Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

mirooo
m-ai pierdut pe drum
cum adica 1 luna=5 saptamani??

deci daca eu am avut prima zi de ciclu 7 martie am cate luni? 2? si eu care credeam ca sunt spre sfarsitul celei de a 3-a...

uf, n-are nimic, bebelu sa fie sanatos
fetelor, sa nu va extenuati prea tare cu munca..eu una azi dimineata cand m-a sunat sefa si mi-a zis ca pana la pranz vrea nu stiu ce i-am replicat ferm ca e timpul prea scurt si ca daca vrea un lucru de calitate trebuie sa ne dea mai mult timp..e prima oara cand ii raspund asa..pai da, la mine stresul, timingul si contratimpul sunt la ordinea zilei..pai pentru ce sa ma stresez? vorba unei burticute..inca nu mi s-a turnat temelia la statuie
asa ca aeti grija de voi si ignorati-va sefii cand ii apuca pandaliile !

desiree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Dolores - aceste calcule sunt facute de dr.
Pana la 5 luni se calculeaza 5 saptamani
dupa care se revine la 4.
Intreaba si tu dr si vei vedea.

Eu m-am mirat cand dr. mea m-a apostrofat ca inca nu am trecut in trimestrul 2 ... dar nu stiam de ce. Ei acum am aflat.


Miro15+
am o nepotica talentata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama.lia spune:

Buna la toate burticutele !
Ieri am avut f multa treaba, abia am reusit sa va citesc. iar acasa nu-mi vine sa deschid calculatorul.
Am fost vineri la dr, si totul e ok, suntem in grafic, am recuperat si cele 2 saptamani restante. am rasuflat usurata cand am auzit, iar cand l-am vazut pe bb cum da din picioruse si manute... am uitat de lista cu intrebari pt dr. pe care o pregatisem toata ziua; deci tot nelamurita am ramas.

cristina1974, Mothercare este si in Bucuresti , la mall, mi-am luat si eu o crema pt prevenirea vergeturilor de acolo, dar hainele au niste preturi... fff mari, blugii de ex sunt 3 mil jumate, adica aproape 100 eur., ceea ce e cam mult pt noi.

Referitor la tocuri, eu stiu ca nici daca vrei sa ramai nu trebuie sa porti, pentru ca reduc fertilitatea, deci in sarcina chiar nu ar trebui purtate, dupa parerea mea.

Pupici la burticute si la , sa aveti o zi buna !

Amalia 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Da, am intrat si eu o data la Mothercare, insa asa....doar in vizita. Frumoase lucruri, si de burtici, si de bebici, insa scumpeeeeeeee ......

Raluca 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

ce aiurea....pai de ce sa se ia de tine...de parca tu esti doctor..sunt convinsa si bag mana in foc ca sunt unii doctori care habar nu au de asa ceva....dar chiar o sa-mi intreb medicul....ce aiurea...si eu care ziceam ca duminica fac 3 luni....foarte nasol....


quote:
Originally posted by Mirona

Dolores - aceste calcule sunt facute de dr.
Pana la 5 luni se calculeaza 5 saptamani
dupa care se revine la 4.
Intreaba si tu dr si vei vedea.

Eu m-am mirat cand dr. mea m-a apostrofat ca inca nu am trecut in trimestrul 2 ... dar nu stiam de ce. Ei acum am aflat.


Miro15+
am o nepotica talentata



dolores 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Salut fetele!
Mio75 ma bucur tare tare mult ca se arata un pic de soare pe strada ta. Pe noi ne-a ajutat un pic de consiliere, pentru ca e cineva neimplicat si detasat care te mai trage de urechi din cand in cand cand o luam pe aratura. Pe amandoi. Sper din suflet sa va ajute si pe voi, sper sa ii vina mintea la cap definitiv si sa aveti o viata minunata, toti trei. Pupici pe burtici si asteptam vesti bune!


Laura si bebe strumf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mio75 spune:

Buna sa va fie inima dragutzele mele
Vad ca stati bine la taclale.
Cristina , lasa ca si eu am trecut de la vesnicele si dragele mele tocuri de 12 (desi sunt inalta bine, bine )la tocuri de 2-4 si e ok. E drept ca, in mod contrar obisnuintelor mele, mi-am luat 3 perechi de pantofi de sport, 2 perechi de pantaloni de trening, inca un trening intreg, deci... inafara biroului sunt numai sport, desi niciodata nu m-am imbracat asa.
Acum , e drept ca se zice ca si daca vrei sa ramai gravi sa nu porti tocuri, sa nu fumezi, sa nu bei alcool, sa nu...multe, dar eu pe toate le-am facut la greu si iacata-ma, aci sunt in gasca( si n-am luat nici vreun acid folic cum ma batea nasa mea la cap).
Mirona draga, eu nu mai stiu cum e cu pm. Mie mi-a trimis draga de Paxela cand era cu noi si parola si tot si o am in inboxul meu, am si incercat-o, e drept ca nu m-am logat aici pe forum. Incerc imediat. Dar cu albumul pe yahoo...cum e ?Stiu ca esti ocupata , scrie-mi numai cand vei avea timp si chef, dar de aia poti sa le mai zici cate una alora de la firma.
Eu dupa amiaza n-o sa mai intru o vreme ca sotul meu s-a dus la un training( cred ca am scris bine) si ne intalnim numai la sfarsit de saptamana si a luat laptopul de acasa cu el, de aceea voi intra numai de aici de la birou , unde , dupa cum se vede, ajung f.tarziu si de unde plec f. devreme .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Fetelor eu nu mai stiu cum sa o mai dau cu serviciul asta...am o sefa care urla intr-una zici ca e apucata...ma apuca raul numai cand o aud chit ca nu tipa la mine! Ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca ma alearga pe niste scari, fiindca la noi asa de bine a organizat munca incat alergam unii dupa altii ca nebunii! Tare imi e frica sa nu iasa copilul cine stie cum de la stres ... plus ca suntem si cu apartamentul in renovari si ne tot tepuiesc mesterii, cred ca nu e zi in care sa nu ma enervez, sau noapte in care sa nu visez ba apartamente ba probleme de serviciu!
Cam asta e oful meu, in rest greturi nu mai am , in schimb am niste arsuri la stomac de simt ca scot flacari pe gura! Si plus ca si mie mi s-a parut ca misca bebe, intr-o seara v-am zis ca aveam impresia ca ii simt inimioara batand deci ...cine stie...el oricum se misca de la 9 saptamani!
Va pup
Carla200511+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Dragelor,

Va citesc zi de zi dar am fost mai puturoasa la scris...

Noi suntem bine, parca m-au mai lasat si greturile, numai dimineata e mai rau si in special la spalatul pe dinti... Ma tot uit sa vad daca se cunoaste vreun pic burtica... dar nimic... nici de ingrasat nu m-am ingrasat deloc deocamdata... voi cate kg ati pus?

pe 22 mai am programare la prima echo morfologica la dr Iosup si apoi la triplu test. Saptamana asta trebuie sa imi iau si rezultatele la toxo si alte cele, inclusiv culturi de col, sper sa iasa bine, ca celelalte au iesit bine pana acum (homoleucograma, calcemie, glicemie, etc).

o intrebare pt cele care ati avut probleme acum sau in trecut: voua pana cand v-a interzis doctorul sa ?

pupici pe burtici, aveti grija de voi,

Lucia13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna dimineata, Burtici!
Abia v-am citit,ati scris mult de aseara, de cand am postat eu ultimul mesaj.A, sa nu uit!
cica sotul meu va multumeste la toate ca ati reusit sa ma aduceti pe brazda,ca tare suparata si nervoasa mai eram la inceput. el e convins ca datorita voua m-am schimbat eu asa de mult,ca acum nu-i mai este frica sa stea numai cu mine, ca inainte,cand ma luam de el fara nici un motiv.
Ama.lia si Ralumat, nu pot sa cred ce-mi ziceti voi,faza cu Mothercare. Pai cum e posibil ca in Romania, unde in medie se castiga de 10 ori mai putin decat in UK,sa aveti preturile astea? Pai daca ar fi si aici la fel, Mothercare si multe altele ar da faliment, la cat de stransi la punga sunt englezii. Aici, o crema pt vergeturi este £2,5, o pereche de blugi de este intre £10 si £40, un top de este £10, ca sa nu mai zic de lucrusoarele pentru copii,alea sunt bijuterii,pur si simplu,si nu costa asa ca cele de la Monsoon, Gap sau alte magazine cu pretentii. De fapt, am mai vazut eu in Romania produse englezesti,la un pret de trei ori mai mare decat cel de aici. Este sub orice critica,nu inteleg cum de inca mai rezista magazinele astea in Romania. Of, multe mai sunt de schimbat pe acolo.Si mie mi-e asa de dor de tara, insa de fiecare data cand vad chestii de astea, imi trece cheful de Romania.

Am ramas fara cuvinte la ce am citit de la Miro,faza cu lunile si saptamanile in sarcina. Pai cum, eu nu am nici macar 2 luni de sarcina implinite ,in varianta asta? Si cica mi-ar fi miscat si bebe in burtica..... De aia radea aseara sora-mea de mine la telefon,insa nu mi-a zis nimic,ca nu a vrut sa ma oftice, cred.Asta e, incep sa am impresia ca sarcina mea se transforma intr-una de elefant, ca aia cica ar fi de vreo 22 luni. Va dati seama????????

Mi-am sunat moasa aseara,foarte amabila, draguta de ea,mi-a explicat totul cu privire la tocuri. Concluzia: nu ca nu este bine, ci mai degraba este contraindicat sa purtam tocuri in timpul sarcinii. Cica tocurile astea ar putea fi si cauza avorturilor spontane,chiar si in luni mai mari. Deci, fetelor, eu m-am linistit,chiar daca am senzatia ca ma duc non-stop pe spate si ca nu mai am nici un pic de echilibru.
Acu, va pe toate si va urez o zi cat se poate de cool,chiar daca jumate din ea s-a dus la voi.Mai intru eu mai tarziu ,ca nu mai pot sa stau departe de voi.A, sotul mi-a dat o veste ieri:maine dupa-amiaza trebuie sa plec iar la Roma,pana vineri..... treaba cu afacerile,insa oricum, voi avea laptopul cu mine, asa ca tot voi putea sa va citesc si sa va scriu.



12+

cristina

Mergi la inceput