ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un copil!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Mi-a intrat morcovul rau de tot in partea dorsala.... desi urasc laparoscopia, mi-a fost tare rau dupa cea pe care am facut-o o sa mai fac una! Sa vad daca nucumva am endometrioza!
Fetele care au endometrioza, spunet-mi si mie aveti cicluri foarte abundente, cu dureri crancene si cheaguri multe si mari? eu asa am si de fiecare data, inainte de a elimina cate "un balaur" am niste dureri infioratoare, de zici ca avortez, mi se face greata si rau pur si simplu de la durere! Iar hemoragia nu ma ocoleste nici o luna.
In fiecare luna in primele 2-3 zile eu trebuie sa schimb "scutecul" la o ora, iar noaptea mi-e foarte greu sa ma trezesc din ora in ora. Ei, daca apuc sa dorm mai mult de 3 ore neschimbata, cu toata protectia interna si externa cea mai XXL dimensiune, eu ma trezesc intr-o balta de sange. Nu exagerez... salteaua, pilota, tot absolut e varza. Cred ca nu e normal sa patesc asa. si inainte aveam cicluri abundente dar dupa fivul de anul trecut luna de luna e dezastru. In primele luni am lesinat cand m-am trezit si am vazut ce e cu mine. Acum m-am obisnuit, dar trebuie sa fac ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

LAURAVOINICU i-mi pare sincer rau ca si tu esti in aceeasi barca cu noi! Nu stiu ce sa mai zic! Zi di zi, vad tot mai multe fete cu endometrioza si ma ingrozesc! Daca tu zici ca nu prea ai ciclu, chiar nu stiu de la ce s-a format! Din cate am inteles, tratamentul consta tocmai in oprirea menstrei, pentru a nu se forma endometrioza. Iar daca tu desi nu ai ciclu, ai endometrioza asta i-mi intareste convingerea ca nu neaparat Diferelline e cea mai buna solutie pentru oprirea endometriozei! Nu prea mai stiu ce sa cred! Eu banuiesc ca la mine s-a format din cauza prolactinei marite, dar asta e doar banuiala mea. Eu probleme cu CM nu am avut niciodata, dureri exagerate nu, asa ca nu stiu care ar fi cauza. Bafta iubita, sa scapi repede de ea si sa obtii o sarcina cat mai repede!

LACHIONE draga, m-am ingrozit ce am citit! Asa dureri si asa mult sange, nu am avut niciodata! Eu am CM de 28 zile fix, daca mi-a intarziat mai mult de o saptamana, am fost insarcinata! Nu am avut niciodata dureri mai mari decat cele normale din prima zi! Tu nu ai avut cumva o extrauterina? Eu parca i-mi amintesc vestea ca erai insarcinata si mai tarziu ca ai extrauterina. Sau te confund cu altcineva? Daca trebuie sa mai faci o laparo, trebuie sa faci, nu amana si sa nu-ti fie frica pentru ca nici o operatie nu seamana cu cealalta! Si eu am facut laparo acum cinci zile si nu a fost chiar atat de rau! Am stat in spital doar o zi, a doua zi deja ma refaceam acasa, iar acum merg normal si duc o viata absolut normala. Nu-ti fie frica, fa tot ce trebuie pentru a-ti fi bine mai tarziu! Curaj si o sa treaca! Ai incredere, fii optimista!! Eu i-ti tin pumnii stransi sa treaca laparo cat mai repede!!

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

salutare la toate fetele vin si eu cu o intrebare la RMN se vede daca ai endometrioza?stie cineva?stiu ca se depisteaza numai lap.dar pt a nu ami fi nevoie de op. ma gandeam la RMN.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

CAMY062004 din cate stiu eu, nu se vede! Din pacate, am inteles ca se depisteaza doar laparoscopic sau chirurgical! Dar cine stie, poate exista si alta metoda de depistare! Eu, nu stiu! Poate stiti voi fetelor!

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Hi, sunt "proaspata" pe forum, din pacate nu si in incercarea de facut bebici. V-am citit cu interes, mai ales ca am infertilitate inexplicabila de 3 ani si ma gandesc ca exact de endometrioza nu mi-a spus nici un dr. Ba nu, mint, dr Moisa mi-a zis odata, la o eco, ca vede o insula de endometrioza pe uter, dar care la urmatoarea eco a disparut.Dr mi-a zis ceva de genul "se mai intampla,se rejecteaza de multe ori datorita imunitatii organismului". Oare ???
Am o intrebare la voi: ati facut tratamente de stimulare cu estrogeni inainte de a va descoperi boala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

GOLDIbine ai venit printre noi si sa dea Domnul sa treci cat mai repede la mamici! Referitor la intrebarea ta, eu personal i-ti spun ca nu prea am facut nici un tratament, in afara de cel cu brocriptin pentru reglarea prolactinei. Nu prea stiu in ce fel de medicamente se gasesc acesti estrogeni,desi citest fiecare prospect de medicament. Deci si tu esti o moisica! Si eu sunt, dar voi mai cere parerea si unui alt medic, m-am programat la dr. Tutunaru pt. maine. Ma mir ca a putut vedea la ecograf endometrioza, mie mi-a facut DR. Moisa, zeci de ecografii inainte si nu a vazut asa ceva, in afara unui chist mic, care spunea ea, nu poate crea probleme mari de infertilitate. Insa la laparo a aparut ca un chist endometriozic, deci doar laparoscopia sau chirurgia i-ti va putea spune daca suferi de asa ceva. Daca ai o infertilitate inexplicabila, nu cred ca e o veste prea proasta, poate nu a venit inca ceasul tau biologic de a procrea. Ce pot sa spun, poate esti sanatoasa tun, dar esti stresata si prea nerabdatoare de a avea un bebe. Sa stii ca si stresul e un inamic mare. Daca insa banuiesti o endometrioza mergi la spital si fa o laparo, daca medicul ti-o recomanda. Atunci vei sti sigur cauza infertilitatii tale. Nu ai mai ramas niciodata? Te si Bafta sa vina bebe mult dorit!


Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Buna fetelor,

Si eu ma confrunt cu aceasta boala. Am 2 laparo facute pana acum, prima nu stiu cat a fost de reusita

In fine, acum dupa a2a medicul mi-a spus ca sunt ok, sa incerc sa raman natural 6 luni. Sunt la a treia luna de incercari si nimic.

In fine, nu stiu ce va mai fi, deocamdata m-am apucat de homeopatie. Poate ma ajuta cumva, caci parca nu as face FIV.

Mult succes in continuare, si speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Lachi, m-ai omorat! Cum e posibil sa iti curga atat? Nu stiu cum rezisti, in conditiile astea...zau!
Nu cumva ai o lipsa de vit. K? sau mai stiu eu ce?!
Eu una nu am CM abundent, ba din contra, prima zi asa si asa, a doua zi abundent (dar nu se omoara cu firea), a treia zi e pe sfarsite iar in Z 4 si Z5 mai am niste picaturi maronii cand si cand. De durut, toata viata m-a durut in prima zi, cateva ore, cand eram foarte tanara chiar dureri atroce, cu varsta s-au mai diminuat iar acum dupa dipherelyne (am 2 luni de CM) nu am simtit nevoia sa pun nimic pentru durere, a fost perfect suportabil.

Ioana Tugs, m-am mai "laudat" si pe la alte subiecte: am 34 de ani si nu am ramas niciodata insarcinata. Fac tratamente de 7 ani si culmea e ca inca mai sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Am omis: Lachi, nu am cheaguri, dar astea nu tin de endometrioza, caci sunt date de capacitatea defectuasa de evacuare a uterului (asa a zis dr, nu eu). Oricum, simptomele la endometrioza sunt foarte diferite de la persoana la persoana, nu prea sunt doua care sa zica la fel, totusi se pare ca durerile la ciclu ar fi cele mai relevante.

Intreba cineva pe pagina anterioara: endometrioza este in directa dependenta de hormonul estrogen; nu ACO dau endometrioza, ele chiar sunt indicate de catre unii dr ca si tratament al acesteia (se pare ca fara vreo mare eficienta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

BUNA LA TOATE FETELE !

Of...nu credeam ca suntem asa de multe cu aceeasi problema! Dar lasa ca o invingem noi pe urata de endometrioza! Noi suntem mai multe, iar ea e una singura!

SILVANA Boala asta nu da neaparat infertilitate, doar ramanem mai greu, din cate am inteles eu! La 34 de ani nu e timpul pierdut, stai linistita ca sunt femei care au ramas si la 40 ani natural, fara sa fi avut vreo problema de sanatate grava! Femei care aveau o infertilitate inexplicabila si care poate aveau endometrioza nedepistata, pentru ca e o boala despre care s-a aflat recent! Oricum, faptul ca sunt multe femei care au ramas desi au avut uratenia asta, ar trebui sa ne ridice moralul si sa ne incurajeze! Asa ca ai de ce spera, eu voi spera si la 50 (sper sa nu fie cazul!), abia fac 33 luna asta, deci inca sunt tanara! Vreau sa va simtiti si voi mereu la fel! Uite de la mine o

ALINUCHE de doua ori laparo ? Si nu ti-a dat nici un tratament dupa? Unde era localizata endometrioza ta? Nu dispera draga, ai incredere in tine! Daca ai trecut de doua laparo cu bine, esti in primul rand curajoasa, deci se poate ! Sunt multe fete care nu vor s-o faca, de frica si nu stiu cat au de pierdut! Pentru ca in felul asta nu vor sti niciodata clar motivul infertilitatii lor! Bravo pentru curaj si hai sa incercam impreuna sa trecem peste impasul asta mai repede si sa ne laudam ca am ramas gravi. Succes!

Stiti vreun homeopat bun?

P.S. Incerc sa pun si poze, nu stiu daca o sa si reusesc!
http://us.f536.mail.yahoo.com/ym/ShowLetter?MsgId=9360_13682133_15149_1688_4882795_0_2811_6328931_3604356260&Idx=0&YY=22482&inc=25&order=down&sort=date&pos=0&view=a&head=b&box=Inbox

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput