Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (55)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

asta cu chatul e buna... te pomenesti c-au vazut ca nu mai scriem, si stam pe YM... din ce-am vazut se intra cu id de DC... da is tare curioas cat de bine merge, si daca e cu camere de chat..

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Dordia, pentru kg in minus. Eu inca nu am vointa sa incep o cura, desi sunt si mi-am adunat o gramada de documentatie de pe idieta. Ca sa slabesc trebuie sa fac si ...

Cristina Negara cu BB
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Cristina, mie mi-au zis ca se face antirujeolicul la 7 luni-ma rog la noi mai incolo ca noi le-am facut pe toate cu intarziere-si mai ales daca vom fi sanatosi. Nu mi-a zis nimic de plata. In carnetul nostru de vaccinari apare ROR. AR apare la 30-35 luni. Amu' dracu stie, vroiam si eu sa fac un sondaj prin zona. Da' cand ma duc marti la control cu bb mai arunc o intrebare.

La noi noaptea a fost cam alba, si nici dimineata nu e prea grozava. E treaz de pe la 3 dimi si a dormit apoi vreo 3 reprize a 20 minute. Dimi avea febra 38,7 acuma nu i-am mai luat-o dar parca nu mai e asa cald. Asa ca adio iesit afara. Tuseste la greu dar nu scuipa nimic, cred ca inghite tot. Sa vedem orele urmatoare.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Neatza cu muuult soare!

Maria a dormit prima noapte fara sa se trezeasca deloc. De la 21 pana la 7 dimineata. SI ultima masa a fost la 20. UrA!!!!!!

Maria doarme in sac de domit fara maneci, ii pun un body cu maneca lunga si o bluza cu maneca lunga deasupra.
Mai, eu tot citesc diverse carti de psihologia copulului. Toti autorii recomanda olita dupa 2 ani, o idee mai devreme, in nici un caz inainte de un an. Cica ar ramane traume in creierasul lor...uite, exemplul Cristinei e cel mai bun. Eu, una, nu ma grabesc.

Ioana si Maria (29.11.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

pai,cristiniko...eu am intrat cu cocolino,nu-ti zisei?nu cu silvia_d...si nu suntem decat 2 mamici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

DORDIA TINE-O TOT ASA DAR VREAU SI EUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU ASA CA ZI-MI SI MIE CE SI CUM CA NU MAI SUPORT KG ASTEA SI VREAU SA INTRU CU ELE

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Neata fetele.

Cristina Negara, am vorbit cu mama acum: recomandarea este sa mergi la 6 luni la un oftalmolog pediatru bun. Poate fi doar o diferenta de diametre simpla, asa cum nu avem nimic egal cu nimic fiecare dintre noi (adik san drept nu egal cu cel stang, grosimea mainilor, etc pricepi tu ce vreau sa zic) sau poate fi ceva mai complicat, ceva cu simpatic si parasimpatic (atata am retinut din explicatia pur medicala) si atunci medicii au gramezi de teste care ti le vor face oricum. Deci nu e cazul sa te sperii - panichezi - stresezi dar trebuie sa mergi la medic cu fata.

Co dopuletele de ceara ale Anei a fost asa: toti medicii, incepand cu neonatologul mi-au interzis total sa umblu cu betisoare la urechile fetei, betisoare de orice fel indif ca groase, speciale etc. Sa sterg doar pavilionul bine dupa baita cu prosopoul pt ca urechea e organ cu self-cleaning (ca stiti voi ce). Acum vreo 3 sapt am vazut pe cearceaful fetei urme de ceara scursa si putin si pe ureche. Deci a eliminat singura, dar nu suficient se pare. Luni ni s-a parut noua ca nu aude la fel de bine cu urechea respectiva - evidetn ca aberam - in plus dupa ce cauzuse dopuletul ala mirosea cam naspa urechiusa .... nu tare, da' cam a sosete :) Luni seara am mers la orl adulti, am zis sa nu mai stam pana joi cand ne-a programat "adevarata" de pediatra (pe care o sun max. 1 data pe luna si atunci cu pb. reale si ma progr. dupa 1 sapt) si acolo o rezidenta fte draguta ne-a indrumat la clinica de pediatrie dupa 2 zile ca sa scoatem dopuletele. Intre timp am pus ulei floriol cu pipeta de 5 ori ca sa se inmoaie dopurile. Asta a fost tot, restul povestii il stiti de ieri.

Silvia, asa cum stii m-am bucurat de ieri pt Stefanel.

Nu sunt nici eu de acord cu premergatorul la fetite, desi stiu ca se foloseste si am inteles perfect explicatia cu pozitionarea astfel incat sa se ridice copilul sa umble, nu sa se tarasca. Deci eu nu voi folosi.

Am uitat ca tampita sa va spun ceva: exista - cel putin la Cluj - un medicament homeopat pe baza de afine, se poate da la bebelusi fara probleme. Se cheama Eridiarom. E bun si pt diaree si pt constipatie, regleaza o gramada de chestii. E facut de un prof. de la faculta de medicina veterinara si stiinte agricole, client de-al meu si merge asa bine incat nu fac fata comenzilor. Il recomand cu incredere mai ales ca noi il folosim de cand a aparut pt orice pb. cu burticile. Si aici ma refer si la copiii verisoarei mele care au sub 7 ani. La Ana nu a fost cazul sa-i dam, insa dc vom avea probleme asta va primi, si pediatra mi l-a recomandat, fara sa stie ca eu il fol. de cand a aparut.

Dordia, felicitari pt progres, tine-o tot asa, sunt sigura ca faptul ca da rezultate te ambitioneaza si mai mult. Eu vad ca am inceput sa slabesc fara efort, e drept ca uit sau nu am timp sa mananc uneori cate 2 zile, mai ciugulesc un biscuite la birou. Deci regim neintentionat. La 11 seara cand ne adunam si noi la cina, nu pot manca din cauza constiintei asa ca ma uit la marius cum baga in el bunatati si beau cate un ceai cu o felie de cas sau branza. Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Neata la toata lumea!
Noi ne-am intors aseara de la mare , a fost super....
Tati a castigat amandoua licitatiile la care ne-am dus, Miruna a papat tot si foarte bine ( inclusiv piure de legume dar din ala de la Hipp cu morcov si cartofi), am stat si pe plaja nitel, deci succese pe toate liniile. Ieri dimineata a facut un pic de febra 37.7, cred ca a fost de la aer, ca am facut o plimbareala scurta pana la apa si inapoi, dar i-am dat Efferalgan si si-a revenit.
Vad ca ati scris enorm de mult, inca n-am apucat sa citesc decat pe mega diagonala, dar am retinut cate ceva:
Lavi la faza cu prenergatorul sunt total de acord cu tine
Ripley felicitari ptr stocul de borcanase. Eu am vazut ca a inceput sa pape piureul de legume de la borcanas, asa ca-i mai dau din ala cateva zile si mai pun in el una alta de la mine, apoi treptat sa-i reduc cantitatea de la borcanas pana ajung sa-l scot de tot.
Diana bravo ptr kilogramele in minus, tot inainte.
Silvia sunteti pe drumul cel bun cu bebe, sanatate maxima!
Noi ne intoarcem intr-una de pe spate pe burta si ne impingem usor in picioruse si reusim sa ne deplasam cativa centimetri. De stat in fundic am inceput sa ne mai perfectionam, adica stam intre pernute mai bine, si reusim sa ne tinem echilibrul vreo 2 min singurele.
Gata, fug sa dau papa la fata si revin sa mai recuperez.
Pupici

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 4 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Na, ca tot suntem consemnati in casa am si eu timp de DC. Pe pitic l-am pus in scoica pt. ca nu mai are stare si se tot rostogoleste si acuma chiar nu ii cazul.

Am si eu o intrebare intrebatoare de Femina intim, dar poate imi spuneti voi. Eu m-am programat cu ceva vreme in urma sa-mi fac un eco si o analiza de secretii pe martea viitoare. Dar mi-a venit acuma ciclul mai aiurea decat era programat asa ca sper sa gat pana luni. In conditiile astea mai pot face analiza de secretii, nu e prea devreme la o zi dupa terminarea CM? N-as vrea sa pierd programarea caci dupa aia mai tre sa astept vreo luna jumate?

Ripley, unde as putea gasi medicamentul pt. constipatie in Cluj? Ca daca merg pana la urma marti as lua, noi facem bilute destul de des.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata!

Eu am crezut ca ne-au inchis forumul1!Am cautat scutec nou nu era, am vrut sa raspund, subiect inchis! Zice zdreanta in sinea lui:s-au facut ai dracului!

Ile si bb Victor - 22 dec
Varsta Victor

Mergi la inceput