? pentru mamicile care au nascut natural

? pentru mamicile care au nascut natural | Autor: Amabella

Link direct la acest mesaj

As vrea si eu sa stiu de la mamicile care au nascut natural cat de repede s-au refacut dupa aceasta experienta. Adica dupa cat timp au putut sa isi reia viata sexuala fara nici un fel de durere sau alte probleme si daca a mai fost la fel. Si cat timp dupa nastere au tinut durerile in zona genitala. si daca au mai fost alte probleme, care nici macar nu le trecusera prin cap inainte.
Hmmm... Exagerez cu intrebarile, nu?

luiza 31+ si mic si iubit
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;28/st/20060716/dt/7/k/bde6/preg.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonela spune:

Buna!

Eu am nascut natural in urma cu 1 an si 2 sapt. M-am refacut destul de repede, in sensul ca e mai usor sa te dai jos din pat si sa umbli la citeva ore dupa nastere decit daca ai suferit o operatie cezariana. Este, desigur, neplacuta epiziotomia care se face in majoritatea cazurilor, pentru a se evita ruperea perineului. Se taie ca sa poata iesi bebe mai usor si apoi se coase la loc, cu anestezie locala. Firele ori se resorb, ori se scot dupa 5 zile (ultima varianta a fost la mine).

Epiziotomia e dureroasa si nu poti sa stai bine in fund o vreme (circa 2-3 sapt., daca-mi amintesc corect), trebuie sa stai mai mult culcata, sa mergi sau sa stai pe o parte cind alaptezi...

Viata sexuala e recomandat sa n-o incepi mai repede de 6 saptamini, dupa ce mai faci un control ginecologic. Eu am inceput mai tirziu, pentru ca eram prea obosita si aveam un program de alaptat din 2 in 2 ore care ma epuiza, bebe avea colici si plingea mult si asa mai departe...

O alta problema de care am scapat doar dupa citeva luni au fost hemorozii!! Au aparut cam la 3 saptamini dupa nastere si a fost nevoie de creme, supozitoare si lotiuni pina au disparut de tot. Durerile sunt cumplite, iar daca alaptezi nu e indicat sa iei supozitoare sau crema cu hemorzon, trebuie sa te tratezi cu creme pe baza de plante.

Dar toate au trecut si daca voi mai naste o data, ceea ce sper si imi doresc, vreau sa nasc tot natural!

Numai bine, nastere usoara si bebe sanatos!

Simona si Andrada (28.04.2005)

http://community.webshots.com/user/Simonela28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna!
Si eu am nascut natural, inurma cu trei ani si sapte luni. A fost prima nastere,insa durerile cumplite nu u durat decat foarte putin, nici nu au avut timp sa imi faca epidurala,ca nascusem. Imediat dupa nastere,pentru vreo cateva zile, imi amintesc durerile pe care le aveam din cauza ca uterul incepuse iar sa se contracte, pt a reveni la forma initiala. In rest, epiziotomie nu am avut,chiar daca pare curios.Asa ca am putut sa merg la foarte putin timp dupa nastere. mai greu a fost cu durerile de sani,cu furia laptelui si altele legate de asta, dar astea sunt comune si pentru cezariene.
Eu, personal, recomand din tot sufletul nasterea naturala,asta daca nu sunt anumite probleme care necesita cezariana.
Si cu viata sexuala,stiu ca ideal este sa astepti vreo 6 saptamani, si sa ai un control ginecologic,abia dupa aia sa iti reiei activitatea, insa, in cazul meu,pentru ca pus si simplu nu mi-am simtit bebelina (atat de cuminte a fost:nu colici, nu plansete, nimic) si eram destul de odihnita, am reinceput dupa mai putin de doua saptamani de la nastere. Nu am avut probleme, personal,de nici un fel, cu toate ca stiu ca ,normal, ar fi trebuit sa mai astept. oricum, m-am refacut foarte repede. La mai putin de o luna e la nastere eram super activa,nu ma simteam obosita, totul era extraordinar de bine.
Iti urez o sarcina cat mai usoara in continuare si o nastere rapida si usoara.



12+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

va multumesc mult pentru raspunsuri.

offf... nu stiu ce sa fac! daca totul ramane ca acum, nu as avea nici un motiv sa nu nasc normal, in afara de frica mea teribila de durere (si in timpul nasterii, si dupa). mi-e teama ca n-o sa mai am curaj sa il las pe sotul meu sa ma atinga mult timp dupa, sa nu cumva sa ma mai doara inca. si mor de frica durerilor de la nastere, chiar si cu epidurala.
pe de alta parte, nu as vrea nici sa ma operez, sa imi taie uterul si ce s-o mai taia la cezariana, ca stiu si mi se pare chiar si firesc ca refacerea sa fie mai dificila. in plus, eu vreau sa ma apuc cat mai repede posibil sa fac sport ca sa imi revin la forma initiala, si din cate stiu, trebuie sa astepti vreo 6 luni pentru asta. si apoi, vreau sa mai fac un bebe pe care sa il nasc la vreo 2 ani dupa primul, ca sa nu fie diferenta prea mare intre copii, si nu stiu daca o cezariana mi-ar permite sa o fac atat de repede.

luiza 31+ si mic si iubit
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;28/st/20060716/dt/7/k/bde6/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Daca numai durerea te sperie iti recomand calduros nasterea naturala. La cezariana sunt dureri la fel de mari daca nu chiar mai mari diferenta este ca le ai dupa nastere. De fiecare data cand cineva iti va spune ca epiziotomia doare dupa nastere gandeste-te ca ea are pana in 5 cm pe cand cezariana e ceva mai mare, nu mai zic ca nu este numai o taietura superficiala ci e taiat si muschiul si uterul.
Eu dupa epiziotomie am putut sta in fund inca de a doua zi. Nu puteam sa alaptez culcata, si din nestiinta nici in fund nu-mi prea reusea, dar asta e deja alta discutie. A patra zi dupa ce am nascut stateam pe scaun fara sa ma mai doara asa de tare. Cred ca depinde si de fiecare organism in parte. Si mai cred ca depinde si de fund. Al meu era si inca este maaaaare...
Curaj, o sa fie bine ai sa vezi!

Andreea mamica lui Filip Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Eu am nascut destul de repede si de usor,ma asteptam la mai rau .In chimb m-am refacut mai greu,am pierdut mult sange si nefiind nici prea grasa eram lesinata cu totul.In primele zile eram atat de slabita,ca simteam ca nici nu ma pot ridica din pat.Si nu stiam ce ma doare mai tare:epiziotomia sau hemoroizii?Dar in vreo 3-4 saptamani mi-am revenit.Referitor la viata intima,noi am reluat-o la ceva luni dupa nastere,caci eram atat de obosita(ma descurcam singura cu copil si casa),ca nu-mi trebuia nimic.Si nu,n-a mai fost la fel,a fost mult mai bine ca inainte.
Una peste alta nasterea naturala a fost o experienta minunata,Si as repeta-o de cate ori ar fi nevoie.Doamne ajuta si curaj!Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Dupa 6 saptamani am reinceput viata sexuala. Dureri nu am avut deloc dupa nastere. Oricum as mai naste tot natural de cate ori as putea (eu nu am avut anestezie epidurala) ca mi-a placut tare mult. fericirea de dupa nastere nu e egalata de nimic.

Nastere usoara si pui sanatos si voios!

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

viata sexuala e bine sa ti-o reincepi la 4-6 saptamani de la nastere, dupa ce mergi la control.
N-am avut absolut nici o problema dupa nasterea naturala, n-am ramas cu dureri. Am nascut fara epiziotomie.
Curaj, sarcina usoara si nastere la fel de usoara!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Totul a fost ca inainte dupa cam 6-7 saptamani, dupa ambele nasteri. Acum nici nu ma mai gandesc ca am nascut natural 2 copii, unul de 3.300 kg si unul de 4.300 kg. "Am uitat" tot ce era mai urat! Ma simt absolut la fel ca inainte! Succes si nastere usoara!

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Amabella te-am prins, da stiu ca bintui! Ai scapat de problema ta si de vopseaua din par si te-ai apucat sa te gindesti in avans la alte probleme adica ia sa ma mai stresez eu un pic! Bine ca ai pus intrebarea asta si eu voiam sa aflu dar am o lene in degete de n-am aer! Am inteles ca un colac din acela de inot sub fundulet ajuta mult in primele zile.AAA si ceaiul de frunza de zmeura de la plafar trei cani pe zi din luna a opta parca, ajuta la relaxarea nu stiu ce.Si plimbatul mult pe jos.Si sa nu ne speriem.S i daca se poate travaliu de 10 min! Si mult noroc!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20731;28/st/20060722/dt/8/k/3f0b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

hai ma angelli, nu fi rea cu mine, ca astea nu se cheama "probleme", se cheama "planuri". incerc si eu sa optez pentru varianta care implica mai putin stres si ma tot chinuiesc sa o depistez.

luiza 31+ si mic si iubit
ticker bebe meu

Mergi la inceput