Ai nostri ca brazii (ian-feb 05) - 16

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Patricia, de cand am motto-ul ala esti singura care a observat.:D Merci!

Liviana, nu ai pt ce. Se poate sa fie doar o raceala, daca pediatra a spus asa. Sanatate!

Kris, nu e grav ca mananca cu manuta, stai linistita.:)

Daniela, ai folosit cuvintele psihologei de acolo, el sta mult si observa, asa a zis si ea pana capata incredere.Merci! Si la fel au zis toate acolo, sa nu il fortez, ca o sa capete incredere singurel si nu o sa mai aiba nevoie de mine.

Strig catalogul?:D Nu, ca vad ca veniti singurele.:P Va parasesc eu pana mai pe seara, ca plecam.:)

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE MAI

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Simona, poti face un piure cu legume cu carnita.

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE MAI

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Liviana, care sunt simtomele la stomatita aftoasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

sirimie, daca e fiarta carnea, eu o pun intr-o tigaita cu putin ulei de masline, o frunza dafin, putina sare, 2-3 boabe de piper si putina apa si o mai las putin sa prinda gust si sa faca putina zeama, in care mai pot adauga putin suc de rosii si servesc cu piure sau paste.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Kris, da, v-am admirat papusika

oana, am vazut mai demult dar tot uitam sa iti zic

Liviana, de la ce se face stomatita?? multa sanatate.
abia astept sa ma apuc de presat flori. Te superi daca iti fur modelul??? a fost creatia ta sau l-ai furat si tu de undva??daca nu, esti artista, ce mai!!; si eu lucrez pe linga cismigiu, dar mereu e cineva in parc cind trec eu si nu pot sa fur flori o sa o fac cind ies cu Rebe sa nu se vada ce fac

danielai, mihaT, succes la rezultate!!

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

http://community.webshots.com/user/crinuta28

Fetele, am pus poze noi in albumul cu acelasi nume. Nu sunt toate, mai am de pus, dar deocamdata enjoy.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Simona, din cauza ca noi nu mai mancam aproape de loc carne de pui, am ajuns sa-i dau carne de vita cu orice. Cu orice combinatie de piure de legume e super. Dar sa stii ca eu o dau la blender (nu mancam decat sub forma de piure). Asta raspunde si la intrebarea lui Kris - deci mancam cu lingurita. Ii mai dau cu mana - cereale, banana si alte chestii din care poate musca. Si noi am renuntat la linguritele speciale. Pentru cine este interesat, noi am primit cadou la botez un set de tacamuri pentru copii (mai mici decat o furculita normala). E f buna pentru invatarea cu lingurita, dar cred ca sunt scumpe (de la Sarra Blu). dar poate se gasesc si la alte magazine.
Daca tot am deschis subiectul (si vad ca azi am logoree) sa va spun si de ce nu mancam noi pui. Maria are sanii putin mai dezvoltati. Pediatrul ne-a spus ca asta provin de la niste hormoni care i-a primit de la mine in viata intra-uterina si se pare ca sunt continutio si de carnea de pui de crescatorie. Pentru ca ea are mai mult decat necesar, ne-a recomandat sa-i dam doar pui de tara (de care fac rost din cand in cand; iar acum si cu aviara...). Asa ca ne-am axat pe carne de vita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Liviana, si soacra mea e distribuitor de produse din aloe. Pot sa-ti spun eu pretul daca te intereseaza. Dar pentru ce il doresti? Ca nu este indicat copiiilor sub 3 ani. Pentru tine?

Coraly si bebe Sergiu

poze 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ah ce bine, deci si voi le dati cu lingurite normale.

Sa va spun ce am facut azi.
De regula, dupa lapte nu ii dau nimic 2 ore pana la masa de pranz, tocmai pentru a-i fi foame.
Bine, azi i-am dat un cubulet de branza Kiri, dar e mic, nu tine de foame si apoi aveam Pizza de ieri ( nu sariti pe mine, dar ii dau pizza din cand in cand, adica cam la o luna, asa, nu vad nimic rau in asta) + cartofi+ salata de rosii, castraveti.
OK, a mancat foarte putin, mai mult salata, asa ca i-am pus tava la scaunul de masa, i-am pus salata intr-o farfurie, bucatele mici de pizza si de cartofi in alta, i-am dat o lingurita in mana si am plecat de langa el.
A papat ceva, apoi a tinut musai sa ma " hraneasca" si pe mine, dandu-mi lingurita goala sa pap si incet, incet a mancat, dar fara pofta, si asta ma duce cu gandul ca i-as face niste analize.
Asta e si motivul pentru care seara fac un amalgam de mancaruri, deoarece nu ii pot da doar fructe si iaurt iar la 21:00 cereale si gata, atata vreme cat la masa de pranz a mancat insuficient, asa ca ii mai dau si seara ceva de la pranz.

Acum, eu ii dau des carnita de pui. Mi-e simplu sa o fac, ori i-o fierb, ori i-o fac la gratar.
Din cand in cand ii dau peste, la fel, ori fiert ori la gratar, insa carne de vita ii dau rar.
Spuneti-mi si mie cum preparati voi carnea de vita/vitel. As vrea cea mai simpla metoda, nu sa stau sa o fierb o zi intreaga.

Ce le mai dati de mancare? Rayan nu mananca oua, tre sa incerc iar sa ii dau. Suflerui inca nu am facut, dar ma apuc, promit.

Voi le mai dati piure de legume? Nu ii dau de 2 luni, ca nu mananca si nu ma mira, ca nici eu nu as manca asa ceva.
Nici dupa piure de cartofi nu se da in vant, desi ii pun si putina sare si unt si iese gustos.
Of, gatitul asta, nu-mi place deloc. Imi place sa fac numai dulciuri, recunosc.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Crinuta, eu mai des ii fac carnea de vita ciorbita de perisoare cu legume, pentru ca fierbe cel mai repede sau ciorba simpla.
Altfel, daca nu ai oala de presiune, fierbe mai greu. Dar daca e fiarta merge bine cu piure de catofi sau legume, pilaf sau paste (cu sos rosu, eventual).

cel mai des i-am dat pui pina acum...of, sa vedem ce va mai fi de acum incolo. Noroc ca inca am conge plin de carne de pui din care am mai mincat si nu am patit nimic (eu cumpar mai multe caserole de pulpe si le impart in pungi mai mici, cite 2-4 sau 6, depinde cite am nevoie, ficatei, etc.).

ASeara am luat niste pastravi si ii voi portiona sa ii am tot pentru ea. Sufleu nici eu nu am facut pina acum. Nu prea am inspiratie la mincare si cred ca nu maninca prea variat si nici timp prea mult nu am sa fac mincaruri sofisticate dar cel putin sint proaspete. Am noroc ca ii plac ouale mult si maninca 2 pe saptamina, carnita maninca aproape zilnic (fie in ciorbite, supe, cu piure legume, gratar, cu pilaf, oul il fac oki romanesc sau omleta, maninca si brinzica, iaurturi, masa fructe. paine nu ii dau decit daca este cu unt/miere, sau soldatei mici cu brinzica, ou. In ciorbita sau mincare nu i-am pus niciodata paine.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput