Ai nostri ca brazii (ian-feb 05) - 16

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Unde-i d.na profesoara care face prezenta?

Tomasa, iti doresc sa treci cat mai usor peste aceasta perioada.

AnaMAria, trebuie sa ne hotaram odata cu intarcatul asta! Eu cand imi propun, o apuca un dor de mama mama..
Fetele , care nu au intarcat, ce fac? Nu ne incurajam una pe alta?



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Hello!

Alina, nu mai fi trista ca nu e sf lumii...astea sint probleme minore, tu sa fii sanatoasa ca vei lua si carnetul.
Nu stiu, spune si tu unde crezi ca gresesti, poate te putem ajuta cu ceva...esti prea emotiva, etc. La noi se stie ca functioneaza sistemul spaga, mai ales daca esti fata si iti gaseste imediat nod in papura...acolo, sper ca nu e asa.

Crinuta, lasa ca or sa creasca la loc. ; acum va ajungem noi din urma cu zulufii

Kris, si eu ii mai dau cu mina cind ii dau peste cu mamaliga, de ex, ca vreau sa il verific bine-bine, sau ou oki cu painica, sau fripturica, asa ca mi se pare normal. cu lingurita maninca ciorba, piure, pilaf, iaurt, chestiile moi. O intrebare: de ce ii dai paine la pilaf??? ti-ai luat canapele noi?? ca ti-am admirat pozele! sa le stapiniti sanatosi.
ana-maria, multumim, asemenea.

tomasa, spor la invatat si la depasit perioada zbuciumata!

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Gata, scriu si eu...Vreau sa fiu gravida sa nu mai am dureri din alea!

Liviana, bronchiolita e o infectie virala, mai des intalnita la bebelusi de 0-2 ani, si care, repetandu-se are efecte negative mai tarziu, probleme respiratorii adica (1 copil din 3 fac astm din cauza ei mai tarziu). Ea se manifesta asa: o febra lejera (38), dar nu obligatorie, Seb nu a avut si avea 9 zile cand a facut-o. Probleme de respiratie, cand inspira si face un zgomot (ca un fluierat) e laringita, cand face acest zgomot cand expira e bronchiolita. Sunt copii care totul se opreste la temperatura si totul e mai bine, sunt copii care trece dincolo, la probleme de respiratie, pt ca mucisorii coboara in bronhii si pe langa faptul ca nu mai pot respira, tusesc, nici nu mai pot manca, dormi, ii jeneaza tare si aici intervine kinesiterapia, de ceea ce a avut nevoie Seb. El dormea 5 minute, o juma' de ora plangea din cauza ca nu putea respira. Se odihnea ca mine intre contractii, asa ziceam eu atunci, 4-5 minute. Deci, in concluzie, bronchiolita incepe printr-o raceala banala. Totul e sa fi atent in perioada de epidemie (noiembrie-februarie), pt ca atunci rapiditatea cu care evolueaza aceasta raceala spre bronchiolita e mica (1-2 zile). La bebelusi se face intre 5-10 zile de obicei. Si pt un bebelush asa mic, nu a nici o cale de intoarcere, microbul e luat imediat, e considerata direct bronchiolita.
Legat de tablou, daca iti iubesti soacra, e un cadou frumos. Si eu ti-am raspuns de unghii, ca si Seb le are tari.

Mona, e tare frumos acolo, atat de dor imi este de tara noastra frumoasa, m-a terminat si subiectul de la Generale...Nu ca e tara mea de origine, dar, sincer, este o tara foarte frumoasa. Dorul m-a facut de multe ori sa compar cu ce vad aici, desi fiecare loc e frumos in felul lui. Heheee, Seb nu stie sa faca multe din lucrurile acestea normale pt varsta lui. Ieri imi zicea o motriciana de copii ca sunt copii la care se dezvolta mai repede vorbitul, la altii motricitatea. (cum a fost cazul lui Seb), ca foarte rare sunt cazurile cand incep sa mearga (si nu numai, tot ce e legat de motricitate, de la intorsul pe burtica, pana la folositul mainilor) si sa vorbeasca in acelasi timp. Asta v-am zis-o sa va linistesc si pe cele a caror copii nu vorbesc mult sau clar si cele a caror copii abia au inceput sa mearga.

Coraly, ai fost mortala cu masuratul putulicii.

Daniela, merci de sfatul cu Seb, ieri dupa ce am citit mesajul tau, nu am mai avut timp sa-ti raspund, ca trebuia sa plecam intr-un loc (la cabinetul pediatrei) unde lunea vin parinti cu copii mici (pana la 7 ani) si copiii se joaca de toate (pana la desenat si pictat) si mamicile vorbesc. Sunt acolo doua animatoare, o motriciana, o psihologa de copii, o infirmiera. Am discutat si cu ele, si au zis ca e un copil normal, nu are nimic, doar ca ii iubeste pe mami si tati prea mult ca sa stea intr-un mediu strain fara ei. Un sfert de ora nu s-a miscat de langa mine, nu a scos un sunet, ca ziceai ca are mai putin de 16 luni, ca nu stie sa faca nimic. Si toate dca ce cuminte copil. Eu le-am explicat ca daca e cu persoane cunoscute e un uragan, nu e cuminte, si face si crize de personalitate...Greu de crezut pt ele. Dar dupa aceste 15 minute a inceput sa se joace, sa chiuie, s-a suit intr-un balansoar din plastic din ala care sta pe jos, si se dadea singur si ii facea "tao-tao" (ciao-ciao) la o mamica care avea o fetita de 5 sapt in brate, mi-a varsat paharul cu jus pe masa, a baut si a strans paharul (ca e din plastic si asa face el cu alea din plastic), pana m-am dus sa iau hartie sa sterg doamnele si mamicile au stat cu ochii pe el sa nu se balaceasca in suc, dar el e mai rapid. Cate si mai cate nu a facut, a desenat cu carioci, se ducea si mangaia copiii, a trecut printr-un tub din acela in patru labe...Si, concluzia: trebuie sa fiu eu sau Geo prin preajma 15 minute pana se obisnuieste si apoi imi face ciao-ciao, nu mai vrea sa plece, ma trimite pe mine acasa. Abia l-am luat, am ramas ultimii noi doi, doamnele ii explicau ca tb sa inchida, si el urla. Asa ca in fiecare luni vom merge si se va detasa de noi usurel.
Si invat si eu multe chestii, ca iau contact cu aceste persoane care sunt specializate in cresterea copiilor. Daniela, sper sa fie totul ok, dar eu ti-as recomanda sa te duci sa vezi daca totusi mai ai ceva, sa nu se agraveze si sa nu simti.

Flavia, cand plecati in concediu? Si te-ai hotarat, ai inscris-o la gradi sau nu?

Ana Maria, asa se intampla mereu, sa sti, mai ales la copii, care iau microbii mai usor, te duci la spital pt ceva si ia altceva. Asa am patit si eu cu Seb, am fost internati pt bronchiolita, si am iesit amandoi cu gastro. Pupici si poate treci mai des! Eu am folosit "Up&go" mai demult si mi s-au^parut utili. Chiar am de gand sa iau un pachet sa luam la noi cativa cand mergem undeva si nu am unde sa il intind. Ca ultima oara am fost la niste prieteni la vila si nu vroia inauntru sub nici o forma, eram toti afara, si l-am schimbat in picioare si cand am ajuns acasa am vazut ca fundul era gol, i l-am pus prost ca nu statea.

Crinuta, tare faza cu pantalonii. Noi ii dam de mult cu lingurite normale si uneori cu linguri, am gresit cu ceva? Osteocare e pe baza de reteta?

Bubu, ai gasit pantalonii?

Alina, scumpa, imi pare tare rau, sincer. Sa sti ca si eu daca as face scoala, l-as pica de n-spe mii de ori, pt ca imi este frica de volan. Incearca sa il convingi sa mai profiti si de ocazia asta, totusi. E pacat. Te pup! Nu mai plange, te rog. Uite, ca sa te consolez iti zic ca, cumnatul meu a dat de 5 ori pana a luat. Si e baiat si a facut ore de condus de trei ori. Sanatate la maimutica!

Amaya, ma bucur ca Andrei e mai bine. Exact cum zic dr aici, serul in abundenta. E normal sa manance mai prost ca a fost bolnavior, o sa isi revina usurel.

Cory, ma bucur ca e bine cu doamna aceea Amanda. Spor la invatat tie! Bravo Amanda pt cadou! Noi nu am facut nimic, ca nu am sarbatorit-o, pt mine ziua mamei e 8 martie, asta pana cand va merge la gradi si imi va face cadouri in ultima duminica din mai cand se sarbatoreste aici.

Florina, tare faza cu pantofii. Dar el adoarme pe jos? Ca Seb a adormit de 3 ori pana acum.

Paula, bine faci ca nu te duci la pediatru, pt ca as au dr obiceiul in Ro sa dea antibiotice mereu, si nu sunt bune, decat in cazuri de infectii, nu pt orice raceala. Mititica de ea, asa de des racita.

Kris, ma bucur ca e bine Bianca si papa. E aici d-na profesoara, dar de doua ore scriu la mesajul asta. Eu nu ii dau cu mana decat cartofi prajiti, paine cu branzica, din astea, desi el le-ar manca si pe alea cu furculita. A invatat sa o infiga in mancare si sa bage in gura, dar suntem cu ochii pe el sa nu si-o bage in alta parte din greseala. Cand ii dai sa manance ai incercat sa ii dai si ei o lingurita?

Tomasa, ce s-a intamplat scumpa? Sper sa treceti repede peste probleme si spor la invatat! si pe tine si pe Tudorel! Cum sa te uitam


Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE MAI

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

oana, modifica-ti la motto ca ai o greseala

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Alina imi pare tare rau ca nu ai luat carnetul de data asta. Dar eu cred ca daca faci o pauza de 1 an atunci uiti ce ai invatat acuma si trebuie sa o iei de la capat, iti va fi si mai greu. Si va costa si mai mult. Iar acum trebuie sa ii spui sotului tau sa te ajute, eventual sa mergeti impreuna la un poligon si sa te lase sa conduci, si sa iti dea incredere in tine. Aveti nevoie ca tu sa ai permis pentru Mandy, va trebui sa mergi cu ea la gradinita sau la scoala si sa o iei de acolo, nu?
Si eu cred ca esti prea stresata si incordata si pentru asta faci multe greseli. Relaxeaza-te, gindeste-te la cita lume are carnet si nu-l merita

kris mie doctorul mi-a spus sa ii dau paracetamol si nurofen numai daca are temperatura, peste 38 de grade. Si ma cam feresc sa ii dau medicamente, am citit ca auto medicatia nu e buna, la cea mai mica suspiciune eu merg la doctor. Daca e nelinistit si agitat eu ii dau lui Vladut ceai de bebelusi.

E mai bine Bianca acuma? Multa sanatate voua!

Amaya multa sanatate lui Andrei!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Patri, iti multumesc. Nu sunt din piele, dar am dat 24 mil( adica socrii). Scuze, dar trebuiau sa fie pe privat. Sa le stapaniti si voi sanatosi si iubiti! Sa inteleg ca ne-ai admirat? Ii dau si painica cateodata cu pilaf, era facut aseara si nu trasese orezul bine zeama.

OanaC, dar ce lungime de mesaj! Bravo lui Seb ca mananca si cu furculita. Te admir pt asta! II dau lingurita in mana si ma hraneste pe mine. Poate ai vazut cum il hraneste pe tata s.

Concluzie: sa inteleg ca nu-i asa grav ca ii dau sa manance cu mana.



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

quote:
Originally posted by kris



Noi suntem bine, a mancat bine la micul dejun si apoi in parc 2.5h. Se comporta normal. Pt ca i-am dat ieri o doza de paracetamol, azi noapte, a transpirat. Bubu05, ii voi da preventiv 3 zile la rand , paracetamol ( o data la 24h). Nu stiu daca am mentionat, in mesajul anterior, dar aseara la 21.00 a mancat o portie de pilaf cu painica.
Fetelor, am si eu o ?: puii vostrii mananca numai cu lingurita? Noi nu prea , ii dau cu mana. Nu imi deschide gurita cum trebuie, si daca o face masa s-ar intinde la 2 h. Sper sa nu de mine. Poate nu-i corect, dar deocamdata nu am alta solutie.

Si noi mancam de la mami din mana in special omleta sau ii fac soldatei pe care ii mananca el cu manuta lui.

Crinuta, Mihai la fel a renuntat la linguritele lui in favoarea celor normale.

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

MihaT, te rog frumos, ma intereseaza si pe mine info despre ALOE BERRY NECTAR. Ce are mai cu motz imunostimulatorul asta fata de celelalte care se gasesc in Ro? Cam cat costa el in USA sau de la distribuitorul cu pricina? Eu stiu ca dr Stanciu (e cel de la Budimex pe care il consulta si Kris parca, nu?) recomanda tratamente naturiste. Un amestec/solutie din plante pe care sa-l facem eventual noi acasa nu ti-a recomandat?

Amaya, MihaT, Bubu merci pt raspunsul ref. la unghii. Nu-mai mai fac probleme acum din cauza asta.
Azi l-am dus pe Matei la pediatru si pe langa raceala i-a gasit si o stomatita aftoasa. Mi-a prescris un antibiotic si 2 tipuri de picaturi, plus curatarea guritei cu solutie bicarbonata (ceai de musetel cu 1 lingurita de bic de sodiu dizolvata).

Kris, te pup, asa am sa fac. Eu zic ca-i mai bine sa duci fata la dr...

AnaMaria, care e treaba cu chiloteii "up and go"? La ce sunt buni si cum se folosesc?

Tomasa, don't worry! Ti-am scris si pe email.

Oana, merci mult pt descrierea bronshiolitei. Te-am intrebat de ea pt ca sotul ma tot batea la cap ca nu cumva sa se fi imbolnavit si Matei de asa ceva. Simptomele lui Matei sunt asemanatoare cu cele descrise de tine, insa azi pediatra nu ne-a mentionat ca ar avea asa ceva. Sa vedem cum evolueaza dupa aplicarea tratamentului prescris.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
De Florii si de Pasti
Gradina Botanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

MihaT, f bine ca ai inceput direct cu Dostinex, cel putin daca faci un tratament sa se vada (eu am fost f dezamagida de efecte dupa Mastodynon).
O sa ma duc si eu la control, asa cum bine mi-ati zis-o, si va tin la curent cu rezultatele.
Alina Maria, si eu zic sa mai incerci,de ce sa abandonezi cand mai ai posibilitatea sa mai dai examen? Chestia asta cu condusul e atat de aleatoare...eu am picat prima data, a doua oara m-am reprogramat intr-o zi anume ca numai atunci puteam si am picat intr-o grupa cu soferi profesionisti (de TIR) care isi luau carnet pentru autoturisme. Iti dai seama ca ei erau cu gura pana la urechi si eu ca vai de lume. Si eu am luat si pe ei i-a picat ca le-a zis ca bruscheaza prea tare masina, ca asta nu e tir si sa puna mana sa exerseze! NA! Sper ca te-am destresat putin!
Liviana, multumim pentru pont. Din pacate eu nu pot sa vin.
Oana, deci tre sa stii - Seb e genul care mai intai studiaza si apoi capata incredere. Nu trebuie fortat si se acomodeaza el singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Puteti sa imi dati idei ce pot gati cu carne de vita fiarta pentru bb?

Am vrut sa fac mincare dimineata inainte de a pleca la servici si am scos carne din congelator, dar nu am avut apa si nu am putut gati. Am fiert carnea si ma asteapta deseara sa o prepar, dar nu prea stiu cum. Multumesc frumos!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput