Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Asa, si tot pediatra mea preferata mi-a zis ca:
Intre 37 si 38 nu-i dam nimic, temperatura ajuta organismul sa fabrice anticorpi
Intre 38 si 39 paracetamol, mai rar nurofen
Peste 39 algocamin, jumatate de supozitor.

(temperaturi masurate in fundulet, ca daca le masuram la axila arata mai putin)

Tot ea mi-a zis ca la vaccin nu-i bine sa dam antipiretic preventiv, si nici daca face sub 38, pentru ca temperatura usoara ajuta organismul sa fabrice anticorpii si tocmai asta e si ideea la vaccin.

Mie mi se pare logic si asa am sa fac de acum incolo.

Mie imi plac doctorii astia logici. Ca sunt destul de rari. Na, fiecare cu gusturile lui si in materie de doctori, eu ma bucur ca in sfarsit mi-am gasit si pediatri pe gustul meu. Ca n-aveam. Acu am 2, pe drita asta pe cazul general + Stanciu in caz de urgenta.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Ai raspuns f frumos,Lavi!
F bine documentata!
La faza cu paracetamolul vs.nurofen,sau invers,ai punctat f bine:paracetamolul NU E SI ANTI_INFLAMATOR,pe langa IBUPROFEN,care e un ANTIN_INFLAM.f EFICIENT!

cum trec de la nan fara lctoza la nanu'cu lactoza?
in cate zile,si cate linguritze bagate odata!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Mersi fetelor , ma bucur si eu ca e mai bine bb.
Tania, nazdravan al tau. Si al nostru e intr-o agitatie continua, nu il pot opri , parca bea Red Bull .

Alina, bb transpira in scoica tot timpul nu doar acum ca e bolnav. Si nu stiu ce sa fac, sa-i cumpar alt scaunel sau asa e el -bb- de felul lui? Deduc din non-raspunsuri ca voi n-aveti probleme de acest gen.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

MANDY, vezi ca mi-ai amintit ce doream sa scriu? DA. clar, si al meu are aceiasi problema cu transpiratul in scoica. Cand il iau de acolo are tot spatele ud. Dar am constatat ca si la carucior face la fel, desi eu zic ca il imbrac subtire.

Si am mai observat ceva, cand e pe punctuld e a adormi, incepe sa-i transpire capul ! Il plimb in brate si, chiar daca nu-l vad, stiu cand e adormit ca ii creste temperatura pe cap si incepe sa faca brobonele

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

la toata lumea!

tuturor sarbatoritilor de azi si multa sanatate!

Noi azi am fost din nou la dr. ,aseara nu a dormit deloc ,e infundat in nasuc si n-a mers nici cu pompita ,nici cu humex spray ,nici ser fiziologic ,tot fornait e ,asa ca dr, ne-a recomandat Ospamox ,eu nu i l-as da ,ca febra nu are ,e super vioi ,doar ca nu respira bine si-l enerveaza ,voi ce ziceti?Aveti vreun leac pt. mucisori fara antibiotic?Va rog sa-mi dati un sfat care ati patit-o ,ca noi pina acum nu am fost muciosi niciodata !

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZICI MAI 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

MADUTZA imi pare rau ca puisorul e bolnav. Am avut si noi probleme cu mucisori, tot asa, fara febra si dr. ne-a spus fara antibiotic, daca nu creste temperatura. Eu i-am scos mucii sistematic, dimineata si seara, turnand ser fiziolog din plin si apoi cu betisor, ca cu pompitza urla si nu sta deloc. Dr. imi daduse si ceva picaturi dar aveau efedrina si nu i-am dat, in schimb, i-am dat, la sfatul Silviei, Vibrocil, picaturi. In plus, i-am pus seara, pe o batistuta agatata in apropierea patutului, o capsula de Karvol, timp de 3 zile. Inainte de a cumpara Karvol, 2 zile am procedat asa: am pus in castrinasul cu apa de pe calorifer un plic de ceai de musetel si ulei de eucalipt.

Sper sa va faceti bine curand!

LAVI, ce l-ai "citit" tu pe Stefanel! Parca mi-e ciuda ca va intalniti voi pe acolo, fara noi!

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

in primul rand, multumim pt urari si ganduri bune!! si pupam si noi "colegii" de petrecere.

io azi am facut tort, un diplomat, ca de, face fata juma de an. si cum la andrei am facut (e drept, tort de www.andreirazvan.home.ro/pages/100_2199_JPG.htm" target="_blank">cereale, ca el manca deja), acum ne pregatim sa petrecem noi... si m-a apucat nostalgia, m-am uitat la poze, seamana copiii mei ca doua picaturi de apa! daca nu as cunoaste pozele (adica cine ce hainute avea si mediul inconjurator) nu i-as deosebi uneori!

imi pare rau sa aud de bbi bolnavi... sper cat de curand sa scape toata lumea!

copiii mei cred ca au simtit ca se apropie executia publica maine... adica ambii la vaccin. asa ca azi dimineata andrei tusea, ca muci aveau de ieri de pe la pranz. parca vad ca-mi amana vaccinurile!

si pt ca tot se discuta de cazaturi, alaltaieri mandra mea a picat in fund. nu sta ea singurica, dar habar n0am cum a ajuns asa. era in pat, cu pampersul pus, io m-am ridicat sa iau hainute.. si aud un urlet... cazuse in fund, si statea rezemata de patut. pacat ca s-a isterizat ta-su, ca io i-as fi fauct si poza, era mortala . plus ca statea aproape perfect in fundulet... bine ca n-a picat apoi in bot.

din sfaturile mele la cazaturi... cu calm, ca asa e viata de copil... daca copilul plange si urla e ok. totul e sa aiba glas. daca s-a lovit la cap, si e mai maricel, cateva inghitituri de apa. am inteles ca la o lovitura zdravana si periculoasa, nu stie sa mai inghita. compresa rece pe cucui daca e cazul... sper sa nu ajunga nimeni la spital cu ceva membre rupte. cam asta ar fi ... a, si uitam... multi pupici si mangaieri, au efect...

si gata, a adormit irisuca, ma duc sa spal vase.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Tania ,merci pentru sfaturi ,i-am pus Vibrocil deja ,si-l desfund mereu cu pompita ,ii dau si humex spray ,sper sa-i treaca ,doar daca face febra mare am sa-i dau antibiotic !

Te pupic!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZICI MAI 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor raportam si noi una bucata barbat vaccinat.

Cuscra ai un ginere....o bomboana de barbat!!! Noi am facut 2 vaccinuri adica 2 intzepaturi cate una in fiecare piciorus si...la prima radea mititelul la asistenta pana cand reaua i-a bagat acul in piciorus si atunci s-a incruntat la ea dar imediat s-a uitat la mine si a inceput sa rada si sa scuipe. Dar...a urmat partea a doua si...atunci s-a suparat si a dat 2 urlete cam juma de minut si gata iar ras si scuipat dr. si asistenta si scos limba la ei. A fost laudat de dr. si eu felicitata si ne-a zis sa incepem si noi sa ii dam calciu si fier si sa incetam cu vigantolul cam o luna. In rest suntem supersanatosi si...chiar avem verde la iesit azi afara dar...parca nu m-as risca. Asa ca azi luam o pauza desi piticul a fost cam marait toaaata ziua dar...asta e. A dormit juma de ora si acum se joaca in tzarc.

Va pup si sanatate la bbii bolnaviori!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Fetele ,sint suparata rau ,mi-a intirziat CM vreo 4 zile si daca ar fi ce cred eu nu stiu cum s-a intimplat ca am avut grija ,stie cineva cat de rau e dupa cezariana doar la 5 luni sa ramin insarcinata ?Ce se poate intimpla ,daca se poate face intrerupere ...

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZICI MAI 2006

Mergi la inceput