Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:



Si eu am simtit ceva in burtica aseara stand pe spate si i-am zis sotului meu. El a ras si mi-a zis ca am avut probabil o crampa asa ca... l-am crezut.
Eu cu greturile stau mai bine doar acidul asta din stomac care se ridica in esofag dupa fiecare masa imi da de furca. Il mai opresc cu medicament si asa mai am cateva ore de liniste, ca altfel cred ca senzatia nasoala ar fi continua.
Si eu am fost la cumparaturi in weekend si mi-am luat cateva top-uri dragute de graviduta. Sunt bucuroasa mai ales ca in Canada hainele de gravidute in magazine sunt groaznice. Asa ca pt fetele care sunt in Canada sau si pt celelalte care au magazinul ZARA ( magazinul e european) in preajma merita o vizita.





Moni13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

SALUT GRAVIDUTELE!Eu am fost la controlul lunar astazi.Bebe se incadreaza in grafic(masuratori),era foarte cumintel.I-am vazut si inimioara care pulsa intr-un ritm alert(ca la bebei,deh).In rest:placenta-bine,lichidul-bine.Mama de bebel:foarte anemica si hipocalcemica.Concluzia:tratament la greu pana la urmatorul control.Va pupic!P.S.dr.NAYEL a spus ca DENYare fix 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna seara la toate !
Moni, eu nu stiam ca Zara au si hainute de gravidute. Culmea, ca si eu si sotul ne tot luam de acolo,insa nu mi-au sarit ochii si pe hainute de gravidute. Oricum, mersi ca mi-ai spus. Aici este un intreg lant de magazine, "mothercare",cu absolut tot ce trebuie unei femei cu bebic in burtica ,si nu mai vorbesc de lucrusoare pentru copii,....sunt superbe toate. Poate il aveti si voi in Canada,stiu ca in romania inca nu exista.
Arsurile stomacale au mai trecut,ce-i drept, si eu mananc iar mai mult fructe. Am sunat-o pe sora mea,sa-i spun ca bebe a miscat,si stiti ce a facut? A inceput sa rada cu pofta, de parca as fi fost una de 15 ani, care habar nu are de nimic.A zis si ea ca ce am simtit eu nu a fost de la bebe, ci de la intestinele mele,dar cica sa nu disper,ca va incepe si bebe sa dea suturi la greu,in curand. Asa ca,...alarma falsa sau mai stiu eu.....

Eu va las acum, va urez noapte buna si somnic dulce, va dau la toate cate un ,si sa aveti grija de voi si de bebelusi.

12+

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

cameluta.v si krmana bine ati venit in .
V-am trecut si in listutza ... sper sa va simtiti bine cu noi.
krmana - tu mai trebuie sa ne dai datele tale ... ok? Cand ai tu timp.

fetele mele .. sa va pove si eu.
Acum o saptamana am simtit si eu ceva ... ca o mica bataita in burtik ... eu nu stiu ce inseamna .... asa ca nu m-am ambalat prea tare. De atunci ... mai simt din cand in cand cate ceva ... dar nu pot fi sigura ca e bebelul .... noroc ca nu bate in patea stanga ... unde este intestinul ... ca mi-as face sperante degeaba. Asadar bate in dreapta ... dar e atat de ushurel ... ca nu-mi vine a crede ca e bebelul.
Mai vedem noi.

mai voiam sa va spun ceva ... ATENTIE MARE!!!!
pentru a nu patzi si voi ... luati aminte.
- pentru a calcula bine varsta sarcinii folositi saptamanile ... si nu lunile ... pentru a nu avea surprize.
Pana la 5 luni ... se calculeaza 5 saptamani = 1 luna.
Deci:
5 saptamani = 1 luna
10 saptamani = 2 luni
15 saptamani = 3 luni
20 saptamani = 4 luni
25 saptamani = 5 luni
Dupa care se trece la luna si 4 saptamani.
29 saptamani = 6 luni
etc.

Am fost neplacut surprinsa cand mi-am dat seama ca maine abia implinesc 3 luni de sarcina. Si cat mai am ....

In alta ordine de idei ... azi m-am ratzoit la colegii mei si mi-am pus piciorul de gravida in prag.
Eu am anuntat la servici ca sunt , dar nu e de datoria mea sa anunt si firma mama (cu sediul in Germania) ca ii voi parasi in octombrie. Asta e treaba sefului ... eu cu el am semnat contractul ... nu cu nemtii.
Am tot spus in deapta si-n stanga ... dar se pare ca informatia nu a circulat cum trebuie pe acolo.
Vineri am lucrat 10 ore, sambata 10 si duminica 6.
Azi ... dupa 9 ore de lucru am explodat ... si le-am zis ca io plec acasa ca mie mi-a ajuns ... ca eu sunt gravi si ca in aceste conditii nu ma pot epuiza in acest hal.
A ramas tipul cam masca, initial nu i-a venit sa creada - stiind de cat timp incercam la bebe ... dar a acceptat intr-un final ca in astfel de conditii ... discutam altfel si m-a lasat sa plec.
Abia m-am tarat spre casa si directia ... PATUL - am tras o tura de somn ... ceea ce o sa fac si acum.
Somnic usor fetelor si ne mai vedem si maine.



Miro14+
am o nepotica talentata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

buna dimineata burtici,

stiu ca am mai spus-o o data ... dar:

AZI IMPLINIM 3 LUNI !!! YUPIIII!!!

Va pup pe toate si ma intorc la lucru.



Miro15+
am o nepotica talentata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Felicitari,Mirona si la mai mare!!!
Eu tot azi implinesc 6 saptamani si se pare ca greturile cam vor sa vina.
Te pup si ai grija de tine!

Ps:am incercat sa te bag in lista de messenger,dar se pare ca nu merge sau nu e ala ID-ul tau.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Roxana C., si eu am o durere nasoala in partea dreapta a soldului,la articulatie.Aveam o sensibilitatea crescuta dinainte acolo, dar pt ca nu imi plac doctorii nu am fost sa vad ce e.
Ieri m-am aplecat brusc sa ridic ceva si am ramas intepenita.Apoi nici in pat nu puteam sa stau.Am luat un NO-Spa..si dimineata era mai bine.Azi am trecut la adidasi desi sunt mica de inaltime si am senzatia ca merg in maini..asta este..am simtit ca tocurile (tot micute de 4-5 cm) imi agravau durerea.Acum e mai bine..macar pot sa merg.
M-am luat si eu dupa voi si m-am dus la magazinul de mamici dar inotam in toate hainele de acolo.Asa ca mi-am luat haine normale,dar cu o marime mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

Buna dimineata, fetelor!!

Extraordinar cat sunteti de harnicute. Iar am sezut o vreme pana am reusit sa citesc tot..Bravo voua.

mirona felicitari si pana la 9 o sarcina usoara!!!

Noilor venite, bine ati venit!!

Ma bucur sa vad ca toata lumea e sanatoasa si bine dispusa. E important sa nu ne stresam, ce zici ktrinel, am dreptate?

Si eu am inteles ca purtatul tocurilor nu e recomanat in timpul sarcinii, dar din ce am priceput eu era vorba numai din momentul in care greutatea suplimentare e considerabila. Ma gandesc ca la fragedele nostre saptamani nu s-au adunat inca kilogramele, mai ales in cazul fetelor care se lupta cu greturi. Eu nu am nici greturi nici kilograme pe solduri..inca..

Va las, ma duc la munca. Promit sa scriu mai des.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Lavinia, la mine durerea trece imediat, fara no spa. Doar ca ma ia ca un junghi si doar la miscari bruste.
Apropo de hainele de gravida, am fost ieri si mi-am luat materiale pt 2 costumase cu pantalon+bluza si o rochie. Eu nu mai am nimic din hainele de gravida pe care le aveam, le-am dat pe toate, la fel si costumase si imbracaminte de bebei, patut, carucior...etc.
Mi-am luat un costum fusta+bluza+sacou pt nunta lui var-miu, care e pe 15 iulie. Problema e ca fusta e pe elastic, bluza e un model mai largut, iar sacoul oricum pot sa nu-l inchid. Dar mai sunt 2 luni, am pus doar 1 kg pana acum, dar si cand voi incepe sa pun sa va tineti. Ca rezerva mi-am luat o bluza care-i si mai larga, iar daca nu mai ma incape costumasul ala, imi fac o pereche de pantaloni si gata.
In septembrie am alta nunta, acolo sa vad cu ce ma voi imbraca.
Mai vroiam sa scriu ceva dar nu mai stiu ce. Cand imi amintesc, revin


Roxana12+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:


Miro de unde pana unde aceste calcule?? cine ti-a zis asa ceva?
mi-e tare greu sa cred asa ceva si sincer nu am mai auzit pana acum...ca se intampla sa fie sarcina mai mica cu 2 saptamani fata de cat stim noi asta da...dar sa fac o luna la 5 saptamani....asta e greu de crezut...pai in cazul asta cate saptamani se fac pana nastem cu aceste calcule?

eu zic sa nu-ti faci griji ca esti de mult in 3 luni...

pupici



quote:
Originally posted by Mirona

cameluta.v si krmana bine ati venit in .
V-am trecut si in listutza ... sper sa va simtiti bine cu noi.
krmana - tu mai trebuie sa ne dai datele tale ... ok? Cand ai tu timp.

fetele mele .. sa va pove si eu.
Acum o saptamana am simtit si eu ceva ... ca o mica bataita in burtik ... eu nu stiu ce inseamna .... asa ca nu m-am ambalat prea tare. De atunci ... mai simt din cand in cand cate ceva ... dar nu pot fi sigura ca e bebelul .... noroc ca nu bate in patea stanga ... unde este intestinul ... ca mi-as face sperante degeaba. Asadar bate in dreapta ... dar e atat de ushurel ... ca nu-mi vine a crede ca e bebelul.
Mai vedem noi.

mai voiam sa va spun ceva ... ATENTIE MARE!!!!
pentru a nu patzi si voi ... luati aminte.
- pentru a calcula bine varsta sarcinii folositi saptamanile ... si nu lunile ... pentru a nu avea surprize.
Pana la 5 luni ... se calculeaza 5 saptamani = 1 luna.
Deci:
5 saptamani = 1 luna
10 saptamani = 2 luni
15 saptamani = 3 luni
20 saptamani = 4 luni
25 saptamani = 5 luni
Dupa care se trece la luna si 4 saptamani.
29 saptamani = 6 luni
etc.

Am fost neplacut surprinsa cand mi-am dat seama ca maine abia implinesc 3 luni de sarcina. Si cat mai am ....

In alta ordine de idei ... azi m-am ratzoit la colegii mei si mi-am pus piciorul de gravida in prag.
Eu am anuntat la servici ca sunt , dar nu e de datoria mea sa anunt si firma mama (cu sediul in Germania) ca ii voi parasi in octombrie. Asta e treaba sefului ... eu cu el am semnat contractul ... nu cu nemtii.
Am tot spus in deapta si-n stanga ... dar se pare ca informatia nu a circulat cum trebuie pe acolo.
Vineri am lucrat 10 ore, sambata 10 si duminica 6.
Azi ... dupa 9 ore de lucru am explodat ... si le-am zis ca io plec acasa ca mie mi-a ajuns ... ca eu sunt gravi si ca in aceste conditii nu ma pot epuiza in acest hal.
A ramas tipul cam masca, initial nu i-a venit sa creada - stiind de cat timp incercam la bebe ... dar a acceptat intr-un final ca in astfel de conditii ... discutam altfel si m-a lasat sa plec.
Abia m-am tarat spre casa si directia ... PATUL - am tras o tura de somn ... ceea ce o sa fac si acum.
Somnic usor fetelor si ne mai vedem si maine.



Miro14+
am o nepotica talentata



dolores 11+

Mergi la inceput