Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Inainte sa citesc din urma, va anuntam cu placere ca ne-au rasarit 2 dintisori jos!asa, fara zgomot, febra si alte minuni!au iesit cam un milimetru!iar mai nou cand suntem pe burta ne taram spre spate !

Ile si bb Victor - 22 dec
Varsta Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor pot bifa inca o realizare a lui fi'miu! Adica a inceput sa o ia de-a busilea dar stilul taras su aruncat!!! E mortal! Dar se deplaseaza!! Ma bucur din suflet!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

haoleu, mama di tutti, si tocmai vroiam sa ma arunc pe niste borcanase la alimentara ca sa mai iau o pauza de storcatoare si mixere din cand in cand...vesti proaste mi-ai dat...dar nu era niciunul care sa corespunda?

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

dintisori, tarat pe burta, phii, iar suntem in urma...
poetul este foarte activ cu fatza in sus, se invarte in sensul acelor de ceasornic (acu' doarme pe latimea patutului, nu mai vrea altfel, respectiv cu capul infipt in zabrele), dar pe burta cand ajunge (din greseala:) se enerveaza si plange infundat in asternut. nu stie sa-si intoarca capul pe o parte cand e pe burta si nici alte taraieli, miscari, altceva...

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

voi ii puneti in fund? nu semi, nu pe perne, asa, in fund-fund? poetul cam vrea sa stea asa, dar la 5 luni fix nu e prea devreme pentru coloana? in carucior (care are spatarul semi) se ridica tot timpul...sa pun spatarul caruciorului la 90 de grade de sezut?

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

La capitolul progrese: stam in fundulet si ne jucam cu jucariile. Foarte putin si doar supravegheat. Nu il tin sprijinit, ca mi se pare ca fortez. Daca nu sta singur, inseamna ca nu e pregatit! Cade pe parti, e simpatic rau!
Cand sta pe burta, se suceste de colo colo dupa jucarii. Se misca in cerc, inainte, inapoi, zici ca merge de-a busilea, dar nu merge, ca m-am uitat. Se trage doar pe burta, e un fel de rama taratoare! Eu sunt tare mandra ca se duce dupa jucarele.
Cel mai tare il fascineaza telefonul, telecomanda si... hartia igienica! De sambata a inceput sa se catere pe canapea dupa ele, se ridica si cauta pe scaunul de langa canapea si le da jos!.
Sa nu rada de mine cele cu mai multi copii, dar eu declar ca sunt topita dupa ramitza mea! Rade continuu. Am inceput sa ne jucam de-a v-ati ascunselea... Rade tare de tot cand ma indrept spre el sau cand ma intorc cu fata... Chiuie, tipa dupa masa, cand ne plimbam pe strada, de se uita oamenii ce are baiatul... Iar eu rad de mor!
Pupici la toate fetele!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaR spune:

Multumim mamicilor, Cristina, Lavi, de raspunsul cu botezul.
Vom incerca prin parintii nostrii sa fixam data la biserica si de asemenea sa mai ceara informatii de la preot despre traditii.
Diana...ooo da mi-ar place sa ne intalnim.
Lavi, intr-adevar nu insist cu cerealele....doar legume si fructe...si lapticul binenteles...care e baza, de altfel.
Noi stam in fundulet intre perne....dar nu insistam prea mult...uneori cand e culcata ea incearca sa se si ridice singura in fundulet...e asa de simpatica parca face abdomene.Ai vostrii bebelusi cum fac?
Cum e cu dintisorii?
Desi parca vad ceva...cand pipai nu se simt...dar e si devreme zic eu.
Gata plec.
la toate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata! Sunt plina de spume, am scris un mega-mesaj si mi s-a sters! Cum D-zeu, nu stiu! Amu sa reiau!

Dordia- suuuuuuuuper realizarile lui Stefanutz cu taratul si litera L. Suuuuuuuuuper si cu cantarul tau! Cu cerealele: io ii pun asa: in bibele de lapte - seara si la masa de 18, cate 2 linguritze, de-alea fara lapte, de orez. a masa de fructe de la 10 2 linguritze de alea cu lapte si banane, de la Milupa. Da' noi suntem la cura de ingrasare!

Ela- oooooooofffffffffff, mai, numai necazuri pe capul tau mai nou!

Pitic- ehehe, normal ca e microbist! La repriza a doua din meci noi a trebuit sa plecam sa-i luam cadou nasei ca am fost la ziua de nastere si a pus meciul la radioul din masina, de imi venea sa-i dau cu el in cap! Asa ca esti binevenita la o mama de bataie!A ta catre el, of course!

Anda77- ce bine ca ai mai intrat cu vesti proaspete! Noi am inceput de curand, imediat dupa ce a implinit 6 luni s-o punem pe Saraly in fundic. Problema e ca NU-i place. Vrea sa se ridice direct in picioare, asa ca se arcuieste. daca insist s-o tin asa, plange, asa ca renunt.

Feli- ooooooooooooofffffffff, saracutzul Ilincutz! Dar sunteti bine, e totul ok, nu?

Meems- nu te stresa cu reticenta Riannei vizavi de straini. E normala.asa scrie in Capraru, ca in lunile astea ei pot fi timizi fata de persoane pe care nu le cuosc si sa se sperie. Faza tare de tot ieri, apopo de asta: sarah o iubeste tare mult pe mama mea si ieri a fost la noi, de fapt de alaltaieri, ca am fost la petrecere de noapte si a stat baby-sitter. Si ieri s-a vopsit pe cap si si-a prins parul cu un prosop facut turban. Maaaama, cand a vazut-o sarah, nu numai ca nu a recunoscut-o, dar a inceput niste racnete, de m-am speriat io. Asa ca uite, se poate si mai rau! la fetele frumoase!

Lavi- ce super cu greutatea! Si lapticul! la noi e cam pe duca!

Despre noi: raportam scor recor la cantar pentru noi: 115 grame luate in 5 zile! Eveniment!Evident, nu se satura din titzele mele, asa ca i-am bagat supliment la masa de 18. Deh, asta e incet-incet ma indrept si io catre intarcare. e clar ca nu-i mai ajunge lapticul meu!

Gata, va las amu, ca vrea Adila-raul PC-ul!Va pupicesc!

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda vad ca tu intri rar, dar cand intri, scrii, nu te incurci!

Eu am luat (totusi, ca va trebui sa le testez pt cele 10 zile la mare plus o saptamana in creierii Apusenilor la inc lui iulie) Nesle Piersica si mar (piure de piersici 40%, piure de mere 30%, apa, suc de mere concentrat 8%, agent de ingrosare: guma de roscove, vitamina C) Deci 78% chestii utile, adaugite cu apa si agent de ingrosare pt diluarea produsului: ca si cu maioneza sau iaurtul "light", x% maioneza/iaurt, completat cu apa si agenti de ingrosare pt inmultirea produsului.

Altul: Hipp Fruit desert. Contine: fructe 32,9% (mere, caise, piersici), apa, suc de ananas 17%, suc de mere 8%, de porto 5.8%, gris de orez, amidon, vtamina C. Deci un total de 63.7% fructe. Orez, probabil, la greu, nu scrie cat %. Apa si amidonul - iar, puse pt inmultirea produsului. Vitamina C, adica acid ascorbic - pt conservare. Tot e bine ca nu are acid citric ca si celelalte.

Astea erau cele mai acceptabile pe care le-am gasit. Fara zahar sau acid citric.

Iar ca masa de pranz - Nesle pui cu carofi si morcovi (care in plus contine DOAR apa, ulei vegetal si sare) dar e din decembrie 2004 mai batran ca Nati Nici nu prea imi vine sa i-l dau.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Uite, Anda, am bagat poze noi in contul comun, sa-l vezi pe pustiulica in fundulet si pe canapea!
Daca vreau sa il ridic asa cum sta el aplecat in fundulet, nu pot! Se trage tare in jos, se lasa greu, nu il pot pune la 90 grade, cum ziceai tu! Daca vrea el sa se ridice sa se uite imprejur, se ridica. Altfel, asa isi tine echilibrul, aplecat in fata. Am citit ca asa e corect.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput