Bebelusi de iulie-august 2005 (109)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema.nu.ela spune:

monai,
hai ma ca n-am vrut sa te sperii. eu ma refeream la fetele care vin cu bebeii de peste mari si tari, in medii f diferite si am vazut ca se plang ca se imbolnavesc si adapteaza greu. acum depinde si de bebe.
si eu o duc pe maria la sf lui iunie la mare la mamaia. si in functie de cum o sa fie vreau sa o duc la toamna in bulgaria sau tot in ro. initial vroiam in grecia dar parca e prea mica si daca e sa raceasca sau altceva ar fi drumul cam lung de intors.

oricum am emotii ca nu stiu cum o sa fie. eu de-aia o si invat si cu mancare din borcanele (ii dau in weekend) ca sa iau borcanele la mine. cu bibe nu stiu cum o sa-l incalzesc ca am un incalzitor de masina dar nu ma vad dimineata ducandu-ma la masina cu bibe in mana sa-l incalzesc :D cred ca o sa i-l dau la temperatura camerei ca oricum eu nu-l incalzesc decat un pic la microunde.
i-am luat piscinica si colacel de bebe. au tot felul de lucruri de plaja misto de bebei la cora daca va intereseaza.

anis,
si eu am unele hainute patate dar nu cred ca se pot scoate petele ca astia zic sa le speli la 40 grade. eu cand o sa-i schimb garderoba cu alt numar o sa le iau pe toate cele vechi si o sa incerc sa le spal mai mult la 60 grade si cu inalbitor sa vad daca or iesi. oricum o sa treaca si perioada asta ca apoi or sa manance frumos.
eu in general i-am luat bluzite care au desene in fata cu mai multe culori si daca se murdareste zici ca e cu model :)

cred ca poti sa-i dai preventiv lui Ingrid niste paracetamol. mie mi-a recomandat pediatra pt maria ca avea nasul infundat niste picaturi de nas care au si un pic de antibiotic + 3ml nurofen seara.
eu daca vad ca are dureri de dinti ii mai dau si ziua uneori 2ml, ca scrie ca doza maxima in 24 de ore e de 5ml la bebeii sub 1 an.

mamica de maria, 9 luni si 1 saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

'Neata si de la noi!Pt inceput uram LA MULTI ANI,SANATATE,SA CREASCA MARI,FRUMOSI SI SANATOSI PT BEBELUSII NASCUTI INTR-O ZI DE 11!!!
IULIA SIMONA-Gogutza
GLAD HELMUT IOAN DUCKADAM-Diana Maria D
SOFIA IOANA-Mamini
PETRU DAVID-valcampan
MATEI-ZenaO

nicoll_mada si Codruta Andreea ( 29.07.2005 )
http://photos.yahoo.com/nicoll_mada

MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gesi spune:

11.05.2006
Stiti bancul cu scheletu'?

Un gropar nu are somn si se duce sa sape in cimintir, mai ales ca maine il astepta o zi aglomerata.
Sapa ce sapa, cand un schelet iese dintr-o racla: “bu-hu-hu!”
Groparu’ nimic. Isi vede mai departe de groapa lui.
Scheletu’ si mai tare: “bu-hu-hu”
Groparu’ nimic.
Scheletu’ isi zice ca poate groparul e surd si sa incerce in alta parte. Cum nu mai era nimeni in cimintir, se gandeste sa sara gardul.
Nu-si termina bine gandul ca groparul jap una cu casmaua, de mi-l imprastie tot.
“Radem, glumim, dar nu parasim incinta!”

Cam asa sta treaba cu mama! Radem glumim, dar cand stie ca are dreptate nu cedeaza usor.
Aceasta incapatanare a ei, de mama stapana pe situatie, ne aduce acum fata in fata, de-o parte si de cealalta a periutei de dinti. Eu trag cu incapatanare de un capat, mama de celalalt. Nici una nu da semne ca ar ceda. Incerc sa impresionez varsand cateva lacrimi. Nimic. Ca sa para mai autentic plansul meu, imi duc manuta la ochisori sa-mi sterg lacrimile de crocodil. Ahh! Am dat drumul periutei. Mama victorioasa imi explica ca periuta nu-i jucarie, si ca o va pune la loc in suportul ei, acolo unde a stat si ieri, si alaltaieri, si din totdeauna.
Daca tot mi-am sters lacrimile nu mai are rost sa plang. Imping repede premergatorul pana in bucatarie, si incep sa trag de palaria cosului de gunoi.
Zambesc strengareste:“ Ia sa vedem mama, de data asta, cine castiga?”





http://community.webshots.com/user/ogesi
In zodiac scrie ca femeile taur sunt mame model. De ce lucrul asta imi aminteste de zicala "exceptia confirma regula"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Neata, fetelor... multumiri de primire...si multumi pt aprecierile la adresa falcutelor noastre...
in ceea ce priveste pozitia de somn a lui vlad, de cand a invatat sa se ridice singurel in fundulet, numai asa adoarme...si daca incerc sa-l intorc sa doarma cumva lungit, se trezeste. ideea e ca el adoarme singurel, cu plansetele de rigoare...dar n-am ce-i face... in brate nu vrea sa adoarma, asa ca-l las in voia lui, sa faca ce vrea in patut pana il ia somnul..
Mamini...cum a fost prima zi de munca? multa putere iti doresc...
In legatura cu somnul...vlad doarme peste zi de 3-4 ori.. cate jumatate de ora...dupa cum zicea si Gesi, orice-i fac nu doarme mai mult...dar in schimb noaptea-mi doarme de la 21.30 pana pe la 7-8.. fara nici o trezire...asa ca nu ma plang prea tare..
Anis, sanatate motatei mici... de la noi, sa va faceti bine
Monica...pupici lui Mihnea...si noi ne-am chinuit cu o enterocolita si tare rau mai e sa ai puiul bolnavior...
Revin...ca s-a trezit si cred ca e amortit de la pozitia in care a dormit, ca-l aud plangand..




http://photos.yahoo.com/aluch2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

LA MULTI ANI,SANATATE,SA CREASCA MARI,FRUMOSI SI SANATOSI PT BEBELUSII NASCUTI AZI!
IULIA SIMONA-Gogutza
GLAD HELMUT IOAN DUCKADAM-Diana Maria D
SOFIA IOANA-Mamini
PETRU DAVID-valcampan
MATEI-ZenaO




Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Ella imi pare rau ca pozele nu au iesit cum ne doream toate...dar un fotograf al lor nu a existat?Luai poze ,le scanai si ne puneai si noua sa vedem manechinulSa nu ma boscorodesti pt idee
Anis speram sa fie bine Ingrid.Eu i-am dat Codrutei pt cresterea imunitatii ImunoBaby si deocamdata ( interval de2 luni de cand i-am dat ) nu am avut probleme,desi,ca o mama denaturata ce pot fi considerata, de doua ori ne-a prins ploaia.
Gesi si eu cred ca merita fata sa aiba carticica la aniversarea anisorului.Apoi gasesti tu modalitatea de a continua!
Luminita felicitari prietenei tale si sanatate multa si la mamica si la BB-ica!
Andreea pupam pe Teo cel dulce sa treaca repede,repede!

nicoll_mada si Codruta Andreea ( 29.07.2005 )
http://photos.yahoo.com/nicoll_mada

MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Pupici toti bebelusilor bolnaviori si mititei

Monai, La multi ani sotului si multa fericire alaturi de bb

Sarbatoriti?

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Fetelor, inseamna ca eu chiar sunt denatrata...Mi s-a intamplat de foarte multe ori sa ma prinda ploaia cu Edutz pe afara dar nu a racit niciodata...

Ii agatam umbrela, puneam haina mea peste el...cand ajungeam acasa il dezbrcam si il bagam in baie si bea ceiut mai cald plus laptic cald de la mine...Sincer, nu am avut pana acum probleme, multumesc lui Dumnezeu...

Incercati cu propolis pe o perioada mai indelungata, vorba ta, Anis...Numai ca din cate stiu propolisul creste intr-un ritm alarmant pofta de mancare...In cazul meu asta s-a intamplat...am luat cand eram copil...


Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Mamini, mult spor in prima zi si nu iti fa griji pentru Veverita, e pe maini bune!!!

Cuscra, la mine merge chatul...E bagat pana in ce?in mtorul masinii???


Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Am vb cu dr, cica mai devreme de 7 z nu scapa.Vit c ,supe calde, apirare mucozitati.Altceva nimik, daca febra n-are.

Nicoll mada si eu ii dau ribomunyl, deja de 2 luni si ceva..da cica sunt unele raceli, simple care nu prea au cum sa scape de ele.

Cu prinsul ploii, sambata trecuta a prins-o ploaia rau ..era cu bunicii..si n-a avut nimik.DAr si zilele astea sunt aiurea, dimineata cald, soare de iti vine sa o lasi in maneca scurta si dupa aia..ploaie..cred ca de la variatia de temperatura...habar n-am , numais a treaca repede, ca ma stresez f tare.

Am dat peste niste poze facute cu telf in spital..m-a pufnit plansul...urata amintire..si sper ca asa sa ramana.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput