? pentru mamicile care au nascut natural

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by Amabella

hai ma angelli, nu fi rea cu mine, ca astea nu se cheama "probleme", se cheama "planuri". incerc si eu sa optez pentru varianta care implica mai putin stres si ma tot chinuiesc sa o depistez.

luiza 31+ si mic si iubit
ticker bebe meu



Amabella, chiar ca bantui. Eu am nascut acum aproape 10 ani natural. La ora 15 ma internam cu dilatatie 5 si la ora 18 s-a nascut Andrei. Nu imi este teama de durerea de la nasterea naturala dar astept decizia dr.cu privire la modul in care voi naste pt.ca trecand peste preferinta mea de a naste natural el a spus ca nu risca, ii trebuie o hartie de la oftalmolog ( eu sunt mioapa...-5, la ambii ochi ) pt.dezlegare. Daca nu...ma paste cezariana. Asta e. Ce imi aduc eu aminte de la nasterea juniorului este ca am avut niste dureri f.mari dupa nastere, ma durea carnea, ma dureau oasele de nu puteam sa dorm. Asta a durat cam 2-3 zile. Apoi au trecut. Cu privire la epiziotomie, am nimerit un dr.meserias si locul cu pricina nu m-a durut prea tare si nici pt.mult timp.
Cu privire la a fost ceva mai complicat la mine nu din cauza sanatatii ci din cauza lipsei partenerului. M-am despartit in fapt de primul sotz cand eram insarcinata in 4 luni si iti dai seama ca dupa cele 6 saptamani de la nastere inca nu imi gasisem...jumatatea. Am gasit-o dupa cateva luni si...o am si acum. Actualul meu sotz este un scump si nu l-as schimba cu altul pt.nimic in lume. Este un sotz extraordinar pt.mine si un tata adevarat pt.Andrei. Deci atunci cand am comis-o locul era de mult timp vindecat si nu am avut nici o problema. Nu m-am simtit...altfel.Sau poate da, dar in sensul bun al cuvantului.
Ne mai vedem la locul nostru, ok? La fete de iulie-august. Te asteptam.

July25 30+ Maria si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am nascut acum o luna si jumatate. si am trait sa povestesc si mai mult n-am ramas socata. durerea la cezariana e mult mai mare, aveam colege de salon care mergeau aduse de spate si faceau calmante si antibiotice injectabil. am nascut intr-o ora de la internare fara analgezice desi aveam solutia de la epidurala la mine. daca esti deja o persoana activa profita de conditia fizica si plimba-te mult-mult in ultima perioada a sarcinii. epiziotomia jeneaza mai mult. dureri am avut cand mergeam la . cred ca a fost o fisura anala dar am rezolvat-o cu supozitoare miprosept. nu am stat in fund 2 sapt. si dupa nu am mai simtit taietura. atunci cand doare in primele sapt. e si din cauza firelor, daca se elimina singure. a 2-a zi am urcat si coborat 4 etaje (crezi ca se poate dupa o cezariana? nici nu te dai jos din pat 24 ore si stai cu sonda urinara. sfat: ecografie buna inainte de nastere si daca bebe e mare mai gandeste-te la cezariana pt. ca epiziotomia e problematica daca e mare. cat despre sper sa se rezolve cu lubrifiant si rabdare. in reluarea vietii sexuale poate sa intervina si factorul psihologic pt. ca zona e taiata si cusuta deci dimensiunea e ok si pct. G e intact... deci nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

fetelor, va multumesc inca o data pentru raspunsuri. ce bine ar fi daca as putea sa ma hotarasc ce sa fac!... dar pe de o parte unele dintre voi imi zic ca e ok sa nasti natural, pe de alta parte aud de diferite alte fete care s-au chinuit 24-40 de ore sa nasca. si nu am de unde sa stiu eu in ce categorie ma voi incadra.

luiza 31+ si mic si iubit
ticker bebe meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Am nascut natural acum aproape 4 ani. Nu am simtit nimic decat o juma' de ora de travaliu dureros al naibii. Copilul de 3,600 Kg s-a dovedit a fi prea mare pentru dimensiunile mele, asa ca epiziotomia nu a fost deajuns si am mai avut si o ruptura de vagin. Am avut dureri multe luni dupa nastere si din aceste cauze dar si de la hemoroizi. Pana la controlul de 6 saptamani totul era cicatrizat pentru ca m-am uns cu toate alifiile (crema de galbenele in special care a facut minuni). Dar chiar daca ranile se inchisesera eu tot mai aveam dureri, sau poate aveam numai impresia ca ma doare in urma socului care la mine a trenat mai mult. In orice caz, chiar daca doctorul mi-a spus ca nu mai am nimic si totul e normal mie tot mi-a fost frica si nu am reinceput viata sexuala decat la 3 luni de la nastere. Si atunci m-a durut of course. Dar dupa mai multe luni pot sa spun ca am reintrat in normal si cu acest aspect.
Prin cezariana nu am nascut asa ca nu pot sa fac o comparatie. Cred ca fiecare cum i-o fi norocul pana la urma. Daca nu ai nici o contraindicatie sa nasti totusi normal pentru ca s-ar putea sa ai noroc sa scapi usor.
Vad ca ai deja un bebe? Si prima data cum ai nascut, cu cezariana?

Oana si Paul (3 iulie 2002)

poze
Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

fetelor sunt in luna 4 sarcina , stiu cam devreme dar inca imi fac probleme cum o sa nasc.Ma sperie 2 lucruri la nasterea naturala:1-durerile si ca nu pot face fata sa imping,mai ales ca am problm cu tensiunea si la orice mic efort ma innrosesc ma doare dupa cap , etc si al-2lea,,, ma gandesc ca rupta/taiata acolo jos nu ai sa mai fi ca inainte,,,, stiti la ce ma refer si cer parerea celor care au trecut prin asta,,, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

babyyy, nu o sa mai fi la fel ca inainte, dar oricum sa stii ca vei fi mai bine asa. Bine, probabil ca depinde si de cusatura.

Eu am nascut natural, cu epidurala si a doua oara vreau sa nasc tot asa. Dupa nastere, 2 saptamani nu prea am putut sa stau bine pe fund, aveam un hemoroid care nu ma lasa in pace, dar totul a trecut si amintirea este frumoasa.


Pupici,

Andra, mami de Alexandru (27 iianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by babyyy

fetelor sunt in luna 4 sarcina , stiu cam devreme dar inca imi fac probleme cum o sa nasc.Ma sperie 2 lucruri la nasterea naturala:1-durerile si ca nu pot face fata sa imping,mai ales ca am problm cu tensiunea si la orice mic efort ma innrosesc ma doare dupa cap , etc si al-2lea,,, ma gandesc ca rupta/taiata acolo jos nu ai sa mai fi ca inainte,,,, stiti la ce ma refer si cer parerea celor care au trecut prin asta,,, va pup



Ba ai sa fii exact la fel ca inainte! Eu una nu ma simt "altfel" si probabil ca iti vor mai raspunde si alte fete... Taietura oricum e la exterior, catre anus, vaginul e un muschi care revine la forma initiala (nu ramane asa...)

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any spune:

salut...
deși au trecut 3 ani jumate...tremur incă ca un caine bătut după nastere...am tras nu glumă....
păi, am facut ditai baiețelul de 3.100( eu micuță si cam slăbuță...), naștere supernaturală....de 13 ore travaliu... am crezut că nu se mai termină...si am tras si dupa aia...cu hemoroizi....cu alaptatul...Dumnezeule...o luna de cosmar...(prima luna..)dar toate pentru o faptă nobila...Doamne ajuta...am alaptat un an jumate...nu aș fi crezut......crestea inima in mine...si acuma am un baietel nazdravan...un dulce...de am uitat ca io l-am proiectat...ma și mir...ca eram o speriata...
ei...si faza cu reluarea sexului...grav si acolo...dupa 2 luni si 2 sapt., nasol...o a doua dezverginare aș putea zice...dar a trecut...
Sper ca toate nasterile sa nu semene nici pe departe cu a mea....Să te fere Dumnezeu...
nu va speriati viitoare mamici...numai mie mi se poate intâmpla, mi-am rezervat acest drept...


cine are ochi sa auda, cine are urechi, sa vada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

Oana, nu mai am inca un copil. Ticker-ul se refera la bebe din burtica si arata cat mai e pana la marea intalnire.

luiza 32+ si mic si iubit
ticker bebe meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

amabella, eu am nascut cu peridurala si mi s-a facut epiziotomie, dar nu am simtit fiind anesteziata. mi-am dat seama pt ca ma informasem si am stiut cam tot ce mi se intampla.
radeam cand ma cosea doctorul si ii spuneam "dom`le doctor, vreti sa ma faceti ca noua?", la care el imi zice "ce, nu mai vrei?" bineinteles, ca i-am spus ca nu
lasand gluma la o parte, eu nu am avut probleme pt. ca mi-am aplicat un unguent post operator denumit "ARMON" pe baza de plante. o minune, nu alta.
am intrebat medicul daca pot sa fac asta si a fost de acord.
de a doua zi, cand mi se facea igiena de catre o asistenta (fetele care au nascut normal stiu) am intrebat cum se prezinta si mi-a spus ca parca am nascut de o saptamana nu de ieri.
eu, personal nu am avut probleme cu zona genitala. nu m-a durut decat imediat dupa ce am nascut. am avut eu altele, dar asta nu. stateam in fund fara probleme.
am avut doua colege de salon care nu puteau sa stea in fund si m-au intrebat cum de eu nu ma plang si le-am spus "secretul" - unguentul "Armon".
la mine nici nu se cunoaste. cu .... cam dupa 2 luni se recomanda (pana trec lohiile, pana iti mai revii etc.). acuma depinde de fiecare.

nastere usoara!


babyyy, depinde de fiecare, dar nu te gandi anticipat. daca ai un medic bun eu zic sa nu iti faci probleme.

mamitza lui Papitza

Mergi la inceput