La cate saptamani ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

39 de saptamani si 6 zile- fetita, nascuta prin cezariana, dar oricum atunci s-ar fi intamplat oricum ca se rupsesera membranele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Multumesc mamicilor!
Si mie mi se parea ciudata nasterea provocata, dar -dupa cum spunea si ipearina- ce sa fac daca sunt obligata sa fac cezariana si mi se rup membranele noaptea, inainte de termen? A mai fost cineva in situatia asta? Cum a procedat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

cum esti obligata??? Adica indicatie medicala???

daca ti se rupe apa noaptea sau in orice alt moment, mergi la spital , desigur.. Nu intri in panica pt ca nu are sens, lucrurile asa trebuie sa se intample. Daca nu ti se rup membranele dar ai contractii (la 5min, regulate) din nou te vei pregati de spital. Daca se intampla noaptea si nu ai nr de tel al doctorului tau obstetrician, vei merge la camera de garda, vei anunta "a cui esti" si in functie de politica spitalului fie iti va fi chemat doctorul fie vi naste cu garda.. Daca e ziua, cred ca e ceva mai usor, oricum procedura ramane aceeasi, te mutzi la spital :D...

Sanatate si un bebe sanatos!




, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Am nascut fetita la 41 de sapt,asa ca la noi nu s-au aplicat "babismele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

Fetita,la 39 sapt si 3 zile!

.....si toate babele ziceau ca e baiat,ca e burta foarte "tuguiata"..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

41 de saptamani si 5 zile

Cornelia, mamica luiEduard(1 an si 11 luni) si 31+ Eric
EDUARD & MAMI & TATI & ECOGRAFII BB2 & TRUSOU BB 2 & INTALNIRE MAMICI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by narcisa

Nici eu nu cred in babisme, la noi a fost exact invers: baietelul l-am nascut la 37 saptamani si fetita peste 40 saptamani, daca nu 42 dupa cit de uscata era si cit de mare.

P.S. Mirela72, eu la faza cu nasterea provocata nu-ti dau dreptate; poate am fost eu o exceptie dar la a doua nastere daca nu-mi provocau nasterea la cererea mea ori pateam eu ceva, ori copila. Eu sint una dintre cele care simteam ca nu mai pot si mi-au dat dreptate doctorii abia dupa nastere.

toate cele bune
narcisa



Eu am inteles ca Mirela72 se refera la sarcinile provocate inainte de termenul de 40 de saptamani

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

39 de saptamani si 4 zile - cezariana.

Anka si Ubitu (26.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Originally posted by Kittie

cum esti obligata??? Adica indicatie medicala???

daca ti se rupe apa noaptea sau in orice alt moment, mergi la spital , desigur.. Nu intri in panica pt ca nu are sens, lucrurile asa trebuie sa se intample. Daca nu ti se rup membranele dar ai contractii (la 5min, regulate) din nou te vei pregati de spital. Daca se intampla noaptea si nu ai nr de tel al doctorului tau obstetrician, vei merge la camera de garda, vei anunta "a cui esti" si in functie de politica spitalului fie iti va fi chemat doctorul fie vi naste cu garda.. Daca e ziua, cred ca e ceva mai usor, oricum procedura ramane aceeasi, te mutzi la spital :D...

Sanatate si un bebe sanatos!




, mami de ( 13oct04 )





Da Kittie, indicatie medicala...Multumesc pentru raspuns!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Originally posted by bonsai

Fetita,la 39 sapt si 3 zile!

.....si toate babele ziceau ca e baiat,ca e burta foarte "tuguiata"..




Ca sa vezi pana unde merg premonitiile babelor: mie imi zic ca e fata, ca am burta "tuguiata"! Doamnee...intr-adevar sunt niste prostii astea!



Mergi la inceput