Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

iaca numa sa va spun noapte buna

sper ca cele cumintzele dormiti deja.

eu am tot asteptat sa fie moderat mesajul 2 ca sa trec la acesta urmator

dar asta va fi maine ca de acum numai ... ssssssoooooommmmn

Miro, spor la sters si stors carpe, aici se pregateste de-o furtuna si mie la cazuri de astea imi ploua in apartament... asa ca am si eu rezervare la carpe dimineata oricum, bine ca ai vesti bune de la doctor!

paaaa


marcela 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

nu scumpa, io n-am nici o problema.
Blocul nostru e cu acoperis ...asa ca vine ploaia bine-mi pare ... la la la lala

Vecinii au probleme. Intre mine si vecinul de sub e o problema la teava de scurgere ... aia le-a dat batai de cap si au pete pe tavan. Vecinul de la 3 nu a spus nimic. Vecinul de la 2 la fel. Abia cand a ajuns apa la vecinul de la 1 .. asta s-a sesizat si a venit in sus pe coloana sa vada unde e problema.
Acum o rezolvam noi cumva ... deci la noi e doar deranj si atat.

BEBE
e ok. Am si filmat nitel ... ca azi mi-a facut morfologica ... si a tot masurat in dreapta si-n stanga si nu a avut timp sa-mi arate mie prea mult. Asa ca l-am pus pe atti sa-mi traga si mie vre-o cateva imagini. Ma topesc toata cand il vad ce tumbe face si cum isi intinde el piciorusele. Acusi nu o sa mai aiba loc.
Nu s-a vazut inca sex-ul ... dar nu ma deranjeaza prea mult ... el/ea sa fie ok. Camera si culoarea pe perete mai pot astepta.
Mi-a facut putin si vaginal .. dar nu ca inainte ... acum nu s-a mai bagat atat de adanc ... voia doar sa vada placenta. e ok ... s-a ridicat ... deci nu se mai pune problema in viitor de placenta previa, nu ca s-ar fi pus pana acum .. dar vroia sa fie bine.
Cat am fost eu la toaleta ... vorbeau ei (adica tati si cu d-na dr.) despre mine ... si au ajuns cumva la discutia ca sunt bine informata. Normal ca al meu imediat m-a parat ca stau ore in sir pe forumul DC.
Replica ei a fost urmatoarea: e ok ca e bine informata .. numai sa discearna intre o informatie buna si o parere personala. Mai bine ar lua cartea MAMA SI COPILUL si ar citi de acolo.
Eu o am intr-un loc sigur (la WC) si citesc zilnic din ea.
In rest totul ok ... tre sa fac acum o analiza ... care cred eu ca e testul acela triplu .. dar dr. mea are alte denumiri decat va aud eu pe voi . . si ma cam baga in ceata.
Sumarul de urina tre sa-l fac la fiecare intalnire cu ea.
Cam atat ... in rest numai si numai calcule si masuratori sa fie bebe in grafic ... si e in continuare cu o zi mai marishor decat o zice UM.

Va pup pe taote si fug la culcarica ... ca-s franta.



Miro16+
am o nepotica talentata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Miro, bine ca ai vesti bune despre bebe!
mie ecografie morfologica voiau sa imi faca la 20 de saptamani, insa pentru ca toata agenda este ocupata aici ( toata lumea face copii aici,ca da statul bani la greu si casa, pe deasupra),m-au programat pe 1 august la urmatoarea ecografie. Am sa vad eu ce fac, pentru ca pe 10 iulie plec din tara, pana la sfarsitul lui august.
Oricum, cica mai imi fac o ecografie, inainte de triplul test,sau inainte de controlul special, sau ce o fi asta, ca sunt inregistrata cu sarcina cu risc ridicat.
In alta ordine de idei, eu vreau sa ma vopsesc pe par, ca fetita mea are grija sa imi scoata cat mai multi peri albi, si reuseste foarte bine. Stiti vreo contraindicatie la asta? Nu ma fac blonda, ca sa utilizez oxidanti puternici,ca aia stiu ca nu sunt buni in timpul sarcinii.
Va pupez acum pe toate, sa aveti o noapte buna si un somnic dulce. Pup si la bebeii vostri.


14 saptamani fix,maine

















cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

cristina 1974, eu ma vopsesc cu vopsea fara amoniac, si sa stii ca tine cateav sapt, e adevarat ca nu fac culori traznet, tot aproape de culoarea mea naturala. vreau doar sa fie mai dragut ca mult par sau des ...nu am cu ce ma lauda. sper sa nu raman si fara asta dupa nastere.

almo eu nu am mai auzit cu talpile. stai mult in picioare? dar sa stii ca eu ma confrunt cu alt fenomen : in fiecare dimineata imi curge sange din nas. am citit ca e normal ca creste fluxul sanguin si in plus am si nasul fff uscat. asa ca nu am de ales si trebuie sa ma trezesc cu 15 minute mai devreme ca sa imi treaca.

eu in concediu , a se citi si luna de miere, o sa merg vreo 2 sapt in nordul Quebecului , spre ocean poate spre Prince Edwards Island si New Brunswick.Am zis sa nu facem escapade prea la caldura si vreau sa ma plimb mult prin natura, sa dorm la pensiuni si sa vad oceanul , poate si balenele si rezervatiile naturale .

urmatorul control il am pe 7 iunie, dar nu va fi cu eco.asa ca o sa ma programez eu la alta eco tot pe atunci , poate si vad ce este el/ea. vad ca eco imi sunt rambursate 50%, asa ca mai fac.
asta cele la privat, ca cele de la spital sunt gratuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marair spune:

Neata, fetelor!Ma bucur tare mult pentru acele viitoare mamici plecate in alte tari si care se bucura de un alt grad de civilizatie...si un alt nivel de trai...Eu sunt programata lunea viitoare la eco morfologica, la dr Iosup.Fatima, ma bucur mult ca te simti bine.Tu vei naste cu Tutu inaintea mea, esti mai maricica decat mine, asa ca-mi permit sa te mai intreb una alta.Am vorbit la telef cu Iosup, m-a programat el, merg la Centrul Medical Unirea...sa vedem cum fentez situatia, ca asa mi-a zis Tutu, sa intru direct la Iosup.Pe unde, mai exact, e centrul acesta?De abia astept sa ajung, deoarece se pare ca bebe al meu are 13 sapt si o zi, dupa calculele mele cu cel putin o sapt mai mare.Eu ma bucur tare ca e asa marisor.Inafara de triplu test si eco morfologica, ti-a mai dat Tutu sa faci alte analize?In rest, eu ma simt bine.Am avut zilele trecute primele senzatii evidente de crestere a burticii, fapt care m-a speriat un pic, dar dupa aceea ma amuzam ca buricul meu deja vrea sa iasa afara...O zi buna va doresc la toate mamicile si pupici pe burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

fatima felicitari pentru rezultatul triplului test... si eu abia astept sa am acelasi rezultat (voi face testul sapt. viitoare)

ruxmax eu am luat antibiotice in sarcina pentru o infectie urinara cu E. Coli... am luat 5 zile de 3 ori pe zi Unasyn (amoxicilina+sulbactam), dar rezultatul a fost benefic. Stiu ca din tot spectrul de antibiotice, penicilinele nu prezinta riscuri la administrarea in sarcina. Asa ca mergi cu incredere inainte...

Ramona 16+



Ramona

url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mami_nov_dec_06/album?.dir=9e24&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/mami_nov_dec_06/my_photos"Ramona[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Miro ...help... nu-mi iese faza cu linku' la pozilici si am facut fix cum ai explicat tu...

Ramona 16+

Ramona

url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mami_nov_dec_06/album?.dir=9e24&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/mami_nov_dec_06/my_photos"Ramona[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Marair, si eu tot la Iosup voi merge miercurea viitoare dar nu la morfo (am inteles ca asta se face la 17-18 sapt), eu merg la un eco normal de 12-13 sapt cand, sunt convinsa ca-mi va spune si sexul bebeului!!!! Centrul Medical Unirea are mai multe sedii asa ca va trebui sa verifici la care din ele esti programata (la sediul din Bdul. Unirii sau cel din Enescu sau cel din Clucerului). Daca imi spui cand anume esti programata, eu am acces la orarul medicilor CMU si pot sa ma uit sa-ti spun unde are el program atunci.

Leyla 12+

quote:
Originally posted by marair

Neata, fetelor!Ma bucur tare mult pentru acele viitoare mamici plecate in alte tari si care se bucura de un alt grad de civilizatie...si un alt nivel de trai...Eu sunt programata lunea viitoare la eco morfologica, la dr Iosup.Fatima, ma bucur mult ca te simti bine.Tu vei naste cu Tutu inaintea mea, esti mai maricica decat mine, asa ca-mi permit sa te mai intreb una alta.Am vorbit la telef cu Iosup, m-a programat el, merg la Centrul Medical Unirea...sa vedem cum fentez situatia, ca asa mi-a zis Tutu, sa intru direct la Iosup.Pe unde, mai exact, e centrul acesta?De abia astept sa ajung, deoarece se pare ca bebe al meu are 13 sapt si o zi, dupa calculele mele cu cel putin o sapt mai mare.Eu ma bucur tare ca e asa marisor.Inafara de triplu test si eco morfologica, ti-a mai dat Tutu sa faci alte analize?In rest, eu ma simt bine.Am avut zilele trecute primele senzatii evidente de crestere a burticii, fapt care m-a speriat un pic, dar dupa aceea ma amuzam ca buricul meu deja vrea sa iasa afara...O zi buna va doresc la toate mamicile si pupici pe burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carliema spune:

acuma am scapat si eu de moderare. am sa apar mai des .
Eu miine trebuie sa merg sa imi refac analizele pentru anti rubella IgG si anti toxoplasma IgG care mi-au iesit data trecuta neconcludent. IgM mi-au iesit negativ ceea ce inseamna ca nu am mai avut deci nu am anticorpi. V-au mai iesit la careva asa? Eu am si pisica , am si ciine , ciinele e dog german dar sta numai in curte in schimb pisica evident ca intra si in casa.acuma urmeaza sa o dau , azi sau miine , defapt o duc la fratele meu care sta in alta parte , nu sunt criminala de animale . Asa e mai bine pentru bebelus.Pisica birmaneza nu e indicata cand vin bebelusi.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Buna ziua!

Primiti lume noua ??

UM = 20.02.06
DPN = 27.11.06

Dr. Peltecu, Filantropia

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput