi de mine care va face in curind 18 ani,nu i-mi rusine sa spun ca asa o mare si frumoasa domnisoara ,dehh daca am fost o mamica foarte tinerica.
Acuma nu iau decit Maca de ieri 3/zi si ceai de Cretisoara ca sa i-mi revin.Doctor meu azi mi-a spus ca asteapta sa vin cu vestea ceea mare din nou ,mi-a spus ca am liber incontinuarie pt.ca nu m-au chiuretat dar eu stau in banca mea inca un timp sunt cumintzica.
Adimercedes vreau sa i-ti multumesc din suflet pt .tot moralul si sprijinul acordat de fiecare data,esti o dulce

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya






Fabya, bine ai revenit la noi . Multumesc pentru aprecieri ai as fi vrut sa te pot ajuta mai mult. Multumim mult de tot pentru indicatiile exacte despre Branca Ursului...

Mult succes si numai vesti bune de-acum incolo!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Mariee

buna marryan, merci pentru mesaj!!!

fetelor se pare ca nu toate reactionam la fel la BU, in ceea ce ma priveste cred ca ar fi bine ca tratamentul sa fie fara intrerupere: si in Formula As am citit ca tb min 3 luni si nu vorbea nimeni de inainte sau dupa ovulatie!!! Poate ca micile dereglari sunt normale avand in vedere ca organismele noastre sunt cele mai putin normale!!!!!!

nu cred ca e nociva, trebuie doar intrerupta cand apare sarcina!!!!!

va pup dulce p toate



Mariee, multumesc pentru detalii. Se apre ca eu nu am retinut bine cum se ia BU . Stiam ca nu e recomandata in timpul sarcinii, insa nu stiam exact cum se ia. Dar acum ca si Fabya si tu ati zis, mi-am adus aminte despre ceea ce am citit mai demult. Si e asa cum ziceti voi .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papushel spune:

Buna, fetelor...aveti cumva idee daca BU se poate lua in asociere cu utrogestan din ziua 16?...am luat 2 luni duphaston si acum, dupa laparoscopie, dr a zis sa mai aman un pic stimularea ovariana, sa iau doar utrogestan (am progesteronul f. mic) iar eu ma gandeam sa incep si cu BU..ce ziceti, poate avea efecte negative?..mi-e teama de chisturi, mai ales ca la laparo mi-am scos unul destul de mare, 6 cm, care a aparut, inexplicabil, in timp ce luam duphaston...pareri, va rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Fetelor, va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare : extractul din muguri de zmeur se ia doar dupa ovulatie? ( fiind progesteronic) sau toata luna? ( pe prospect nu se precizeaza nimic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

quote:
Originally posted by tzontzonel

quote:
Originally posted by ali

Ultimele 3 luni am facut stimulare ovariana si am avut ovulatie dar degeaba.Singura chestie e ca toate stimularile astea m-au cam dat peste cap psihic.Eu, care sunt destul de optimista de fel, am ajuns ca luna trecuta sa nu fie zi in care sa nu plang si sa nu disper.Si am zis gata cu ele , cel putin momentan, si am inceput de o saptamana sa iau MACA. Sper sa ma ajute sa-mi revin.Oricum luna asta merg din nou la ecograf sa vedem daca am ovulatie si fara stimulare.
Am ajuns in faza in care as manca si c..., numai sa am si eu o veste buna.
Sunt singura in faza asta?
ali



Ali bine ca mi-ai zis... Eu am un CM f neregulat si lung iar doctorul mi-a spus sa fac stimulare ovariana. Nu stiam eu f multe despre stimularea asta dar oricum nu suna prea bine asa ca m-am hotarat sa o iau pe chestii naturiste. Nu prea s-au rezolvat de tot problemele mele dar totusi ceva efecte benefice sunt sigura ca ai avut si plantutele luate. La un moment dat am fost f tentata sa fac stimulare dar dupa cate spui tu ma bucur ca m-am razgandit. Acum vreau sa incerc cu apiterapie...



Deci eu zic sa face-ti stimulare cu Branca Ursului pe mine ma ajutat foarte mult sa spun asa in primul rind mi-a reglat cm.si ma si stimulat intrun fel sunt sigura de asta,si am si ramas gravida dupa trei luni zilnic de 3ori cite o lingurita de BU.Dupa cele doua stimulari(cu clomifen.entylistradiol si pregnyl) facute de medic rezulat negativ .Asa cum am si zis m-am ales cu o dereglare urita de tot de aveam un ciclu la 49 de zile dupa stimularile facute la medic.Pe 5 februarie find prima zi de cm.am inceput sa iau BU care mi-a adus ciclu mai repede adica pe 21 februarie am avut din nou cm.dar asta in prima luna dar dupa aceia am mai avut doua cicluri regulate din nou la 28 zile si dupa ultimul ciclu din 20 aprile am ramas gravida chiar cind mai putin ma asteptam,nici nu ma gindeam ca eu erap deja indiferenta dupa atitea incercari si in plus nu mai mai interesa decit sa am un ciclu ca inainte de stimularile la medic.
Branca Ursului regleaza ciclu si este si un stimulent ovarian deci sunt foarte multe sanse sa ramana fetele care nu au probleme prea mari decit de ovulatie deoarece mie dupa data ovulatie medicul a vazut la analiza ca ovulatia nu se produce cum ar fi trebuit.Acuma e in ordine numai ca nu am o trompa ca sa dus ca a fost sarcina extrauterina.
Am incercat sa aflu care a fost cauza acestei sarcini extrauterine la mine si medicul gineocolog meu spune ca daca pina acuma nu am avut asa ceva el crede ca sa produs din cauza surplusului de hormoni pe care am luat (clomifen,entylistradiol)si acuma vad ca unele fete au luat clomifen de doua ori cite o jumate de pastila si mie mi-a dat doua pastile pe zi ceea ce a fost maximum pe zi,dar bine stimularea nu mi-a facut-o gineocologul ci ma trimis la alt medic.Voi ce stii chiar astea sa fie reactile de la clomifen?cunoaste-ti si voi din auzite despre reactile negative de la clomifen


Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna Esseea

eu nu stiam ca e progesteronic, dimpotriva am citit ca regleaza si estradiolul si progesteronul!!!!
In tratamentul Liviei e prescris zilnic!!

pupicei

Mergi la inceput