? pentru mamicile care au nascut natural

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nici eu nu ma simt altfel acolo jos Sa nu te superi pe mine dar asta mi se pare cel mai hilar motiv pentru care ai putea alege cezariana.

In ceea ce priveste nehotararea ta Amambella, sa stii ca depinde foarte mult si de starea ta mentala, de optimismul tau. Eu toata sarcina mi-am zis ca nasterea mea va dura 2 ore dintre care prima o voi petrece la mine acasa sub dush. Ma rog cu totul de cand mi s-a rupt apa si pana am nascut au trecut 5 ore jumate. Primele doua nu am avut nici o durere, iar la ultima aveam deja epidurala. Facem un calcul si rezulta 2 ore in care m-a cam durut e drept, dar nu ceva de speriat sau de socat. E adevarat ca nu am fost sub dush ci in sala de travaliu.
Oricum concluzia este ca am nascut usor, si pastrez amintiri foarte haioase din ziua respectiva. Deci fii optimista!

Andreea mamica lui Filip Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Am nascut natural. Am stat pe colacel 3 saptamani. In maternitate ma cam durea fundul, stateam intr-o rana ca sa pot sa alaptez. Dar cu toate astea eram muuuult mai zvelta ca mamicile cu cezariana.
Cusatura e impecabila, nu s-a schimbat nimic acolo jos.
Sex...am inceput pe la 8 saptamani...asa, incet, incet ca 2 adolescenti timizi dar sincer cel mai bine m-am simtit pe la 9 luni.

www.ubi.ro/alexandra
www.ubi.ro
http://www.ubi.ro/botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_i_ spune:

Si eu am nascut natural, am avut si epiziotomie. Durerile nasterii le uiti in secunda cand iti tii puiul in bratze , iar restul depinde . Eu pot sa ma declar fericita, nu m-a durut deloc epiziotomia, nici uriasii hemoroizi care au aparut. La vreo jumatate de ora dupa ce a terminat doctorul de brodat, a reusit sotul sa imi aduca niste chifle si ceva sunca si branza - eram lesinata de foame, si pur si simplu m-am pus in fund pe pat, si am inceput sa infulec. Cu alte cuvinte, nu am avut absolut nici o problema cu epiziotomia, am stat pe fund ori de cate ori am vrut. In ziua respectiva si urmatoarea mi-au dat ceva conmprese cu o solutie galbena rece, si mi le puneam cand simteam ca parca incep sa simt o jena, iar din a treia zi nu a mai fost nevoie nici de ele.

Si cum bine zicea cineva - hehehe ce urmeaza dupa... depresie post-partum, furia laptelui, mastita, habauceala de somn, oboseala... da' astea le poti experimenta si daca faci cezariana... Si oricum, cand iti tii puiutul in brate si te priveste adanc in ochi si iti zambeste cu guritza stirba, tot ce e neplacut dispare in neant si te topesti toata de dragoste

Cat despre viatza sexuala... Am reluat-o dupa controlul de 6 saptamani, si a fost Ok, putin dureros dar nu din cauze de taieturi etc, ci pentru ca din cauza alaptarii, acolo jos e cam desertul Sahara . Asta insa se poate remedia, asa ca totul e in regula. Fizic vorbind... Ca psihic... doua luni pur si simplu ma prabuseam in pat si adormeam pana sa ajunga sotul de la dus (5 minute mai tarziu , asa ca inamicul numarul unu e oboseala nu taietura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli26 spune:

Buna,si eu am nascut natural acum un an si jumatate, am avut si eu epiziotomie si am stat pe un fel de colac vreo 2 saptamani dupa care mi-am mai revenit,mai simteam o durere usoara,oricum mi-am revenit foarte repede zic eu,si am inceput viatza sexuala dupa controlul de 6 saptamani,mi-a fost cam frica sincerdar nu sa intimplat nimic rau,nici nu ma mai durea pasarica asi revenise la normal

Tina24+ POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoled spune:

Acum 2 ani si 8 luni cand am nscut-o pe fetita mea,puteam sa o alaptez doar in picioare sau intansa in pat,dar in timp au trecut.Chestia e ca eu am nascut intr-o ora si jumatate si am stat o ora sa ma coase.Am uitat acum si intentionez ca la al doilea copil tot natural sa nasc,pentru ca am nascut foarte usor si foarte repede.
Viata sexuala am reluat-o cam la 8 saptamani,am avut si suport din partea sotului,imi era frica ca prima data,si am folosit si o crema de la Hemel pe baza de plante,care m-a ajutat.

Mergi la inceput