vorbe din popor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Fetelor!
Va impartasesc si eu cateva superstitii care la unele fete chiar s-au probat.
*daca ai greturi si stari de voma inseamna ca va fi un copil pretentios la mancare;
*daca te tunzi pe perioada sarcinii inseamna ca ii tai norocul copilului;
*daca ai tenul patat in perioada sarcinii,inseamna ca vei naste o fetita;daca ai burta tuguiata vei naste baietel;
*o alta superstitie e legata de tacamuri.Se ascund sub 2 perne o lingura si o furculita si se pandestein momentul cand se aseaza pe pat.Daca prefera perna cu furculita face baiat,daca o alege pe cea cu lingura,fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Eu nu sunt o persoana superstitioasa ci dimpotriva una destul de logica si practica, zic eu. Totusi, graviditatea te predispune oarecum la o inclinatie catre asa ceva...
Oricum, nu am respectat cele 1000 de superstitii stupide pe care le-am tot auzit si anume "sa nu te intinzi dupa ceva ca se infasoara bb cu cordonul ombilical", "sa nu dai apa nimanui ca nasti greu", si altele de genul.
Ceea ce am respectat, sau, in fine, mai degraba pot spune ca m-am ferit sa fac lucrurile respective ar fi: nu m-am uitat la oameni urati, diformi, hidosi (asta si pt. ca nu mi-ar fi facut nici o placere), n-am furat si nu m-am imbracat in negru.
In rest m-am purtat firesc, am cumparat copilului tot ce-i trebuia dinainte, etc.
De faza cu uitatul la un copil frumos, in poza sau realitate am auzit si eu, sau chiar faze de genul "uita-te la cineva cu ochi albastri ca sa iasa si copilul tau asa", ceea ce e in mod clar o aberatie contrazisa de legile geneticii. Eu cred ca superstitia asta e de fapt o extindere a celei cu omul urat, daca functioneaza asa de ce nu am aplica-o si in sens invers?
Cat despre forma burtii, iarasi cred ca tine de conformatie, eu de ex. seman din punct de vedere fizic cu mama mea si am avut burti foarte asemanatoare, produsul final e insa cat se poate de diferit, ea a nascut fata iar eu baiat. Si sunt convinsa ca tot cam asa voi avea burta si data viitoare, indiferent de sexul copilului.
Oricum eu stiam ca e baiat de la 14 sapt., cand burta nici nu mi se vedea si radeam mereu apoi cand imi mai zicea cate o vecina ca ea nu crede in ecograf si ca o sa vad eu ca fac fata. Ei bine, in cazul meu tehnica moderna a contrazis inca o data superstitiile populare si dintr-o burtica rotunjoara, de fetita, a iesit un baiat de baiat.
Ceea ce vreau insa sa subliniez este ca, desi nu cred in asa ceva si sunt femeie moderna, totusi, gravida fiind parca-parca mi s-a strecurat o mica indoiala in suflet si am fost oarecum mai predispusa la a fi superstitioasa, decat in mod normal.
Bafta cu lucrarea, interesant subiect ti-ai ales! Sper sa-ti fi putut fi de folos.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Mai completez si eu lista:
- nu trebuie sa dai cana cu apa din mana ta in mana altuia, ca cica ti se rupe apa prea devreme....n-a fost asa la mine; am nascut la cerere la 38 sapt si nici n-am apucat sa mi sa rupa apa;
- in periaoda in care alaptezi si iesi afara din casa, trebuie sa ai in buzunar o cheie din metal, ca in cazul in care te intalnesti cu o alta mamica care alapteaza, sa nu-ti "fure" laptele ~ la mine nu stiu daca a fost o inatmplare, dar am alaptat pana la aproape 3 luni, ca n-am mai avut lapte; si cheie in buzunar purtam. Deh,...superstitiile.....
- nu trebuie sa tai parul copilului pana implineste vrasta de 1 an, ca cica ii tai norocul...

P.S:
~ am mancat corcoduse lipite si n-am facut gemeni;
~ am mangaiat pisici si n-am copilul paros....nu inca
~ am baut apa dupa gravida si am ramas insarcinata dupa vreo... 4 ani ~ spunea cineva de dans....coincidenta sau nu ...eu am dansat toata perioada sarcinii si a iesit fetita

Superstitii sau nu, dar cand suntem gravide parca credem in ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

hai ca vin si eu cu cateva superstitii cu care m-a stresat mamain timpul sarcinii si altele care se refera dupa nastere...

cica sa nu lasi pe nimeni sa-ti atinga burta ca o sa ramana semne pe pielea copilului.....dar fiind foarte activ alex in burtica toata lumea vroia sa puna mana pe burtica si sa-l simta cum face el tumbe.....si au pus mana multe persoane si copilasl meu nu are nici o urma....deci mit...
cica sa te uiti la persoane cu handicap sau alte defecte estetice ca o sa aiba si bebele.....eu ma uitam pe discovery la tot felu de emisiuni si am urmarit si de medicina multe si operatii ciudate si alte chestii si copilasul meu e perfect sanatos....deci alt mit

cica sa nu mananci fructe lipite ca o sa ai gemeni...ceea ce imi si doream...si de aceea am profitat si am mancat .....dar tot genele conteaza in cazul asta si nu am facut gemeni...deci alt mit

sa nu cumperi hainute pt copilas ca nu e bine,....de ce?!!?nu stiu si nici nu am intrebat.....dar de prin luan 7-a am inceput sa am cosmaruri cum ca tre sa nasc si nu am nimic pregatit...si uite asa ne-am apucat de cumparaturi pt bebe....si nu s-a intamplat absolut nimic....deci alt mit

Daconst bebe al meu a avut o predilectie pt partea dreapta...mai precis ficatul meu...si a iesit baiat...deci cred ca e mit totusi ce a spus moasa ta...
Denise eu am purtat margele si la nastere a avut bebe circulara de cordon...dar nu cred ca are vreo legatura pt ca multi copii au....e nasol cand e de mai multe ori...al meu a avut una singura si nu au fost probleme....si a luat Apgar 10.....eu cred ca e totusi coincidenta...

dupa nastere cica nu e bine sa iesi din casa pana la botez....adica 6 sapt...ceea ce mi se pare barbarie mai frate...noroc ca e cunatul preot si a fost chiar azi si mi-a tinut slujba aia sau ce o fi de molitva sau cum ii zice(rusine sa-mi fie ca habar nu am despre ce e vb exact mai ales ca e cunatul preot...) dar yupiii acum pot sa ies din casa si nu se mai crizeaza nasa....bine ca nu stie ca am mai iesit pana azi
sunt cam obosita acum si nu-mi mai aduc aminte ce mai vroiam sa zic ....o sa revin daca imi aduc aminte ....

bafta la lucrare.....

de ALEX (2w)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

am citit acum tot ce s-a scris pana acum la "capitolul - vorbe din popor" si m-am amuzat copios!
si eu stiu o maaaaaaaare parte din aceste superstitii enumerate de voi mai sus.
in general nu sunt superstitioasa dar parca uneori imi vine sa tin cont de unele dintre ele.... ca cine stie......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

super tare subiectul asta cu superstitii...desi nu cred in ele..pe perioada sarcinii tinzi sa te indoiesti de niste lucruri pe care alta data nu le luai in seama...recunosc ca uneori am o usoara idoiala in suflet..si tare nu-mi place..pentru ca nu ma pot controla tot timpul pentru a nu provoca rezultatul superstitiilor. bafta la lucrare

dolores 13+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel

Mergi la inceput